Křeslo

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Křeslo

#1

Příspěvek od kavka »


Od známého se mi podařilo získat zubařské křeslo, které upravuji na pohodlné pozorování.
Na hlavici z fotostativu je zatím triedr Tento 20x60.
Velká hmotnost křesla, výhodná pro omezení chvění je ale zatím překážkou pro jeho větší využití.
V jednom člověku je to netransportovatelné.
Pozorování je ale opravdu pohodlné. Zvlášť důležitá je opěrka hlavy.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Křeslo

#2

Příspěvek od caribic10 »

[smiley=cheesy.gif]  :D Tak to je ale divočina. Nemám slov...
Kam na ty nápady chodíte  ;D Málem jsem ze svého kancelářského křesla spadnul...

ps: bude se v tom asi hezky usínat u namáhavého pozorování ;)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Křeslo

#3

Příspěvek od kavka »

No zatím jsem neusnul. Má to nevýhodu, že se jedná o starý typ, kde je na elektrický pohon pouze hydraulické zvedání, tedy věc, která zrovna není potřeba. Takže pokud s vámi není někdo s kým se střídáte a kdo je ochoten vás otáčet a naklápět, tak se musíte občas zvednout. Alespoň otáčení chci dodělat na el. pohon.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Křeslo

#4

Příspěvek od :o( »


Takže pokud s vámi není někdo s kým se střídáte a kdo je ochoten vás otáčet a naklápět, tak se musíte občas zvednout. Alespoň otáčení chci dodělat na el. pohonNo s tím zápasím a experimentuji po kousíčkách ( není moc času ) už třetím rokem. Sklápění tohoto ( viz obr) křesílka je bez problémů. Stačí se opřít zády nebo nohama.  Otáčení oproti foto předělávám. Zvažuji upustit  od elektrického pohonu a jít do ručního pohonu s klikou alá protiletecký kulomet.
Tedy je pravda, že oproti zubařskému křeslu je toto lehoučké,  takže de facto budu otáčet jen svou hmotností + cca 15kg což by nemělo být fyzicky náročné a navíc při četnosti se kterou se dostanu na pozorování a že to bývají výjezdy na poslední chvíli, by bylo složité zajistit nabité aku.
Uživatelský avatar
TomasSVK
Příspěvky: 288
Registrován: 10. 11. 2008, 16:13

Křeslo

#5

Příspěvek od TomasSVK »

No ja odpadnem take veci vam kedy a kde napadaju ? Inac parada....
SkyWatcher 254/1200
26mm setovy SkyWatcher 52°, 13mm Hyperion 68°, 6mm SkyWatcher Planetary WA 58°, Polarizacny filter, Farebne filtre #12,21, BAADER AstroSolar™ folia
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Křeslo

#6

Příspěvek od kavka »



Po delší době se vracím k tomuto tématu. Křeslo slouží, stále na něm bude co vylepšovat. Limitní zvětšení je zatím 20x a i to už se trošku chvěje. Bezvadné  na pohodlné pozorování oblohy neozbrojeným okem, třeba na meteory. Velice oceňuji stavitelnou podpěru hlavy.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
mi.
Příspěvky: 262
Registrován: 07. 06. 2008, 03:56

Křeslo

#7

Příspěvek od mi. »

Zdravim,

opravdu dobrý nápad pro využití staršího "mučícího" křesla. Možná by pro minimalizování chvění a tedy vibrací, které jdou od těla do ramene, na kterém je připevněn stativ stálo za to vymyslet nějakou konstrukci, která by byla upevněna externě a nebo přímo k podstavě což by mohlo zvýšit "tuhost".

Těším se na další inovace a nápady!

P.S.: Tiše závidím, od známé zubařky se mě již dříve podařilo vybufetit pouze kompresor. 8-)
Uživatelský avatar
miky555
Příspěvky: 12
Registrován: 13. 08. 2015, 15:20

Křeslo

#8

Příspěvek od miky555 »

Mam dobsona a na jedno pozorovanie si vyberám viac objektov, takže sa mi často stáva že po troch hodinách mám doslova zodrané kolená a natiahnutý krk. Chcem spraviť nejakú jednoduchú otočnú konštrukciu s manuálnym ovládaním. Myslím to tak že aj stolička aj teleskop je na otočnej plošine a teleskop je položený tak vysoko že pri pohlade vodorovne na horizont je okulár v pohodlnej výške. Pri zmene výšky sa bud stolička pohybuje nahor a potom nadol, alebo teleskop, pomocou napríklad páčky.(hydraulika z kancelárskych stoličiek je zdvyh max 20cm a pri 1,5m vysokom dobsone je to velmi malo) Otáčanie plošiny je jak na kolotoči, proste nieším točíš čo je po ruke a celá plošina sa točí. Nepotrebujem na to žiadnu búdu, proste si na plošinu pripevním dobsona aj s kolískou a po sliedení ho zas spracem. Aj po dlhom hladaní som tu nič také nenašiel, nejaký lacný konštrukčný návrh. Ak ste sa s niečim takým stretli či máte niečo také tak píšte.
Dobson SW 254/1200 flextube, super plossl 32mm, 25mm, 10 mm, omegon super plossl 17mm, barlov 2x, baader solar filter, kopec mesačných a planetárnych filtrov, nikon D3300 s T krúžkom a najtmavšia záhrada v širokom okolí.
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Křeslo

#9

Příspěvek od KEPLER2013 »

No to co by sis představoval je pro pořádného lenocha nebo pro invalidu. na netu se dá najít osvědčená a jednoduchá konstrukce astrožidle. Když si postavíš monstrum jak si představuješ, tak se ti bude každým tvým pohybem třepat a nic pořádně neuvidíš. Jediné reálné řešení bych pak pro tebe viděl dálkově ovládaný robotický dalekohled, ale to je již o něčem jiném.
Uživatelský avatar
miky555
Příspěvky: 12
Registrován: 13. 08. 2015, 15:20

Křeslo

#10

Příspěvek od miky555 »

No to co by sis představoval je pro pořádného lenocha nebo pro invalidu. na netu se dá najít osvědčená a jednoduchá konstrukce astrožidle. Když si postavíš monstrum jak si představuješ, tak se ti bude každým tvým pohybem třepat a nic pořádně neuvidíš. Jediné reálné řešení bych pak pro tebe viděl dálkově ovládaný robotický dalekohled, ale to je již o něčem jiném.
Vďaka za radu o trasení, to ma ani len nenapadlo. Ok teda plošinu som zavrhol avšak po skusenostiach z minulého týždňa predsa len musím uvažovať o nejakom riešení. Bolestný problém je totiž s výškou. Sledoval som hlavne DSO čo šlo zo stoličky ok ale od 3.30 do 6.30 jupiter, mars a venušu. Posledne dva boli dosť nízko nad obzorom, teda som kľačal. Bola absolutne užasna oblohe ale -6/-7, a teraz mam pocit že mam v kolennom kĺbe nasypanú soľ. Tak teda uvažujem že si spravím pevný podstavec cca 50cm vysoký, aby bolo horizontalne sledovanie pohodlné lenže pri sledovaní vyšších objektov ešte neviem, ako z rebríka to asi nepôjde. Stolička čo by šla tak vysoko dvihnúť bude super nebezpečná najma na kolečkách, čo by som chcel. Lebo ked je teleskop zvislo, okular je vo výške asi 130cm ak ho dam na podstavec 50 cm vysoký tak to bude 180 teda asi ako ja. V sede to bude už hodne o hubu. Pokusim sa ešte niečo nájsť o tých astrostoličkách. Ešte v lete som v strede záhrady vybetonoval kruh o priemere 3 metre odkial číham, takže pevnú záhladňu mám.
Dobson SW 254/1200 flextube, super plossl 32mm, 25mm, 10 mm, omegon super plossl 17mm, barlov 2x, baader solar filter, kopec mesačných a planetárnych filtrov, nikon D3300 s T krúžkom a najtmavšia záhrada v širokom okolí.
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Křeslo

#11

Příspěvek od miro75 »

Ja mám k Dobsonu dve stoličky, tá vyššia vyhovuje vo všetkých pozíciách, okrem horizontu, na to mám nižšiu, rybársku. Pozorovanie Dobsonom je maximálne pohodlné. Pri malom zv.sa o to ešte opieram lakťom. Na volnej stloičke mapy. Prečo s tým máš taký problém? ( mám 181 cm).
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
piper
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 05. 2015, 03:12

Re: Křeslo

#12

Příspěvek od piper »

No to je super. Doporučoval bych si koupit ten nejmenší přívěsný vozík 1 X 1 m na malých kolech a do rohů přivařit matice M 20 a závitové tyče s disky cca 20 cm v průměru. Ještě dřevěnou boudu a máš pojízdnou obSERvatoř.
Na místě se vyšroubují závitové tyče a vozík se tím pádem malinko nadzvedne a je rázem stabilní, Střecha vozíku je výklopná, tak že sedíš vlastně v bedně a neruší tě okolní zdroje světla. Jen se to těžko bude vysvětlovat hajnému který tě nachytá někde v noci na poli za městem.
Nevymluvíš mu , že nejsi zubař , kterému hráblo.
Přesně tohle jsem si chtěl jednou dělat, ale ten binokulár co jsem chtěl by stál 200000.
Tak mám montáž EQ 5 a Vixen VMC 95. Abych si nepřipadal jako ubožák , tak jsem si koupil okuláry Televue Ploosl 20 a 40 , Nagler T4 12 mm a Ethos 13mm a Radian 3 mm.
Takže mám okuláry dražší než auto a máme několik měsíců tichou domácnost. :-(. Ale ten nápad na pojízdné křeslo bych neházel za hlavu.
S pozdravem Vladan Špaček
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Křeslo

#13

Příspěvek od MilAN »

piper píše: Tak mám montáž EQ 5 a Vixen VMC 95. Abych si nepřipadal jako ubožák , tak jsem si koupil okuláry Televue Ploosl 20 a 40 , Nagler T4 12 mm a Ethos 13mm a Radian 3 mm.
Takže mám okuláry dražší než auto a máme několik měsíců tichou domácnost. :-(.
No, manželce se nedivím, ale jinak si myslím, že nikomu ani tady nevysvětlíš, proč si k dalekohledu za 6.000Kč pořizuješ za 30.000 Kč 2 okuláry stejného ohniska i kvality, a proč si za dalších 10.000 pořizuješ okulár, který u tvého dalekohledu absolutně nevyužiješ. Teď tedy si před ostatními nemusíš připadat jako ubožák, ale pro ně jsi něco jiného :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
piper
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 05. 2015, 03:12

Re: Křeslo

#14

Příspěvek od piper »

Samozřejmě, že vlastnictví těchto okulárů bude zakládat morální nárok na koupi SKY-WATCHER ASTROGRAF 8” 200/800mm .
Uživatelský avatar
piper
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 05. 2015, 03:12

Re: Křeslo

#15

Příspěvek od piper »

Jo a ty okuláry jsou z pozůstalosti a byla povinnost je koupit.
Odpovědět