ISS a objekty na obloze

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
pedrosanchez
Věk: 38

Re: ISS a objekty na obloze

Příspěvek #391 od pedrosanchez » 24. 03. 2019, 09:54

Předevčírem jsem ji zachytil ošklivě, včera přišly večer mraky a dnes zase poletí, tak bych se Vás chtěl dotázat.
Má to smysl snažit se zachytit ISS pomocí DSLR v primárním ohnisku dalekohledu (200/1000)? Z vašich astro fotek soudím, že ano. Když jsem ji snímal na ISO 800 a čas 1/1000, byla trošku přezářená. Také malinká a neostrá. Fotkou Vás nebudu obtěžovat, je to bída. Fotím ji tedy modifikovanou zrcadlovkou, protože ta má Live View a mohu tak lépe ostřit a zarovávat s hledáčkem. Pak mám ještě nemodif. DSLR, právě bez live view, to si nějak neumím představit.
Ovšem nejlepší snímky jsem viděl z astrokamerek. Ani jedna z mých DSLR video neumí, takže bych musel ISS zkusit snímat s planetární nebo pointační astrokamerkou. Nebude to ale masakr? Barlow k tomu, nastavit všechny ty parametry...

Četl jsem i článek Libora Hašpla, jak ulovit ISS. Transity před Sluncem se mi samozřejmě líbí, ale to ze svého dvorku nevyfotím, resp. podle aplikace budu mít nejbližší možnost 7.4. cca 20 km daleko.
SW 203/1000 NEQ-5 Goto Synscan, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II (jsem začátečník)

MilAN
Věk: 70

Příspěvek #392 od MilAN » 24. 03. 2019, 10:22

Určitě foť jednotlivé snímky nebo sérii - ne video. Není to problém, ISS sleduješ hledáčkem. A nepotřebuješ určitě Live view, máš přeci dost času předem zaostřit na jasnou hvězdu. A zkrať expoziční čas co to jde. To radši zvyš citlivost.
Tranzity přes Měsíc a Slunce nastávají z každého stanoviště několikrát do roka. Jednou to vyjde i s počasím :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

pedrosanchez
Věk: 38

Příspěvek #393 od pedrosanchez » 24. 03. 2019, 13:17

MilAN píše:Určitě foť jednotlivé snímky nebo sérii - ne video. Není to problém, ISS sleduješ hledáčkem. A nepotřebuješ určitě Live view, máš přeci dost času předem zaostřit na jasnou hvězdu. A zkrať expoziční čas co to jde. To radši zvyš citlivost.
Tranzity přes Měsíc a Slunce nastávají z každého stanoviště několikrát do roka. Jednou to vyjde i s počasím :)

Díky, Milane! Přesně tak to dělám, hledáčkem ji sleduji a druhou rukou mačkám kabelovou spoušť.
:)
SW 203/1000 NEQ-5 Goto Synscan, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II (jsem začátečník)

Zpět na “Kosmonautika”