Elektronické ostření

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Black_Man
Příspěvky: 123
Registrován: 17. 04. 2008, 06:14

Elektronické ostření

#121

Příspěvek od Black_Man »

Ahoj, třetí den se snažím dopátrat proč se systém s originál Arduinem UNO (napíchaným na Jolo DPS od Marka z výroby pomocí bastl drátků) chová naprosto korektně i po opětovném připojení k PC a proč se Nano klon chová tak, že po opětovném připojení k PC musím na něm přehrát znovu sketch jinak mi např. MaxIm na píše: MaxIm failed to connect to focuser, which returned the error: Jolo focuser: Serial port timeout for command#. Lukasz Socha tuto hlášku zmiňuje jako opravený bug ve verzi 2.0 ale....furt nevím, kde je chyba. Není tady mezi námi nějaký klonový Arduinář? ;)
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Elektronické ostření

#122

Příspěvek od smoula »

Chci se zeptat, kazdej tu bastlite elektroniku, arduina apod.  Mam v planu udelat si ostreni ve skrze primitivni. Z eBaye jsem si sehnal motorek 10ot/min na 12V.  Kdyz si k nemu pribastlim na kabel jednoduchou PWM regulaci, neco styl amaterske radio  ;D  a prepinac na prohazovani polarity obou kontaktu na baterku 9V. Do kps krabicky a gumickou prevod na ostrici krouzek.

Nebude mi to stacit?  :-?   jde mi odhadem o tu rychlost a presnost ostreni. je to otazka hodinky, ale jestli s emam do toho poustet, kdyz vidim, co tu kdo vymysli ...  :o

A pak 10m kabel spolecne s USBkabelem na kameru a mam vystarano ;D
AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#123

Příspěvek od biker.fm »

Bude nebude ti to stacit, to musis sam vedet na kolik jsi narocny :)

Co bych jeste doporucil, tak to jeste zprevoduj pres remenicku treba.

USB kabel ale aktivni, to je jen doplneni informaci.

Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Elektronické ostření

#124

Příspěvek od Vabra »

Nebude mi to stacit?     jde mi odhadem o tu rychlost a presnost ostreni. je to otazka hodinky, ale jestli s emam do toho poustet, kdyz vidim, co tu kdo vymysli ...  Hlavní rozdíl je v tom, že komplikovanější řešení např to s Arduinem umožní  ostření automatizovat tj ovládat pomocí PC a SW i bez manuální obsluhy. Případně i manuálně/vzdáleně přes remote desktop a podobně. ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#125

Příspěvek od BiF »

Hlavní rozdíl je v tom, že komplikovanější řešení např to s Arduinem umožníostření automatizovat tj ovládat pomocí PC a SW i bez manuální obsluhy. Případně i manuálně/vzdáleně přes remote desktop a podobně. WinkPřesně tak. Dokud jsem trávil noci u dalekohledu, tak jsem "PC" zaostřování nepotřeboval. Stačilo mi točit rukou kolečkem. Po stavbě pozorovatelny a se vzdáleným ovládáním (z obýváku) je propojení fokuseru s počítačem nutností...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Elektronické ostření

#126

Příspěvek od MilAN »

Ale stačí karbonový tubus a pokud nepřehazuješ filtry, stačí zaostřit na začátku, když v pozorovatelně stejně musíš být fyzicky, kvůli mnoha "neautomatizovaným " úkonům. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Elektronické ostření

#127

Příspěvek od vla »

Jen by bylo dobré doplnit, že manuální zaostření na začátku focení se týká pouze astronomů s odvětranou pozorovatelnou. Ti jezdící za tmou musí počítat s tím, že ani karbonový tubus zaostření nezachrání, protože i optika mění při temperaci své parametry. Mám vyzkoušeno na 300/1200 karbon, že cca první hodinu při rozdílu teploty 15-20°C se poloha ostření mění docela výrazně.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Elektronické ostření

#128

Příspěvek od Kyblik »

jo Vlado, to musim kvitovat, karbon-nekarbon, coura za teplotou prakticky stejne, jako plech a pokud si nekdo mysli, ze ho el. vytah spasi, tak se hoooodne moc plete ;D, veskere ficurinky typu teplotni kompenzace apod. jsou v praktickem zivote astrofotice na bobek, ja pouzivam fakt dobry fokuser modifikovany MMysem a vlastne jediny prinos je ten, ze to muzu preostrovat z tepla domova pres vzdalenou plochu a mozna jeste trosicku vyhodou je i to, ze ostreni je pomerne jemne, preci jen jemnejsi, nez kdyz do toho hrabu svym pravym oslim kopytem
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#129

Příspěvek od BiF »

Presne tak jsem to myslel i ja. Asi bych se nespolehal na to, ze 'elektronicky' OV bude pracovat podle nejakych prevodnich tabulek v zavislosti na teplote a roztaznosti materialu. Mozna to nekomu funguje, s mou technikou vyrabenou ala pilka a pilnik se takovymto vymozenosten jen pousmeju. Ale, presne jak pise Kyblik, pres vzdalenou plochu obcas zkontrolovat a pripadne udelat korekci. Tam se bez 'moturku' neobejdu. Osobne se venuju promenkam, takze vzdy volim takovou hvezdu, abych ji mohl merit po vetsinu noci, tzn. hvezda je nacatku pozorovani nad vychodem. Po napozorovanem minimu se presunu na jinou hvezdu, vicemene bez toho, abych musel ven. Ven jdu jen kvuli tomu, abych prekontroloval pozici sterbiny. Ale i to bude snad minulost...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#130

Příspěvek od MMys »

S plechovým (a duralovým obzvláště) tubusem je ale teplotní kompenzace hodně užitečná. První hodinku až dvě po otevření kopule je to poněkud chaotické (jak piše i Kyblik),  jednoduše lineární s teplotou to není, protože tubus chladne podstatně rychleji než optika. Ale ono to zpočátku nevadí, protože zvečera to člověk stejně sleduje a případně koriguje sám.

Jakmile se to ale srovná, a pak už se kompenzuje jen pomalý pokles teploty až do rána, tak to funguje velmi pěkně. Zrcadlo i tubus většinou tu pomalou změnu stíhají parkticky současně a na to fakt stačí jeden spočítaný či vylaborovaný lineární koeficient. A člověk to už pak může nechat do rána svému osudu.

Samozřejmě ideální řešení u reflektoru je nějaký Pyrex, Zerodur a podobně + karbonový tubus. Ale to taky něco stojí. Takže ve finále ta ubastlená věcička, když je vše ostatní udělané dobře a bytelně, umožnuje fungovat bez dozoru i s levnějším přístrojem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Elektronické ostření

#131

Příspěvek od MilAN »

Ti jezdící za tmou musí počítat s tím, že ani karbonový tubus zaostření nezachrání, protože i optika mění při temperaci své parametry. Mám vyzkoušeno na 300/1200 karbon, že cca první hodinu při rozdílu teploty 15-20°C se poloha ostření mění docela výrazně.Tak samozřejmě, 15-20°už nezachrání nic. Tady se musí chvilku počkat. Karbon zachrání tak 10°, ale samozřejmě jen na roztažnosti tubusu (oproti oceli nebo hliníku), na optice něco zachrání Pyrex, ale tady nelze předpokládat, že by to bylo 10°. A také je potřeba vyvětrat pořádně tubus, aby tam nerušila turbulence ( seeing v tubusu)
Ale pokud už je optika dost vytemperovaná, běžné zvraty teploty během noci už v karbonu a s Pyrexovým zrcadlem zastření udrží
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#132

Příspěvek od ogami »

Rozchodil a otestoval uz nekdo ostreni od Marka? Resim tu tri podivne veci ...

- motor i v klidu (stepper duty cycle stop mam nastaveno 0) vydava takove pravidelne piskani, na arduinu poblikava dioda RX ve stejnem rytmu (tady si nejsem jisty, jestli to je ci neni normalni)

- pokud zapojim do desky nejdriv externi napajeni a az potom USB kabel do pocitace, tak vzdy skoncim hlaskou "Jolo focuser: Serial port timeout for command#" (ve spravci zarizeni se vse tvari v poradku, test com portu v ascom rozhrani probehne take v poradku) ... nejdriv musim pripojit jen USB, pak pripojit focuser v Maximu a teprve potom muzu zapojit externi napajeni (funguje jen toto poradi, jakekoli jine skonci stejnou hlaskou).

- pokud zadam v Maximu posun vetsi nez 200 kroku, vyskoci chybova hlaska: serial port timeout for command R:XXX (XXX= pozice focuseru). Divne je, ze motorek se pootoci o pozadovany pocet kroku, pozice se prepise na novou (tzn funguje to), ale skonci to chybovou hlaskou, kterou je potreba pokazde odklepnout (celkem opruz).
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#133

Příspěvek od Kojaro »

Ahoj,
k druhému odstavci - jde pravděpodobně o nerozpoznání USB UART převodníku  FT232RL . Zkus spojit vývody 25 a 26 na  FT232RL.
Mělo by to pak fungovat....
Kojaro
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#134

Příspěvek od ogami »

Kojaro: diky za odpoved, uz jsem to resil s Markem (ten zas s autorem jolo focuseru) a melo by stacit propojit piny 25 a 26 jak pises, viz tento podrobnejsi navod.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#135

Příspěvek od Kojaro »

Ogami: vyřešili jste i ty další problémy?
KOvář JAROslav
Odpovědět