Jak funguje jaderný reaktor na družici?

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#1

Příspěvek od MIZ »

Teď jsem četl o historii používání jaderných reaktorů na kosmických sondách.
Reaktor chápu, ale v Temelíně apod. je u něj velký oběh vody a parní turbína a alternátor.
To třeba na Cassini je tohle všechno taky a ještě 3x? ???
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#2

Příspěvek od MilAN »

Název jaderný reaktor sem nepatří. Je tam radioizotopový termoelektrická generátor. čili při přirozeném rozpadu radioizotopu vzniká teplo, které je následně  přeměňováno  termočlánkem na elektrickou energii. ( s účinností asi 5% ) .Tedy žádná  jaderná reakce, pouze samovolný rozpad.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#3

Příspěvek od gaszton »

a najhlavnejsi je ze nemaju ziadne pohyblive komponenty, preto su velmi spolahlive.

inac na obeznu drahu dostali aj skutocne reaktory, myslim ze 100 Kw a 500kw verzie boli vyskusane s rusmi, aj tie pouzivali na ziskavanie elektrickej energie termoclanky ale uz mali moderatorove tyce, teda boli blizsie k tomu co sa pouziva v temeline.

vyvoj robili za ucelom pouzitia v pripadnej expedicie na mars s ludskou posadkou, na iontovy pohon by bolo potrebne asi 5-10 MW elektrickej energie.

viac udajov o planovanom vyuziti nuklearnych reaktorov na pokhon medziplanetarnej expedicii najdes tu:

http://www.astronautix.com/craftfam/sovtions.htm

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#4

Příspěvek od MilAN »

Ale vždy to bylo na bázi  rozpadu radioizotopů, nikdy nešlo o řetězovou  jadernou reakci .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#5

Příspěvek od MIZ »

V tom článku právě bylo mj., že pak při haváriích některých ruských družic se dostalo do atmoféry tolik a tolik uranu 238 a uváděli tam i polonium - což mi připadalo jako běžné pro jaderný reaktor.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#6

Příspěvek od MilAN »

Moje odpověď se týkala sondy Cassini.

To, co bylo na ruských Kosmosech, to je něco jiného.
Je to jaderný reaktor, dochází ke štěpení jaderného paliva ( uranu 235, 90%),jedná se o podkritické štěpení a nedochází  k řetězové reakci.
( většina z nás si pod pojmem jaderný reaktor představuje právě ten reaktor, v němž dochází k řetězové reakci - a to trochu mate.)
Pro zájemce o bližší studium  - odkaz na ruského výrobce zařízení pro družice Kosmos :
http://www.redstaratom.ru/nuclear.htm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#7

Příspěvek od MP »

MilAN napsal:
To, co bylo na ruských Kosmosech, to je něco jiného.
Je to jaderný reaktor, dochází ke štěpení jaderného paliva ( uranu 235, 90%),jedná se o podkritické štěpení a nedochází k řetězové reakci.
( většina z nás si pod pojmem jaderný reaktor představuje právě ten reaktor, v němž dochází k řetězové reakci - a to trochu mate.)
Ale on to je "normalni" reaktor s retezovou reakci - jinak by z takoveho "broucka" tech 150kW trvaleho tepelneho vykonu nedostali. Ruske reaktory rady TOPAZ jsou uz davno ve svete pojmem a je to jedna z veci, kterou Americane Rusum zavideli. Dostat funkcni tepelny reaktor do tak maleho rozmeru a hmotnosti opravdu neni jednoduche. Reaktor je moderovan hydridem zirkonu ( je to pevne a malo to pohlcuje neutrony ), regulovan zmenami konfigurace berylioveho reflektoru ( zadne regulacni tyce uvnitr ) a chlazeny sodikem ( podobne, jako rychle reaktory ). Moc pekna hracka ...

Turbina samozrejme na druzici neni, jen termoelektricke clanky s pomerne malou ucinnosti ( jen 5kW el. vykonu s tech 150kW tepelneho ). On je asi hlavne problem dosahnout ve vakuu dostatecny tepelny spad - teplo se da jen vyzarovat radiatorem do kosmu. Chladici veze ve vakuu nefunguji :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#8

Příspěvek od MilAN »

Já jsem to takhle někde četl a víc jsem to nezkoumal. Díky, žes to uvedl na pravou míru.Nemáš nějaký odkaz, kde se toho dá dozvědět více ?
Milan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#9

Příspěvek od MP »

MilAN napsal: JNemáš nějaký odkaz, kde se toho dá dozvědět více ?Tak to je mi lito, zadny odkaz, jen matne vzpominky na rozhovory s ruskymi kolegy. Tenkrat to bylo vsechno tak nejak tajne a zadny Internet jsme neznali ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#10

Příspěvek od JZ »

Se zmínkou o reaktorech Topas jsem se setkal pouze v knize Tajná fabrika od Adalberta Barwolfa. Popisuje, že v roce 1992 amerika koupila dva ruské reaktory pro program strategické obrany. Na straně ameriky došlo k pozemním testům, ale tím to asi skončilo.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#11

Příspěvek od MMys »

Trošku jsem popátral a nalezl třeba tohle:
http://fti.neep.wisc.edu/neep602/SPRING00/lecture35.pdf

A dalších odkazů je poměrně dost, jejich obsah jsem zatím detailně nezkoumal.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Jak funguje jaderný reaktor na družici?

#12

Příspěvek od MP »

Tak jsem zkusil zadat do googlu "topaz reactor" a valil jsem oci, jake slavy a publicity uz se tomu reakturku dostalo. Zkuste to take, informaci je az moc ( vsadim se, ze nektere budou navzajem protichudne ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět