zenitový hranol

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

zenitový hranol

#1

Příspěvek od koca »

Potřeboval bych poradit od zkušenějších.
Chtěl bych si upravit teleobjektiv TAIR 300/4 na malý dalekohled (přechod Venuše se blíží) a investovat do toho co nejmíň. Uvažuji o koupi 90st.zenitového hranolu od GSO (dal.Matoušek).
Rád bych věděl, jakého průměru jsou ty jednotlivé strany hranolu. Jedna je určitě 1,25´´ vnitřní průměr do kterého se strká okulár.
Ten druhý průměr (asi do okular.výtahu) je taky 1.25´´ ?
Uvažuji, že bych si vysoustružil "okulárový výtah" kde na jedné straně bych měl nasazen kroužek s vnitřním závitem M42 (přijde našroubovat na objektiv). Vnitřní průměr výtahu by asi měl být těch 1.25´´, kde bych pak zasunul buď přímo okulár, nebo zenit.hranol. Je to tak?
Pochybnost mám ještě o tom, zda ten "výtah" nebude omezovat nějak výstupní obraz z objektivu (nebude dělat clonu výstupnímu svazku); jak dlouhý by měl výtah být, abych dokázal zaostřit na zrcátko hranolu (uvažuji o tom, že hranol by šel ve výtahu posouvat podobně jako okulár v klasickém výtahu).
MMys mi kdysi poslal fotky svého vlastnoručně vyrobeného hranolu, kde tento byl přímo našroubován přes redukci M42 na objektiv. Musel ale upravit ostření objektivu aby mohl ostřit na zrcátko.
Doufám, že jste to z tohoto popisu pochopili a budu vděčný za jakoukoliv radu.
Díky
:)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

zenitový hranol

#2

Příspěvek od MMys »

Asi tě zklamu, ale tohle řešení nemá moc šanci na úspěch. U Tairu dost těžko dostaneš ohnisko dále od objektivu, aby se tam dal dát hranol a okulár. U zrcadlového Rubinaru to jde velmi dobře jen díky tomu, že se ostří pohybem sekundárního zrcátka objektivu, a i při malé změně jeho polohy se dost posunuje ohnisko, takže po vyjmutí zarážky ostřícího kroužku a a následném přetočení ostřícího kroužku za polohu "nekonečno" lze dostat ohnisko dostatečně daleko. Tohle s čistě čočkovým Tairem prostě nelze. Ohnisko je tak 45mm od objektivu a pro zenitový hranol je třeba mít ohnisko tak minimálně 80-100mm od objektivu.

Mimochodem, kvalita obrazu z takovéhoto objektivu bude tak srovnatelná ne-li horší než obraz v triedru. Ten nemáš ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

zenitový hranol

#3

Příspěvek od vla »

Mám Tair4,5/300 a u toho to taky jednoduše navyjde, pokud tam dám zenit. zrcátko tak mi chybí asi 20mm, pokud zenitový hranol Meade tak asi 10mm, s okuláry Celestron, neboSW.Takže pokud si uděláš redukci dle tvého popisu budeš z toho mít funkční dalekohled při vložení okuláru do redukce bez zenit. hranolu nebo zrcátka a trochu si v zenitu ulomíš hlavu. Úprava ostření jako má MMys. nebude možná protože on má zrcadlový cassegr. který má jinou konstrukci než klasický objektiv.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

zenitový hranol

#4

Příspěvek od vla »

Martin mě předběhl v rámci mých pokusů, ale nevadí, zkoušel jsem dále a výsledek je : Redukce M42/31,75 do ní barlow GS 2x, do něj zenit hranol a do něj okulár, to funguje bez problémů a úprav objektivu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

zenitový hranol

#5

Příspěvek od koca »

MMys napsal: Mimochodem, kvalita obrazu z takovéhoto objektivu bude tak srovnatelná ne-li horší než obraz v triedru. Ten nemáš ? Samozřejmě triedr (20x50) mám, ale předpokládel jsem, že dosáhnu většího zvětšení než triedrem,bez nějaké výrazné ztráty kvality, počítal jsem tak reálně okolo 100x. Taky jsem doufal ve větší světelnost oproti triedru, přece jenom průměr vstupní čočky je 7cm.
No moc optimisticky to nezní :'(
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

zenitový hranol

#6

Příspěvek od koca »

vla napsal: Martin mě předběhl v rámci mých pokusů, ale nevadí, zkoušel jsem dále a výsledek je : Redukce M42/31,75 do ní barlow GS 2x, do něj zenit hranol a do něj okulár, to funguje bez problémů a úprav objektivu.Tou redukcí myslíš nějakou skutečnou, prodávanou redukci nebo nějaký homemade typu jako jsem uvažoval já ?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

zenitový hranol

#7

Příspěvek od vla »

koca napsal:
Tou redukcí myslíš nějakou skutečnou, prodávanou redukci nebo nějaký homemade typu jako jsem uvažoval já ?Domácí, sám jsem si vysoustružil, ale počítám, že by se u prodejců astrotechniky nechala koupit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

zenitový hranol

#8

Příspěvek od MMys »

koca napsal:
Samozřejmě triedr (20x50) mám, ale předpokládel jsem, že dosáhnu většího zvětšení než triedrem,bez nějaké výrazné ztráty kvality, počítal jsem tak reálně okolo 100x. Taky jsem doufal ve větší světelnost oproti triedru, přece jenom průměr vstupní čočky je 7cm.
No moc optimisticky to nezní  :'(
Ty snad máš 3mm okulár na to zv. 100x ? I když s barlowem 2x by ti stačil 6mm. Ale nejsem si jistý, jestli ten objektiv na zv. 100x vůbec má. Podle testů ci jsem viděl někde na webu má uprostřed pole tak 36 čar/mm což není zrovna mnoho. Rubinar má tak okolo 60 čar/mm a tam je zv. 125x (4mm okulár) už dost na hranici.

Další věc je ta světlenost, Nevím, kolika čočkový ten objektiv je, ale i přes antireflexní vrstvy na všech plochách tam určitá znatelná ztráta je, takže se může klidně stát, že světelnost 7cm objektivu se vyrovná 5cm triedru, který má jen dvoučlenný obvykle tmelený objektiv. Podle zkušeností má můj Rubinar 500mm f/5.6 reálnou světelnost tak f/7 (když porovnávám nutné expoziční doby s dobami při focení dalekohledem, kde jsou jen dvě zrcadla).

A pokud použuješ barlow 2x, tak světelnost ještě výrazně klesně klidně na polovinu i méně, to záleží na poloze barlowa.

Klidně to zkus, prozatím jen s přidržením okuláru za objektivem nebo v nějakém provizorním papírovém či překližkovém držáku, abys potom nesplakal nad výsledkem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

zenitový hranol

#9

Příspěvek od vla »

Tak jsem se ještě věnoval pokusům a výsledek je takovýto podotýkám, že s Tair 4,5/300, ale bude to podobné, max. použitelné zvětšení na Jupiter se mi zdá cca. 60x a to ještě pouze s okulárem Zeiss O 10 mm. u ostatních okulárů /levnější celestron, UW Sky Watcher, Meade SP 5mm/, byla výrazná barevná vada, takže prakticky nepoužitelné. Nevím jestli se na ní trochu nepodepsal ten barlow, ale myslím, že mohu potvrdit Martinův názor, nestojí to zato.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

zenitový hranol

#10

Příspěvek od koca »

Tak pánové díky za informace a Váš čas. Sice jsou to pro mě zprávy špatné :-[ , ale jsem rád že aspoň ušetřím.

To vla: Samozřejmě že mám stejný objektiv jako ty, trochu jsem si spletl hodnotu clon.čísla.
Odpovědět