ORBITER - The Space Flight Simulator

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

ORBITER - The Space Flight Simulator

#61

Příspěvek od SpaceMan »

nou napsal: ma to nejaky realny podklad. napriklad ze by take nieco chcela ESA postavit?? inak teraz ma napadla jedna vec. ake tazke je postavit lod. ono Ariane je myslim ze spolahliva takze ake tazke by to bolo zrealizovat.
To ci ESA bude mat vlastnu lod je len otazka casu - v minulosti bol napr. dlhodobo pripravovany projekt raketoplanu Hermes. Nevyhnutnym predpokladom je mat nosic s adekvatnou nosnostou a to zatial ESA nema. Dnesne varianty Ariane zatial nosnostou nevyhovuju. Az Ariane 5 je koncipovana na vyssie nosnosti, ale ta zatial nelieta (povodne mala vynasat Hermes). Takze este si budeme musiet pockat - ako dlho, to je dnes tazko povedat, ale ESA je v tomto mimoriadne opatrna a vsetko jej "dlho trva". Historia ukazuje ze z "nicoho" sa da dostat za cca. 10 rokov aj na Mesiac (NASA), ale ESA nie je prave tento pripad.

Takze simulacia Pegase je pravdepodobne len fikcia (oficialne ESA, pokial viem, nic podobne neohlasila). Je to akysi mix Apolla a Orionu - ale urobene je to pekne (a da sa s tym letiet aj na Mesiac).
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

ORBITER - The Space Flight Simulator

#62

Příspěvek od SpaceMan »

Kto oblubuje DeltaGlider - mrknite sem: http://www.dougsorbiterpage.com/

Vcelku vydarena uprava DG. Kto ma vyhrady voci tomu ze sa DG dostane na orbitu len vlastnymi silami, moze vzlietat vertikalne s DG zavesenym na SRB (zaujmave, ale pomerne divne vyzerajuce ...)
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#63

Příspěvek od Eryn »

Ja mám jednu takú trošku blbú otázku:

Zatiaľ som stále len začiatočník ohľadom pilotovania Atlantisu a DeltaGlidera (iné som ani neskúšala) a tak som párkrát vzlietla z obežnej dráhy nejakej planéty len tak hurá do otvoreného priestoru. Naposledy to bolo z obežnej dráhy Venuše mierila som na Slnko. Samozrejme že som neverila, že sa skutočne do blízkosti Slnka dostanem, to bol len taký experiment. Po určitom čase sa mi však pri takýchto samovražebných letoch stane niečo nepríjemné - loď mi z ničoho nič začne prudko rotovať. Nepomáha ani Kill rot (to som skúšala ako prvé), pretože RCS všeobecne vôbec nereagujú. Pritom ich mám zapnuté a mám dostatok paliva. Ostatné motory mi fungujú. Neviete niekto, v čom je problém a ako by sa dal riešiť?
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

ORBITER - The Space Flight Simulator

#64

Příspěvek od Lightsscope »

Nejsou hloupé otázky, jen hloupé odpovědi ;)
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

ORBITER - The Space Flight Simulator

#65

Příspěvek od SpaceMan »

Eryn napsal: Ja mám jednu takú trošku blbú otázku:

Zatiaľ som stále len začiatočník ohľadom pilotovania Atlantisu a DeltaGlidera (iné som ani neskúšala) a tak som párkrát vzlietla z obežnej dráhy nejakej planéty len tak hurá do otvoreného priestoru. Naposledy to bolo z obežnej dráhy Venuše  mierila som na Slnko. Samozrejme že som neverila, že sa skutočne do blízkosti Slnka dostanem, to bol len taký experiment. Po určitom čase sa mi však pri takýchto samovražebných letoch stane niečo nepríjemné - loď mi z ničoho nič začne prudko rotovať. Nepomáha ani Kill rot (to som skúšala ako prvé), pretože RCS všeobecne vôbec nereagujú. Pritom ich mám zapnuté a mám dostatok paliva. Ostatné motory mi fungujú. Neviete niekto, v čom je problém a ako by sa dal riešiť?
Problem je v casovej kompresii a vykone PC. Ak pouzivas (dlhodobo) vysoku kompresiu napr. 10000x a mas slabsie PC, program jednoducho skolabuje. Pomoze ak to nechas bezat chvilu zrychlene a potom sa na chvilu prepnes do normalu, potom znova rychlene a zas normal atd. Otazka je, co je to "chvila" - to musis skusit (pokus-omyl) co este zvladne tvoje PC. Dobre je aj priebezny SAVE misie - ak to spadne, mozes sa vratit k poslednej korektnej faze letu.
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#66

Příspěvek od Eryn »

hora napsal: Nejsou hloupé otázky, jen hloupé odpovědi  ;)
Ja som to tak napísala len preto, lebo som si myslela, že zase som niečo zbabrala ja. :)

SpaceMan, ďakujem za odpoveď. Naozaj sa mi to stáva len vtedy, keď mám dlho pustené najrýchlejšie plynutie času.

