Astro.cz

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
Odpovědět
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Astro.cz

#76

Příspěvek od karel.mokry »

Mne tam hodně chybí "včerejší snímek" jak to bylo dřív. To " « Zítřejší snímek:" je úplně matoucí, protože za dvojtečkou nic není (alespoň dnes) a že jsou tam dvě malé šipky - vůbec by mne nenapadlo, že to znamená včerejší snímek.

<< včerejší snímek / zítřejší snímek >> mi přijde naprosto logické a přehledné.
Diky. upravit stranku na << vcerejsi snimek : zitrejsi simek >> samozrejme jde, pisu si do prehledu uprav. Jeste presnejsi je "predchozi a dalsi".

Mimochodem, v puvodni verzi ceskeho APODu zadny odkaz "vcerejsi snimek" nebyl. Muzu poslat screenshot. Byla tam pouze sipka stejne jako v originalnim APODu.
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Astro.cz

#77

Příspěvek od karel.mokry »

Určitě  tam chybí  funkce z APODu - Archiv a Index.
Zdejší kalendář přeci není  orientací ve snímcích. Kliknu na 20. a něco se mi objeví - to je jako překvapení- , ale  neslouží k žádné orientaci mezi   posledními snímky. ( třeba t mezi těmi, které jsem neviděl, protože  nejsem na astru každý den).
Ale předpokládám, že cílové skupině, na kterou je astro zaměřeno, to takhle vyhovuje
Cilovou skupinou jsou vsichni ctenari, myslim ze jsme zachovali puvodni funkcionalitu, jen ji zabalili do jineho vzhledu ktery umoznuje rozsireni funkci. Pokud jsme neco prehledli ci aktualni pojmenovani je matouci tak jsme pripraveni udelat upravy.

Jsme presvedceni, ze pojmenovani na ceskem APODu je prehlednejsi - coz bylo zrejme kdyz jsme puvodni a novou verzi ukazali lidem kteri APOD nesledovali - nova verze jim prisla prehlednejsi (puvodni APOD je spise odrazoval slozitou navigaci). Pripominky nam prisly po spusteni od nekolika uzivatelu kteri na APOD chodi delsi cas (treba i nepravidelne). I od techto uzivatelu kteri meli puvodne vyhrady prisla po case reakce ze novy APOD je opravdu prehlednejsi.

Funkce originalniho Archivu byla zachovana, ale je jinak implementovana. Funkci puvodniho archivu prevzal kalendarovy vypis - viz odkaz "Mesicni kalendar" ktery vzdy vede na aktualni mesic, zobrazi nahledy vsech APODu a vypis pouzitych keywords (stejne funguje i nazev mesice v orientacnim kalendari na strance APODu). Lze snadno prejit na predchozi / nasledujici mesic. Odkaz pod "rokem" (v zahlavi kalendare) navic vede na rocni (textovy) vypis vsech APODu z daneho roku.

Pro existujici odkazy byl zachovan i originalni odkaz http://www.astro.cz/apod/archivepix.html, struktura vypisu se ale i zde zmenila (stranke neobsahuje vypis vsech historickych APODu) ktery ze soucasneho APODu opravdu zmizel - je nahrazen vyse zminenymi odkazy (mesicni / rocni prehled).

S Indexem souhlasim, ten je v anglicke verzi manualne spravovana stranka ("editors choice"). Odkaz na strance APODu zustal se zrejmym oznacenim ze vede na anglickou verzi, nedochazi tedy k mixu ceske / anglicke odkazy.

V ceske verzi mate moznost prochazet pres klicova slova (keywords), coz bylo z originalni verze odstraneno.

Hledate-li tedy APOD souvisejici se Zemi, staci na strance "Klicova slova" najit odpovidajici (vyhledavani v keywords se planuje). Zachovavaji se originalni keywords, maximalne doplnene o nove funkce v ceskem APODu (prehled video APODu atp.)

Pro kazde klicove slovo si muzete zvolit bud textovy, nebo obrazkovy vypis (v originalnim APODu tyto funkce nenajdete):
http://www.astro.cz/apod/keywords/earth
http://www.astro.cz/apod/keywords/text/earth

Mohu se zeptat jak casto Index na anglickem APODu vyuzivate? Je funkce prehledu keywords rozumnou alternativou?

Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Astro.cz

#78

Příspěvek od Zbych »

Diky. upravit stranku na << vcerejsi snimek : zitrejsi simek >> samozrejme jde, pisu si do prehledu uprav. Jeste presnejsi je "predchozi a dalsi".

Mimochodem, v puvodni verzi ceskeho APODu zadny odkaz "vcerejsi snimek" nebyl. Muzu poslat screenshot. Byla tam pouze sipka stejne jako v originalnim APODu.
Nevím jak to tam bylo přesně, ale na předchozí snímky bylo klikání intuitivní. Díky. "Předchozí a další" je asi přesnější.
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Astro.cz

#79

Příspěvek od karel.mokry »



Nevím jak to tam bylo přesně, ale na předchozí snímky bylo klikání intuitivní. Díky. "Předchozí a další" je asi přesnější.

Navigace byla stejna jako na originalnim APODu, takze jen textove "<" a ">".
Odkazy na Predchozi / Nasledujici doplneny.

Pripominky bud sem, nebo do SZ.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Astro.cz

#80

Příspěvek od dablik »

Zdar vsem taky se vam vraci e-maily, ktere jsou na kontaktni adresu CAS? Uz se to stalo 2krat v prubehu par dni, ze se vratil e-mail jako odmitnuty (a posilal jsem to i z "overene" pracovni adresy). Pred 2 tydny jsem totiz zasilal prihlasku a mam obavu, ze to je nekde v spamu. Nemam totiz zadnou odpoved.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astro.cz

#81

Příspěvek od MaG »

Ahoj, přepošlu to adminovi serveru, třeba ti pomůže.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Astro.cz

#82

Příspěvek od dablik »

Dekuji :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astro.cz

#83

Příspěvek od MaG »

Kopíruji pozdrav od Karla Mokrého a věřím, že budete nápomocni a v kritice konstruktivní ;)

Po dlouhé době diskuzí a příprav jsme právě spustili nové astro.cz - zcela nový vzhled, funkce, revidovaný obsah, což by nešlo bez Vaší podpory. Díky všem zúčastněným!

Spuštění je současně začátek další práce - je třeba udržovat obsah, připravovat články, novinky, akce.
Věřím, že se zapojí všichni zástupci složek ČAS. Rád založím přístup do redakčního systému a vysvětlím.
Akce a novinky můžete vkládat i bez přístupu do redakčního systému, určitě těchto možností využívejte:

Vložení novinky: http://www.astro.cz/spolecnost/nahlas-nam-novinku.html
Vložení akce: http://www.astro.cz/spolecnost/nahlas-n ... -akci.html

Po vložení se údaje nezobrazují na webu, musí je schválit redakce (zabezpečení před nevhodným obsahem).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Astro.cz

#84

Příspěvek od Lukemon »

Zajímalo by mě jak se dostanu do předešlé původní fotogalerie. Z nového webu se tam nedostanu, ale vím, že ještě někde je, protože zde na AF se zobrazuje moje poslední kresba Jupiteru která byla v této galerii umístěna.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astro.cz

#85

Příspěvek od MaG »

Poptal jsem admina serveru, doufám, že se to brzy vyřeší. S tímhle asi málokdo počítal. Snad bude stačit to přesměrovat na starý server, kde ta galerie doteď byla.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1827
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Astro.cz

#86

Příspěvek od aquarius »

Z AF zmizely díky tomu všechny moje fotky (cca 750). Jasný pokyn začít znovu a lépe. :D

Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3421
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Astro.cz

#87

Příspěvek od hamr »

Ano, ano nápodobně, 95% fotek co dávám na AF je z galerie, která teď zmizela. Prozatím umísťuju tedy z astrofotek P.Pecha. Snad se s tím podaří něco provést.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200 na Dobson montáži
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astro.cz

#88

Příspěvek od MilAN »

Vždyť tohle byl zásadní problém AF : aby bylo možno umisťovat  fotky přímo a stále se mluvilo o tom, že to  souvisí s novým systémem ,který ČAS  dlouhou řadu roků již slibuje  a že nová verze  tohle bude  obsahovat. Takhle to ale vypadá, že to byly sliby, ale nedostalo se to do zadání
No, ale i když to nepůjde, tak mi , a zrovna tak asi ostatním, kteří galarii používali, je celkem jedno, že se k ní nedostanu přímo    ze stránek ČASu. Podstatné je, aby někde byla a je jedno, jakou bude mít adresu.
...
A něco k webu:
1/ nemám rád blogy a diskuse pod články, ale myslím, že u článku by měl být přímo odkaz na autora a možnost z něho poslat autorovi dotaz nebo připomínku
2/ čtenářská fotogalerie: předpokládal bych, že když je pod názvem čtenářská galerie podtitul : publikuj své snímky - že se z něho dostanu přímo do vkládání snímků a ne , že budu hledat v kapitole "Jak na to" , přes podtituly "nech se inspirovat" , "nech si poradit"
3/ a rovněž bych si představoval, že pokud budu chtít napsat nějaký článek, tak že se k tomu opět dostanu nějak hned z hlavní stránky. Nebo alespoň k postupu , jak to udělat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Astro.cz

#89

Příspěvek od Sajri »

Předesílám, že to je blbost, a sám nesnáším, když se řeší blbosti namísto důležitějších věcí... :-)
ale když už byla vznesena žádost o kritiku: co mi úplně rve oči, je střídání tykání a vykání při oslovování čtenáře.
"Nech si poradit...", klik, a v článku se čtenářům vyká. Chápu že článek je mnohem staršího data, ale vyřešila by to dohoda mezi autory, že čtenářům se zásadně vyká.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Astro.cz

#90

Příspěvek od MaG »

Díky za nápady, co zlepšit. Nemám zrovna moc čas, ale pokusím se to přesměrovat na lidi, co by s tím měli pohnout.

1) galerie: pracuje se na tom. Předpokládám, že bude zase dostupná. Pokusím se zjistit, zda budou schopni zachovat původní adresu astro.cz/gallery, aby nezmizely dříve linkované fotky z AF.

2) vkládání fotek přímo do AF: bude fungovat, čekalo se na nějaké věci, nemohu si vzpomenout, zda se čekalo na schválení VV ČAS nebo zda jde o technickou věc a čekalo se na spuštění nového astro.cz, ale určitě vkládání přímo do AF bude. To se týká i dalších vylepšení AF (napadá mě ta mapa). Určitě to není schválnost ze strany ČAS, že to zatím nefunguje.

3) Milane pokud myslíš články na novém astro.cz, tak jsem se právě díval na staré astro a ani tam ani na novém nebylo možné ani proklkem na jméno autora dostat další informace, jako je mail na něho apod. Tzn. nebylo to tam doposud a takto to bylo převzato. Myslím, že je to dobrý nápad a určitě bych to přivítal. Rozumím tvému názoru dobře? Můžu to takto poslat dál jako požadavek na změnu info o autorovi pod články?

4) Ad stránka čtenářských fotogalerií. Určitě bude vhodné to poupravit, ale jak to vidím, tohle je práce Petra H. a je třeba to s ním asi nejdřív probrat. Souhlasím ale, že by a) odkaz na vložení měl být hned nahoře a b) že když na zbytku webu vykáme, tak by to mělo být i zde. Jen mě to osobně netrklo do očí a je třeba to sjednotit, když myslíte, že to vadí. Web se postupně vylepšuje a jestli myslíte, že musíme všude neosobně vykat, udělá se to. Na druhé straně mě to třeba za oči tak netahá. Petr Sch. je ale podobně starý jako já, takže to nebude generační problém a doufám, že se na tom zapracuje.

5) Pokud chce Milane někdo napsat nějaký článek, musí si zažádat o přístup do redakčního systému a obratem dostane názorný dokument, jak to používat. Otázka spíše je, zda a kde a jakou formou myslíš, že bychom to měli běžnému čtenáři nabízet. Běžný návštěvník nebude chtít napsat nějaký článek. Je tam někde ta výzva? Mám za to ,že snad jen v uvítacím článku z neděle. Tady nedokážu pomoci. Pokud myslíte, že by to astro.cz prospělo to nabízet někde na viditelném místě, jsem pro, protože lidi se moc nehrnou a pochybuji, že to změní fakt, že Milan chce napsat článek, ale nemůže se hned dovědět, jak na to, protože ho stejně nenapíše a takových bude 99% co si takový odkaz případně prokliknou. Teď jde o to, že by asi stálo za to bojovat alespoň za to jedno procento, co to myslí vážně.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět