Návrh a stavba dalekohledu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Návrh a stavba dalekohledu

#241

Příspěvek od Duk »

Pavuk_ napsal:
A to hlavne som sa nedozvedel O kolko je lahsi duty  hriadel ako plny... OK dopocital som to: 1.6x ! je lahsi duty hriadel priemeru 130mm oproti 120mm


Odpověděl sis vlastně sám, přesněji 1,53x
Při hmotnosti kulatiny 100kg, hmotnost trubky 65,36kg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#242

Příspěvek od MilAN »

Pánové, rozdíl mezi návrhem a praxí bude v tom, že dutou osu lze dobře spočítat, ale zkuste vyrobit na soustruhu dutou osu délky 500 mm.( ne že by to nešlo - ale seženete vůbec tuto možnost ? a kde ? )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Návrh a stavba dalekohledu

#243

Příspěvek od Duk »

MilAN napsal: Pánové, rozdíl mezi návrhem  a praxí bude v tom, že dutou osu lze dobře spočítat, ale zkuste vyrobit  na soustruhu  dutou osu délky 500 mm.( ne že by to nešlo  - ale seženete vůbec tuto možnost ? a kde ? )
Ano, souhlasím s Tebou, jistě by to byl problém.
Ovšem daný průměr, o kterém se zde jedná byl navržen čistě jen obrazně z hlediska pochopení rozdílu mezi kulatinou a nutnou trubkou pro zachování adekv. vlastností a hmotnosti.
Jistě že, pokud budu mít kulatinu o průměru 120-130mm, nebude se jednat o přenosnou montáž.
Takže se bude jednat o montáže přenosné, menší, kde už ten materiál bude mít trochu jiné parametry.
Přesto však rozdíl, cca 1,5x nižší hmotnosti v osách pro přenosné montáže, nemusí být až zas tak zanedbatelné.
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Návrh a stavba dalekohledu

#244

Příspěvek od golan »

( ne že by to nešlo - ale seženete vůbec tuto možnost ? a kde ? )- na každom sústruhu, tak ako keby si sústružil plnú guľatinu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#245

Příspěvek od MilAN »

golan napsal: na každom sústruhu, tak ako keby si sústružil plnú guľatinu.Myslíš dělovým vrtáky a podobnými "běžnými" nástroji ?
................
Tím jsem měl na mysli samozřejmě možnost výroby z plné kulatiny.
Silnostěnné trubky  samozřejmě existují, ale pokud s takovým materiálem přímo nepracuješ a budeš ho shánět, možná několik  kg na váze radši oželíš.
.....................
V případě montáže, kterou má Paaja, při použití trubky D60mm, se sílou stěny 10mm,500 mm dlouhou, bude úspora na váze 1,4 kg oproti 50mm plné kulatině
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Návrh a stavba dalekohledu

#246

Příspěvek od MP »

MilAN napsal:
Myslíš dělovým vrtáky ...
No vidis, to je napad - pouzit na vyrobu os hlaven z vyrazeneho tanku. U te urcite tuhost splnuje nase skromne pozadavky :)

Nebo pouzit rovnou cely tank bez podvozku jako stabilni AZ montaz. Staci misto hlavne se zaverem ulozit do lafety poradny refraktor. A z laseroveho zamerovace by byl sikovny hledacek.

S podvozkem by se to dalo pouzit i na astronomicke vypravy za temnou oblohou. Drive jsem si rikal, ze by se hodila V3Ska s PL kanonem - ta ma i GO-TO. Ale je fakt, ze tank je stabilnejsi. Jen by mozna byl problem s pozorovanim v zenitu, maximalni namer neni 90°, to by tank pachal sebevrazdu. Muselo by se to jeste doresit, pro zacatek bych pouzil ten PL kanon.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Návrh a stavba dalekohledu

#247

Příspěvek od golan »

Mal som na mysli obvodové sústruženie, osadenia pre ložiska a závity. Ja osobne mám montáž z hrubostenných trubiek a beží bez problémov, až na tú váhu :-//celu hlavu sám nedvihnem :'(/ trubky sa dajú zohnať aj v kovošrote za rozumnú cenu. ;D
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Návrh a stavba dalekohledu

#248

Příspěvek od Duk »

MilAN napsal:
Myslíš dělovým vrtáky a podobnými "běžnými" nástroji ?
................
Tím jsem měl na mysli samozřejmě možnost výroby z plné kulatiny.
Silnostěnné trubky  samozřejmě existují, ale pokud s takovým materiálem přímo nepracuješ a budeš ho shánět, možná několik  kg na váze radši oželíš.
.....................
V případě montáže, kterou má Paaja, při použití trubky D60mm, se sílou stěny 10mm,500 mm dlouhou, bude úspora na váze 1,4 kg oproti 50mm plné kulatiněTak, tak, a to jsi Milane v případě Paaji nezapočítal rozdíl hmotností ložisek a následných doplňků pro vyšší průměr.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Návrh a stavba dalekohledu

#249

Příspěvek od MilAN »

Byla to spíš lehká úvaha o čem se vlastně bavíme a jaký to má vliv a má -li to vůbec smysl. Ložiska i uložení bude , jak píše, hmotnější, navíc přizpůsobit kulatinu rozměrové řadě ložisek jde vždy, u silnostěných trubek je zde zase navíc rozměrové omezení v sortimentu trubek. Takže bez velkého rozboru bych si troufl tvrdit, že výsledek nebude lehčí, rozměry určitě větší a problémy též.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Návrh a stavba dalekohledu

#250

Příspěvek od Duk »

MilAN napsal: Byla to spíš lehká úvaha o čem se vlastně bavíme a jaký to má vliv a má -li to vůbec smysl. Ložiska i uložení bude , jak píše, hmotnější, navíc  přizpůsobit  kulatinu  rozměrové řadě ložisek jde vždy, u silnostěných trubek  je zde zase navíc  rozměrové omezení v sortimentu trubek.  Takže  bez velkého rozboru bych si troufl tvrdit, že výsledek nebude  lehčí, rozměry určitě větší a  problémy též.Tak jsme se alespoň někam dopracovali, také s Tebou souhlasím, u stabilních montáží to smysl mít nebude, neboˇt zde je vyšší hmotnost spíš plusem a u malých montáží přenosných, účinek spíš zanedbatelný, navíc komplikovanější a složitější s obstaráním materiálu.
Zdraví a pěkné Velikonoce přeje DUK
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#251

Příspěvek od Paaja »

Před časem jsem poslal Drbohlavovi e-mail s fotkami defektů a žádostí o výměnu kola, odepsal mi ať přivezu celou DE osu. 25.5. jsem se k němu konečně dostal a osu předal. Jako zákazník mám právo být nespokojen a on tedy kolo vymění, tak se vyjádřil. Nyní se tedy nové kolo vyrábí (nejspíše někde mimo, v jiné firmě) a čekám.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Návrh a stavba dalekohledu

#252

Příspěvek od VK »

Tak to vypadá, že je to na dobré cestě.  :)

Jinak mám neoficiální informaci, že prý pan Drbohlav tvrdí, že každého potenciálního zákazníka, který chce něco takového, co jsi chtěl Ty, předem varuje, ať nečeká kdovíjak velkou kvalitu, protože opravdu kvalitní výrobek se nachází v jiné cenové kategorii a vyrábějí ho jiné firmy. Můžeš to potvrdit?

To Kami: Můžeš to potvrdit i Ty?

To Kami, Paaja: Objevíte se tento víkend na Skymasteru?

V. K.
3J

Návrh a stavba dalekohledu

#253

Příspěvek od 3J »

Paaja napsal: Před časem jsem poslal Drbohlavovi e-mail s fotkami defektů a žádostí o výměnu kola, odepsal mi ať přivezu celou DE osu. 25.5. jsem se k němu konečně dostal a osu předal. Jako zákazník mám právo být nespokojen a on tedy kolo vymění, tak se vyjádřil. Nyní se tedy nové kolo vyrábí (nejspíše někde mimo, v jiné firmě) a čekám.
No, tak to s ním snad nebude až tak zlé ???.
Jen škoda, že se člověk musí o svá práva pořád drát a nejsou brána jako samozřejmost.
A to máme šedesát let po válce :-[
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Návrh a stavba dalekohledu

#254

Příspěvek od Paaja »

Pochybuji, že by Drbohlav varoval své zákazníky před nižší kvalitou svých výrobků, vždyť by takhle nic neprodal ::). Mě nic takového netvrdil a nikdy nepřipustil, že by něco špatně vyrobil, na to je velice háklivý (a kdo není ;)).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
3J

Návrh a stavba dalekohledu

#255

Příspěvek od 3J »

Paaja napsal: ... a nikdy nepřipustil, že by něco špatně vyrobil....Jednou vidět je víc, než stokrát slyšet. ;)
Odpovědět