Návrh a stavba dalekohledu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Návrh a stavba dalekohledu

#316

Příspěvek od Michal1 »

Mám dotaz k jednomu stašímu příspěvku:


Pokud by ses rozhodl pro mísu, tak doporučuji z boku tři otvory se závity, do kterých zašrobuješ POLYAMIDOVÉ, (ne kovové) šrouby, kterými zrcadlo v míse vycentruješ a lehce dotahneš, zespod podložky z nějaké tužší gumy, by to moc nepérovalo, a shora pak packy. Pozor, packy dokážou vyrobit další "hezké" difrakční obrazce, takže pak to chce ještě okraje zrcadla s packami schovat clonou. Já osobně jsem je nakonec z desky sundal, a nechal to jen na silikonu.

Můžete mi prosím vysvětlit, proč jsou kovové boční šrouby špatně? Pokud jde o teplotní roztažnost, snad by stačilo šrouby k zrcadlu nedotahovat a nechat tam půl milimetru mezeru. I když jsou šrouby polyamidové, jsou přece spojeny s kovovou mísou pod zrcadlem, která se také teplotně roztahuje.

Další otázka je asi podobná. Pokud chci zrcadlo uložit na 3 body, stačí kovové šrouby? S tepelnou roztažností by se zas dalo vyrovnat tím, že by se zas nechala malá mezera pod packami držícími zrcadlo shora.

Jsou nějaké obecné vlastnosti, které by měly boční a spodní podpěry v ideálním případě splňovat?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#317

Příspěvek od MilAN »

Pokud to uděláš kovové a necháš tam správnou vůli, tak se ti to bude viklat. A pokud bude vůle menší, tak to bude šponovat a deformovat zrcadlo. Na to stačí opravdu minimální síla. Polyamid má minimální teplotní vodivst ( proti kovu) a vzhledem ktomu, že je měkčí, lze ho s citem dotáhnout , aby se to neviklalo a zároveň nehrozí, že se za poklesu teploty bude tlačit nepřiměřenou silou. Bude se deformovat šroub a síla na sklo nepřiměřeně nevzroste.
Uložení zrcadla na šrouby nedává dost smysl. Pokud by tam měly být jen 3, tak stačí pevné- z teflonu nebo polyamidu - opět kvůli snížení přenusu tepla.
Ale : jaký bude průměr zrcadla ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Návrh a stavba dalekohledu

#318

Příspěvek od Michal1 »


Uložení zrcadla na šrouby nedává dost smysl.Chtěl jsem, aby mezi zrcadlem a miskou byla tak 2 cm mezera kvůli volnému proudění vzduchu. Případně přidělat mezi šrouby a zdcadlo kousek teflonu, aby mohlo zrcadlo při teplotní dilataci volně klouzat bez vzniku napětí.

Jak se řeší teplotní kontrakce ve směru optické osy? Nalepit plátno na spodní stranu pacek?

Zrcadlo bude 8", tloušťka 31 mm.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#319

Příspěvek od MilAN »


To víš jak? Výpočet/zkušenost/domněnka?
Pokud tam chceš nechat vůli, tak k tomu, že se to bude viklat, nepotřebuji nic z výše uvedeného :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Návrh a stavba dalekohledu

#320

Příspěvek od MMys »

Variant jsem vyzkoušel už několik. Kov na sklo je fakt nejhorší varianta, kor pokud je uložení zrcadla z duralu. Hrozně blbě se trefuje správná vůle, jakmile se chladnutím vymezí, okamžitě jsou z hvězd trojúhelníky. Když se nechá velká, vaklá to. U f/5 paraboly třeba jen na koukání je to celkem fuk (ten vakl), ale třeba u f/4, navíc zredukované k focení na f/2.9 už naprosto nepřípustné.

Položení na tvrdé teflonové špalíky, klidně tak o průměru kolem 1-2cm, je u 200-ky 30mm tlusté naprosto vpohodě. Pokud chceš aby zrcadlo zespod větralo, klidně je udělej delší. 1-1cm ale bohatě stačí. Lepší je udělat odlehčenou mísu, ne plnou. Ať k zrcadlu může vzduch. Z boku ji můžeš zajistit buď šroubky s plastovým čelem (špuntíkem) a nebo jde protlačit silikon dírkami v boku sytému uložení zrcadla, aby na boku zrcadla vznikla ze silikonu placka o průměru řekněme tak 10-15mm, tlustá alespoň 1mm, radši spíš 2mm, ale ne zase více (pak už to cestuje v různých polohách tubusu do boku díky elasticitě velké vrstvy silikonu) Tohle řešení se hodí jen pro menší stroje (do 200mm) s 300-kou už to uhýbalo, to zrcadlo je moc těžké. Teflonové špunty na červících z boku fungují výborně.

Pokdu máš najké zajištění (a zároveň zaclonění okraje zrcadla shora) tak tam nech vůli klidně několik desetin i víc. To je jen proti vyklopení. Nesmí to shora tlačit. Jinak opět okamžitě deformace plochy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Contemplator
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 11. 2014, 17:46

Návrh a stavba dalekohledu

#321

Příspěvek od Contemplator »

Nazdar, chcel by som si zostrojiť taký amatérsky refraktor. Čítal som rôzne články o najstarších a najjednoduchších typoch refraktorov, a z rôznych článkov sa mi negovali niektoré názvy a postupy. Teda Galileovský ďalekohľad sú iba 2 spojky? Keplerov má ešte aj rozptylku? Ako to je s tými šošovkami? Čím viac ich pridám tým horši je obraz, alebo opačne? Uvítam všetky rady a pripomienky aby ste mi to objasnili a aby som si niečo také zostrojil. Zatiaľ mám spojku - ako objektív o priemere 60mm, +1D, minerál, ale nie je bikonvexná- je to vlastne to sklíčko z ktorého sa vybrusujú okuliare, čím by som chcel ešte pripojiť otázku, potrebujem iba bikonvexné spojky a poprípade rozptylku, alebo stačia spojky ,,jednovypuklé´´?
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Návrh a stavba dalekohledu

#322

Příspěvek od jirka.P »

Zdravím
Potřeboval bych poradit.
Mám dilema jestli použít originální misku pro zrcadlo z GSO 10" f4 a třeba by stačilo jí nějak vylepšit jako třeba větší šrouby (5mm. na 6mm.),zrcadlo dát na silikon a dál už nevím.
Základna bude 10mm tlustý dural.
Fotku jsem dal na uložto.jinou možnost nemám.

http://ulozto.cz/xghQ64K1/gso250mm-jpg

Předem díky za komentář.
Jirka

Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Návrh a stavba dalekohledu

#323

Příspěvek od elon254 »

Mám dilema jestli použít originální misku pro zrcadlo z GSO 10" f4Co se chystáš vyrábět, nebo co by mělo být důvodem změny originálu za něco jiného?
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Návrh a stavba dalekohledu

#324

Příspěvek od jirka.P »

Novou bych udělal tlustější s většími šrouby,ale taky tvarově jednoduchou.Jen jestli to není zbytečný.
Mě už ten originál překvapil,jak byla ta miska držena k základně.Ty šrouby s těmi pružinami byli o 2mm menší než díra.Ty pružiny to nemohli držet aby to nejezdilo.Tak se raději zeptám na zkušenosti.J
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Návrh a stavba dalekohledu

#325

Příspěvek od jirka.P »

Ještě se vyjádřím přesněji.Tloušťka té misky je 4mm. a nějaká slitina hliníku.Je to dostačující?A aretační šrouby jsou přesně mezi těmi co drží tu misku.je to dobře,nebo je lepší je mít blíže k sobě kvůli průhybu při dotažení.J
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Návrh a stavba dalekohledu

#326

Příspěvek od elon254 »

jirka.P vyjadřuješ se dostatečně co se týče rozměrů druhů materiálu a návrhů. Možná sem natvrdlý, ale mi teda vůbec není jasné co vlastně chceš dělat, proto jsem se ptal.
Přijde mi, že chceš dělat/předělávat/vyrábět nové uložení primárního zrcadla, možná celou novou mísu, ale z tvých příspěvků to vůbec není jasné a pokud neupřesníš svůj záměr, tak ti nikdo není schopen pomoci ani radou.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#327

Příspěvek od MilAN »

jirka.P : můžeš nějak lidsky popsat, co chceš dělat a proč to chceš dělat ? Z toho potom mohou vyplynout nějaké požadavky a můžeme se dohadovat, jestli ano nebo ne nebo jak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Návrh a stavba dalekohledu

#328

Příspěvek od jirka.P »

Dík za upozornění.
Jde o to že předělávám newton GSO 10" f4 do nového tubusu,přední i zadní díl dalekohledu+ pavouk jsem nechal vyřezat z duralu.
No a teď jsem se dostal na pováženou jestli je ta mísa pro uložení zrcadla dostatečně tuhá(když už to takhle tuním),aby šla použít.Jestli se nebude prohýbat když dotáhnu aretační šrouby.U toho originálu mi to všechno přijde dost nedodělaný do konce.Zrcadlo v té míse jezdilo jak chce,protože mezi korkem a zrcadlem je vůle.Šrouby co drží mísu a prochází skrz spodní díl jsou o 2mm menší než jsou ty díry,takže tam to taky musí jezdit atd.
No tak bych chtěl poradit jestli se ta mísa dá použít když zrcadlo dám na silikon aby neplavalo,popřípadě převrtat na vetší šrouby nebo jestli je na tom podobně jak tubus,spodní objímka,pavouk a musí se udělat nový aby to fungovalo jak má.
Základna je 10mm dural.
Takže otázka je jestli tlouška té mísy 4mm je dostačující?
Šrouby 6mm. stačí?Ten korek na kterým to sedí stačí a jen dát silikon na boky?

ps:zapomněl jsem dodat,že chci přes něj fotit.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Návrh a stavba dalekohledu

#329

Příspěvek od Kami »

Jeden moc pěkný odkaz o slavném autorovi, který je dobré shlédnout až do konce. Z pohledu strojaře, případně i profi optika mohou být některé pasáže trochu úsměvné. (pro mě nejvíc ta lavička ;D ) Na druhou stranu však zvyšují úctu k tomu to autorovi. Lidově se s ničím moc ,, nesere" (bohužel už v minulém čase) a dává odkaz k hlubokému zamyšlení z pohledu broušení optiky, stavby samotného dalekohledu i pozorování. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=snz7JJl ... tml5=False

Bylo by dobré tento odkaz pověsit někde na hlavní stranu aby nebyl brzo ztracen. (video jsem si ihned stáhnul) K úctě k autorovi - legendě, by si to určitě zasloužil. Nynější vložení do tohoto vlákna se mi zdálo zatím nejvhodnější.

SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#330

Příspěvek od BiF »

Cokoli trčící do tubusu (trubka výtahu, šrouby, ...) má negativní vliv na tvar hvězd na snímcích.

Máte někdo představu, jak ovlivní tvar hvězd toto uchycení pavouka k tubusu? (jde mi o to, co je v kroužcích)
Bohužel to nemohu schovat za vstupní clonu, která je jen o trochu menší, než je vnitřní průměr tubusu...
Přílohy
pavouk.jpg
pavouk.jpg (86.39 KiB) Zobrazeno 3530 x
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Odpovědět