Návrh a stavba dalekohledu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Návrh a stavba dalekohledu

#31

Příspěvek od FunTomas »

MMys napsal: ...A ještě další (byť ne moje) ukázka, co dokáže digitální zrcadlovka s refraktorem s f=400mm ...
Krasne fotky. Je fakt, ze na hviezdach este stale vidno modre halo (ED - nie APO) no na druhej strane je to prirodzenejsie a ovela menej okate ako pri foteni Pentaconom (f=300). Tam to bolo velmi divoke...

Ked sme pri tom spracovani. Vies mi poradit ako sa da vo fotoshope odpocitat dark frame? Specialne astrosofty to vedia, ale tam je spravidla problem s formatom suboru, ktory vedia spracovat. Je to funkciou substract? To mi totizto neslo celkom dobre. Mozem ti poslat pripadne dany subor mejlom...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#32

Příspěvek od Paaja »

Dobře, dobře vzdávám to - bude to 200 f/4 s tím, že na něj bude dimenzovaná vidlice. Trápí mě ale pointace - kvůli OAG by musel být sekundár možná až moc velký. Kam připevnit na vidlicové montáži pointační dalekohled? Na tubus - kvůli vyvážení by osa DE byla mimo osu tubusu - komplikovanější úchyt k vidlici, nebo vedle (vně) vidlice, kde by vyvažoval DE převodovku na opačné straně - zde však nastupuje vliv kroucení DE osy. Druhé řešení mi připadá lepší.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Návrh a stavba dalekohledu

#33

Příspěvek od vla »

Z jedné strany okulárový výtah a foťák, naproti na tubus klidně pointační dalekohled a bude to naopak vyvážené. Žádné kroucení deklinační osy nemůže vznikat. protože systém musí být alespoň přibližně vyvážen , třeba jen proto, aby to utáhl motor, takže tam nebudou moc velké síly.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Návrh a stavba dalekohledu

#34

Příspěvek od MMys »

FunTomas napsal:
Krasne fotky. Je fakt, ze na hviezdach este stale vidno modre halo (ED - nie APO) no na druhej strane je to prirodzenejsie a ovela menej okate ako pri foteni Pentaconom (f=300). Tam to bolo velmi divoke...
To halo je pry zpusobene tim, ze si bohuzel koupil rovnac pole urceny na foceni na film. Pro foceni digi delaji jiny (vicecockovy) ktery je vykorigovany dale do modre i cervene oblasti spektra, takze halo pak nevznika.

Ten co budes mit ty, by na tom mel byt lepe, protoze pri svetelnosti f/6.6 rovnac nepotrebujes (teda pokud nechces fotit na 6x6cm)


Ked sme pri tom spracovani. Vies mi poradit ako sa da vo fotoshope odpocitat dark frame? Specialne astrosofty to vedia, ale tam je spravidla problem s formatom suboru, ktory vedia spracovat. Je to funkciou substract? To mi totizto neslo celkom dobre. Mozem ti poslat pripadne dany subor mejlom...
Jo, je to funkci subtract. To zkousis fotit EOSem, nebo necim podobnym ??? Tam je problem ten, ze musis vychazet z RAWu, ne z JPG. A ten RAW prevest pomoci nejakeho SW, ktery nedela interpolaci a korekce, proste jen linearni prevod do nejakeho treba TIFu. Pokud vyfotis do JPG, nebo pouzijes na konverzi ten Canonacky SW, tak on stejne nejak redukuje sum a hotpixely rozmaze do okolnich, treba i 4 pixelu, a pak se to blbe odecita.

Napis e-mailem blize o co jde, snimky klidne posli, zkusim s tim neco.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Návrh a stavba dalekohledu

#35

Příspěvek od FunTomas »

MMys napsal: To halo je pry zpusobene tim, ze si bohuzel koupil rovnac pole urceny na foceni na film. Pro foceni digi delaji jiny (vicecockovy) ktery je vykorigovany dale do modre i cervene oblasti spektra, takze halo pak nevznika.Nemylis sa? Ten na film ma rovnako 6 elementov, ako ich ma reduktor na digital, ibaze ma 1ED element namiesto dvoch. Pri takejto kombinacii sa ale mozno oplati uvazovat o TeleVue. Ten nepotrebuje na vykreslenie bodovych hviezd ziaden korektor. Proste ma na to vykorigovany objektiv (4 sosovkovy). A mam taky dojem, ze cena velkeho Borgu s korektorom a prislusenstvom sa velmi priblizi cene toho TeleVue... :-/
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Návrh a stavba dalekohledu

#36

Příspěvek od FunTomas »

MMys napsal: ...Ten co budes mit ty, by na tom mel byt lepe, protoze pri svetelnosti f/6.6 rovnac nepotrebujes (teda pokud nechces fotit na 6x6cm)
...No pytal som sa na to u predajcu a videl som test v S&T. Pri tej svetelnosti potrebujem rovnac, ak chcem mat bodove hviezdy na kraji kinofilmu. Cip ma sice mensi rozmer ale zato vacsie rozlisenie, takze to aj na nom moze vyzerat rovnako. Nemam digital a planujem s tym fotit na film. No najlepsie je sa presvedcit na vlastne oci. Predpokladam, ze si prezeral snimky odfotene pomocou reduktora a ten zaroven koriguje horsiu kresbu na okraji. Dufam, ze sa mi uz coskoro podari spravit nejaku snimku. Dalekohlad zatial beha niekde po svete. Mozno ide cez Aljasku alebo cez Patagoniu...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Návrh a stavba dalekohledu

#37

Příspěvek od MMys »

Uvidime,
ja snad budu mit do vanoc jak Borga, tak EOS 300D, takze to vyzkousim. To co pises je pravda. Nevim ale, kolik stoji ten refraktor od TV. pri prumeru 100mm asi vyjde porad vyrazne levneji ten BORG. Hlavne se mi tam libi ten promakanej stavebnicovej system, takze kdyz nebudu vedet, co s penezi, muzu si to doplnovat postupne :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Návrh a stavba dalekohledu

#38

Příspěvek od FunTomas »

No pozeral som sa na cenu ale je to este stale dost. No ale ako som uz napisal, treba to vyskusat, a potom sa uvidi, ci to skreslenie je tak rusive. Mozno bude mensie ako zrnitost filmu :-)

Este tak niekde najst volne pohodeny DF. :-/
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#39

Příspěvek od Paaja »

Trochu oživím téma. Rád bych znal názor na myšlenku vyrobit si dalekohled (200/800) a vidlicovou montáž tak aby se to rozebrané vešlo do dřevěné bedny s vnitřními rozměry výška 40cm x 45x70cm (je od dělového zaměřovače, pěkná a precizní). Tubus skládací, montáž rozebíratelná. Ta bedna se v pohodě vejde i do kufru Fiesty (vyzkoušeno). Bylo by to skvělé na přepravu.
Je to reálné nebo si mám ušetřit problémy?
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Návrh a stavba dalekohledu

#40

Příspěvek od MMys »

Já ti nevím. Pokud to chceš mít jenom na koukání, tak je vidlice zbytečná. Stačí dobsonova montáž. A pokud to má být použitelné na focení, tak to musí být dostatečně tuhé, a to půjde jen těžko skloubit s požadavkem rozebiratelné. Navíc bys musel mít rozebiratelný i tubus. Tubus od dalekohledu s f=800mm do 70cm bedny nedostaneš. To bys musel mít moc krátký předek (před výtahem) a bude ti vnikat do okulárového výtahu parazitní světlo zvenku. Tubus ho nebude dobře clonit. Můj newton s ohniskem 1 metr má taky 1 metr Ale je to jen můj odhad, pro přesné zjištění si to namaluj.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#41

Příspěvek od Paaja »

Vím, že na koukání je lepší dobson, uvažuji i o kombinaci - tubus použitelný jak na dobsona tak na vidlicovku, uchycení je na stejném místě. Tubus by musel být skládací (Elbi?), nevím jak moc se to podepíše na kvalitě obrazu. Ale taky jestli základna 45x70cm není příliš malá (úzká) pro slušnou stabilitu. Vše je stále ve fázi plánování, prachy budou až na jaře. Do té doby mě napadá spousta prdlých nápadů ;D.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Návrh a stavba dalekohledu

#42

Příspěvek od MMys »

Paaja napsal: Vím, že na koukání je lepší dobson, uvažuji i o kombinaci - tubus použitelný jak na dobsona tak na vidlicovku, uchycení je na stejném místě. Tubus by musel být skládací (Elbi?), nevím jak moc se to podepíše na kvalitě obrazu. Ale taky jestli základna 45x70cm není příliš malá (úzká) pro slušnou stabilitu. Vše je stále ve fázi plánování, prachy budou až na jaře. Do té doby mě napadá spousta prdlých nápadů ;D.
To teda jo ;D Skládací tubus na focení je podle mne nesmysl. Leda snad, že by jsi to pointoval pomocí OAG, takže by to upointovalo i ty deformace tubusu.

Navíc ten tubus bude do vidlice dlouhý. V okamžiku, kdy tam přiděláš okulárový výtah, tvůj Nikon D70 s komakorektorem + OAG + pointační okulár nebo pointační kameru, vyjde Ti těžište skoro do 1/2 délky tubusu, což znamená vidlici hlubokou kolem 40cm. Měl bych strach (pokud nebude opravdu masivní) že to bude pružit.

Pro účely fotografování (kor digiťákem s pixely kolem 8um) bych se tam dneska už neodvážil dát nic ze dřeva ani plastu. Všechno kovové (při požadavku na převoznost převážně dural). Ty máš možnost soustružení, frézování, svařování duralu a podobně ? Pokud ne, kloudnou montáž nevyrobíš ani náhodou. A to neberu v potaz výrobu kol, šneků. Jaká pak bude výsledná přesnost a tím i chyba soukolí ? Máš představu o přesnosti potřebné pro focení ?

Popravdě řečeno, neviděl jsem zatím v současné době podoma postavenou montáž, která by bezproblémů snesla fotografování takto velkým dalekohledem a měla dostatečně hladký a upointovatelný průběh PE.

A to jsem jich viděl (při vybavování elektronikou) tak pět exemplářů. Mnohdy už po několikáté přepracovaných a stále to nebylo ono. Nechci zde jmenovat dotyčné stavitele, ale brouzdání po českých webech jich najdeš dost, a u několika z nich jsem byl i osobně a dílo viděl. Dlaší jsem řešili na dálku, za pomoci fotek a e-mailů. Smekám před tím, co někteří postavili, (já bych si na to netroufl) ale mnohdy je to bohužel pořád málo.

Samozřejmě, existují vyjímky. Třeba malé montáže EMG pánů Grima a Grečnera, ale to už skoro není na 200/800 a taky nepostavili první, ale ladili to dost dlouho a se solidním strojním zázemím nástrojárny.
Nebo montáže od již zesnulého pana Kozelského, ale tam je třeba přihlédnout k tomu, kolik jich za svůj život vyrobil. A určitě jsou i další, ale jen oni sami vědí, kolik práce je to stálo.

Prostě na takhle malý dalekohled se to podle mne nevyplatí. Teď samozřejmě mluvím o variantě, kdy člověk staví jednu montáž pro sebe, a obvykle svoji první. To ve většině případů prostě nedopadne dobře, protože chybí zkušenosti.

Chceš se tedy zabývat nekolik let stavěním a zdokonalováním své montáže ? Nebo pozorovat a fotit ?

Já bych být tebou problém převedl na vydělání obnosu potřebného na zakoupení montáže, a popřípadě jejího následného vyladění do stavu pořebného na foto. I tak budeš mít problémů až až.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#43

Příspěvek od Paaja »

Takže na nejaký vymyšlenosti typu skládací tohle rozkládací tamto se radši vzájmu svého duševního zdraví vykašlu. Možnosti na zpracování duralu nemám. Rektascenze s převodovkou z děláku, je prý dost přesná, deklinace - asi převodovku z EMG. Ostatek svařovaný železo. O inspiraci atd. jsem tu už psal.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Návrh a stavba dalekohledu

#44

Příspěvek od VK »

Paajo, když jsi z těch Pardubic, proč se neobrátíš na Astronomický klub Pardubice? Ten by Ti s některými věcmi určitě pomohl ;)

V.K.

(URL: http://astroklubpce.unas.cz)
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Návrh a stavba dalekohledu

#45

Příspěvek od Kami »

Paaja

Jestli si z Pardubic nebo okolí,též ti radím o zkontaktování s Astroklubem v Pardubicích. Jsou tam dobří kluci,co ti rádi poradí. Mají dost zkušeností.Kdyby jsi mermo-mocí chtěl něco stavět a né kupovat,klidně se i obrať na mne.Doufám,že někteří členové AKP nebudou proti. :hi:
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Odpovědět