Len tak mimochodom, dá sa dostať DeltaGliderom na Slnko?
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

ORBITER - The Space Flight Simulator

#67

Příspěvek od SpaceMan »

Eryn napsal:

Ja som to tak napísala len preto, lebo som si myslela, že zase som niečo zbabrala ja.  :)

SpaceMan, ďakujem za odpoveď. Naozaj sa mi to stáva len vtedy, keď mám dlho pustené najrýchlejšie plynutie času.

Len tak mimochodom, dá sa dostať DeltaGliderom na Slnko?
Tak to som este neskusal - ale mohlo by to byt zaujimave ...
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

ORBITER - The Space Flight Simulator

#68

Příspěvek od SpaceMan »

Tak a mame tu dalsie pokracovanie Shuttle Fleet - prave vysla verzia Shuttle Fleet v3.9.3. Pre tych ktori by snad nevedeli o co ide - jedna sa o excelentne spracovanie kompletnej flotily US raketoplanov (funguje v prostredi simulatora ORBITER ...)

Stiahnut (shuttle fleet, expansion pack, patche, AFCS) sa to da tu :

http://www.orbithangar.com/searchid.php?ID=2932
http://www.orbithangar.com/searchid.php?ID=2931
http://www.orbithangar.com/searchid.php?ID=2939
http://www.orbithangar.com/searchid.php?ID=2940
http://www.orbithangar.com/searchid.php?ID=2942
http://www.orbithangar.com/searchid.php?ID=2947
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#69

Příspěvek od Eryn »

Mám ďalšiu otázku ohľadom pilotovania raketoplánu Atlantis.

Nedokážem sa s nim totiž dostať na viac-menej kruhovú dráhu. Raz sa mi to podarilo, ale to bola skôr výnimka. Ako to robím:

1. Odštartujem, všetko ide fajn, rotácia, odhodenie SRB, pozvoľná zmena uhla až na nulu.

2. Keď ostáva v hlavnej nádrži asi tretina až štvrtina paliva (bohužiaľ neviem, aký je to čas), dostanem sa do apogea a udržiavam sa v ňom. Apogeum dosahujem vo výške tak 230 až 240 km. V priebhu nasledujúcej minúty mám konštantú výšku, letím si v apogeu, korigujem malé rozdiely a všetko je OK.

3. Tesne pred vyhorením paliva v nádrži mi zrazu apogeum prudko vyskočí do absurdných výšok, okolo 2000 až 3000 km. Toľko, pokiaľ viem, by skutočný raketoplán nedosiahol, ani keby naozaj veľmi chcel. Všetky pokusy o zastavenie stúpania apogea zlyhávajú - nepomáha ani prudký sklon nosa do -20°. Paradoxne - čím viac skloním nos, tým je apogeum vyššie.

4. Na mieste, kde som mala apogeum sa mi zjaví perigeum, nádrž sa oddelí a ja si môžem obiehať po dráhe 230 - 2 500 km.

Ja by som však rada rozdiel medzi apogeom a perigeom max. 50 km ako normálny raketoplán. Čo s tým?
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

ORBITER - The Space Flight Simulator

#70

Příspěvek od SpaceMan »

Eryn: uz som to tu raz pisal ako dostat Shuttle na kruhovu orbitu - takze to este raz zopakujem ...

1. start SSME

2. po opusteni rampy odchylit nos cca. 5 st. od zvislice (tahat cez "chrbat" - joystick k sebe) a rotovat (doprava) do azimutu 90 st. a potom Kill Rot (pripadne este skorigovat naklon kridel - BANK musi byt 0, treba kontrolovat na SURFACE MFD)

3. Kill Rot vypnut a dalej sledovat tento profil:
ALT(vyska v km) PITCH(uhol kam smeruje nos)
10 55
20 40
30 30
40 20
50 15
60 20
70 15
80 15
90 10
105 0

Prechod polohy nosa by mal byt co najplynulejsi. Dodrzat tento profil je nevyhnutne pre uspesne navedenie na kruhovu obeznu drahu.

Stale musis sledovat (na SURFACE MFD) vertikalnu rychlost - ak prilis klesa a hrozi ze pojde do minusu, treba nos nastavit do polohy 35 st. nad horizont (joystick od seba) a pockat kym sa vertikalna rychlost dostane opat do plusu. K tejto situacii dojde niekde nad 80 km vysky (pri rychlosti okolo 4 km/s).

Okolo tych 100 km to uz je laborovanie s uhlom PITCH - ak ti moc rastie vyska treba nos nasmerovat pod horizont (treba sa podla potreby drzat niekde medzi 10 - 30 st.), zaroven sa ale dostavas do apogea (co nie je ziaduce). Ak sa priblizujes apogeu, s nosom treba ist nad horizont (obvykle staci nejakych 5 - 10 st.) - apogeum budes "tlacit" dalej pred seba, ale zaroven ti porastie aj jeho vyska. Ak docielis stav ze apogeum mas pred sebou (aspon na niekolko minut letu) a je vo vyske 120 - 250 km a perigeum ma vysku okolo 0 (ale ani mierny minus nie je na zavadu), mozes vypnut motory a gratulovat si.

Potom uz staci len pockat kym dosiahnes apogeum a dokoncit navedenie na orbitu spusenim OMS motorov naplno a zdvihnut perigeum tak, aby bolo priblizne v rovnakej vyske ako apogeum. OMS treba aktivovat pri ApT 150 az 180 (150-180 sec. pred dosiahnutim apogea). Pred tymto manevrom sa ale musis zorientovat PROGRADE (natocenie nosa do smeru rychlostneho vektora).

Ale este raz opakujem - je potrebne co najpresnejsie dodrziavat vzletovy profil. Ak toto nerespektujes v zaverecnej faze vzletu sa ocitnes "uplne mimo" ...
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#71

Příspěvek od Eryn »

SpaceMan napsal: Eryn: uz som to tu raz pisal ako dostat Shuttle na kruhovu orbitu - takze to este raz zopakujem ...

1. start SSME

2. po opusteni rampy odchylit nos cca. 5 st. od zvislice (tahat cez "chrbat" - joystick k sebe)
Bohužiaľ nemám joystick, iba klávesy. Tými sa to dosť ťažko ovláda.

SpaceMan napsal: a rotovat (doprava) do azimutu 90 st. a potom Kill Rot (pripadne este skorigovat naklon kridel - BANK musi byt 0, treba kontrolovat na SURFACE MFD)
Kde presne nájdem to SURFACE MFD? Ja mám v tých ovládacích paneloch stále trochu zmätok.

SpaceMan napsal: 3. Kill Rot vypnut a dalej sledovat tento profil:
ALT(vyska v km)        PITCH(uhol kam smeruje nos)
10                            55
20                            40
30                            30
40                            20
50                            15
60                            20
70                            15
80                            15
90                            10
105                            0

Prechod polohy nosa by mal byt co najplynulejsi. Dodrzat tento profil je nevyhnutne pre uspesne navedenie na kruhovu obeznu drahu.
Je fakt, že predtým som to tak nerobila. Sledovala som vlastný profil, ktorým som sa už 2-krát dostala na obstojnú obežnú dráhu, ale teraz som urobila dva pokusy podľa tohoto profilu. Skončilo to však dosť biedne...

SpaceMan napsal: Stale musis sledovat (na SURFACE MFD) vertikalnu rychlost - ak prilis klesa a hrozi ze pojde do minusu, treba nos nastavit do polohy 35 st. nad horizont (joystick od seba) a pockat kym sa vertikalna rychlost dostane opat do plusu. K tejto situacii dojde niekde nad 80 km vysky (pri rychlosti okolo 4 km/s).

Okolo tych 100 km to uz je laborovanie s uhlom PITCH - ak ti moc rastie vyska treba nos nasmerovat pod horizont (treba sa podla potreby drzat niekde medzi 10 - 30 st.), zaroven sa ale dostavas do apogea (co nie je ziaduce). Ak sa priblizujes apogeu, s nosom treba ist nad horizont (obvykle staci nejakych 5 - 10 st.) - apogeum budes "tlacit" dalej pred seba, ale zaroven ti porastie aj jeho vyska. Ak docielis stav ze apogeum mas pred sebou (aspon na niekolko minut letu) a je vo vyske 120 - 250 km a perigeum ma vysku okolo 0 (ale ani mierny minus nie je na zavadu), mozes vypnut motory a gratulovat si.

Potom uz staci len pockat kym dosiahnes apogeum a dokoncit navedenie na orbitu spusenim OMS motorov naplno a zdvihnut perigeum tak, aby bolo priblizne v rovnakej vyske ako apogeum. OMS treba aktivovat pri ApT 150 az 180 (150-180 sec. pred dosiahnutim apogea). Pred tymto manevrom sa ale musis zorientovat PROGRADE (natocenie nosa do smeru rychlostneho vektora).
OK, takto nejako som to vyskúšala. Prvýkrát to bolo hrozné - apogeum až kdesi pri Mesiaci. Druhýkrát som už palivo nenechala vyhorieť do konca a odhodila som nádrž pár sekúnd pred vyhorením. Apogeum aj perigeum bolo dobré, ale mala som rpíliš malú rýchlosť. Kým som doletela do toho bodu ApT 180, tak mi rýchlosť poklasla z cca 7500 na 7200 m/s a s tým už ani zážih OMS nič nespravil. Takže som skončila v atmosfére.
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

ORBITER - The Space Flight Simulator

#72

Příspěvek od SpaceMan »

Eryn napsal:

Bohužiaľ nemám joystick, iba klávesy. Tými sa to dosť ťažko ovláda.


Kde presne nájdem to SURFACE MFD? Ja mám v tých ovládacích paneloch stále trochu zmätok.


Je fakt, že predtým som to tak nerobila. Sledovala som vlastný profil, ktorým som sa už 2-krát dostala na obstojnú obežnú dráhu, ale teraz som urobila dva pokusy podľa tohoto profilu. Skončilo to však dosť biedne...



Bez joysticku je to o nicom - co najrychlejsie si nejaky zaobstaraj. Bez joyu na navrat Shuttle-u z orbity do atmosfery ani nepomyslaj. Odporucam ti Logitech Freedom 2.4 Cordless. Pre ORBITER je to idealny joystick - je extremne presny, s PC komunikuje bezdrotovo (nebude ta obmedzovat ziadny kabel) a ma funkciu ROTATE (natacanie paky okolo svojej zvislej osi - neocenitelne pre linearne korekcie)

Ak mas ORBITER 2006, tak pod MFD displaymi je tlacitko SEL - ked ho stlacis dostanes sa do SELECT MODE a v lavom rade tlacitok druhe odhora ti zapne SURFACE MFD display. Ak mas starsiu verziu ORBITERa, potom ziadne tlacitka okolo MFD neuvidis a funguju len klavesove skratky LeftShift + S resp. RightShift + S (podla toho na ktorom MFD chces aby sa to zobrazovalo).

Co sa tyka toho vzletoveho profilu, nema zmysel vymyslat vymyslene. Ak sa chces priblizit realite, musis pouzit to co vymysleli aerodynamici a balistici v NASA ...  

Co sa tyka toho vzletu mozem ti poslat nejaky replay subor ktory si pustis (v Orbitery) a vseko uvidis nazivo. Ma to ale dva haciky - 1. musim nejaky taky replay najst (v najhorsom ho nahram znova) a 2. musis pouzivat rovnaku verziu Orbitera ako ja t.j. ORBITER 2006 P1
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#73

Příspěvek od Eryn »

SpaceMan napsal:


Bez joysticku je to o nicom - co najrychlejsie si nejaky zaobstaraj. Bez joyu na navrat Shuttle-u z orbity do atmosfery ani nepomyslaj. Odporucam ti Logitech Freedom 2.4 Cordless. Pre ORBITER je to idealny joystick - je extremne presny, s PC komunikuje bezdrotovo (nebude ta obmedzovat ziadny kabel) a ma funkciu ROTATE (natacanie paky okolo svojej zvislej osi - neocenitelne pre linearne korekcie)

Ak mas ORBITER 2006, tak pod MFD displaymi je tlacitko SEL - ked ho stlacis dostanes sa do SELECT MODE a v lavom rade tlacitok druhe odhora ti zapne SURFACE MFD display. Ak mas starsiu verziu ORBITERa, potom ziadne tlacitka okolo MFD neuvidis a funguju len klavesove skratky LeftShift + S resp. RightShift + S (podla toho na ktorom MFD chces aby sa to zobrazovalo).

Co sa tyka toho vzletoveho profilu, nema zmysel vymyslat vymyslene. Ak sa chces priblizit realite, musis pouzit to co vymysleli aerodynamici a balistici v NASA ...  

Co sa tyka toho vzletu mozem ti poslat nejaky replay subor ktory si pustis (v Orbitery) a vseko uvidis nazivo. Ma to ale dva haciky - 1. musim nejaky taky replay najst (v najhorsom ho nahram znova) a 2. musis pouzivat rovnaku verziu Orbitera ako ja t.j. ORBITER 2006 P1
Neviem zistiť, akú máme verziu ORBITERA, ale stiahla som si ju na začiatku tohoto roku, takže by to mohla byť jedna z tých novších. MFD mi nejde spustiť ani cez SEL, ani cez Shift + S.

Ja viem, že bez joysticku sa to ovláda dosť zle, ale na obežnú dráhu aj na pristávaciu dráhu som sa s tým už dostala. Raz... no ale keď to išlo raz, tak by to mohlo ísť znova, nie? Ale aj tak poviem rodičom, čo mi majú kúpiť na najbližší sviatok.

A ešte čo sa týka toho vzletu - urobila som ďalších pár pokusov podľa toho profilu, teraz sa dostávam na celkom slušnú obežnú dráhu, ale má to jeden háčik. Z nejakého dôvodu nedosahujem ani prvú únikovú rýchlosť, takže pekne klesám dole. Možno je to tým, že nemôžem sledovať vertikálnu rýchlosť a tá si robí, čo chce.

Ešte jedna dôležitá otázka. Hlavnú nádrž treba pri normálnom lete odhodiť ešte pred vyhorením všetkého paliva, alebo nie?
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

ORBITER - The Space Flight Simulator

#74

Příspěvek od SpaceMan »

Eryn napsal:

Neviem zistiť, akú máme verziu ORBITERA, ale stiahla som si ju na začiatku tohoto roku, takže by to mohla byť jedna z tých novších. MFD mi nejde spustiť ani cez SEL, ani cez Shift + S.

Ja viem, že bez joysticku sa to ovláda dosť zle, ale na obežnú dráhu aj na pristávaciu dráhu som sa s tým už dostala. Raz... no ale keď to išlo raz, tak by to mohlo ísť znova, nie? Ale aj tak poviem rodičom, čo mi majú kúpiť na najbližší sviatok.

A ešte čo sa týka toho vzletu - urobila som ďalších pár pokusov podľa toho profilu, teraz sa dostávam na celkom slušnú obežnú dráhu, ale má to jeden háčik. Z nejakého dôvodu nedosahujem ani prvú únikovú rýchlosť, takže pekne klesám dole. Možno je to tým, že nemôžem sledovať vertikálnu rýchlosť a tá si robí, čo chce.

Ešte jedna dôležitá otázka. Hlavnú nádrž treba pri normálnom lete odhodiť ešte pred vyhorením všetkého paliva, alebo nie?


Ked spustis orbiter.exe a otvori sa ti okno Launchpad, tak posledna zalozka v tomto okne sa vola About - ked na nu kliknes, su tam nejake informacie o autorovi, ale uplne hore je text ORBITER Space Flight Simulator a pod nim Build Sep 29 2006. Ak tam mas toto, potom mas najnovsiu verziu.

Prepinanie MFD funguje v pohode - s tym nemozes mat problem ... Ak mas zapnuty virtualny cockpit, tak ho vypni - ked tak urobis, dostanes sa do Default cockpitu v ktorom je vidiet len HUD a dva MFD. V tomto rezime ti to musi fungovat ...

Pri vypnuti motorov by rychlost mala byt  niekde v rozmedzi 7.3 - 7.5 km/s. Nadrz sa odhadzuje az po vypnuti motorov a nieco malo paliva by v nej malo ostat.
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#75

Příspěvek od Eryn »

SpaceMan napsal:


Ked spustis orbiter.exe a otvori sa ti okno Launchpad, tak posledna zalozka v tomto okne sa vola About - ked na nu kliknes, su tam nejake informacie o autorovi, ale uplne hore je text ORBITER Space Flight Simulator a pod nim Build Sep 29 2006. Ak tam mas toto, potom mas najnovsiu verziu.

Áno, už som to našla, mám najnovšiu verziu.

SpaceMan napsal:
Pri vypnuti motorov by rychlost mala byt  niekde v rozmedzi 7.3 - 7.5 km/s. Nadrz sa odhadzuje az po vypnuti motorov a nieco malo paliva by v nej malo ostat.

Keď mám ešte trochu paliva v nádrži, tak načo potom zážih OMS? Nestačilo by len doletieť do potrebneho bodu drahy s ET a tam zapnúť SSME motory, spotrebovať zvyšok paliva a naviesť Atlnatis na orbitu? Ušetrilo by to palivo v OMS.
Odpovědět