Elektronické ostření

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#181

Příspěvek od biker.fm »

Jakou konkretni chybu ti to hlasi ? Mas v Arduino IDE vybrany spravny port, vyvojovou desku a procesor ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Holmes
Příspěvky: 178
Registrován: 01. 03. 2011, 10:52
Bydliště: Humenné
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#182

Příspěvek od Holmes »

Samozrejme, že mám. Najprv to hlásilo chybu OneWire potom DallasTemperature, EEPROM.. po každej chybe som niečo hľadal na nete (ovladače, či to malo zmysel to si niesom istý ale za každym to potom ohlásilo novú chybu) aby som sa nejak dopracoval k nahratiu.
Telescope: Meade SC203/2000, dobson newton 200/1000 (Kamenický)
Camera: Canon RP, QHY5-II L
mount: EQ6-R , EQ Montáž (hvězdárna Stradouň)
eyepiece: Takahashi LE30mm, meade 25mm, kellner 25mm, plossl 10mm, SW 28mm (2")
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#183

Příspěvek od biker.fm »

Podle toho co pises tak ti chybi knihovny a nemas problem s nahranim do Arduina ale s kompilaci kodu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Holmes
Příspěvky: 178
Registrován: 01. 03. 2011, 10:52
Bydliště: Humenné
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#184

Příspěvek od Holmes »

fajn, tak ako mám postupovať ? Mal som za to, že všetky potrebné knižnice mám..
Telescope: Meade SC203/2000, dobson newton 200/1000 (Kamenický)
Camera: Canon RP, QHY5-II L
mount: EQ6-R , EQ Montáž (hvězdárna Stradouň)
eyepiece: Takahashi LE30mm, meade 25mm, kellner 25mm, plossl 10mm, SW 28mm (2")
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#185

Příspěvek od biker.fm »

Knihovny maji priponu .cpp a .h
Pripona .ino je pro samotny program
Posli mi na muj email to co mas a ja dohledam co ti chybi a poslu ti info co mas kde stanout a nakopirovat.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Holmes
Příspěvky: 178
Registrován: 01. 03. 2011, 10:52
Bydliště: Humenné
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#186

Příspěvek od Holmes »

Knihovny maji priponu .cpp a .h
Pripona .ino je pro samotny program
Posli mi na muj email to co mas a ja dohledam co ti chybi a poslu ti info co mas kde stanout a nakopirovat.


Stiahnuté a nakopírované.
Arduino vypisovalo ďalej chybu - LiquidCrystal_I2C lcd(0x27, 2, 1, 0, 4, 5, 6, 7, 3, POSITIVE);
Túto chybu a aj ďalšie som vymazal z kódu a podarilo sa to nahrať do Arduina. Neviem ako ale do prvého Arduina som to dostal celé bez problémov.
Telescope: Meade SC203/2000, dobson newton 200/1000 (Kamenický)
Camera: Canon RP, QHY5-II L
mount: EQ6-R , EQ Montáž (hvězdárna Stradouň)
eyepiece: Takahashi LE30mm, meade 25mm, kellner 25mm, plossl 10mm, SW 28mm (2")
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

JOLO focuser

#187

Příspěvek od majklus »

Už nějakou dobu mám doma desku na JOLO focuser od místního uživatele Kojaro. Dostal jsem se k oživování až před měsícem, tak sem dám pár poznámek pro ty, co mají doma stejný hardware a narazili na problémy

1) po zapojení a nainstalování ovladačů se mi krokový motor přehříval. Vím, že je normální vyšší teplota u krokáče, ale tady to lezlo k 70 stupňům, což je o spálení vynutí. Problém byl s nastavení Duty cycle, což je nastevení proudu do motorku při klidovém režimu. Problém byl, že nastavení v ACOM driveru jsem měl na 0 a motor topil jak kamna. Vrtal jsem se v tom dva dny, upravoval a flashoval kod do arduina až jsem si z přiložených schemat zapojení všiml, že deska je oproti originálu upravená - jsou přidány oddělovací optočleny, které zřejmě obrátí polaritu řídícího signálu do motoru. Je tedy třeba v aSOM ovladači dát Duty cycle 100 aby do motoru šel nulový proud a naopak 0 pro proud nejvyšší. Mám nastavení 80 a motor je úplně studený a přesto má dostatečný klidový moment aby se samovolně nepohl. Prosté, dva dny v háji... :-)

2) Poté jsem zkoušel v Maximu, tam se zdálo že vše funguje v pořádku. Já ale používám sequence generator pro (SGP) a tam jsem narazil. Při pokusu o řízení focuseru se program odpojoval od zařízení už po několika příkazech. Na vině byl multithreading, SGP ho používá pro seriovou komunikaci a ovladač pro JOLO s ním nepracoval. Docházelo tedy k omylům v komunikaci a to vedlo k pádu. Ovladač pro jOLO je psaný v VB, řešením se ukázala malá úprava kódu, přibyl "zámek" Synclock pro v proceduře která vysílá komunikační povely přes serivou linku. upravený driver přikládám. To mi trvalo další 3 dny a využil jsem pomoci komunity na foru SGP, která je velmi vstřícná.

Nyní se zdá vše funguje OK, doma už mám i řemeničky z TYMY, tak se snad brzo dostanu k osazení.

Třeba to někomu ušetří trápení a pocity zmaru... :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: JOLO focuser

#188

Příspěvek od majklus »

Ovladač mi nejde vložit jako přílohový soubor, takhle tedy vypadá upravená část jeho kódu, přidaná části jsou tučně:

Private Shared lockObj As New Object

Public Function CommandString(ByVal Command As String, Optional ByVal Raw As Boolean = False) As String Implements IFocuserV2.CommandString
CheckConnected("CommandString")
Dim commandToSend As String = Command
If Not (Raw) Then
commandToSend = Command + Constants.vbLf
End If

Dim answer As String
SyncLock lockObj
Try
ComPort.Write(commandToSend)
answer = ComPort.ReadTo(Constants.vbLf)
Catch ex As System.TimeoutException
Throw New ASCOM.DriverException("Serial port timeout for command " + Command)
Catch ex As System.InvalidOperationException
Throw New ASCOM.DriverException("Serial port is not opened")
End Try
Return answer.Trim(Constants.vbLf)
End SyncLock
End Function
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Elektronické ostření

#189

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

chcel by som elektronické ostrenie k DSLR. Videl som aj nejaké obrázky - motorček a remenica okolo objektívu, celé na nejakej lište. Mám predstavu, že manuálny ovládač, ak by bolo aj pripojenie na PC tak super, ale manuálny ovládač musí byť. :)

Vyrába niekto také niečo? Nemám chuť sa do toho púšťať. Alebo by mi to niekto po dohode vyrobil?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Elektronické ostření

#190

Příspěvek od MilAN »

Není jednodušší a stejně dobré to zaostřit ručně ? Aby to dávalo nějaký smysl, potom by to mělo být automatické ostření a celkem nechápu smysl u malého fotografického objektivu. Který nasadíš na DSLR , zaostříš a celou noc na to nemusíš sáhnout.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Elektronické ostření

#191

Příspěvek od mirkovacik »

Je to hrozne citlivé, v podstate pri manuálnom ostrení sa to nedá poriadne zaostriť. Len máličko sa toho človek dotkne, už je to preostrené. Aj keď mám potvrdenie zaostrenia pri manuálnom ostrení, tak sa mi stáva, že to niekedy nie je zaostrené poriadne. Najlepšie výsledky má autofocus, ale ten sa nedá vždy použiť. Je to mega citlivé na dotyk. Od motorčeka si sľubujem, že krok bude jemnejší ako moja ruka a opakovateľný, t.j. nafotím pár snímkov, vyberiem najlepší a nastavím motor na tú najlepšiu pozíciu.

Už sa mi stalo pri manuálnom ostrení, že som fotil nadarmo. Aj to preview na DSLR displejčeku aj s maximálnym zväčšením obrázku to nie je moc posúditeľné. Potrebujem postup, aby som v teréne so skrehnutými prstami mal spoľahlivý výsledok.

Ad autofocus: mám aj objektívy bez AF. A objektív s AF viem zaostriť iba na najjasnejšie objekty alebo svetlá na obzore, potom si to nastavím na to, čo chcem fotiť. Ale ak zistím, že to nie je 100% ostré, alebo sa mi to pohlo, dokonca aj so zmenou teploty sa mi to rozostrilo, tak to neviem preostriť bez toho, aby som to celé rozladil a zaostril na obzor alebo Mesiac, alebo Jupiter, a potom nastavoval naspäť.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Elektronické ostření

#192

Příspěvek od dablik »

to mirkovacik: Skus vyhladat pojem bahtinova maska. Ja som teda nikdy nedokazal kvalitne zaostrit len podla live view. Dalsia vec je fakticke ostrenie. Ked samozrejme chces, mozes si na to postavit svoj stroj. Rucne ovladanie, pokial budes fotit do pc, mi pride uplne zbytocne. Parametre obrazku (statistiku) mas v kazdom programe na fotenie, takze mozes pouzit pri ostreni aj to. Co sa obcas stava je, ze musis preostrit kvoli zmene teploty alebo kvoli posunu pri urcitej specifickej polohe objektivu. Vtedy sa tam dava kusok lepiacej pasky na zafixovanie. Mimochodom na objektiv si mozes kupit mikroposun a to ti moze vyriesit dostatocnu citlivost a zaroven i posun
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Elektronické ostření

#193

Příspěvek od MilAN »

mirkovacik píše: Je to mega citlivé na dotyk. Od motorčeka si sľubujem, že krok bude jemnejší ako moja ruka a opakovateľný, t.j. nafotím pár snímkov, vyberiem najlepší a nastavím motor na tú najlepšiu pozíciu.
.
O jakém objektivu a ohniskové délce se bavíme ? Na 1m ohnisku s Newtonem většina lidí ostří ručně a ty to s krátkým fotoobjektivem nesvedeš?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Elektronické ostření

#194

Příspěvek od Bill »

Zaostření objektivu je úplně jiná kategorie než zaostření dalekohledu.

Já mám 300/2.8 který je mechanicky super, ale i tak pro zaotření je třeba posuv kroužku v desetinách nebo možná setinách mm. Taky se zaotření znatelně rozhodí při změně teploty už tak o jeden st. C.

Chtěl jsem si koupit mechnické ostření s mikrometrem a bimetalovou kompenzací, ale výrobce už bohužel pravěpodobně zemřel :-(
http://www.supra-dalekohledy.cz/ostreni ... 18296.html

Nakonec jsem zjistil, že nejpřesnější je zaotření pomocí změny příkonu topení :-)
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=27&t=10429
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Elektronické ostření

#195

Příspěvek od mirkovacik »

dablik píše:to mirkovacik: ... Mimochodom na objektiv si mozes kupit mikroposun ...
Kde by sa take dalo kupit?
Videl som takéto dačo https://foto.bazos.sk/inzerat/73644182/ ... kladov.php, ale nie nie je tam mikroposuv a celé mi to príde taká veľká plastová konštrukcia...

Mne by stačilo niečo takéto - 2x https://www.amazon.de/Fotga-Arrivel-Pro ... ords=fotga a medzi to sroub, lepsie mikroposuv...

Neexistuje niečo také?

m.
Odpovědět