Napájení pro Canon EOS z 12V

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Napájení pro Canon EOS z 12V

#1

Příspěvek od TomasN »

Řeším napájení 300D z baterie 12V. Vyrobit něco vlastní rukou (třeba podle schématu HonzaS) je pro mě neschůdné - ještě tak něco umístit do krabičky a připájet dráty.

Tak jsem trochu pohledal a našel jsem stavebnici spínaného stabilizovaného napájecího zdroje dokonce i jako hotový modul SRJ2A18. Chtěl bych zkušené borce požádat o radu: Dá se ten modul k sestrojení napájení použít? Dík
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
kekulo
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 04. 2007, 02:50

Napájení pro Canon EOS z 12V

#2

Příspěvek od kekulo »

Ahoj.
Skus toto:http://www.avelmak.sk/index.php?lm=749& ... icle=27845

možno je to schodnejšia cesta.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Napájení pro Canon EOS z 12V

#3

Příspěvek od MMys »

To ani nezkoušej. Omezení na 800mA je málo. Špičkový proud, který musí být zdroj schopný dodat při udržení napětí kolem 8V je alespoň 1A u 300D, a alespoň 1.4A u 20D. Jinak to sice nějak chodí, ale hroutí (vypíná, zasekává) se to při některých operacích s vyšším odběrem. Skutečný odebíraný proud ve většině režimů je sice podstatně nižší, ale ta rezerva tam musí být.

Pokud nejsi zběhlý moc v konstrukcích, doporučuji nějaký jednoduchý IO pro spínané zdroje (třeba LM2576 http://www.national.com/mpf/LM/LM2576.html), nebo dokonce jenom obyčejný lineární nespínaný stabilizátor (třeba LM317+ dva odpory a dva kondenzátory http://www.national.com/mpf/LM/LM317.html)  Regulace z 11-12V na 8V zase tak ztrátová není a dá se to oželet. Hlavně tu druhou variantu dokáže nabastlit (do vzduchu, jako vrabčí hnízdo, bez plošného spoje nebo na univerzální desku) snad každý, kdo umí číst a udrží v ruce páječku  ;)

O ničem hotovém z 12V na 8V bohužel nevím (čímž netvrdím, že to neexistuje).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Napájení pro Canon EOS z 12V

#4

Příspěvek od KDan »

To TomasN:

Už jsem to tu jednou psal. Zkus použít lineární stabilizátor řady 7808. Máš pak vše hotové, jen nezapomeň zablokovat vstup i výstup stabilizátoru kondenzátory 100nF (zablokovat znamená připájet ty kondenzátory s pokud možno krátkými vývody mezi vstup stabilizátoru a zem a mezi výstup stabilizátoru a zem, nejlíp přímo mezi vývody). Je dobré, aby ty kondenzátory byly stavěné aspoň na 50V stejnosměrného napětí.

Jednodušší stabilizátor neexistuje. Autobaterii pak připojíš na vstup toho IO (pochopitelně přes pojistku), výstup pak už může jít přímo na napájecí kontakty foťáku. Ten stabilizátor je přímo nastavený na výstupní napětí 8V a některé jeho typy dají až 1,5A.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Napájení pro Canon EOS z 12V

#5

Příspěvek od KDan »

Ještě poznámka: ke stabilizátoru je dobré přišroubovat malý chladič. Vhodný se dá koupit v obchodě se součástkami.

(Nebo to může být kousek hliníkového plechu s tloušťkou 1mm a s povrchem min. 10cm2. Dá se to vestavět přímo do pouzdra ze staré baterie, ale já bych stabilizátor osobně umístil mimo tělo foťáku; je to totiž zbytečný další zdroj tepla.)
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Napájení pro Canon EOS z 12V

#6

Příspěvek od TomasN »

Pánové, všem děkuji.

V PS electronic mají stavebnici 5505-018 s plošný spojem, LM2576T-ADJ a diodou. Je to teda dělané pro střídavý vstup, ale předpokládám, že to můžu použít. Pokud ano, tak bych ještě potřeboval poradit, které součástky s jakými parametry k tomu musím přidat, aby to fungovalo.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Napájení pro Canon EOS z 12V

#7

Příspěvek od grajda »

Cena je docela dobrá a pokud použiješ místo střídavého napájecího proudu stejnosměrný, žádné další součástky potřebovat nebudeš a dokonce Ti usměrňovací můstek dovolí zapojit na vstup 12V akumulátor s libovolnou polaritou. Nevýhoda bude ve snížení účinnosti, právě kvůli usměrňovacím diodám. To se dá řešit buď vypuštěním můstku (s někým se o tom poraď, kak to pak zapojit), nebo použitím lineárního stabilizátoru místo této stavebnice. Nemusel by ses s ničím dělat a i s chladičem a kondenzátory by ses vlezl do 50Kč. Některé lineární stabilizátory mají dokonce ochranu proti přepólování- a to je jen výhoda- jeden takový najdeš ve vlákně o úpravě ovladače pro EQ5-M. Jednou jsem stabilizátorem s ochranou vylepšený ovladač takhle přepóloval a nic se mu nestalo. Pokud však nemáš ani čím výstupní napětí zdroje změřit a tím zkontrolovat funkčnost (nevím), radši se do vlastní stavby nepoušťej. Mohl bys o foťák přijít. :o

Pokud chceš opravdu za každou cenu něco stavět a zvolil jsi variantu lineárního stabilizátoru, napiš, kterou firmu se součástkami máš nejblíž, popř. kterou chceš k nákupu využít a já Ti pošlu tip na konkrétní typ stabilizátoru, chladič (pokud zadáš střední a špičkový proud foťákem a mavimální napájecí napětí zdroje (<14,4V?)) a kondenzátory.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Napájení pro Canon EOS z 12V

#8

Příspěvek od TomasN »

grajda napsal: Pokud chceš opravdu za každou cenu něco stavět a zvolil jsi variantu lineárního stabilizátoru... Za každou cenu ne, ale jinak to mít nebudu. Pro mě je ta stavebnice nejschůdnější - všechno je připraveno, připájet součástky k plošnému spoji snad zvládnu. Lineární stabilizátor mají v PS taky jako stavebnici, takže volím ten spínaný.

grajda napsal: ... žádné další součástky potřebovat nebudeš a dokonce Ti usměrňovací můstek dovolí zapojit na vstup 12V akumulátor s libovolnou polaritou ...
Ta stavebnice má jen ten spínaný zdroj a diodu ... ostatní součástky t.j. tlumivku, kondenzátory a rezistory se musí dokoupit podle parametrů výstupu - a to bych právě potřeboval vědět. Ten můstek, pokud to půjde, bych tam nedával.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Napájení pro Canon EOS z 12V

#9

Příspěvek od grajda »

To máš další peníze navíc. Není pak lepší lineární stabilizátor? Je to součástka se třemi vývody, jeden se zapojí na plus, druhý na mínus, třetí a mínus je pak výstup. No, a mezi plus a mínus a mezi výstup a mínus zapojíš po jednom kondenzátoru za dvě koruny, či co. A celý to přišroubuješ na malý chladič. Tak proč by sis komplikoval život spínaným zdrojem? To by mělo smysl jedině tehdy, kdyby jsi musel šetřit každou ampérhodinou akumulátoru. Jakou má kapacitu?
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Napájení pro Canon EOS z 12V

#10

Příspěvek od TomasN »

grajda napsal: To máš další peníze navíc. Není pak lepší lineární stabilizátor? Je to součástka se třemi vývody, jeden se zapojí na plus, druhý na mínus, třetí a mínus je pak výstup. No, a mezi plus a mínus a mezi výstup a mínus zapojíš po jednom kondenzátoru za dvě koruny, či co. A celý to přišroubuješ na malý chladič. Tak proč by sis komplikoval život spínaným zdrojem? To by mělo smysl jedině tehdy, kdyby jsi musel šetřit každou ampérhodinou akumulátoru. Jakou má kapacitu?Oceňuji snahu poradit. Jak jsem psal volím spínaný zdroj, protože to chce vidět v trochu širších souvislostech:
1. šetří akumulátor - pokud přidáš autoguider+notebook, vyhřívání a je -15 tak se to hodí,
2. "peníze navíc", když máš vybavení za X tisíc , tě už nevytrhnou
3. připájet tři spoje nebo pět součástek na plošňák mi přijde už jedno.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Napájení pro Canon EOS z 12V

#11

Příspěvek od MMys »

V principu máš pravdu, ale dovolím si pár poznámek:

1) Při obvyklé účinnosti jednoduchého koupeného či doma zbastleného spínaného zdroje maximálně 80% je už takřka jedno, jestli použiji lineární stabilizátor, nebo spínaný. Nehledě na to, že už po chvilce provozu (kor v chladu) není napětí 12V, ale spíš 11V.

2) Spínaný zdroj je konstrukčně složitější. Představa, že se jedná o step-down měnič a vysadí mi při nějakém poškození obvodu spínání a tranzistor zůstane trvale otevřený a na výstup se dostane 12V není potěšující. Každopádně doporučuji na výstup doplnit pojistku kolem 1A, a za ni paralelně k výstupním svorkám výkonovou Zenerovu diodu nebo transil s parhvým napětím kolem nějakých 8.5V.

3) Riziko chybné funkce s lineárním stabilizátorem je podstatně menší.

Pokud píšeš: Vyrobit něco vlastní rukou (třeba podle schématu HonzaS) je pro mě neschůdné - ještě tak něco umístit do krabičky a připájet dráty.
tak bych se do nějakého experientování se spínanými zdroji vůbec nepouštěl.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Napájení pro Canon EOS z 12V

#12

Příspěvek od grajda »

Pokud máš akumulátor, který utáhne dostatečně dlouho autoguider, notebook a vyhřívání, tak musíš mít minimálně autoakumulátor. Pokud Tvůj foťák má střední odběr do řekněme jednoho Ampéru, spínaný zdroj Ti nic nepřinese- možná tak problémy s jeho odrušením. Jinak ještě pro doplnění, účinnost lineárního stabilizátoru bude kolem 67% a účinnost spínaného zdroje s integrovaným obvodem LMLM2576-ADJ bude kolem 75%. Je to levný obvod, který se vyplatí spíš jako měnič napětí při vyšším rozdílu napětí- to už by měl lineární stabilizátor výrazně nižší účinnost. Chlape, neblbni a nekomplikuj si život- byla by to škoda energie i peněz- za ty si můžeš třeba k dalekohledu koupit pár plzní.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Napájení pro Canon EOS z 12V

#13

Příspěvek od dvader »

Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Napájení pro Canon EOS z 12V

#14

Příspěvek od MMys »

To je ovšem otázka, zda na otočném voliči je napětí 7.5 nebo 8V.  Obvyklých 9V mi připadá moc, to bych na foťák v žádném případě neriskoval. A obvyklých 6V je už zase málo. I těch 7.5V bude tak, tak. Bude to ukazovat jakoby skoro vybitou baterii, nicméně při 7.5V mi ještě 300D funguje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Napájení pro Canon EOS z 12V

#15

Příspěvek od dvader »

Tak to mě přesně také zajímalo a zjistil jsem přímo od Hamy, že tam jsou tato napětí:
1,5  3,0  4,5  6,0  7,5  9 V
Takže jak píšeš, buď těch 7,5 nebo do toho "sáhnout" a lehce to předělat - to ovšem není pro začátečníka...
Cena je ale dost dobrá...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět