Elektronické ostření

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#166

Příspěvek od Kojaro »

Také používám čidlo Dallas, navíc v kovovém vodotěsném pouzdře...
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Elektronické ostření

#167

Příspěvek od Libcz »

Jinak já bych ještě přidal jednu zkušenost, kdy po mém nadšení to ostření fungovalo zhruba 5 minut a pak se to nějak "zesměšnilo" - nejdřív "timeout command #", to jsem následně vyřešil připojováním ext. napětí až po inicialiaci v DSLR focus (přesně jak psal onehdá Ogami), ale prostě se to dycky pohlo jen o kousek a nic. Jakýmkoliv směrem. Občas se to nechtělo hýbat vůbec (ani ručním ovládáním, ani v PC), ani nepípal bzučák. Musel se znovu nahrát sketch a pak to zase něco málo dělalo (posun jen o kousky). Už jsem z toho byl docela zoufalý a pak (zřejmě) pomohlo nastavit nulu - všiml jsem si, že pozice je něco přes 5 000 kroků (horní limit ale byl 10 000), tak jsem při inicializaci klikl v nastavení ascom ovladače na "set 0" a od té doby to funguje naprosto bez problémů. Ale jestli to bylo tím ... ještě jsem teda ze zoufalství znovu propájel konektory na arduinu, protože vypadaly dost ofláknutě (málo pájky - třeba jen kousek z jedné strany), tak nevim. Nikde jinde studeňák není.

Já vím, trochu slohovka, ale nechci si nechávat možné problémy a hlavně jejich řešení jen pro sebe, tak to popisuji detailně :-)

EDIT: tak už mám asi téměř finálně hotovo. Něco jsem o tom narychlo sepsal i s obrázky a videem - odkaz
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Elektronické ostření

#168

Příspěvek od Edu »

Zdravím všechny,

prosím o radu, mám toto motorové ostření :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... 5-kgs.html

nevíte někdo, jak jsou zapojeny motory a jestli by toto ostření šlo připojit přes ascom, tak abych je mohl řídit přes počítač, aniž bych potřeboval kontroler?

Šlo by to připojit třeba přes toto :

http://www.soselectronic.cz/?str=371&ar ... ArCx8P8HAQ

jako se dá připojit montáž?

Dík za každou radu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#169

Příspěvek od MMys »

To co odkazuješ je jen samotný krokový motor, bez řídící elektroniky , celé je to podle mě tady:



http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... s-5kg.html

a umí to vše, co potřebuješ, včetně ASCOM driveru.

A ten odkaz na převodník z USB na sériovou linku jsem nějak nepochopil. S tím jsi chtěl dělat co ? Bez driveru je krokový motor k ničemu, k USB nijak připojit nejde. A přes převodník na sériovou linku už vůbec ne.  Je potřeba nějaká inteligentní elektronika, která komunikuje s ASCOM driverem běžícíman PC, a podle povelů řídí krokový motor. PC nemá žádný interface pro připojení motoru (obvykle se používá tzv. H-most (H-bridge) - spínací prvek pro řízení motoru, nebo přímo nějaký integrovaný obvod pro řízení krokového motoru + příapdně ještě nějaký mikroprocesor co komunikuje s PC a zajišťuje kompatibiltu toho hardware s ASCOM protokolem). A přesně to je v té odkazované krabičce.

Edit:
chceš mi říct, že za 199 EUR je ten krokáč s převodovkou, když celá sada je za 169 EUR ??? Opravdu máš jen to ?  To bych to reklamoval. To musí být chyba.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Elektronické ostření

#170

Příspěvek od Edu »

chceš mi říct, že za 199 EUR je ten krokáč s převodovkou, když celá sada je za 169 EUR ??? Opravdu máš jen to ? To bych to reklamoval. To musí být chyba.
Přesně tak, mám jen ten krokový motor s převodovkou, bez té řídící elektroniky. Zkrátka ten krokový motor byl namontován na výtahu u staršího dalekohledu, (původní majitel tu ektroniku má, ale používá ji k ostření na jiném dalekohledu) tak bych to chtěl zprovoznit a samotnou řídící elektroniku sem nikde nenašel.
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#171

Příspěvek od Kojaro »

Na TS inzerují dvě verze USB-Focusu. Liší se označením "H", ta je pro zatížení nad 5kg a je také o něco dražší. Ta bez toho "H" je do 5 kg.
Je otázka jestli je rozdíl v motoru nebo v převodovce. Od toho se může odvíjet i rozdíl v tom ovladači-driveru, kdy v tom silnějším provedení může být elektronika schopna dodávat vyšší výkon do motoru. To pro případ, že by jsi si driver nechal vyrábět.
P.S. oba drivery jsou na 8V, takže bych si tipnul na ten převod...
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#172

Příspěvek od MMys »

Mám k dispozici toto:
http://hvbo.cz/index.php?id=n300mm-astr ... rettyPhoto[stavba-n300-3]/1/

Asi by to fungovalo i s tím motorem, co máš. Můžeš mi ho poslat k otestování ?

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Elektronické ostření

#173

Příspěvek od dablik »

pratele a je to v podstate hotovo Diky Kami-mu, ktery dokazal z mych primitivnich nacrtku udelat skvely drzak, je uz vsechno na dalekohledu. Prikladam 2 trochu neostre fotky. Test problehl pochopitelne pouze vevnitr a jezdilo to s Vabrovou QHY9 hezky. A ted uz muzu konecne sepsat "pameti" a zkusenosti Uz se tesim na ostry test


na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Elektronické ostření

#174

Příspěvek od dablik »

Pratele,
vcera jsem uspesne otestoval ostreni. Je pravda, ze jsem se uplne "nebabral" s nastavenim. Rucni ovladani z pc je fajn, ale vetsi legraci jsem mel s Autofocus v Maxim-u. verim, ze pokud bych si hral s nastavenim nebo to dal s pomoci FocusMax, tak by to bylo jeste vice sexy. Motorek krasne vsechno zvladl a jedine jsem musel trochu dopnout reminek, ktery prokluzoval. Pak jsem nezaznamenal zadny backlash. Vyrazne se cely proces urychli, pokud nezacne z pozice 0. Chapu, je to logicke, ale musim to zminit Cela rutina trvala pak asi 2 az 3 minuty a focuser si hledal nejlepsi vysledek sam. K tomu vykresloval krivku pro cely prubeh hledani = povestnou V curve. Jakmile projel celou krivku, tak se zase vratil do pozice, kde byl vysledek nejlepsi. Zkousel jsem to na L i na Ha. Ovladaci programek ukazoval pozici v krocich i vzdalenost v milimetrech. To jsem nekontroloval.
Teplotni cidlo nemam, takze to jeste dotestuju. Jo a jeste to chce delsi kabel z motorku, protoze zatim visi krabicka elektroniky ve vzduchu Jinak zatim vladne spokojenost :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Elektronické ostření

#175

Příspěvek od dablik »

Prakticka ukazka pro Vabru mne privedla k tomu, abych nejak sumarizoval celou akci ohledne ostreni a pripadne zminil nektere kriticke body, pokud bude nekdo organizovat podobnou akci :)
Myslenka na ostreni zrala uz nejakou dobu. Nejdriv jsem to chtel s pomoci Arduina Uno a motor shieldu. Patrani na netu ukazalo nekolik moznych reseni s vyuzitim ruznych soucastek. Obecne byl vsak zaklad podobny = arduino nebo neco podobneho. Ostreni, ktere je mozne poridit bezne na webu jsou cenove uplne jinde a tak jsem chtel neco za rozumnou cenu, s malym prispevkem vlastni prace (krabicka, uchyceni na dalekohled atd.)
Hodne sympaticke reseni bylo prave od Lukasze Sochy, ktery mel cely projekt dobre popsany na svem webu/blogu a ochotne sdilel zkusenosti s dalsimi zajemci.  Po komunikaci s Lukaszem jsem se rozhodl, ze tohle ostreni by bylo skvele a jsou k nemu kompletni ovladace.
Protoze nejsem zadny elektrotechnik a pajecku jsem naposledy drzel v ruce jeste v radioamaterskem krouzku pred 20ti lety, tak jsem se snazil najit nekoho, kdo by to udelal. To se zdalo byt jako nerealne, protoze malokdo mel cas. Nezbyvalo nic jine, nez oslovit firmu. Ale co si budeme rikat, vyroba jedne desky byla nezajimava a tak mne napadlo, ze by to slo udelat jako akci pro kolegy zde na AF. Pozadal jsem Lukasze o svoleni k hromadne akci a on v pohode souhlasil.
Vybaven v podstate jenom nadsenim jsem celou akci spustil. V mezicase jsem obeslal asi 10 firem, ktere by dovedly udelat i mensi serii desek. Nabidek dorazilo 5 a vybral jsem tu, ktera uvedla rozumnou cenu a i komunikace byla ferova. Je jasne, ze kazda firma ma logicky zajem na ekonomicke navratnosti projektu a tak byl stanoven minimalni pocet desek. S vyssim poctem desek by klesala i cena. Krome toho byla cena ovlivnena vyrobou matrice, ktera by uz mohla byt pouzita v budoucnosti a tim padem se naklady zase o kus snizi. Zaroven jsem odmitl nabidku dodani Arduin, protoze by se cely projekt vyrazne prodrazil. Vysledkem byla tedy varianta, kdy bude profesionalne vyrobena deska, kterou si kazdy osadi arduinem nebo klonem dle vlastni volby. Zbytek bude na uzivateli, jaky dizajn, motor, uchyceny atd. si zvoli.
Prave tento bod se stal trochu problematickym, protoze 100 lidi, 100 chuti A tak jsem se stal pres noc odbornikem na arduino, elektroniku a ovladace Jako organizator jsem odpovidal na dotazy, ktere jsem umel a s necim pomahal Lukasz. Proste vesele Pro uzivatele jsem pripravil navod v cestine s postupem nahravani sketche na arduino, vypoctem CFZ a vhodneho prevodoveho pomeru a pripravil balicek ovladacu.
Dodavatel pak jeste prubezne "prudil", kdy uz bude objednavka, ze musi resit kapacity, soucastky a tak podobne. Takz jsem to mel i z druhe strany :)
Po potvrzeni vsech zajemcu a maximalni saturaci potreb, kterou jsem dovedl, byla cela vyroba ovlivnena nejakym vypadkem, takze se cekalo zase o neco dyl. K tomu jeste doslo k navyseni ceny, ktere jsem uz radeji ani neuctoval do komunikovane ceny. Proste dodavatel musel neco pajet rucne a na zacatku to netusil. Kazdopadne dodavka dorazila v poradku a mohl jsem se vrhnout na distribuci.
Dalsi zkusenosti jiz sdileli uzivatele zde. Nekdo mel problem s arduinem, nekdo s napajenim, ovladacem a tak. To me taky hodne naucilo.
Bylo zde prezentovano hodne uzitecnych reseni a navrhu a ja obdivuji kazdeho, kdo si to umi sam postavit. To ja nejsem a proto se realizovala tato akce. Ted uz vim, ze sam uz podobnou akci realizovat nebudu, protoze toho stresu kolem bylo fakt hodne. 
Co bych tedy delal jinak:
1. jasna definice projektu
2. jasna definice toho, co umim a s cim muzu pomoct
3. lepsi sada dodatecnych informaci (detalni popis byl jenom v polstine)

Tak drzim kazdemu palce, kdo by chtel organizovat podobnou nekomercni akci :)   

Jo a jeste chci podekovat vsem kolegum za sdileni postrehu a podporu.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Elektronické ostření

#176

Příspěvek od Libcz »

Tobě díky za organizaci, bez tvého nakažlivého nadšení bych se do toho nikdy nepustil. Přestože jsem si užil svoje jak s mechanikou (nemaje jemné ostření) tak elektronikou. Ale jak se říká - co mě nezabije, to mě posílí 8-)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Krtek019
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 07. 2014, 22:02

Elektronické ostření

#177

Příspěvek od Krtek019 »

Ahojte všichni. Mám jeden dotaz ohledně ostření. Ubastlil jsem si ostření z krokového motoru a čipu PICAXE. Na tlačítka vše funguje, ale snažím se propojit to s počítačem. Přes sériový port by to nebyl problém, ale mám problém vytvořit fungující program pro ASCOM. Nemáte někdo nějaký program pro ascom, který bych nemusel upravovat v C#. V tom opravdu neumím. Stačilo by abych věděl jak program komunikuje a podle toho bych přizpůsobil ten čip PICAXE.
Uživatelský avatar
Holmes
Příspěvky: 178
Registrován: 01. 03. 2011, 10:52
Bydliště: Humenné
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#178

Příspěvek od Holmes »

Zdravím, zháňam pomoc so spustením Jolo fokuséru.
Problém je v tom, že sa mi nedarí nahrať projekt focuser do Arduina Nano. Stále mi to hlási chybu. ( Toto Arduino po pripojení do USB nezapípa a ani pri nahrávani, tak neviem či nejde o nejaký chybný kus) Na predchádzajucom Arduine som to celé spojazdnil a postupoval som rovnako.
Nešlo by nejako upraviť sketch?
Telescope: Meade SC203/2000, dobson newton 200/1000 (Kamenický)
Camera: Canon RP, QHY5-II L
mount: EQ6-R , EQ Montáž (hvězdárna Stradouň)
eyepiece: Takahashi LE30mm, meade 25mm, kellner 25mm, plossl 10mm, SW 28mm (2")
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#179

Příspěvek od biker.fm »

Arduino nema zadny reproduktor aby zapipalo kdyz se pripoji na USB. Pokud mas Windows, podivej se ve spravci zarizeni na jaky COM port se pripojilo (COMneco), pokud mas Linux tak dev/USBneco
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Holmes
Příspěvky: 178
Registrován: 01. 03. 2011, 10:52
Bydliště: Humenné
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#180

Příspěvek od Holmes »

Nazdar, je to port COM4 (mám Win8.1)
Telescope: Meade SC203/2000, dobson newton 200/1000 (Kamenický)
Camera: Canon RP, QHY5-II L
mount: EQ6-R , EQ Montáž (hvězdárna Stradouň)
eyepiece: Takahashi LE30mm, meade 25mm, kellner 25mm, plossl 10mm, SW 28mm (2")
Odpovědět