Vidlicová montáž

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Vidlicová montáž

#16

Příspěvek od Tomkk »

Nechci ještě popisovat detaily, abych se nestal terčem posměchu. Taky jsem nevěděl, jak na hřídel s dostatečnou tuhostí připevnit vidlici, tak jsem si upravil celou zadní poloosu z Š120 i s bubnem (odlehčeným). Snad to bude tuhé dost. Přenosné samozřejmě moc ne :).
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Vidlicová montáž

#17

Příspěvek od Medved »

I já přemýšlel o něčem podobném, ale právě ta hmotnost a nutnost úprav na kterých nejsem schopen mě odradila a nakonec z toho stejně bude-je těžký krám No zas tak hrozné to není s trochou šikovnosti a cviku se dá přenášet i s namontovaným dalekohledem a bez něj v pohodě.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Vidlicová montáž

#18

Příspěvek od Radous »

Zdravím,
chtěl bych se pustit do výroby něčeho takového do domečku na stabilní pozorování. Nemáte někdo k dispozici nějaké výkresy atp.? Potřeboval bych do začátku nějakou pomoc a inspiraci.

Díky.

R. :hi:
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Vidlicová montáž

#19

Příspěvek od zdenek »

S vidlicovou montazi jsem pred casem rovnez zapasil. Na mojich strankach jsou v tomto linku PLANKY (zatim jen mech casti bez zakreslenych lozisek, etc ...) pro konstrukci lehke vidlicove montaze pro muj dalekohled. Trojity disk je predpriprava pro motoricky pohon a jemne posuny. Upravy na jiny typ by byly minimalni.
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Vidlicová montáž

#20

Příspěvek od Radous »

zdenek napsal: S vidlicovou montazi jsem pred casem rovnez zapasil.  Na mojich strankach jsou v tomto linku PLANKY (zatim jen mech casti bez zakreslenych lozisek, etc ...) pro konstrukci lehke vidlicove montaze pro muj dalekohled. Trojity disk je predpriprava pro motoricky pohon a jemne posuny. Upravy na jiny typ by byly minimalni.

Super.
Díky.
:hi:
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Vidlicová montáž

#21

Příspěvek od Tomkk »

Líbí se mi to. To vypadá hezky jednoduše a levně. Materál jednotlivých částí a předpokládanná nosnost?

Mimochodem, když jsem nad tím dřív přemýšlel, tak právě v tom uložení jsem viděl docela problém. Jak získat dostatečně rovný hladký tvrdý a tuhý disk, aby se po něm mohly odvalovat ložiska?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vidlicová montáž

#22

Příspěvek od vla »



Mimochodem, když jsem nad tím dřív přemýšlel, tak právě v tom uložení jsem viděl docela problém. Jak získat dostatečně rovný hladký tvrdý a tuhý disk, aby se po něm mohly odvalovat ložiska? U své montáže ( Newton 355/1600 ), jsem z ekonomických důvodů zvolil pojezd s gumovými kolečky po vodovzdorné překližce, jediné "lepší" řešení mě napadlo duralové mezikruží vystřižené nebo vyfrézované z plechu (Jde to i běžnou horní frézkou na dřevo) z plechu a přilepené nebo přišroubované k té překližce, ale musel bych koupit plech 1x1 m asi za 1000 kč a tak jsem to zatím vzdal. Provedený způsob celkem vyhovuje, i když časem se asi vyjezdí drážka.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Re: vidlicová montáž

#23

Příspěvek od Tomkk »

To už se mi zdá asi snažší a dostupnější si to u pokrývačů nechat vystřihnout z 0,6 pozinku a koulet to po poctivých ložiskách. Asi by ušel i tlustější pertinax, ale myslím, že je drahý a špatně dostupný.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vidlicová montáž

#24

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že už se dostáváte jen k šikmo uloženému boxu Dobsonovy montáže, kde není třeba podchytit radiální síly. Tady už ale ano. Na hrrubé vizuální pozorování to půjde, , ale proti Dobsonu to zrovna nebude žádná výhoda, právě proto, že to nemá pořádnou RA osu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Vidlicová montáž

#25

Příspěvek od zdenek »

Onen ideovy nacrtek montaze vyse je primarne urcen coby prenosna varianta a to jak je spravne uvedeno vyse prevazne pro vizualni pozorovani, popr. kratke expozice digitalem (prave coz je u Dobsona trosku problem, alespon bez dalsich pomucek - jemne posuny, Poncet, ...).
"Osa" zde je tvorena pouzdrem pojistneho sroubu (radove desitky mm), coz k danemu ucelu urcite postaci. Mam sice rozpracovanu i variantu s "klasickou" RA osou z kovu (tento navrh je primarne dreveny) i variantu "SplitRing", ale ani tak bych si na konstrukci montaze pro delsi expozice netroufl. Preci jen dosahnout pozadovanych presnosti pak uz vyzaduje trosku jine vybaveni i presnosti (natoz materialy).

Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Vidlicová montáž

#26

Příspěvek od Medved »

Sešel se rok s rokem a po dvou letech by možná někoho mohlo zajímat jak to vlastně s tou montáží dopadlo.

Popíši svoji zkušenost s vidlicovou montáží a její stavbou. Nebude toho moc.
Nejsem strojař, mé vyjadřování bude někde trochu krkolomné.

Důvody a požadavky
Jako první slušný dalekohled jsem měl a dosud mám, malý newton na německé montáži. Na paralaktiku si člověk rychle zvykne a když jsem uvažoval o novém dalekohledu tak bylo peněz tak akorát na tubus + drobnosti. EQ 6, vhodná pro tubus newtona 254/1200, tedy nepadala v úvahu a zůstala domácí výroba.
Dobsonova bedýnka = složitější nahánění objektu.
Vyrábět doma německou montáž je pro mě nepředstavitelné. Nevím proč, ale považuji to za mnohem složitější než vidlici.
Vidlice mi byla sympatická již dlouho před tím - jednoduché navádění atd. Navíc je k vidění na Prostějovské hvězdárně, dokonce ve dvou exemplářích.
Montáž musí být alespoň po částech přenosná.
Baví mě "hrát si" tj. i stavba montáže je mi koníčkem.
Montáž bude sloužit jen pro vizuální pozorování, nefotím.

Začátky a návrh
Přišel tubus, byl oměřen a zjištěno těžiště jako vstupní parametry pro návrh.
Zde musím znovu upozornit na to, že nejsem strojař a nemám odpovídající zázemí (jen standartní dílna u domku).
Volba materiálu a jeho parametrů, proběhla naprosto intuitivně pouze za pomoci Strojnických tabulek a koukání po netu na to, co jiní stvořili jinde (moc toho o vidlicových montáží není). Jekl 80x40x2, L profil 40x40x4, osa 40mm a nějaký drobný materiál.
Dokumentace = jedna A3 s "čmáranicí" a výpočtem základních měr.

Výroba
S pomocí brusky, vrtačky a trafosvářečky jsem skutečně stvořil montáž.
Vidlice z již uvedených jeklů 80x40x2.
Osa tenkostěnná trubka (nepodařilo se sehnat jiný materiál).
Spojení osa-vidlice řešeno jako rozebíratelné pomocí šroubů do lože ze dvou L profilů navařených na osu.
Domečky ložisek Ra osy (laciná, čínská) našroubovány na obdélný svařenec z L40x40.
Na svařenec přivařeny vzpěry.
Základna ze dvou jeklů 80x40x2 v půdorysu do "V"
Spojení základny se vzpěrami a svařencem je šroubové.
Lišty pro spojení tubusu s rameny jsou z jeklu 30x15, na ně navařeny trubkové osy průměru 25mm
Pohyb v obou osách je brzděn třením. Kousky trubky palcové míry, průměru o málo většího než osy, byly upraveny
po způsobu objímky tak, aby se pomocí šroubu dal regulovat prokluz osy. Mezi palcovou trubkou a osou je vložka
z hliníkového plechu - funguje to báječně.
Výsledek - nic moc, jen na základní pokoukání. Montáž se chvěla, pružila atd.

Úpravy
První bylo vyztužení vidlice vevařením vzpěr do jejích vnitřních rohů. Použity zbytky jeklu s délkou odvěsen 40a60mm.
Výsledek - ztužení vidlice, už se "nežvýká".
Další byla výměna trubkové osy za plnou a současná změna napojení osy na vidlici.
Osa je protažena zkrz jekl 40/80 ve dnu vidlice a přivařena k jeho horní i dolní ploše.
Výsledek - výrazné zlepšení tuhosti.
Volba 40mm tenkostěnné trubky byla naprosto nevhodná, daná nouzí - nepodařilo se sehnat lepší materiál, s tím ,že bude vyměněna jsem počítal.
V deklinaci dodělán velice promitivní "jemný pohyb" pomocí šroubu, pružiny a páky.
Pohyb v Ra ose je ruční, klasický postrk bez pohonu i jemného pohybu a vyhovuje.

Chyby
Použití tenkostěnné trubky na Ra osu. Vědomá konina daná okolnostmi.
Osazení De osy mimo osu Ra osy . Konina - neomluvitelná. Způsobeno snahou o přijatelné umístění domečků ložisek na ramena vidlice.

Další plánované úpravy
Osazení De osy do osy Ra osy . Současně úprava uchycení tubusu - zvětšení průměru De os a z toho plynoucí jiné lišty na tubusu.
Vyztužení půdorysného "V" v místě napojení vzpěr. Tenkému materiálu jeklu, 2mm, nedělá téměř bodové zatížení dobře .
Dodělání pohonu. Uvažuji o mechanickém tj. bez elektřiny.
Ve velmi, opravdu velmi vzdáleném časovém horizontu výroba druhé vidlicové montáže, takříkajíc „načisto“.

Celkový výsledek
Montáž uspokojující požadavky na ni kladené, tj. vizuální pozorování, nicméně v žádném případě ideální.
Užití mnou maximálního používaného zvětšení, 400x, nepředstavuje problém.
Tuhost o něco horší než EQ6. (Co mám v paměti z minulé MHV)
Montáž je, chůzí medvědí, přenosná i s osazeným dalekohledem na vzdálenost tak do 70m v kuse (v zimě i o něco více, neb se člověk tak nepotí).
Montáž je rozebíratelná na vidlici s osou, svařenec s ložisky a dva jekly základny. Celkově je v rozebraném stavu dobře skladná.

Závěr
Výsledek odpovídá mým možnostem a ne/zkušenostem. Strojař by se při pohledu na primitivnost řešení a zejména kvalitu provedení, uvedl do polohy ležmo.
Problém je délka ramen vidlice a tomu odpovídající namáhání.
Kritické je napojení vidlice na Ra osa.
Při svařování je nutno počítat s pnutím v materiálu, strojaři znají, ale mě to i přes upozornění, způsobilo nejednu vrásku. (vidlice roztahovaná panenkou).
Celkové náklady, nepočítaje v to práci cca 2000Kč. Zatím.

Tento text nechť slouží jako ukázka toho, čeho všeho jsou lidé ne/schopní a nechť je výstrahou všem opovážlivcům, bláznům, jakož i jiným pošetilcům smýšlejícím o zhotovení si montáže pod kukadlo vlastními silami. ;)

Toš tak…

Toš tak na světě...
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Re: vidlicová montáž

#27

Příspěvek od Libor »

Diky za zkusenosti. Jestli muzes, tak pridej nejake fotky te montaze.
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Vidlicová montáž

#28

Příspěvek od TH »

Medved napsal: Sešel se rok s rokem a po dvou letech by možná někoho mohlo zajímat jak to vlastně s tou montáží dopadlo.
....
....



Super popis, jen ty nějaké fotečky by přišly vhod... Tom
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: vidlicová montáž

#29

Příspěvek od Medved »

Bzzz.. hops.
Když je tu podobné téma.
Bohužel, se nic nezměnilo. Zatím ani fotky...
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Vidlicová montáž

#30

Příspěvek od robert »

K tématu jsem dal fotku v sekci Montáže a navigace - Newton na vidlicovou montáž.Na vyžádání přidám nějaké detaily.
Odpovědět