ORBITER - The Space Flight Simulator

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 260
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

ORBITER - The Space Flight Simulator

#166

Příspěvek od SpaceMan »

Pro ORBITER 2010!
Na www.orbithangar.com
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#167

Příspěvek od Andrej »

Tak aby sme boli aj v ORBITER-y aktualny - STS-125 Expansion Pack for Shuttle Fleet.

http://www.orbithangar.com/download.php?ID=3916

Pred pár dňami som "podľahol" tomuto skvelému simulátoru a chcel som si ho rozšíriť o tento balík ale akosi mi vyhadzuje kritickú chybu, neviete v čom môže byť problém?

Ešte by som sa chcel spýtať ako zistím kedy môžem letieť k ISS, lebo s tým vstavaným scenárom "Space Shuttle Atlantis" -> "Launch into sunrise" som sa síce dostal k ISS ale po asi 7 - 8 dňoch :)
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
guli16
Příspěvky: 210
Registrován: 15. 03. 2009, 15:23

ORBITER - The Space Flight Simulator

#168

Příspěvek od guli16 »

Zdravím,
o tomto simulátoru jsem vůbec nevěděl.
Nainstaloval jsem ho a chtěl bych to zkusit, ale všechny návody jsou buď na starou verzi a například popis základní desky je jiný nebo návod je, ale už na vzlet do vesmíru a ne na popis zákl. desky.

Prosím nevíte někdo, kde se český návod nejlépe na vše schovává? 8-)
Dobson SW 200/1200 ,sw planetary 5 a 7 mm ,SP 10 a 25 mm
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#169

Příspěvek od Andrej »

Predchádzajúce problémy som vyriešil ale teraz mám ďalší a to zakotvenie na ISS. Neviem z akého dôvodu sa nepriblížim na menej ako 8 km a ten kruh s označením V[ISS] sa mi nechce spojiť so štvorcom s označením D[ISS]. Pritom mám presne nastavené hodnoty ApA mám presne 374.5k tak ako ISS, DTmin mám 0.00 a RInc mám tiež 0.00 nechápem prečo sa potom vždy miniem s ISS :-/ Prosím poraďte
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

ORBITER - The Space Flight Simulator

#170

Příspěvek od Maser »

Andrej:
Pro začátek bych to zkusil s letounem DeltaGlider, nebo pokud sis stáhnul tak s DeltaGliderIV-je lepší.
Raketoplán je složitější ovládat.
Jestli se už dokážeš dostat na nížší obježnou dráhu než ISS, která letí zhruba 1000km před tebou a je přibližně ve stejné rovině s tvojí obježnou dráhou, tak je potřeba svojí dráhu upravit do přesně stéjné roviny  jako ISS.
Na jednom z obrazovek MFD otevři funkci ALIGN PLANE, vyber target jako ISS. Musiš počkat než doletíš do jednoho z uzlů DN nebo AN. Podle toho musíš z orientovat loď - Orbit normal +  nebo Orbit normal -
V uzlu zažehni motory, dokut nebudou hodnoty TthA aTthD na nule.
Pak musíš ISS stíhat po nižší dráze a postupně jí zvýšit. Zapni funkci Docking a zase vyber target jako jeden z Dockportů ISS a zmáčkni HUD. Když se dostaneš k ISS na pár kilometrů, tak z orientuj loď ve směru -V[ISS] a pomocí motorů tento vektor vynuluj. Potom se nasměruj na ISS a zažehni motory, abys dostal V[ISS] směrem k ní. postupně se budeš přibližovat k ISS, rychlostí V[ISS] *.**
Udržuj kolečko s křížem na ISS pomocí tranclace.
Když budeš tento postu opakovat, nakonec se k ISS dostaneš, ale ať stihneš včas zabrzdit. ;D
Nakone se pomocí MFD Docking zorientuj a pomocí translace a rotace pěkně pomalu zadokuj.  
Jo a lepší to je ve dne. ;D

Je to zábava, ja už s Atlantisem zadokoval nejmíň 100x a pořád mě to baví vychytávat. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

ORBITER - The Space Flight Simulator

#171

Příspěvek od Maser »

Prosím nevíte někdo, kde se český návod nejlépe na vše schovává?Návod na vše asi není. Jednotlivé addony většínou obsahují pdf soubory s návodem, které najdeš v adresáři DOC.
Nevím, který scénář hraješ, ale DeltaGlider má popis palubní desky právě v tomto souboru.
Na palubní desce tě budou spíš zajímat MFD obrazovky. Pomocí jejich funkcí se orientuješ pro dosažení obježné dráhy nebo pomáhají při dalších manévrech.
Tady je addonů tři pr....  ;)
http://www.orbithangar.com/
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#172

Příspěvek od Andrej »

Maser: Dik, pomohlo, nevšimol som si, že mám hodnoty TthA a TthD trochu vyššie, zrejme to súvisi aj s polohou ApA mňa a ApA ISS lebo som si tiež všimol, že apogea som mal dosť ďaleko od seba. Po úprave som ich už mal takmer na sebe a tak som sa pekne dostal k ISS. Ešte budem musieť ale dotiahnúť dokovanie, lebo som len preletel popri ISS asi 60 metrov. Nesnažil som sa ani nejak priblížiť ku niektorému z dokov, lebo to ešte nemám preštudované  :D

PS: Pod 200 metrov od ISS som sa dostal akurát, keď začalo vychádzať Slnko, takže som mal aj trochu efektné pohľady ::)
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

ORBITER - The Space Flight Simulator

#173

Příspěvek od Maser »

Skuteční piloti to na simulátoru také nezvládnou na poprvé. Trénuj a pak to budeš zvládat s jakoukoli vesmírnou lodí. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#174

Příspěvek od Andrej »

Narazil som na dosť podstatný problém S DG som už zadokoval na ISS aj na MIR-e. Na MIR som sa dostal len tak, že som mal nekonečné palivo, pretože po pátraní po tom akým uhlom mám štartovať som to vzdal a proste som letel a na obežnej dráhe som upravoval dráhu (dosť dlho, keďže odchýlky som mal poriadne). Našiel som návod ako vypočítať štartovací uhol ale je to po anglicky a pravdu povedať moc som nechápal ako to tam písali. Preto by som chcel poprosiť o radu v jazyku, ktorému rozumiem Ide hlavne o jednú vec -> sklon dráhy. Podľa rovníc, ktoré som našiel treba práve tento sklon a aj keď manuálne zadávam do LaunchMFD, musím zadať ten sklon. A ja za nič nemôžem nájsť kde sa táto hodnota nachádza. Už som z toho mimo :-/ Vopred dik za rady
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

ORBITER - The Space Flight Simulator

#175

Příspěvek od Maser »

Pokut jsi připraven na start a orbitální dráha ISS protíná tvojí pozici, tak se podívej na MFD Orbit. Pod TGT vyber ISS. Vlevo dole je tlačítko FRM. Tím přepínáš, kčemu se mají údaje o orbitě vztahovat. Buď k rovníku referenční planety, nebo k ekliptice. Když přepneš na EQU, tak se především změní úhel inklinace INC. V takovém případě stačí tento úhel buď přičíst k 90° nebo odečíst a vyjde ti azimut, jakým ISS letí nad tvojí hlavou.
Co se týká MFDLaunch, tak tam se zase dá použít Target, tedy tlačítko TGT a nastavit cíl na ISS. Inklinaci to nastaví samo. MFDLaunch ještě navíc ukazuje terčík se seměrem na HUD display pro vizuální navádění hned po startu, ale pozor, musíš mít loď namířenou k zenitu, jinak to nezobrazuje. Takže pro vyzkoušení zkus scénář nějaké rakety, třeba Ariane5, ta je dobrá.
Jinak nastavení inklinace se dělá pomocí tlačítek I+ a I- , a tlačítky Ad+  Ad- nastavíš velikost inkrementu.

Pak už během letu stačí hlídat Head Error aby byl pokut možno na nule.
MFDLaunch toho umí víc, ale stímhle si pro začátek myslím vystačíš.
;)
Teď sem to s Ariane5 jen tak zkusil a na ISS sem byl za 4 oblety po stratu.  :D
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#176

Příspěvek od Andrej »

Diki moc. Ešte by som ale predsa mal jeden dotaz. A to MIR. Keďže dráha MIRu nepretína miesto štartu (KSC), nedokážem určiť uhol štartu. A LaunchMFD mi nechce nahrať parametre MIRu. Keď ho zadám, tak ma odpálkuje, že si to mám nastaviť manuálne. Čo s tým? Resp. to isté platí i pre iné telesa na orbite, ktoré nepretínajú miesto môjho štartu. Ako postupovať v takom prípade?
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

ORBITER - The Space Flight Simulator

#177

Příspěvek od Maser »

Keďže dráha MIRu nepretína miesto štartu (KSC), nedokážem určiť uhol štartu Tak to je logické.  ;D
Pokut inklinace oběžné dráhy nedosahuje hodnoty inklinace tvé pozice, tak MFDLaunch přece nemůže spočítat azimut startu, protože žádný není. ;)
V takovém případě odstartuj při největším přiblížení orbity tvé pozici, a to západním směrem, tedy 90°. Ten rozdíl v inklinaci pak musíš dorovnat pomocí MFDAlignPlane, až se na orbitě dostaneš do uzlu. Chce to více paliva, proto se takový postup v praxi asi moc nepoužívá.

Ten výpočet azimutu co jsem psal včera je špatně. Ono to docela funguje jen když je inklinace ISS poměrně vysoká, a tvá pozice startu je blízko rovníku.
Ale koukal sem jak správně azimut startu spočítat.
Ten vzorec je jednoduchý.
Azimut startu = arcSin(cos(inklinace ISS)/cos(zeměpisná šířka startu))
v praxi:
Azs=arcSin(cos51,55°/cos28,59°)
Azs=arcSin0,70803396
Azs=45,075°
Takže pro start na orbitu s touto inklinací musíš mířit 45,075°.
Pro jižní směr stačí počítat 180-45,075=134,925°.  :D

Už si zkoušel Scenario Editor?
V simulátoru zmáčkni F4 a vyber custom...
Potom vyber Scenario Editor a můžeš u všech aktivních objektů měnit parametry. Třeba množstvý paliva, nebo právě elementy dráhy v četne inklinace. Můžeš i měnit čas, což je výhodné pro zkrácení čekání na dlouhých cestách k jiným planetám, ale pozor, pokud se vrátíš v čase před vlastní start scenaře, tak ti to může zamrznout.  ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ORBITER - The Space Flight Simulator

#178

Příspěvek od MilAN »


Ono to docela funguje jen když je inklinace ISS poměrně vysoká, a tvá pozice startu je blízko rovníku.
.

Do simulátoru se vám plést nebudu, ale tuhle větu by to asi chtělo upravit. Inklinace = sklon dráhy- se určitě v případě ISS nemění. Buď je myšleno něno jiného než inklinace, nebo to tvrzení nemůže přeci platit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

ORBITER - The Space Flight Simulator

#179

Příspěvek od Andrej »

Ten vzorec som aj ja našiel, len sa mi to nechcelo spojiť s tým, keď dráha cieľu nepretína môj bod štartu Asi som bol už unavený a nenapadlo ma, že to bude asi tým. Každopádne ale tie misie sa robili ako napríklad raketoplán kotvil aj na MIRe, takže nejak sa tam museli dostať. Ten tip, štartovať na azimut 90° je geniálny Použil som ho pri scenári so satelitom LDEF
Ten ScenarioEditor som veru neskúšal, rozmýšľal som ako nastaviť presný dátum, ale v Modules som to mal vypnuté, preto sa mi to nezobrazovalo po stlačení F4 -> Custom ...
Inak, letel si už napríklad na Mesiac?
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

ORBITER - The Space Flight Simulator

#180

Příspěvek od Maser »

Inklinace = sklon dráhy- se určitě v případě ISS nemění. Buďje myšleno něno jiného než inklinace, nebo to tvrzení nemůže přeci platit.Inklinace se u ISS měnit dá, a to právě v tom Scenario editoru.
Já myslel "jakýkoliv objekt na oběžné dráze" jen sem napsal ISS, protože je to kratší. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Odpovědět