Elektronické ostření

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#31

Příspěvek od MMys »

Tohle už jsme s Karlem řešili, v MaxIm nechodí ani autofokus, protože výrobce použil ten přiblblý protokol LX200 od Meade, který nepodporuje ani čtení pozice fokuséru, pouze jednosměrnou komnikaci do fokuséru. MaxIm tak neví, kde je a nekteré funkce jsou nedostupné. A o teplotní kompenzaci si můžeš nehcat jenom zdát, když ji HW fokuséru nepodporuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#32

Příspěvek od Karell »

Karle, nezkousel si FocusMax? Slape to s Maximem a kompenzaci teploty.Právě jsem si s ním zkusmo hrál a skutečně to vypadá nadějně! On je to jeden z programů. který mně i MMys doporučil zkusit a skutečně, mají to vyřešené přes paměť provedených kroků velmi elegantně. A protože mám i USB teploměr, těším se na reálné experimenty venku i s ním.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Elektronické ostření

#33

Příspěvek od dablik »

Drzim palce, at to frci pak dej vedet, jak to dopadlo. Ja pracuju na domaci verzi s arduino a ascom ovladacem a jak bude neco nove, dam sem informace.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#34

Příspěvek od Kojaro »

Taky už nějakou dobu koukám po spojení Arduina a motofocusu, nějaké tipy jsou zde a zde . Snad to někomu pomůže...
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#35

Příspěvek od Karell »

Pokud fotím CCD kamerou a mám stále připojený NB jak na její obsluhu, tak na pointaci, přijde mně to jako objevování objeveného. Nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#36

Příspěvek od Kojaro »

Jestli je to odpověď na můj ( případně i dablikuv) příspěvek, tak se to pokusím vysvětlit:

1) ne každý  používá na snímání CCD kameru
2) ne každý pointuje přes NB
3) Arduino převezme část práce za NB a tím mu ulehčí na výkonu, to platí hlavně pro straší NB
4) Arduino modul pracuje i bez NB
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Elektronické ostření

#37

Příspěvek od MilAN »

kojaro :  a jak a z čeho bereš obraz, který vyhodnocuješ a ovládáš  ostření motofokusu ?
Pokud nepoužíváš NB ani CCD kameru ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#38

Příspěvek od Karell »

Pro Kojaro: Na nic z toho jsem se přece neptal. Zajímal mě nějaký možný praktický přínos pro někoho, kdo fotí mnou uvedeným způsobem. Přesto jsem z toho, co jsi napsal pochopil, že tam žádný není. A k bodu 3) doplním, že používám 10 let starý NB a přesto nemám problém, že by něco nezvládal.
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#39

Příspěvek od Kojaro »

Bavíme se o motofokusu, tj. ovládání výtahu elektronicky - motorem( viz název vlákna). To lze samozřejmě používat i na vizual, kde nepotřebuju ani kameru ani NB. Jako ovládací prvek - točítko, si u Arduina můžu zvolit např. encoder nebo potenciometr.
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#40

Příspěvek od Kojaro »

Pro Kojaro: Na nic z toho jsem se přece neptal. Zajímal mě nějaký možný praktický přínos pro někoho, kdo fotí mnou uvedeným způsobem. Přesto jsem z toho, co jsi napsal pochopil, že tam žádný není. A k bodu 3) doplním, že používám 10 let starý NB a přesto nemám problém, že by něco nezvládal.Já taky používám starý NB Dell 600 a např. při snímání planet u nekomprimovaného AVI toho má chudák plný kecky  :)

Jinak odpověď na snímání v tvém případě - ne, nemýlíš se.
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#41

Příspěvek od MMys »

Jestli je to odpověď na můj ( případně i dablikuv) příspěvek, tak se to pokusím vysvětlit:

1) ne každý používá na snímání CCD kameru
2) ne každý pointuje přes NB
3) Arduino převezme část práce za NB a tím mu ulehčí na výkonu, to platí hlavně pro straší NB
4) Arduino modul pracuje i bez NB
Tomu fakt nerozumím, co tam vlastně dělá Arduino ? Určitě nevyhodnocuje obraz. Arduino pokud dobře vidím, pouze slouží jak driver krokového motoru a rozhraní, co komunikuje s PC. Autor měl k dispozici jen krokový motor, a elektroniku udělal z Arduino modulů. Tedy Arduino zde řeší totéž, co elektronika hotových koupených fokusérů.

Pokud si fokusér či elektronické ostření k fokuséru koupíš, elektronika je už v něm. Tedy jen připojíš k PC a jedeš, nebo ovládáš bez PC tlačítky i točítkem. Arduino nepřevezme za PC žádnou práci, PC dále vyhodnocuje obraz a posílá příkazy kam a o kolik má motor popojet. A i kdyby počítatč dělal i sekvencér pro krokáč, tak je to směšná zátěž, kterou svého času zvládala i 286-ka.

Tedy, ten projekt má smysl pro někoho, kdo si chce celé elektronické ostření postavit. Zgruntu, od krokového motorku. Doufám, že jsi to tak myslel. Pokud už někdo má ostření, které se dá ovládat z PC, jako Karell, tak to ztrácí smysl, nic to nepřinese, jen zkomplikuje.



http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#42

Příspěvek od Karell »

Ano, já jsem po Kojarově dalším příspěvku pochopil, že on o voze a já o koze. Nebo naopak, nechci se ho nijak dotknout, jde o normální diskusi. Přesto Martine dík za to shrnutí, takhle je to zcela jasné.
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#43

Příspěvek od Kojaro »

Ano, je to myšleno pro celou konstrukci motorového ostření s možností jak manuálního ostření točítkem tak i případné propojení s PC. Alespoň takový je můj záměr pro konstrukci, kterou mám rozpracovanou.
Ty odkazy v prvním mém příspěvku jsou jen možností, jak to udělal někdo jiný.
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Elektronické ostření

#44

Příspěvek od Kojaro »

Ano, já jsem po Kojarově dalším příspěvku pochopil, že on o voze a já o koze. Nebo naopak, nechci se ho nijak dotknout, jde o normální diskusi. Přesto Martine dík za to shrnutí, takhle je to zcela jasné.
Omlouvám se, opravdu jsem to nepochopil.....
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#45

Příspěvek od MMys »

A není to s Arduinem trochu s kanónem na vrabce ? Na kolik valstně vyjde Arduino + driver motoru k němu ?

Já jsem si ubastlil tohle:






destička má 65x29mm, připojuje se to na USB-čko, konfiguruje se to aplikací na PC, takže se to dá nastavit pro libovolný fokusér:



a používá se k tomu ASCOM driver od tohohle fokuséru od OPTECu:
http://www.optecinc.com/astronomy/catalog/tcf/tcf-s.htm

komunikační protokol je popsaný tady:
http://www.company7.com/library/optec/t ... otocol.pdf

Pokud není PC, dá se ostřit kolečkem na ovladači, ve třech nastavitelných velikostech kroku.
Po připojení teploměru DS18B20 to umí i korigovat zaostření v závislosti na teplotě (bez účasti PC).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět