Poncetka

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

PONCETKA

#91

Příspěvek od Willi »

Možno správne to nie je výseč ale skor odseč ;D
Idem do segmentov ktoré sú kolmo na vodiace valčeky a tu musím ísť do elipsy. Je to návod z vlákna:

Stavba a porozumeni funkci Poncetovy plosiny

strana 4 príspevok 2882

Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PONCETKA

#92

Příspěvek od Psion »

Vůbec nechápu o jakém příspěvku je řeč, strana 4 začíná příspěvkem #45

P.S. Není jednoduší dát odkaz na příspěvěk, třeba úplně jednoduše takto?

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 4845/49#49

Segmenty nemají nic společného s elipsou, princip poncetovky je přece jasný.
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

PONCETKA

#93

Příspěvek od Willi »

Ak sú tie segmenty kolmo k základovej doske resp. vodorovnej rovine, sú určite časťami elipsy. Ak by som ich dal pod ulom "90 st. mínus moja zemepisná šrka" boli by časťami kružnice.

Poprosím ak by niekto vedel o čom hovorím a pozná odpoveď nech mi poradí.

Ďakujem
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PONCETKA

#94

Příspěvek od Psion »

Ještě jednou opakuju, že to je blbost, žádná elipsa to není. Copak se equatoreální montáž otáčí po elipse?

Tady je podrobný výpočet a jsou to jasné kružnice.

http://www.atmsite.org/contrib/Shaw/platform/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PONCETKA

#95

Příspěvek od MilAN »

Pepo, on mluví o jiné  montáži. Ty mluvíš o klasické, kdy jsou kruhové segmenty kolmé k polární ose.  On o variantě, kdy  jsou segmenty kolmé k  vodorovné  základně.

První varianta je  nepoměrně jednodušší  a i při  primitivním zpracování 100% funkční.
...........
v obou případech jsou ale segmenty kolmé na ložiska
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PONCETKA

#96

Příspěvek od Psion »

Vždy musí segmenty vytvářet kruh, který je opisován kolem polární osy. Samozřejmě je více způsobů jak toho dosáhnout.

Pokud vyřízneme tyto segmenty dle obrázku, tak je přece nemusím nátáčet k polární ose a jejich horní hrana je vodorovná se základnou. Pokud je natočím, pak změním poloměr kružnice a stane se z toho nesmysl.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PONCETKA

#97

Příspěvek od MilAN »

Řezem na kuželi nevznikne kružnice, ale v našem případě elipsa. . A to je ta druhá varianta EQ plošiny. A funguje.
http://www.reinervogel.net/Plattform/im ... onus_e.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PONCETKA

#98

Příspěvek od Psion »

Ano tomu rozumím, to bude fungovat, už chápu jak jsi to myslel.

Jinak není asi nic jednoduššího než kontaktovat Alexe, která má jistě přesné plány té poncetky.
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

PONCETKA

#99

Příspěvek od Willi »

Som nad tým premýšľal a myslím že aj pri elipse sa buď použije celý odkrojený segment (ak sa ohne do oblúka), alebo pri delení sa použijú jeho časti podľa umiestnenia vodiacich kolečiek a stred sa proste ako nepotrebný vyhodí (v prípade natočenia na kolmice vedúce k južnému ložisku).

Inak vďaka Psionovi za nápady, hlavne to riešenia južného ložiska s vysunutím nad rovinu poncetky sa mi veľmi páči, umožní to skrátenie plošiny a pri vložení axiálneho ložiska to celkom zbezpeční uchytenie hornej plošiny k spodnej. A aj nápad s grafickým editorom je dobrý, už som síce dal dokopy vzorec na výpočet tej elipsy, ale toto je ďaleko jednoduchšie :)
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

PONCETKA

#100

Příspěvek od Psion »

Tak jsem ještě zapátral a našel jsem tyto stránky, kde najdeš vyčerpávající odpověď včetně kompletního stavebního plánu
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

PONCETKA

#101

Příspěvek od Willi »

Ešte raz vďaka, tu je jasne zodpovedaná aj moja otázka ohľadne segmentov, použije sa časť ktorá je na vodiacich valcoch a stred sa vyhadzuje. A môžem si skontrolovať aj moju elipsu či som sa nesekol, ja mám zem. šírku 48,3 a tu je pre 48 čo bude takmer identické :)
A južné ložisko asi vysuniem vyššie ako som písal, dosiahnem tým že ťažisko bude presne v polárnej osi (mám ho 45 cm vysoko). Skrátim tým plošinu minimálne o 20 cm, vychádzala mi cez 80 dlhá...
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

PONCETKA

#102

Příspěvek od Willi »

Funkčný model plošiny s kruhovým výrezom uloženým našikmo je na svete. Pohon motor k EQ2. Jazdí výborne, ak mi niekto pomôže s uložením foto sem pošlem ich na mail. Nemám momentálne aktívne žiadne úložisko pre tento účel. Je to trošku iná konštrukcia ako sa tu bežne robí. Možno konštrukčne zložitejšia ale podľa mňa menej náchylná na nepresnosti. Po odladení zopár detailov si ju vyrobím ako finálnu verziu aj s ohľadom na design, toto je fakt pracovná verzia :-)
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

PONCETKA

#103

Příspěvek od Willi »

Tak vďaka kolegovi biker.fm Vám možem predstaviť moju pracovnú verziu poncetky. Ide o funkčný model na ktorom odladím detaily a potom vyrobím načisto z kvalitnejších materiálov. Veľa dielov bolo za pochodu prisposobovaných oproti výkresu, myslím ža na prvýkrát by som to aj tak nepostavil podľa predstáv.
Materiál je nábytkárska drevotrieska ktorú vystrieda vodeodolná preglejka. Je to model kde sa kruhová výseč severnej strany pohybuje po ložiskách a v južnom ložisku je axiál. Toto síce znemožňuje odobratie hornej výkyvnej dosky bez nástrojov ale zase výrazne zvýšilo bezpečnosť proti pádu (vo finálnej verzii asi nahradím rýchloupínaním na bicykle, aby som nemusel mať kľúče vždy pri sebe).
Na jednom z obrázkov vidieť aj provizórny návrh aretácie, kde s využitím výztuh sa dá horná doska rýchlo upevniť presne v strede a tak je plošina úplne pevná. To znamená keď nevyužívam motor tak týmto opať zvýšim bezpečnosť.
Pohon tvorí motor EQ2 ktorý poháňa os uloženú v dvoch ložiskách (dnes v amatérskom uchytení) na ktorej je navlečená guma (priemer cca 8 mm) a tá sa opiera o pásik z protišmykovej pásky. Motor sa dá odklopiť a dá sa regulovať prítlak, nakoľko doska sa pohybuje po samostatných ložiskách.
Celé je to veľmi tuhé, aj pri vysokom zaťažení sa to pohybuje bez motora úplne ľahko. Myslím že limit záťaže bude veľmi vysoko.
Pozorovanie u mňa prebieha tak že to mám zaaretované, motor odklopený. Pohybujem sa okolo a aj s ďalekohľadom bez strachu z pádu z plošiny. Keď sa dostanem do fáze že ju chcem využiť, proste priklopím motor, odaretujem a pustím motor. Takto mi to vyhovuje, šetrím tím aj baterku. Naozaj nepotrebujem aby to vrčalo celú noc.
Do finálnej verzie plánujem prerobiť napájanie, dať kvalitnejšie materiály, profesionálnejšie vyriešiť pohon (uloženie osky, odklápanie a pod), kompas, vodováha a pod. A hlavne dať pohon nižšie cez nejaký prevod aby som ušetril výšku, pretože vďaka šikmému uloženiu motora som musel ísť hore s teflónom pre debničku. Bol to jediný dovod prečo je teflón vypodložený.
Skúsenosti: Ak sa zvládne rezanie materiálov pod patričným uhlom čo vidím ako najťažšie, myslím že je to tiež jedno z možných riešení

Kliknutim na obrazek se zobrazi obrazek ve vetsim rozliseni.








Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

PONCETKA

#104

Příspěvek od hamr »

Willi,
vypadá to pěkně, jsem zvědav na finální verzi. Já kdysi chtěl taky udělat finální verzi a nakonec zůstal u prototypu, když mi fungoval.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

PONCETKA

#105

Příspěvek od axel »

Ne! Nevypadá to vůbec pěkně!!! Willi zadrž! Pracuješ a plýtváš energii
na něčem co je pomalu starší než myšlenka na PONCETKU a proto nemohu mlčet. Je to velmi zastaralá konstrukce a nikdo, kdo jen trochu zná problematiku její stavby a funkce tomu nemůže fandit. Možná jen ten , který se takové stavbě nikdy nevěnoval a přesto radí a chválí! Je to naprosto nefér!!
Hable od Tebe jsem čekal všechno jen ne chválu ,protože jsi byl před časem také tam kde je Willi . Už jsi na to nevzpomínáš ?A klidně se díváš jak se kolega řídí do do problému!
axel >:(
Odpovědět