Vyčernění vnitřku tubusu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#31

Příspěvek od cocky »

Pro drobné korekce jsem použil barvy pro plastové modeláře - ovšem matnou černou, jsou v prodeji prakticky v každém modelářském obchodě za rozumnou cenu (jsou to malé krabičky s několika gramy barvy).
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#32

Příspěvek od vitek.kl »

Dík,
zítra se zastavím v modelářském obchodě.
Radoslav_Konecny

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#33

Příspěvek od Radoslav_Konecny »

Dá se objednat i tato speciální barva:
http://www.astrogeraete-berger.de/Antireflexfarbe.html
Uživatelský avatar
draxxx
Příspěvky: 101
Registrován: 25. 11. 2007, 02:55

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#34

Příspěvek od draxxx »

S těmi odlesky, chce to zasvítit v noci skrz čočku do dalekohledu nějakým červeným laserem, nebo tak něco podobně a hned zjistíš, co se kde leskne.
Polepit vnitřek tubu sametem je první nezbytnost, pak následují začerňování chromovaných spodků okulárů a různých dalších míst, která odráží....Chce si to s tím vyhrát...
Achromát SW 150/750, Triedr SW 7x35, Celeston 15x70 a 25x100. Dětské kukátko 10x25.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#35

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Upraven název vlákna. Moderátor.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#36

Příspěvek od robotron »

Zdravim vas,

potykam se s otazkou, cim cernit malicke hlinikove (duralove) dily, jako jsou ruzne na miru delane mezikrouzky (mam par mezikusu z CNC, jejichz ekvivalenty nevedou obchody typu Teleskop Express).

Nejedna se mi tedy o celou dalekohledovou rouru, ale o hlinikove obroucky o prumerech 30..60mm, kam by se tapeta Velur dc-fix lepila dost spatne, bylo by tam moc hran, urcite bych ty valcove a kuzelove plochy neustrihl presne, prasily by se mi tam ty vousky atd.

Vim o moznosti eloxu, ale z pozorovani hotovych vyrobku se mi zda, ze matne lakovane plochy byvaji stejne dobre, ne-li lepsi, proto se poohlizim o nejake barve.

Pri cetbe tohoto vlakna a take http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1290154371 se zda, ze padla nasledujici doporuceni:

a) synteticka tabulova barva S2122/0199 (>=2 vyrobci v CR, snad shodne vyrobky)
b) matna modelarska barva (ale jaka presne?)
c) http://www.astrogeraete.de/Antireflexfarbe.html

O (a) jsem slysel uz drive od fotografa. Na ni me nejvice odpuzuje skutecnost, ze vyrobce v technickem liste pise o nutnosti pouzit na hlinik zakladovku. Nevim, zda je nutna reaktivni zakladovka a jak moc je s tim prace. Mate nejake zkusenosti s barvou S2122 na duralu?

(b) je asi dobre dostupna, ale trochu mi schazi dostupnost konkretnejsich informaci -- zdali je srovnatelne matna aspon s tou tabulovkou, jak dobre chyta na hlinik.

Podle webu vyrobce vypada (c) velmi dobre, srovnavaji ji tam s nejakou "beznou tabulovou barvou" (bohuzel blize neurcenou). Ma s ni nekdo zkusenosti? Vyplati se ji objednat z Nemecka?

Dekuji za sdelene zkusenosti,
Marek
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#37

Příspěvek od Evzen »

Třeba tahle:http://www.humbrol.com/paints/all-paint ... el-tinlet/, k dostání všude u "plastikových modelářů". Je k tomu speciální ředidlo, ale dle mých zkušeností lze použít i S6000. Je méně drsná než tabulová. Vzhledem k ceně asi jen na menší díly - 14ml kolem 50,-Kč. Dnes možná i víc.
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#38

Příspěvek od robotron »

(..) Je méně drsná než tabulová. (..)Takze chapu-li to dobre, co do optickych vlastnosti by byla S2122 lepsi. Ma ta modelarska nejake vyhody?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#39

Příspěvek od MilAN »

Tabulová černá je neskonale lesklá při šikmém dopadu paprsků. Dřívější fermežová byla v tomto ohledu lepší a hlavně, fungovala i při velké zředění. kdy odrážela méně.
Problém u hliníku /duralu je navíc v tom, že potřebují základovou barvu - jinak moc nepřilnou na podklad. Elox jako podklad je lepší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#40

Příspěvek od LKamarad »

Mám dobrý zkušenosti s Humbrolkou nebo Revellkou zředěnou patřičným ředidlem a smíchanou s přibližně s 50ti (objemově) procenty čistýho práškovýho grafitu - při vhodným nanášení dá supermatnej povrch. Jako podklad na hliník / dural to chce speciální (žlutou) barvu na barevný kovy. Jinak je lepší řešení samolepící černej samet (velur).
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#41

Příspěvek od robotron »

Mám dobrý zkušenosti s Humbrolkou nebo Revellkou zředěnou patřičným ředidlem a smíchanou s přibližně s 50ti (objemově) procenty čistýho práškovýho grafitu - při vhodným nanášení dá supermatnej povrch. (..)Diky za zkusenost. Mam ale obavu: neuvolnuje se z toho ten grafit, napr. pri doteku? Jasne, ze se budu snazit dovnitr tech krouzku nechmatat, ale uplne tomu zamezit nejde.

Ja grafitem zkousel akorat z legrace barvit bilej polyuretan (behem polymerace) a vysledek byl sice nadherne cernej, ale po chvili prehazovani v dlani se ruka pekne obarvila.
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#42

Příspěvek od egres »

Podobnú službu ako grafit urobí aj hladká múka.Má výhodu, že sa napije farby a neotiera sa.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
robotron
Příspěvky: 95
Registrován: 17. 08. 2009, 15:10

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#43

Příspěvek od robotron »

K barve http://www.astrogeraete.de/Antireflexfarbe.html jsem obdrzel nasledujici informaci od Radoslava_Konecneho (se svolenim cituji):

co se týče uvedené barvy tak je asi to nejlepší na trhu. Naposledy jsem jsem s ní natíral pavouka na dobsonu, doporučuji nejprve obrousit na kov a pak natřít. Prodejce :
http://astrocomes.wz.cz/
je ochoten odlít a prodat třeba jen polovinu lahvičky, já to taky tak koupil, barva je ředitelná vodou a po zaschnutí je odolná vodě.
Více imformací podá prodejce.
bushman
Příspěvky: 43
Registrován: 01. 03. 2009, 17:13

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#44

Příspěvek od bushman »

Trochu si dovolím oprášit toto vlákno, pro zájemce o barvení všemožných nepřilnavých povrchů lze sehnat http://shop.vitocom.cz/inshop/zbozi/ter ... 53%5D.html - jedná se o bezbarvý vysocepřilnavý základ (ty dva moje vyrobili soudruzi v Japonsku), mám to vyzkoušeno zatím na hliníku a drži to jako čert, přestříkání běžným matným černým sprejem bez problémů  :).
SW Dobson 254/1200, EQ-6 Pro SS, SW ED 80, SW 70/500, Canon EOS 10D, BDP UV/IR 2", Astronomik UHC profi 1,25", BDP Hyperion 5mm, Plössl 10mm, 20mm, 25mm, Meopta Astro (Hermes-1) 1,25" 6,5mm, 8mm, 13mm, 20mm, dvě modnuté webkamerky a noťásek
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

VYČERNĚNÍ VNITŘKU TUBUSU

#45

Příspěvek od haplo602 »

necro, ale co uz :-)

Pri rozoberani tubusu sa mi podarilo poskriabat vnutorny nater (ktory aj tak nebol nijak kvalitny). kedze to uz mam rozobrate, tak to rovno vyclonim (od vyroby je vycloneny len focuser).

Samozrejme mam otazku: aky material je najvhodnejsi na samotnu clonu ? Premyslal som nad nejakym tvrdym papierom ktory nalakujem pripadne tenkym plastom (pri plaste nemam skusenosti s rezanim do prislusneho tvaru).

za odpovede vopred dakujem
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Odpovědět