HST

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

HST

#1

Příspěvek od Jirka86 »

Uz jste to vsichni cetli? Zadna mise na opravu Hubbla nebude. :'(Chteji ho zrusit, ze pry nemaji penize. Jsou porouchane 2 gyroskopy a ted zlobi treti. K cinnosti jsou treba 3. Az prestane fungovat i ten, tak je se muzeme jit kluzat. Takove nadherne snimky raneho vesmiru prinesl, a ted ma jit do srotu. V roce 2011 ho ma nahradit novy teleskop. Vecna skoda :behead: Take mohli pockat, az vynesou ten druhy Ale co bude do te doby? :-/ To je smula, co?
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

HST

#2

Příspěvek od Sniper_RAT »

To je pro mě novinka...je to škoda,ale ještě nějákou dobu poslouží (doufám) a pak tu bude ten novej,někde jsem slyšel,že chcou udělat soustavu dalekohledů,to by bylo něco...ale je pravda,že mohli počkat než vyšlou ten druhej... >:(
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

HST

#3

Příspěvek od Jirka86 »

Nechci delat reklamu, ale clanek je na www.astro.cz.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

HST

#4

Příspěvek od A.K. »

Takže pro ty co to nečetli:
EAI :

http://astro.sci.muni.cz/clanek.php?id= ... 74fa404744

nebo ČAS :

http://www.astro.cz/cz/news/show.php?id=1209

Stránka zmiňovaného nového teleskopu JWST (James Webb Space Telescope).
http://www.jwst.nasa.gov/

Sice se v článcích píše o tom, že k rozhodnutí ukončit projekt HST trochu pomohl projev Bushe s jeho plány s Měsícem a Marsem, ale už v Astropisu 3/2003 se psalo o přesluhujícím teleskopu, který měl sloužit do roku 2010. Bohužel v tu dobu byla poslední opravná mise ještě reálná, teď už ne.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

HST

#5

Příspěvek od Jirka86 »

Diky za linky, mrknu na ne ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

HST

#6

Příspěvek od MaG »

Četl jsem. Mrzí mě, že se bude muset mise HST zkrátit o nějaký ten rok. Pravda je, že Bushova slova nelze jen tak zahodit proto, že se mi jako člověk nelíbí. Pokud řekne, že hodlá povzbudit USA, aby se vrátily na Měsíc do roku 2020, můžou se peníze hodit. Provoz HST je opravdu velmi drahý. Další mise k němu také. A jak bylo uvedeno, nehodlají s raketoplány riskovat na drahách mimo ISS.

Rozhodnutí se mi jeví jako rozumné, ale byl bych raději, kdyby JWST byl vypuštěn už roku 2008, jak jsem předpokládal. Nebo má začít pracovat až po třech letech od vypuštění?

HST je mezníkem ve vývoji poznatků o vesmíru, ale je třeba chápat, že tu nebude věčně. Mě osobně bude líto např. sondy SOHO, až jí dojde dech. O žádné náhradě této sondy jsem totiž neslyšel...

Jo a HST kupodivu bude schopen alespoň bezpečně obíhat i s dvěma gyroskopy. Moc do toho nevidím, ale asi je to svým způsobem riziko.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

HST

#7

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Podle mého názoru je zbytečné něco likvidovat, dokud nemám náhradu, to by si měli provozovatelé uvědomit, ztratí tím OKO, které přineslo astronomii tolik nových věcí, že se to nepovedlo lidem od dob starého Řecka....a oprava nestojí tolik jako výroba nového, jenomže on problém bude asi v tom, že to nemají čím opravovat, další katasrofu rozpadajících se raketoplánů už nerisknou...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

HST

#8

Příspěvek od A.K. »

Nemáte někdo link na všechny snímky z HST?

Zatim jsem našel nejlepší asi tenhle :
http://oposite.stsci.edu/pubinfo/pictures.html
ale možná někdo znáte jiný.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Luky

HST

#9

Příspěvek od Luky »

Ahoj
Pokud vím, tak na internetu někde všechny fotky z Hubblea jsou, ale přístup ke všem těm sníkům z HST mají jen určité osoby a veřejně to nikde nenajdeš. Jestli si to teda nepletu. Ale můžeš zkusit napsat někomu z NASA, ať ti dají přístup :)

Ale dík za odkaz! Na té stránce, co jsi na ni dal odkaz, jsem ještě nebyl.   ;)
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

HST

#10

Příspěvek od A.K. »

Ještě jeden odkaz http://heritage.stsci.edu/.

Jde o projekt Hubble Heritage, asi většina znáte.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

HST

#11

Příspěvek od MaG »

Tak ten tu rozhodně nemůže taky chybět :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

HST

#12

Příspěvek od P.D. »

Tak nevím,jestli už to všichní víte,ale jen tak pro jistotu, na stránkách http://www.ian.cz 23.2 vyšla zpráva že Hubble má ještě naději na servisní misi.  :bounce:
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

HST

#13

Příspěvek od A.K. »

No bylo by dobrý, kdyby se alespoň následující mise konala, byť by byla poslední. Výměna setrvačníků a baterií je teď asi opravdu nejdůležitější. Nevim ale jak to má být s výměnou kamery. Plánovala se výměna WFPC2 za WFC3, ale pokud budou hlavní (a finančně snesitelný) setr. a bat., tak by možná starší kamera stačila.

Nevíte, jestli se plánuje splněný celýho plánu SM4, pokud se ještě povolí, nebo jestli se trochu zredukuje (viz. ta nová kamera)?

Původní plán SM4:
http://hubble.nasa.gov/servicing-missions/sm4.html
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
asimi
Příspěvky: 3
Registrován: 06. 03. 2005, 02:40

HST

#14

Příspěvek od asimi »

Len zopar myslienok:
-Nebolo by mozne zorganizovat medzinarodnu zbierku pre zahchranu HST? :'(
-Nahradi JWST HST? Nebude pracovat JWST len v IR oblasti?
-Je nutny na opravu raketoplan? Je mozna aj ina alternativa (Sojuz)? :o
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

HST

#15

Příspěvek od MaG »

Nebylo by vhodné podpořit raději projekt, který tvrdí, že nový Hubble by stál polovinu opravy starého? Už jsem kdysi viděl i nárh na to, že by to stálo třetinu. Předpokladem je asi to, že by se využilo toho, že jeden kus je dražší, než dva tři další.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět