Bahtinova maska, kdo má zájem?

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#31

Příspěvek od mitovka »

Ja to nechcem vyzerať ako nejaký kazič, neviem ani cenu aká Vám vo výsledku vyjde pri tomto nekomerčnom riešení, ale komerčné riešenia na štandardné priemery (ED 80/100/120, newtony SW, SC-čka) sú za hubičku, v trvácnom plastovom prevedení a netreba nič dorábať.

Tak Vám držím teda aspoň palce nech to čo vyrobíte bude o poznanie lacnejšie alebo o poznanie lepšie ako komerčné Bahtinove masky...
mitovka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#32

Příspěvek od MilAN »

Ahoj,

zkusím to ještě jednou sesumírovat ..


Jinými slovy, dobrovolník na organizaci objednávky s praktičtější znalostí problematiky vítán !  ;)

Promiň , ale celé té akci nerozumím. Někdo tu něco organizuje, píší se sem požadavky na počty a rozměry: Nevíme, jak to má vypadat, nevíme, co to bude stát, nevíme kdo to vyrobí a kdo za celou akcí vlastně stojí.
Mylně jsem se zřejmě domníval, že za tím stojí někdo, kdo to potřebuje a tak si to vzal na starost.... a hle, on se právě hledá :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#33

Příspěvek od pepah »

Stana85: pokud by výroba vyšla přes nabídku, kterou by mohl zprostředkovat biker.fm, pak by to bylo stejné jako se podařilo realizovat dříve z plechu o tloušťce 2 mm  ( http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 55100320/0 )

mitovka: při počtu a ceně jak to vycházelo minule by to bylo ve větších průměrech i za méně než polovinu ceny, plechové provedení by bylo i jistější co se pevnosti týče ;)

...
Ceny, které ale jsou ve vlákně výše jsou od počtu 10 kusů za průměr, takže cena bude otázkou nabídky


MilAN:
Prominuto :)
Někdo tu s poptávkou začal a já se přidal, přidali se další a já se to snažím jen posunout blíže realizaci. Zároveň přiznávám, že teorie Baht. masek je mi vzdálená a tak bych uvítal, kdyby se k tomu alespoň vyjádřil někdo, kdo dokáže říct, nakolik můžeme jednotlivé žádosti sjednotit. Jestli třeba můžeme udělat stejnou masku pro průměry 60-80 mm. Pletu se když si myslím, že by mohla být stejná maska pro 200 mm i 250 mm ? Pokud bude průměr vyříznutého obrazce pro 200, bude to mít vliv na použití na 250 ? Celé to tedy ještě komplikuje ohnisko. A další otázkou v tomto případě je uchycení. Proto bych byl vděčný za vyjádření někoho kdo má zkušenosti.
Celá ta snaha má směřovat k tomu, aby se vyrábělo spíše více stejných masek a ne spousta druhů v jednotkovém množství.
Vzhledem k tomu, že máš mnohem více zkušeností, uvítám připomínky.
:)
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#34

Příspěvek od Karell »

Malé upozornění. Počítejte s tím, že bude-li maska vyrobena z plechu, jako byla ta zajištěná bikerem.fm, je její hmotnost tak vysoká, že pro třeba můj průměr N305 je nepoužitelná. Po nasazení na tubus převáží svojí hmotností celý tubus Používám ji tudíž jako výbornou šablonu, podle které se dá odlamovacím nožem vyříznout lehounká B. maska z 3mm silného plastu na reklamní panely.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#35

Příspěvek od MMys »

Těžká ? Z čeho to biker.fm dělal ? Pokud by to bylo z 2mm duralu(hliníku) tak má 300mm maska zhruba 400g, z 1mm nerezového plechu pak asi půl kila. To přeci nemůže montáž rozhodit ?

A nebo to snad bylo z nějakého tlsutého ocelového plechu ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#36

Příspěvek od Karell »

Je to z nějakého plechu síla 1mm, navíc je tam z 2mm plechu takový "prstýnek" pod který se přidělaly packy na uchycení na tubus. Hmotnost masky tím pádem je 1,15 kg. A jakmile jsem mířil kamkoliv jinam než do zenitu, při nasazení masky se v deklinaci parádně poroučela směrem dolů Ne, spojka na ose EQ6 neměla šanci to udržet.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#37

Příspěvek od MilAN »


Někdo tu s poptávkou začal a já se přidal, přidali se další a já se to snažím jen posunout blíže realizaci.
Tohle chápu, ale kdo to chce vyrábět ? Proč to tedy neorganizuje?Proč se neví z čeho to bude, jak to bude vypadat, kolik to bude stát ?
Takhle to yvpadá jako samovolný průzkum trhu, který končí otázkou : kudy kam?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#38

Příspěvek od Oko1 »

Ta verze od bikera.fm je sice robustni, ale me nikdy z refraktoru nepadala.. Jinak masky vsech rozmeru a dobre kvality nabizi lacerta pres obchod teleskop-austria.at, mam od nich dve velikosti a jsou vynikajici. Vzhledem k nabidce na trhu nevim zda je nutne organizovat vlastni vyrobu, ikdyz samozrejme je to vec osobni volby:)
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#39

Příspěvek od Karell »

Honzo, jestli reaguješ na to, co jsem napsal já, tak nepíšu o tom, že by maska padala z dalekohledu na zem nýbrž o tom, že se celý dalekohled v ose deklinace pod její vahou otočil.
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#40

Příspěvek od pepah »


Tohle chápu, ale kdo to chce vyrábět ? Proč to  tedy neorganizuje?Proč se neví z čeho to bude, jak to bude vypadat, kolik to bude stát ?
Takhle to yvpadá jako   samovolný  průzkum trhu, který končí otázkou :  kudy  kam?
Poptávku začal obecně dablik. Biker.fm se posléze nabídl, že v případě většího zájmu by poptal výrobu tam kde tak již jednou učinil. Takže ano, v podstatě jde o průzkum trhu, aby se zjistilo, jestli bude dostatek zájemců, aby stálo za to to poptat.
Nemám víc informací než je v tomto vlákně (přesněji i ve vláknech kam vedou odkazy) . Kam mají vést tvé otázky ?  :)

Jinak děkuji Karellovi za doplnění, to by mohla bejt docela cenná připomínka pro všechny zájemce ...
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#41

Příspěvek od Bill »

Kam mají vést tvé otázky ?
Má otázka byla jednoduchá - jak to bude vypadat a kolik to bude stát. Doteď mi nikdo neodpověděl :'(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Bahtinova maska, kdo má zájem?

#42

Příspěvek od pepah »



Má otázka byla jednoduchá - jak to bude vypadat a kolik to bude stát. Doteď mi nikdo neodpověděl  :'(
Chápu, taky nevím.
Cena je bohužel na nabídce firmy, kde to dříve nechal vyrábět biker.fm . Materiál předpokládám stejný, jako v prvním případě. O fotku bychom možná mohli poprosit někoho z první várky. Zmiňovali to tu Karell a Oko1, pokud by teda byli ochotni udělat pro zájemce třeba foto. :-?
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Bahtinova maska, kdo má zájem?

#43

Příspěvek od LukasNestak »

Pokus o výrobu bahtinovej masky:
- Nameranie, vyrezanie, farbenie trvalo zhruba 3 hodiny.
- Vnútorná obruba presne zapasuje do otvoru na ďalekohľadu "trením ju pevne drží na mieste".
- Vonkajšia obruba udržuje masku v rovine a bráni aby nepadla do vnútra ďalekohľadu "prípadne sa dala ľahko nasadzovať".
- Použité materiály: A3 výkres, kartón, akrilový spej, impregnačný sprej proti vode.
- Maska je veľmi ľahká a rýchlo sa nasadzuje, nejaké obrázky z výroby:
https://uloz.to/tam/_8sNRp1XxAXdD
Přílohy
maska1.jpg
maska1.jpg (607.96 KiB) Zobrazeno 2648 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Bahtinova maska, kdo má zájem?

#44

Příspěvek od hades »

Pěkná práce. Zajímalo by mě, co s tím udělají současné zimní večery. Na druhou stranu: zaostříš a strčíš někam do sucha/tepla
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Bahtinova maska, kdo má zájem?

#45

Příspěvek od LukasNestak »

hades píše:Pěkná práce. Zajímalo by mě, co s tím udělají současné zimní večery. Na druhou stranu: zaostříš a strčíš někam do sucha/tepla
Ďakujem, čo s tým spraví vlhkosť som zvedavý aj ja. Akrylová farba + impregnácia proti vode by trochu mohli pomôcť. Určite presnejšia a trvácnejšia by bola od teba z 3D tlačiarne, prípadne nejaká originálna z obchodu.
Skúšal som to len zo zvedavosti a hlavne aby som si trochu precvičil zručnosť. Ono na tom človek nič neušetrí, keď ho to stojí 3-4 hodiny času.
Ale nakoniec sa dostavil dobrý pocit a za ten to stálo :)

Inak toto je správne vlákno pre prezentáciu tvojich Bahtinových masiek. Zaujímala by ma tá pre N250.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět