Stránka 1 z 7

PANTOVÝ STOLEK

Napsal: 03. 05. 2004, 18:21
od MMys
FunTomas napsal:
Ono pri takých zväčšeniach sa fotia hlavne planéty v projekcii (ako napísal PavelM) a tam netreba nič pointovať. Vyplýva to z princípu tohto druhu fotografovania. Naopak pri fotení v primárnom ohnisku sa už pointuje, ale tam zase nedosahuješ tako veľké zväčšenia.

Tohle taky není tak docela pravda. Pokud totiž roztáhnu planetu (například Jupiter) třeba na 2/3 rozměru CCD čipu (běžná praxe, aby tam bylo něco vidět) Tak i periodická chyba 30" (půl průměru Jupitera) začne způsobovat, že planeta vylézá ze záběru a je nutno pointovat (byť třeba jen zhruba, manuálně ovladačem). Pokud pak takové pantové udělátko, jaké chtěl stavět Tom, bude mít chybu v řádu jednotek minut, což je více než pravděpodobné, tak projekcí moc dobře fotit nepůjde, nebo jen za cenu, že zvětšení bude menší, a na objektu toho pak moc nebude vidět. Navíc problémy s tuhostí za větru...

Pantový stolek

Napsal: 10. 07. 2009, 20:57
od petr_b
Ahoj,
protoze je stale seredne pocasi a taky jsem mel trochu vice casu,  ufusoval jsem si pantovy stolek na astrotrack bohuzel nemam.
Pokud jsem dobre pocital tak mi to vydrzi 2,5 hod. na konec zav. tyce. Pohon je z montaze EQ6 plus prevodovka z conradu 1:100. Elektroniku na rizeni mam staci jen upravit rychlost, tak snad to dopadne.  
Musim dodelat polarni hledacek, ale ten bohuzel nemam.






Pantový stolek

Napsal: 10. 07. 2009, 23:31
od MMys
Pozor na jednu věc, ta rychlost bude správná jen v počátku rozvírání, postupně se začne měnit, a to tím více, čím je to více rozevřené. Právě astrotrac to řeší tak, že rychlost počítá nějaký mikrokontrolér uvnitř, podle míry rozevření.

Na 2.5h ti to nedá ani náhodou, zhruba linární to bude s přimhouřením oka tak půl hodiny, záleží taky na ohnisku objektivu, kdy to začne vadit.

Jinak ale hezky udělané.

Pantový stolek

Napsal: 11. 07. 2009, 09:13
od mitovka
petr_b,

ozaj pekne, na take daco som sa dlho chystal, ale nikdy som sa nedokopal.

to MMys: nedalo by sa to vyriesit nejako takto?
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... _1234s.JPG

mitovka

Pantový stolek

Napsal: 11. 07. 2009, 09:30
od BiF


to MMys: nedalo by sa to vyriesit nejako takto?
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... _1234s.JPG

mitovka
Nejsem sice MMys, ale myslím si, že ta zahnutá závitová tyč to jistě řeší (problém s linearitou chodu)...
F.

Pantový stolek

Napsal: 11. 07. 2009, 09:33
od petr_b
ahoj,
doufam ze nenapisu blbost, ale ja to mam resene dole u motoru s prevodovkou vyklani se a dojedu uplne v pohode do konce zavitove tice az na ten cerny spunt.  

aha a ja myslel ze bude rychlost stale stejna, ale asi pujde upravit program na rizeni kdyz, ujedu nejaky cas od zacatku tak pridam to nebude problem dopsat do programu.

Pantový stolek

Napsal: 11. 07. 2009, 09:51
od MMys
Závitová tyč do oblouku to řeší, ta naklápěcí nikoli. právě rozdíl mezi délkou oblouku (prohnutá tyč) a délkou tětivy (rovná naklápěcí tyč) je ta odchylka. Z toho se dá i odvodit vzorec pro změnu rychlosti při rozevírání.

Pantový stolek

Napsal: 11. 07. 2009, 09:57
od petr_b
dobre,
dekuji az bude trochu slusne pocasi tak to vyzkousim, treba to nebude fungovat vubec

Pantový stolek

Napsal: 11. 07. 2009, 19:02
od petr_b
ahoj,
dodelal jsem polarni hledacek a spocital rychlost otaceni, jen nevim jak spocitat kdy se zmeni rychlost.


Pantový stolek

Napsal: 11. 07. 2009, 20:58
od Vejr
Ja tedy nejsem v tomto prilis kovany, ale tipoval bych, ze se bude menit prubezne a ne teprve od nejakeho mista. Jen to od urciteho mista bude pri urcite ohniskove vzalenosti vice videt. Neboli na zacatku ti to udrzi treba 10 minut, v pulce uz jen 5 minut a ke konci tyce treba jen minutu (casy si vymyslim). Asi by se dalo spocitat rychlost na zacatku a na konci, pak si spocitat celkovou dobu a behem teto doby prubezne plynule menit rychlost otaceni

Ale je to jen muj dohad Jestli by nebylo jednodussi si tu tych nechat nekde ohnout (otazka je, co by to udelalo s tim zavitem), nebo si nechat nejdriv ohnout rovnou a do ni zavit vyrezat. Ale jinak to mas udelane moc pekne. Neco takoveho by se mi take libilo. Gratuluji

Pantový stolek

Napsal: 11. 07. 2009, 21:15
od mitovka
to petr_b:

No jasne rychlost sa bude pri tom pohybe po tetive kružnice samozrejme odlišovať od rychlosti po realnej kružnici ihneď, ale ako pisal Vejr, zavisi samozrejme od ohniska a pixelov po kolkych minutach, (sekundach) tu bude vidiet.

ohnut tu zavitovu tyc je hracka, ale zmeni sa princip pohybu. Zohnuta tyc sa uz nemoze otacat, musi sa otacat matica. Na CN o tom najdes dost, je tam dost o pantovych stolkoch "barn door tracker" ak sa dobre pamatam. Ale ak sa vyznas v elektronika a programovani, (co asi hej ako citam) tak sa to mozno da vyriesit aj nejak elektronicky

mitovka

P.S. teraz pozeram ze na nete je viac dalsich mechanickych rieseni ako z toho linearneho pohybu zavitoj tyce vykorculoat, ale ty to uz mas vlastne hotove, tak asi vazne skor nejake pocitanie a programovanie.

Pantový stolek

Napsal: 12. 07. 2009, 08:53
od MMys
rychlost se mění už od začátku, byť ze začátku pomaleji.
Namaluj si to na papír a odvoď si vztah mezi rychlostí otáčení šroubu a rychlostí rozevírání v závislosti na čase od začátku rozevírání (resp. na úhlu rozevření).

Tuto rychlost polož rovnou konstantě (zhruna 15" /sec., kdyžtak si to spočítej přesněji z délky hvězdného dne) a ze vztahu vyjádři rychlost otáčení jako funkci času. Tu pomocí toho mikrokontroléru periodicky vypočítávej, třeba jednou za sekundu, nebo 10sekud (i to by mělo stačit) a takovou rychlostí krokuj motorkem.

Pokud je MCU výpočetně slabý a goniometrické funkce by nezvládl, dá se na PC napočítat dopředu korekční tabulka pro rychlost, třeba s krokem 5 sec, tu nahrát spolu s kódem do MCU a z té pak brát rychlost.

Pantový stolek

Napsal: 12. 07. 2009, 09:21
od MMys
Asi by se dalo spocitat rychlost na zacatku a na konci, pak si spocitat celkovou dobu a behem teto doby prubezne plynule menit rychlost otaceni
Bohužel nešlo, ta změna není plynulá.

Pantový stolek

Napsal: 12. 07. 2009, 10:15
od MMys
Zkoušel jsem to analyticky vyjádřit v závislosti na čase, ale nedaří se. Analytické řešení to nejspíš nemá, nebo ne tak jednoduché, jak se zdálo, a celý den si s tím bohužel hrát nemůžu.

Nejlepší by asi byla numerická simulace na PC a následně získaná tabulka korekčních koeficientů uložená do MCU.

Pantový stolek

Napsal: 12. 07. 2009, 10:22
od petr_b
je moc diky za snahu, ja ani nevim jak to spocitat, ale pokusim se o to.