Vyclonění Newtona

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Vyclonění Newtona

#1

Příspěvek od ZV »

Ahoj,

jsem si jist, že jsem někde na fóru viděl odkaz na stránky, jak vyclonit newton pro minimalizaci odlesků a parazitního světla. Ale zaboha to nemůžu najít. Ani google mi nepomohl. Pomůže někdo tady?

předem díky, Zbyněk
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

Vyclonění Newtona

#2

Příspěvek od vlastofka »

Nedavno jsem to hledal taky, myslis tyhle stranky ?
http://astrotechnika.wz.cz/WWW/Kontrast_Newton.htm
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Vyclonění Newtona

#3

Příspěvek od ZV »

Nevím jestli je to přesně to, co jsem viděl, ale je to přesně to, co potřebuju :-). Díky moc.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Vyclonění Newtona

#4

Příspěvek od Lukemon »

Kolega mkcz mě inspiroval v diskusi o "velkém achromátu" k zaclonění tubusu:

http://astrotechnika.wz.cz/WWW/KontrTip2.htm

ale nevím co je to ve druhém vzorci "tg".
Navíc při určování prní clony se používá okulárový výtah,který u SW newtonů je že do tobusu zajíždí,asi je to myšleno při zaostření o to výtah asi už netrčí v tubusu,v tom případě tomu rozumím.

Jo a ještě mě není moc jasné obr. 4
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vyclonění Newtona

#5

Příspěvek od MilAN »

tg je funkce tangens
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Vyclonění Newtona

#6

Příspěvek od Lukemon »

Tak ted nevím,něco jsem přečetl o vylepšení newtona a nějak se to rozchází.

MMys píše že sametka spolu s clonami velmi pomůže.

MiLAN píše že pokud vstupní průměr tubusu není větší víc jak 15 mm objektivu dalekohledu,žádná clona se tam nevleze (můj případ je 22mm,a to asi vychází na první clonu pouze cca 5-6 mm),
...dále tubus který nemá vnitřní průměr tubusu větší o 30 mm než objektiv dalekohledu,nemá smysl dávat clony.(můj případ 30mm).
Mě to vychází na clonky kolem 1 cm což nevím jestli to má opravdu smysl.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Vyclonění Newtona

#7

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja som použil velurovú samolepiacu tapetu na vylepenie vnútra tubusu. Oproti tomu "defaultnému" nástreku, čo som mal, je táto tapeta úplne čierna. Niekto písal aj, že po vylepení tubusu sametkou sú clony zbytočné (samotná tapeta nevytvára odlesky).
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Vyclonění Newtona

#8

Příspěvek od mkcz »

To lukemon:

Pro začátek stačí, pokud si kompletně vylepíš tubus černou sametkou. Než to uděláš, navlhči vodou čistý kartáček a sametku několikrát "přejeď" aby si z ní dostal jemné chloupky, které Ti jinak budou postupně padat na primár. Nech ji poté uschnout, zkontroluj zda-li nepouští a potom ji pečlivě vlep do tubusu. Jako krok číslo dvě, si vyrob clonku na vstupu (směrem od sekundáru) do okulárového výtahu. Takto jsem měl lehce upravený newton 200/1200mm (ale bez clon vyjma té výtahové) a byla to paráda. Nevím, jaký máš primár ale pokud chceš, můžeš jej přiclonit tak o 5mm po obvodu a obraz Ti to také vylepší - hvězdy nebudou takové "chlupatější" ale budou ostřejší. Důležité je samozřejmě aby i ta clona primáru byla černá - nejlépe použít trochu silnější papír a z obou stran olepit sametkou.

Tyto úpravy jsou dostačující pro rapidní zlepšení obrazu newtona + kolimace  :) !

Další, vhodně rozmístěné clony do tubusu jen pomohou ale budeš-li mít stěny tubusu takto upravené sametkou, věřím, že budeš spokojen.

Dej potom vědět, jak se Ti s tím pozoruje !

S pozdravem mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Vyclonění Newtona

#9

Příspěvek od Lukemon »

Nevím, jaký máš primár ale pokud chceš, můžeš jej přiclonit tak o 5mm po obvodu a obraz Ti to také vylepší - hvězdy nebudou takové "chlupatější" ale budou ostřejší.  Pokud bych svůj primár (254 mm) přiclonil o pár cm věřím že ty hvězdy nebudou tak chlupatý,sám cloním na planety za špatného seeingu,ale jen o 5 mm to se mi nechce ani věřit.
Z ničím nespíchám tak to bude trvat než rozeberu newtona,ale určitě dám vědět jak to dopadlo.
Jo a jak velká by měla být ta clona na výtahu?Mám SW 254/1200 s creyfordem.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vyclonění Newtona

#10

Příspěvek od MilAN »


Pokud bych svůj primár (254 mm) přiclonil o pár cm věřím že ty hvězdy nebudou tak chlupatý,sám cloním na planety za špatného seeingu,ale jen o 5 mm to se mi nechce ani věřit.
.Význam to má proto, že okraj  zrcadla není  většinou naprosto dokonalý  ( buď je sleštěn nebo naopak) a potom to dělá ty chlupaté  hvězdy. Vstupní aparturu u Newtonu tvoří  u necloněného primáru právě jen ten nedobrý okraj, a to je špatné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Vyclonění Newtona

#11

Příspěvek od mitovka »

To zaclonenie okraja može ozaj dosť pomocť (ak nie je dokonalý), hviezdy nie sú tak chlpaté ale čo je podľa mňa ešte podstatnejšie, viditeľne sa zlepší kontrast.

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vyclonění Newtona

#12

Příspěvek od MilAN »

Ten kontrast se zlepší právě proto, že tam nejde světlo od těch okrajů, které ho nesoustředí do správného místa.Ta chlupatost jde na " obě strany" - jak kazí okraj vně, tak i dovnitř.
Je potřeba si uvědomit, že toto se děje prakticky u všech zrcadel, a proto ono zaclonění má význam takřka vždy. Jakákoliv zonální vada vede vždy ke snížení kontrastu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Vyclonění Newtona

#13

Příspěvek od g »

Orion optics to řeší zbroušením kraje do protisklonu
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Vyclonění Newtona

#14

Příspěvek od mkcz »


Pokud bych svůj primár (254 mm) přiclonil o pár cm věřím že ty hvězdy nebudou tak chlupatý,sám cloním na planety za špatného seeingu,ale jen o 5 mm to se mi nechce ani věřit.
Z ničím nespíchám tak to bude trvat než rozeberu newtona,ale určitě dám vědět jak to dopadlo.
Jo a jak velká by měla být ta clona na výtahu?Mám SW 254/1200 s creyfordem.
K tomu clonění primáru Ti MilAN již odpověděl, já doplním, že dnešní kvalita zrcadel SW není špatná, takže myslím, že přiclonit 250-ku o 5mm od kraje by mohlo stačit, pokud myslíš že ne, zacloň více ale zbytečně se připravíš o průměr se vším, co z toho plyne. Tady to zaclonění není jako odstraňování barevné vady na světelném achromátu, kdy musíš zaclonit třeba třetinu vstupní apertury aby se na to dalo trochu dívat - jde opravdu jen o řekněme "kosmetickou" úpravu případných nedokonalých okrajů.

Ad clona na vstupu výtahu; podívej se sem:

http://astrotechnika.wz.cz/WWW/KontrTip3.htm

Potom to už myslím bude jasné.


Držím palce a jsem s pozdravem

mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Vyclonění Newtona

#15

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

To mkcz: Teda nez zaclonit zrcadlo o 1/3 apertury, na to existuje jedine reseni,zrcadlo dat prelestit.
J.S.
Odpovědět