Bino-lidlskop

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Bino-lidlskop

#31

Příspěvek od VK »

Oba binary: 10 X 80 i 25 X 100 jsou zalomené. Myslel jsem, že to každý ví, proto jsem to speciálně nepsal. Liší se od sebe (kromě velikosti) také konstrukcí seřízení očního rozestupu, a le to není důležité. (existuje ještě binar 12 X 60, který se podobá binaru 25 X 100, ale je 12 X 60. Ten je ale pro náš účel nevhodný, protože má objektivy příliš blízko sebe. Chceme z něj udělat něco X 70.)

Dojde tam samozřejmě ke ztrátám světla na hranolech, ale s tím se nedá mnoho dělat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Bino-lidlskop

#32

Příspěvek od MilAN »

to ladin :
celé nedorozumnění vzniká z toho, že se zde na AF vžil zvyk, říkat triedru binar. Minimáoně 3 generace astronomů v Čechách rozumnějí pod pojmem binar výrobek bývalé filŕmy Somet ( později Meopta) a to dalekohled Somet Binar. Což je dalekohled lomený.
Z nepochopitelného důvodu se zde vžívá pojem binar pro triedry, jinak nazývané binokuláry, a to v podstatě po celém světě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Bino-lidlskop

#33

Příspěvek od VK »

Ten nepochopitelný důvod je ten, že lidé jsou pitomí.

A potom někdo, kdo to nezná, se setká dřív se zlozvykem, než s normálním označením.

Ale zpět k věci: hlavní (a dost možná, že rozhodující) výhodu vidím tom, že ta nejsložitější část kontrukce dvojitého dalekohledu je u binarů už vyrobená, je vyrobená kvalitně, je kompaktní a poměrně robustní, takže "něco vydrží" (i když se s tím samozřejmě musí zacházet opatrně).

Nechtěl jsem spekulovat o technické možnosti zamontovat místo výměnných šedých (barevných) filtrů (uvnitř dalekohledu) filtry nebulární. Nebulární filtry se vyrábějí kulaté a jinak velké, než ty hranaté uvnitř binaru, a to je největší problém. Kdyby se to ale někomu podařilo, vzniklo by něco velmi pěkného. Místo nasazování filtru nebo vůbec manipulace s tím venku, by se jednoduše otočilo kolečkem, a bylo by.

V. K.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Bino-lidlskop

#34

Příspěvek od Vejr »

Nevedomost podle mne neni pitomost. Ta je az v momente, pokud informaci vim a steje sirim bludy...

Co se tyka toho Binaru, tak by to bylo samozrejme moc pekne reseni. Jen se obavam, ze pustit se do neceho takoveho s pristrojem, ktery je v poradku by byla velika skoda. A tech poskozenych (navic jen tak, aby to nevadilo prestavbe) bude naproste minimum :-(

Ale v kazdem pripade uz to nema s Lidlskopem nic spolecneho ;)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#35

Příspěvek od ladin »

VK: Tak to bylo nedorozumeni, fakt sem si myslel, ze to chces sroubovat na nejakej triedr.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Bino-lidlskop

#36

Příspěvek od mitovka »

Dnes som si vsimol ze v Lidli (aspon u nas - Velke Kapusany) su znova Bresser Skylux 70/700, teraz za zvyhodnenu cenu 49E.

Len info ak by sa vazne niekto do toho Bino.Lidlskopu pustal. Na dvoch kuskoch usetri az 40E

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
kvejroastro
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 01. 2009, 14:15

Bino-lidlskop

#37

Příspěvek od kvejroastro »

Napadle mě taková jiná (možná špatná) konstrukce binolidlu. Pokud to bude blbost tak mě omluvte, optika není moje silná stránka :-?
Tubusy umístit dál od sebe (cca 20cm), zenitová zrcátka natočit k sobě,  za každé zenitové zrcátko dát "spojovací člen" o průměru okuláru a na něj ještě jedno zenitové zrcátko pootočené o 90° (nahoru). Celé na nějaké vidlicové montáži. Tubusy a výtahy by se musely přiměřeně zkrátit. Vzdálenost očí by se dala pohodlně nastavit mezi zrcátkama na spojovacím členu. Zrcátka by musela být podepřená nějakou konstrukcí, aby se to samovolně nehýbalo.
Moje otázka zní - fungovalo by to opticky? Jaký by byl obraz (stranově převrácený a vzhůru nohama)? :P
70/700 Lidlskop, Triedr 8-20*50
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Bino-lidlskop

#38

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nefungovalo by to.. V každém tubusu by byl jinak převrácený obraz. Jedině, že by ta druhá zrcátka byla otočená rovnoběžne s tubusy, tedy koukalo by se přímohledně. Při použití tohoto principu musí být zrcátka tři , viz :

http://www.binoptic.de/

Existuje řešení i se dvěma zrcátky, ale je mechanicky velmi složité, protože ani jedno z nich není jednoduše kolmo umístěné. U nás vím o jedné realizaci ing.J.Koláře ( bikukr ze SW 152mm achrom refraktorů ). Jinak lze toto pořídit za cca téměř 20tis.Kč od této japonské firmy :

http://www.page.sannet.ne.jp/mazmoto/15cmbino-e.htm

Dá se to koupit i přes firmu HUTECH, která nabízí dalekohledy BORG.
Uživatelský avatar
kvejroastro
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 01. 2009, 14:15

Bino-lidlskop

#39

Příspěvek od kvejroastro »

Aha, já to tak nějak tušil. Bylo by to příliš jednoduché. Dík.
70/700 Lidlskop, Triedr 8-20*50
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Bino-lidlskop

#40

Příspěvek od vitek.kl »

Nefungovalo by to.. V každém tubusu by byl jinak převrácený obraz. Jedině, že by ta druhá zrcátka byla otočená rovnoběžne s tubusy, tedy koukalo by se přímohledně. Při použití tohoto principu musí být zrcátka tři , viz :
No a kdyby místo zrcátek použil amici hranoly? Sice trochu moc skla, ale fungovat by to mohlo.
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Bino-lidlskop

#41

Příspěvek od ladin »

Ta posunuta konstrukce tubusu a sikmo polozene okularove vytahy maji jednu zasadni vyhodu : za malo penez hodne muziky a o tom ten binolidl je. Slozitejsi bino okularove systemy spise patri na drazsi pristroje.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Bino-lidlskop

#42

Příspěvek od Jožin110 »

Dobrý den, nedaří se mi načíst obrázky od Ladina a od Hamra. Dají se prosím někde prohlédnout?
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Bino-lidlskop

#43

Příspěvek od butka »

Zdravím,
mohu zaslat na mail moje řešení binaru s posunutými objektivy (dobsonské na poncetce)
Zdraví butka
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Bino-lidlskop

#44

Příspěvek od hamr »

Jožin 110
ty fotky už taky nenajdu, ale jsou tu jiné, kdysi prodával Martin Kimr
Obrázek
Obrázek
Obrázek
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Bino-lidlskop

#45

Příspěvek od ladin »

Ta montáž vypada perfektně. Přemýšlím, že bych sí ty kruhy nechal vytisknout na 3D tiskárně. Ještě tak někde sehnat model...
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět