Bino-lidlskop

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#16

Příspěvek od ladin »

Co tak 2 x Ethos?
;D

Nové verze 13 mm jsou užší a vejdou se do bina!
;):)
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Bino-lidlskop

#17

Příspěvek od stana »

Jen čistě teoreticky mám dotaz...Nebylo by lepší to Bino posadit na azimutálku? Mě trochu nesedí, že bych se u pozorování musel jaksi nepřirozeně naklánět u té paralaktické montáže ve snaze čučet do těch okulárů...
Pardon, jen se ptám... :-?
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#18

Příspěvek od ladin »

Jen čistě teoreticky mám dotaz...Nebylo by lepší to Bino posadit na azimutálku? Mě trochu nesedí, že bych se u pozorování musel jaksi nepřirozeně naklánět u té paralaktické montáže ve snaze čučet do těch okulárů...
Pardon, jen se ptám... :-?Jo v pohode... Dobrej napad. V nekterejch pozicich to neni moc prijemny. Zas na druhou stranu kdyz mas objekt nekde kolem jihozapadu, okulary jsou vodorovne, je to prijemny lehce tukat do RA kolecka... Jsem to zkousel na azimutalce  k novymu lidlskopu a na tu je to moc tezky, tadle stara paralaktika to unese, asi z ni udelam azimutal.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Martin Kimr
Příspěvky: 53
Registrován: 30. 03. 2009, 12:51

Bino-lidlskop

#19

Příspěvek od Martin Kimr »

Toto téma mě natolik inspirovalo, že jsem se také pustil do stavby Bino Lidlskopu. Od začátku jsem si chtěl ušetřit potíže s nestabilitou držáku, tak jsem jej vyrobil robustní z 10 mm silné desky Meduru. Výřezy děr v ploše mi udělal pan Král za velmi přijatelnou cenu. Díry pro šrouby na ustavení tubusů a jejich zahloubení pro skrytí hlav jsem už musel udělat sám. Při prvním nastavování se ukázalo, že daleko slabším bodem je vakl v okulárových výtazích obou dalekohledů. Tato nestabilita trochu komplikuje používání přístroje.
Co se týče pozorování - začal jsem za dne pozemními objekty a je to paráda. Na hvězdy bylo potřeba zpřesnit nastavení souososti. Denní terén oči nějak dotáhly a v hlavě se obraz složil. Pozorování hvězd je však při nedostatečném seřízení nepříjemné, případně nemožné. Těžko popisovat pocit při pohledu jedním nebo dvěma očima. Asi všichně víte. Kdo ne, dívejte se triedrem chvíli jen jedním okem, pak oběma...
Používám zatím originální Lidl okuláry 20 mm. Trochu jsem čekal, že dvě trubky více vidí, ale rozdíl oproti jednomu dalekohledu je poměrně malý. Objekty jako M51, M101 a další podobné lze pouze tušit.





Více obázků najdete zde

Dobson Sky-watcher 254/1200, Triedry 10x50, 25x100,  Canon EOS50D
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#20

Příspěvek od ladin »

Gratuluju - ta konstrukce vypada vyborne. Co se tyce problemu s okularovymy vytahy, ja to resim tak, ze mam koncovku zenitoveho zrcatka omotanou pruhlednou paskou a lehce namazanou bud jelenim lojem nebo vazelinou. Tou paskou se snizi vule mezi vytahem a koncovkou a "drzi to". A co se tyka okularu - doporucuju Erfle konstrukce 17mm, u me naprosto nejpouzivanejsi. Puvodni lidlacky mi uz davno lezi v krabici.
 Jinak kloubou dolu, ze ses do toho pustil, rad se s tebou nekdy setkam - muzes si vyzkouset i nejakou tu sadu okularu a hlavne temnou oblohu tady v Jizerkach.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#21

Příspěvek od ladin »

Je jeste jedna vec kterou bych chtel zde zminit. Po delsi dobe uzivani jsem zacal premyslet nad tim, jak omezit vibrace tubusu, kterymi uvedena konstrukce bohuzel trpi. Jedno z reseni je koupit si poradnou pevnou montaz a tim to jednou pro vzdy vyresit. Jelikoz se ale zde drzim strategie "levne" reseni, tak k tomuto krajnimu opatreni nepristoupim.
 Ceho jsem si povsiml : neprijemnou dobu vibraci konstrukce lze snizit tim, ze se protizavazi pripevni ne na pevno ale na nejakou gumu - funguje potom jako tlumic.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Martin Kimr
Příspěvky: 53
Registrován: 30. 03. 2009, 12:51

Bino-lidlskop

#22

Příspěvek od Martin Kimr »

Zatím jsem montáž používal v takovém pseudo azimutálním nastavení - polární osa na 90°. Přesto, že takto není potřeba závaží, uklidňuje se celá sestava také poměrně dlouho. Nezdá se mi však, že by byl problém v montáži, ale spíš ve stativu, zvlášť pokud je vysunut napno. Nohy se zdají být pružné a jejich uchycení pod hlavou taky tuhostí neoplývá. Ale jak jsi napsal, za ty prachy... ;)
Dobson Sky-watcher 254/1200, Triedry 10x50, 25x100,  Canon EOS50D
Uživatelský avatar
Martin Kimr
Příspěvky: 53
Registrován: 30. 03. 2009, 12:51

Bino-lidlskop

#23

Příspěvek od Martin Kimr »

Jen by ještě zajímalo, neví tu někdo, jak je poskládaná optika v dalekohledech tohoto typu? Asi budou dávat obraz přímý, nijak nepřevrácený. Jakékoli otočení při zjednodušení konstrukce by mě však nevadilo.

Dobson Sky-watcher 254/1200, Triedry 10x50, 25x100,  Canon EOS50D
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#24

Příspěvek od ladin »

V tedlech BTckach jsou nejspis 2 hranoly jako v triedrech. Obraz neni nikterak otoceny. To, ze obraz je v binolidlu stranove otoceny, to me vubec nevadi :)
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bino-lidlskop

#25

Příspěvek od MilAN »

Obraz je normálně orientovaný pro pozemní pozorování. Je to  o dost  složitější než klasická Porro soustava v triedrech
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#26

Příspěvek od ladin »

Milan: Neni nekde na webu schema ?
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Bino-lidlskop

#27

Příspěvek od Achernar »

Tohle tema mne zaujalo, nebot jsem s kamaradem nekdy pred sestnacti lety postavil dalekohled podobnych parametru, konkretne binar ze dvou objektivu AD-800, tedy cocek 56mm/800mm. Z obrazku je zhruba zrejmo, jak jsme na to sli. Konstrukcni reseni vyplynulo z toho, co bylo. Co nebylo, byly penize a tak jsme museli dost improvisovat. Meli jsme totiz jen dva 90° hranoly a pak zas jine dva, ktere ovsem mely nejaky mensi uhel. Dva objektivy a dva okulary z mikroskopu. Tubusy jsou z papiru, objimka svarena natvrdo. Ty cervene bazmeky mezi tubusy, to jsou kolicky, ktere to cele rozpiraji. Stelovani souososti probiha proste trenim, kontrola pohledem do okularu. Ackoli to vypada dost humpolacky, v praxi to fungovalo velice dobre, po nejake praxi to zabralo par minut. Nejvetsi problemy byly dva: jak k sobe dostat okulary na roztec nasich oci (jak jsme to vyresili pomoci tri odrazu u jednoho a jedineho odrazu u druheho objektivu, je patrno z obrazku) a hlavne - jak tu roztec stelovat. To jsme vyresili, kdyz jsme si uvedomili, ze s kamaradem mame (ehdy jsme meli) roztec stejnou, ovsem bude treba ji seridit v dlouhodobem pohledu, zkratka az vyrosteme (bylo nam asi ctrnact). Proto je objimka objektivu i okularoveho vytahu (i ten je jen na treni) o 5mm excentricka, takze otocenim obou o 180° lze roztec zvetsit o cely centimetr. I tohle v prubehu casu obstalo s uspechem. Ten dalekohled dobre funguje dosud a pritom nejpresnejsi vec, kterou jsme k vyrobe pouzili byla pilka na zelezo (tou jsme rezali tubusy) a skolni pravitko. Hranoly jsou do peklizkove krabicky vlepeny lepidlem Kanagom. Taky se osvedcilo. Zaverem z toho vyplyva, ze se toho moc napovida o tom, jak je konstrukce binaru v amaterskych podminkach obtizna. Zvladli to dva kluci s tubou kanagomu, par cockama a trubkou od kobercu. A jeste jedna poznamka - i dnes bych pro takovy dalekophled urcite volil azimutalni montaz.

"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Bino-lidlskop

#28

Příspěvek od VK »

Velmi vyčerpávající a přitom docela stručný popis ... ;)

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Bino-lidlskop

#29

Příspěvek od VK »

Existuje ještě jedno řešení bino-lidlskopu. Máte-li doma binar 25 X 100 (okuláry f = 18 mm) nebo 10 X 80 (okuláry f = 28 mm) a nahradíte původní objektivy správně dlouhými trubkami na koncích s příslušnými objektivy, dostanete fungující binar. Bude mít jiné (větší) zvětšení, než původní.

Nevýhodou je, že jenom jedno zvětšení, protože tyto dalekohledy mají nevýměnné okuláry. Další nevýhodou je, že těžiště takto vzniklého přístroje se posune dopředu, takže musíte vyrobit speciální objímku, která bude tvořit mezistupeň mezi dalekohledem a montáží (předpokládám vidlicovou azimutální, dále předpokládám, že dalekohled i s touto objímkou se bude ukládat do vidlice tak, aby byl ve volné rovnovážné poloze - je to velká výhoda při praktickém pozorování, dalekohled nikam "nepadá").

Výhodou je ale 1. hotové a kvalitní seřizování očního rozestupu okulárů. 2. vcelku slušné širokoúhlé okuláry, 3. nové objektivy jsou kvalitnější, než původní, navíc mají menší relativní otvor, takže i ty okuláry budou ukazovat lépe (obraz bude ostrý, a díky menšímu relativnímu otvoru objektivů je předpoklad, že i po stranách zorného pole).

Sice asi nikdo nebude chtít takto "znásilňovat" svůj vlastní domácí kvalitní binar, ale pokud máte nebo najdete někde nějaký poškozený (ale ne moc), je to cesta, jak se dostat k cíli.

V. K.
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#30

Příspěvek od ladin »

VK: dalsi nevyhoda je ztrata svetla na 4 optickejch plochach hranolu, dal si neumi predstavit, jak by se prodlouzila opticka osa puvodniho triedru tak, aby sla menit vzdalenost obou prodlouzenych tubusu stejne jako je tomu u puvodniho triedru. No a to hlavni je, ze vysledek bude nepouzitelnej pro pozorovani vyse nez nejakejch 40st. Tedy bez zalomeni bych se do toho vubec nepoustel.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět