Návrh a stavba dalekohledu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#1

Příspěvek od Paaja »

Už před nějakým časem jsem se rozhodl postavit si pořádný dalekohled. Nedávno jsem pořídil zařízení o kterém tu psal robokop v sekci o periodické chybě - převodovky a nějakou optiku (malé objektivy na hledáčky, velký okulár, údajně 40mm) jako základ. Jako vzor mám dalekohled pana Veselého z Jičína, je částečně vidět na robokopem zveřejněných snímcích. Je to Newton na vidlici, (asi 240 zacloněný na 210?).
Pro začátek, jaký průměr? Plánuji primárně fotografování, takže moje představa je 300mm f5. Větší, či menší?
Tubus musí být vyroben na míru, s D70 mám vždycky problém dostat se do ohniska. Uvažuji navíc o kombinaci s cassegrainem pomocí vyměnitelného sekundárního zrcátka (tento systém má být vyroben p. Drbohlavem pro pardubickou hvězdárnu), ale obávám se, že na vidlici bych se plazil při používání cass. po zemi. Má to vůbec cenu? Také mě napadlo přidat na tubus úchyty pro Dobsonovu montáž, pokud bych dal nejdřív vyrobit tubus, mohl bych ho použít hned alespoň pro vizuální pozorování a později kvůli pohotovosti a mobilnosti se bude takový systém také hodit. Optika od p. Drbohlava. Kompletně poháněno krokovými motory (nejspíš od robokopa). Rozebíratelná montáž - tubus, vidlice, spodní rám. Uvažuji i o pozdějším uložení vidlice a pohonu na pevný základ (to už by šel cass. dobře použít) a spodní rám mít na expedice, prostě takový univerzál.
Stavbu budou realizovat jiní, nemám nástroje, zkušenosti ani materiál. Tak do jara, jak budou prachy.
Moje představy jsou asi poněkud přehnané ::), proto uvítám různé návrhy, usměrnění požadavků apod. Moc literatury nemám, v půjčené knížce od Erhartů je hlavně broušení zrcadel, to dělat nebudu.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Návrh a stavba dalekohledu

#2

Příspěvek od vla »

Pokud nemáš zkušenosti , a tvoji dodavatelé nemají konstrukční dokumentaci a budou vše vyrábět za pochodu dle tvých pokynů neočekával bych od takovéto akce úspěch, minimálně ne v uvažovaném časovém horizontu. Rovněž náklady budou značné. Pokud bych uvažoval o takovéto kombinaci začal bych na www.universe.com.pl , kde mají tento typ dalekohledu, včetně montáže, ve výrobě, sice trochu menší, ale finančně docela zajímavé.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#3

Příspěvek od Paaja »

Je možnost svěřit stavbu jednomu mechanikovi astronomovi, ten prý má dost zkušeností. Ale bydlí daleko a má nejspíš jen mobil, to není na dlouhé diskuse. Proto bych si nejdřív rád ujasnil co je reálné požadovat.
Na tech polskych stránkach jsem našel 270tku newton a cass - za cca 48000,- a 58000. Rád bych se s tím mým vyrobeným dalekohledem vešel do 50000,- s tím, že bude přesně vyhovovat mým požadavkům, možná to půjde.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#4

Příspěvek od MilAN »

Co si slibuješ od možnosti měnit konfiguraci dalekohledu z Newtona na Cassegraina? Co tím chceš získat ? Mechanicky to nebude nic jednoduchého a tim i dost těžké a bude to potřeba vždy dosti razantně vyvažovat závažím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#5

Příspěvek od Paaja »

Newton na fotografování, cass. na pozorování (tak je to plánováno na pard. hvězdárně, pro návštěvníky je cass. pohodlnější). Tahle kombinace by mne nenapadla nebýt toho, že bude v Pardubicích. Je to pouze návrh, zatím není problém ho změnit.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#6

Příspěvek od MilAN »

V Pardubicích byl dalekohled konstruován primárně pro pozorování -pro návštěvníky, takže kvůli jejich pohodlí Cassegrain ( 420/5600) na německé montáži. Proto teď při požadavku na fotografování se přišlo s Newton. ohniskem.Výměna systému ani scentrování však nebude otázkou chvilky. Ty máš možnost navrhnout systém tak, aby Ti vyhovoval pro obojí - nízká vidlicová montáž neuvádí ohnisko do krkolomných pozic, takže se, při uvažovaném ohnisku dostaneš bez problémů k okuláru. Zvaž dobře ohnisko dalekohledu pro foto - při našem seeingu, který bývá běžně 3" a při velikosti pixelu v D70 bych se radši držel při zemi. Pro vizuální pozorování existuje Barlow i krátkoohniskové okuláry, redukovat ohnisko Newtona pro fotohrafování, pokud nechceš mít silně vinětované kraje, dost dobře nepůjde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#7

Příspěvek od MilAN »

Nebo existuje ještě jedna možnost, která může být fukčností i cenově výhodnější a tou jsou dva dalekohledy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Návrh a stavba dalekohledu

#8

Příspěvek od VK »

Přikláním se k názoru MilAna. Dva dalekohledy mají totiž ještě jednu velkou výhodu: lze je používat zároveň - buď jedním vizuálně pozorovat (i kdyby jen kochat se krásami oblohy) a druhým fotografovat. A nebo co když budou pozorovatelé dva? (třeba Ty a Tvoje družka, bude-li sdílet zálibu; nebo prostě kamarád na návštěvě)

Daleko největší cenová/pracovní položka bude stavba pozorovatelny (hvězdárny) - potažmo úprava budoucího pozorovacího stanoviště (i kdyby mělo jít jen o zarovnání terénu, oplocení, úprava okolního porostu atd. atd.

U většího, nepřenosného dalekohledu také doporučuji a navrhuji předem udělat sérii meteorologických pozorování na místě, na kterém bude mět dalekohled (pozorovatelna) stát. Jestli chceš smysluplně fotografovat, tak z města to moc nepůjde.

To říkám jako astronom-amatér s 14-letou praxí a celou řadou prodělaných chyb a spálení se.

VK
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#9

Příspěvek od Paaja »

Kombinaci Newton Cass v jednom tubusu vzdávám, problémy převažují nad výhodami. To bychom měli typ dalekohledu.
Jaké parametry optiky?
MilAN "Zvaž dobře ohnisko dalekohledu pro foto" - jaké je vaše doporučení? Světelnější 1:4 tj. 1200mm? Průměr také není striktně stanoven, ale níž bych nešel a větší zase bude dražší a náročnější na konstrukci.
S pozorovacím stanovištěm bude trochu problém. Dalekohled plánuji mít v N. Oldřichově, nevelká vesnička téměř 500m n.m. leč dobře osvětlená >:(. Dvě lampy máme hned u plotu a stín je jen malý za domem. Pokud nedosáhnu pravidelného zhasínání k ránu, nemá cenu stavět pevné stanoviště :-[. Uvažoval jsem i o betonovém bloku s úchyty pro vidlici umístěném někde mimo ves, ale vození vidlice, tubusu a haldy příslušenství kdoví kam nevidím moc reálně ::). Zatím se budu schovávat do stínu domu :-/.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Návrh a stavba dalekohledu

#10

Příspěvek od Radous »

Paaja napsal:
S pozorovacím stanovištěm bude trochu problém. Dalekohled plánuji mít v N. Oldřichově, nevelká vesnička téměř 500m n.m. leč dobře osvětlená >:(. Dvě lampy máme hned u plotu a stín je jen malý za domem. Pokud nedosáhnu pravidelného zhasínání k ránu, nemá cenu stavět pevné stanoviště :-[. Zatím se budu schovávat do stínu domu :-/.
Pokud nejsou ty lampy příliš blízko, řešilo by stínění i postavení nějakého krytého stanoviště, domečku apod. Je to i můj problém, ale měl bych být vcelku daleko od lampy (cca. 30m). To co mně teď víc zarazilo je ten masiv Kletě, který kryje z velké části jižní obzor :(. Proměřím a uvidím :-)
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#11

Příspěvek od Paaja »

Oživuji téma. Pořád nevím jaké zvolit ohnisko ??? > MilAN
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Návrh a stavba dalekohledu

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Radous napsal:

Pokud nejsou ty lampy příliš blízko, řešilo by stínění i postavení nějakého krytého stanoviště, domečku apod. Je to i můj problém, ale měl bych být vcelku daleko od lampy (cca. 30m). To co mně teď víc zarazilo je ten masiv Kletě, který kryje z velké části jižní obzor  :(. Proměřím a uvidím :-)
Navrhujem permanentne riesenie - vzduchovka.
Alebo dat na lampu dodatocny kryt. Ja mam tiez podobny problem - lampa bez krytu hned pri dome.
Asi tam hodim taky gumeny rukav.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#13

Příspěvek od MilAN »

Paaja napsal: Oživuji téma. Pořád nevím jaké zvolit ohnisko ??? > MilANZkus tohle : velikost seingu = 2 pixely snímače.
Svělelnost kolem 1:5 ( pak komakorektor, nebo 1:6,5 (pak se dá spočítat koma a asi to vyjde bez korektoru - v rozích to ale bude horší.) Pod 1:4,5 se asi nedostaneš, protože by Ti vyšlo při nevinětovaném poli asi dost velké zrcátko ( přes 30%)
Já bych nešel s ohniskem na digitální focení (ať zrcadlovkou , nebo CCD astro kamerou ) přes 1m.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Návrh a stavba dalekohledu

#14

Příspěvek od MMys »

Vzhledem k tomu, že Nikon je na tom s šumem obdobně jako Canon 300D, expozice nemůžou být moc dlouhé. 10min bych bral jako maximum. Takže tady je potřeba především světelnost. Držel bych se někde mezi f/4 až f/5. Pokud bude dalekohled primárně k focení, klidně bych šel světelností k f/4 i za cenu většího sek. zrcátka (max. ale 30% průměru, víc ne) Nějaký nízkozdvihový výtah a komakorektor je při těchhle světelnostech naprosto nezbytný. Mírná vinětace (dejme tomu do 80% osvětlení v krajích filmu - čipu) se dá ještě připustit, kdyby ti to nevycházelo. Pokud půjde o focení digitálem, lze to celkem snadno vykompenzovat. Na druhou stranu, pokud dosáhneš stavu bez vinětace, je to rozhodně lepší.

Pro vizuální pozorování planet a podobně, prostě na velká zvětšení (pokud máš zájem), bych zvolil jiný dalekohled s malým centrálním zastíněním, na deep-sky ale vyhoví ten, co na focení (pozor ale na nízká zvětšení, pak může být vidět sekundární zrcátko).

Na druhou stranu, tady je trochu rozpor focení vs. koukání. 200-ka f/4 až f/5 je takové rozumné maximum na foto, na dost dlouho, naopak na vizuální pozorování je to spíš minimum. S ohniskem nechoď přes metr. Montáž musí být precizní (myslím to doslova, hlavně bez vůlí, nepatrná vůle v DE, které se zbavit moc nedá, lze kompenzovat elektronicky). Doporučuji raději uzavřený tubus. Zrcadlo na dně uzavřené soustavy se ti většinou neorosí či neojíní za celou noc, s otevřenou soustavou v nízké vidlici u země je to raz dva.

Při stavbě mysli na to, aby byla soustava tuhá a mohl jsi pointovat pointačním dalekohledem. Pokud se to bude vzájemně hýbat, OAG tě nemine, a to jsou další minimálně 2cm navíc mezi OV a foťák -> zase o kus větší sek. zrcátko.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#15

Příspěvek od Paaja »

Díky za info. Rozměry pixelu u D70 jsou asi 7,8x7,8um. Hloubka foťáku od bajonetu je 45mm. Nechám si spočítat i vyrobit tubus od někoho kdo tomu rozumí víc než já. Podle mých pokusů s programem Newtt je reálný systém 300mm f/4, sekundár 75mm, 25% zastínění. Neznám rozměry OAG + komakorektor + filtr. Rád bych vynechal výtah, mít vše dopředu zaostřené, jen připevnit na dalekohled.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Odpovědět