Návrh a stavba dalekohledu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Návrh a stavba dalekohledu

#256

Příspěvek od VK »

Já tady jenom doplním, co by zaznít mělo. Paaja mi na Star Jizerky v Jablonci n. N. ukázal nové šnekové kolo (už bez vad) pro deklinační osu i celou montáž. Nevypadalo to špatně.

Tvrdil sice, že s tím měl dost starostí, ale pan Drbohlav reklamaci nakonec kladně vyřídil.

V. K.
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#257

Příspěvek od Paaja »

Od včerejška mám montáž doma. Jak už psal VK, nové DE kolo bylo vyrobeno a dodáno loni v létě, už vzbuzuje větší důvěru. Kami vyrobildržáky krokových motorů, dlužno říct, že to nebylo vůbec snadné. Zatím jsem ji ještě nevyzkoušel, nemám právě vhodný zdroj napájení.

Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Návrh a stavba dalekohledu

#258

Příspěvek od Lightsscope »

On taky vyrábí držáky krokových motorů? A za kolik? Jsi s nimi spokojen?  ;)

A ten řemínek, co tam máš - co je to za řemínek?

Jinak ta montáž vypadá velmi pěkně :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Návrh a stavba dalekohledu

#259

Příspěvek od MMys »

Ozubený řemen a řemenice jsou od firmy Tyma (www.tyma.cz) Krokové motory od firmy Sanyo Denki. (http://www.sanyodenki.co.jp/product/new ... xst_e.html)

Tu poznámku se smajlíkem, jestli Kami vyrábí držáky na krokové motory nějak nechápu. Kami Pájovi dodělával mechanické upevnění pohonů montáže ode mne. No tak přeci nějaké upevnění vymyslet musel, ne ? A vypadá to, že vymyslel dobré řešení. To nám ale Pája poví, až to zprovozní pod oblohou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#260

Příspěvek od Paaja »

hora napsal: On taky vyrábí držáky krokových motorů? A za kolik? Jsi s nimi spokojen?  ;)
Jinak ta montáž vypadá velmi pěkně  :DKami mi udělal laskavost a nasadil své kapacity na návrh a výrobu držáků. Cenu psát nebudu, nedělá to komerčně. Držáky jsou čistě a solidně provedeny, jsem spokojen.
Dík, ale je děsně těžká.

Dnes jsem montáž poprvé roztočil, pro napájení posloužil zdroj k notebooku 16V/4,5A, ani se moc nehřeje. Bohužel nemůžu kvůli slabým bateriím notebook použít souběžně s montáží.
Jsem teprve ve fázi testování, montáž ustavím a uvidím, jezdí pěkně. Musím taky sehnat jiný zdroj.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Návrh a stavba dalekohledu

#261

Příspěvek od Lightsscope »

Paaja napsal:
Kami mi udělal laskavost a nasadil své kapacity na návrh a výrobu držáků. Cenu psát nebudu, nedělá to komerčně. Držáky jsou čistě a solidně provedeny, jsem spokojen.
No právě, vypadají moc pěkně. Proto mě zajímalo, kolik jsi za ně dal.

Dík, ale je děsně těžká.
Já taky předpokládám, že to má být stabilní montáž  ;) Jakého průměru dalekohled na ní budeš mít? Odhaduji, že unese průměr tak 25 - 30 cm.

Dnes jsem montáž poprvé roztočil, pro napájení posloužil zdroj k notebooku 16V/4,5A, ani se moc nehřeje. Bohužel nemůžu kvůli slabým bateriím notebook použít souběžně s montáží.
Jsem teprve ve fázi testování, montáž ustavím a uvidím, jezdí pěkně. Musím taky sehnat jiný zdroj.
To záleží samozřejmě na tom, jaké máš baterie, o tom já nic nevím.

Kde je ten Tvůj Nový Oldřichov? Máš tam dobré podmínky?

Jo a proč jsem se ptal na ty řemeny: ozubené řemeny vypadají sice dobře, ale ať jsou od jakékoli firmy, jejich hlavní problém je, že se natahují. Vidět to není, ale přesný převod se jimi realizovat nedá. Nevím, jaké jsou nároky na převody u pohonů montáží, tam to třeba stačí ...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Návrh a stavba dalekohledu

#262

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ja bych ozubeny remeny nezatracoval. Maji i spoustu vyhod. A ten prevod zas tak nepresnej nebude.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Návrh a stavba dalekohledu

#263

Příspěvek od MMys »

hora napsal:

Jo a proč jsem se ptal na ty řemeny: ozubené řemeny vypadají sice dobře, ale ať jsou od jakékoli firmy, jejich hlavní problém je, že se natahují. Vidět to není, ale přesný převod se jimi realizovat nedá. Nevím, jaké jsou nároky na převody u pohonů montáží, tam to třeba stačí ...
Kolego, než něco napíšeš, něco bych si o tom na tvém místě zjistil. Tohle nejsou žádné gumové řemínky ! Jsou to normální vlákny vyztužené ozubené řemeny, které se dneska používají v převodovkách hromady zařízení v automatizaci, a to i na místech, kde jde o přesné polohování. Mimochodem, máš ho pomalu v každé inkoustové tiskárně na polohování tiskové hlavy. Rozhodně se nenatahují a převod s nimi má na montáži lepší vlastnosti, než převod ozubenými koly.

------------------
A jako moderátor dodávám: Pokud Pája nechce zveřejňovat, kolik ho díly montáže (držáků včetně) stály, respektuj to laskavě a nenuť ho pořád k tomu. Nechápu, k čemu ti to bude, cena proti ceně celé montáže je beztak minimální.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Návrh a stavba dalekohledu

#264

Příspěvek od Lightsscope »

Já se nedivím, že odtud někteří lidé odešli, myslím jako z Astrofóra. Připadám si tady jako dítě v mateřské školce, které je káráno za to, že se baví s druhým dítětem jinak, než jak se líbí soudružce učitelce.

Za prvé z nikoho žádnou informaci netahám. Navíc cena držáků krokových motorů (které mi klidně udělá kamarád, když budu chtít) není nic tajného, a pokud se mi to bude líbit, třeba to taky časem využiju. A nebo nevyužiju. A na tom je něco divného, že se o tom "nesmí psát"?

Za druhé mám s řemenovými převody několikaleté zkušenosti. Také jsem nic nepsal o gumových řemenech, když si přečteš můj příspěvek. Psal jsem o ozubených řemenech. Ozubené řemeny, i ty vyztužené vlákny, se natahují, jsou-li zatíženy. Když nic netáhnou, tzn. nepřenášejí prakticky žádný výkon, jen otáčejí něčím, co se má otáčet současně s primárním hřídelem, zpravidla to je dobré.

Ale jak říkám, nevím, jak náročné jsou převody u paralaktických montáží, tam to třeba nevadí. Výkony se tam asi moc velké nepřenášejí, protože je to otáčení jakýmsi dalekohledem, který je kolem obou os vyvážený, takže se překonává jen malý odpor.
Uživatelský avatar
carlos
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 12. 2005, 20:22

Návrh a stavba dalekohledu

#265

Příspěvek od carlos »

Jakékoliv řemeny (dokonce i ocelové řetězy) se časem prodlužují. Z toho důvodu je potřeba obojí občas napínat. Prodloužení samozřejmě závisí na jejich provozním zatížení.
Jen pro představu: délka nového klínového řemene s kordem se už při prvním napnutí zvýší o cca 0,4%.
Newton 200/800 a TENTO triedr 10x50
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#266

Příspěvek od Paaja »

Zatím je na ní jen ED80 (ani nepotřebuju protizávaží nebo tyč protizávaží), ale v plánu je 200-250/4 , prostě něco světelného na focení.
Nejlepší bude když se tu vyjádří i Kami.
Objednávka zněla na přenosnou montáž. Drbohlav ovšem přenosné nedělá. Dá se odlehčit sejmutím celé DE osy. Nejspíš poslouží jako stabilní, jako mobilní mám GS od MP.
Montáž mám v současnosti v Pardubicích, naštěstí na předměstí. Nový Oldřichov je u České Lípy na severu Čech, podmínky jsou tam rozhodně lepší (mhv jsem neměřil), ale vyskytuju se tam jen občas.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#267

Příspěvek od MilAN »

hora napsal:
Ale jak říkám, nevím, jak náročné jsou převody u paralaktických montáží, tam to třeba nevadí. Výkony se tam asi moc velké nepřenášejí, protože je to otáčení jakýmsi dalekohledem, který je kolem obou os vyvážený, takže se překonává jen malý odpor.
Naštěstí výrobci  nejlepších montáží mají jiné zkušenosti :


http://www.teleskop-service.de/Micron/Micron.htm#GM4000

U ozubeného převodu i při "vytažení" řemene zůstvává převodový poměr zachován.!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Návrh a stavba dalekohledu

#268

Příspěvek od Lightsscope »

No comment ...
3J

Návrh a stavba dalekohledu

#269

Příspěvek od 3J »

hora napsal: Já se nedivím, že odtud někteří lidé odešli, myslím jako z Astrofóra. Připadám si tady jako dítě v mateřské školce, které je káráno za to, že se baví s druhým dítětem jinak, než jak se líbí soudružce učitelce.

Za prvé z nikoho žádnou informaci netahám. Navíc cena držáků krokových motorů (které mi klidně udělá kamarád, když budu chtít) není nic tajného, a pokud se mi to bude líbit, třeba to taky časem využiju. A nebo nevyužiju. A na tom je něco divného, že se o tom "nesmí psát"?

Za druhé mám s řemenovými převody několikaleté zkušenosti. Také jsem nic nepsal o gumových řemenech, když si přečteš můj příspěvek. Psal jsem o ozubených řemenech. Ozubené řemeny, i ty vyztužené vlákny, se natahují, jsou-li zatíženy. Když nic netáhnou, tzn. nepřenášejí prakticky žádný výkon, jen otáčejí něčím, co se má otáčet současně s primárním hřídelem, zpravidla to je dobré.

Ale jak říkám, nevím, jak náročné jsou převody u paralaktických montáží, tam to třeba nevadí. Výkony se tam asi moc velké nepřenášejí, protože je to otáčení jakýmsi dalekohledem, který je kolem obou os vyvážený, takže se překonává jen malý odpor.
A někdy mám ten pocit, že se posléze vrátili pod jiným jménem...

Spolehlivost ozubených řemenů je daná jejich konstrukcí a použitým materiálem na zpevňující vlákna. Ať kevlar nebo ocel. Mám je na rozvodech motoru v astrovehiklu . Jejich proklouznutí-přeskočení  by znamenalo, že se potká píst z ventilem a to by mělo pro motor katastrofické důsledky. Zatím se tak po 17 letech nestalo.
Stejně jako u nosníku , šroubového spoje, sváru, peru, třecí spojky .... platí že i ozubený řemen musí být volen z ohledem na jeho zatížení. Pak zvládne nejen pohyb astro montáže ale i setinové posuvy na CNC fréze z metrákovým portálem.  
A stejně jako u toho nosníku se dá i u řemenu zpočítat jeho natažení při definovaném zatížení.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#270

Příspěvek od MilAN »

to: STLA :  Na montáži. která stojí přes 1/2 milionu korun , mohou být  krabičky i pozlacené. :D
Pokud jsou  odkrytovaná šneková kola a šneky, a nevadí to, tohle je už absolutně nepodstatný detail.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět