Kolimátor

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
osvold
Příspěvky: 107
Registrován: 22. 12. 2003, 23:44

Kolimátor

#16

Příspěvek od osvold »

ja jsem obdobny problem, tedy reseni kolimace kolimatoru resil nedavno. Valeni po rovne desce jsem zavrhl, jako velmi nepresne. Postavil jsem si nasledujici pripravekhttp://www.cloudynights.com/howtos2/laser.htm, ktery uchytim truhlarskymi svorkami ke stolu, a v nem kolimator otacim. Jeste jsem tenhle design upravil o doraz, tak aby kolimator sedel v lavici vzdy stejne.

Kolimace je pak uz velmi jednoducha. Pokud paprsek dela na stene kolecko, pootacim s nim o 90 stupnu a oznacim si body, kam se bod promita. Pote vzdy dva protilehle body spojim useckou a ziskam tak prusecik. Pote sroubky posunu paprsek tak, aby ukazoval na prusecik. Timhle postupem je kolimator serizeny tak, ze pri promitani na vzdalenost 5m je odchylka od osy temer neznatelna.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Kolimátor

#17

Příspěvek od FunTomas »

Nebodovy obraz lasera nie je na zavadu. Dolezite je aby si ho mal presne suoso vlozeny do vytahu. Ja mam laser so zaostrovacou sosovkou (na zaostrenie som ho nemusel rozrabat). Je v duralovom valci, uchyteny tromi cervikmi v predu a tromi cervikmi vzadu. Pomocou cervikov som ho zosuosil s duralovym valcom. Robil som to tak, ze som ho polozil na U profil na zverak. Potom som ho premietol z jednej izby cez chodbu v byte na stenu druhej izby. Na vzdialenost cca 9 metrov bola nepresnost mensia ko 2mm. Neskor som zistil, ze to nie je celkom O.K., pretoze moje zrkadlo ma v strede dierku cca 8mm. To znamena, ze laser nim presiel a nic sa neodrazilo. Vyriesil som to tak, ze som laser mierne rozostril, tak aby na vzdialenost po zrkadlo dosiahol tych 8mm. Na sekundari je to este celkom maly bod, ale na zrkadle uz osvieti okraje tej dierky. Kolimujem potom tak, ze pozorujem obraz dierky na sekundari a na vystupe v okularovom vytahu. Ak je koncentricky s povodnym laserovym lucom, tak je to O.K. Po takejto justacii mozem veselo pouzit zvacsenie viac ako D v milimetroch.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Kolimátor

#18

Příspěvek od vasek »

Vyriesil som to tak, ze som laser mierne rozostril, tak aby na vzdialenost po zrkadlo dosiahol tych 8mm.
Zajimalo by me jak jsi prave tech 8mm dosahl?

Ja osobne centruji koliminator tak, ze odsroubuji vrsek ok.vztahu, uchytim jej do sveraku a v nem tocim valeckem a promitam na 5m dalekou stenu.

Zarazilo ma, ze po premietnuti luca na stenu z asi trojmetrovej vzdialenosti uz nebol ostry bod, ale nejaka mierne nepravidelna plocha asi 1x1cm.
Moje ukazovakto ma taky od 3 metru rozostreny obraz. Castecne jsem to vyresil namontovanim plechu s malou dirkou na vystup valecku v nemz mam ukazovakto. Dirka je od ukazovatka asi 8cm daleko.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Kolimátor

#19

Příspěvek od FunTomas »

vasek napsal:
Zajimalo by me jak jsi prave tech 8mm dosahl?
To snad nepotrebuje ani vysvetlenie, ale ked chces...
Polozil som kolimator na stol, do vzdialenosti f (ohniskova vzdialenost zrkadla) od neho som umiestnil papier s nakreslenou kruznicou 8mm. Otocil som objektivom kolimatora, pokial svetelny flak nemal priemer rovnaky ako ta kruznica.
Momentalne to vsak planujem dat znova do zaostrenej polohy. Kupil som si totiz barlow 2x a rozostrenie jednoducho zrealizujem pomocou neho. Najprv zaostrenym kolimatorom trafim bod na sekundarnom, potom dieru na primarnom zrkadle. Vlozim Barlow a kolimujem na obraz diery na kolimatore. Skusim to odfotografovat a dat na web, len keby bolo toho casu viac. :(
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Kolimátor

#20

Příspěvek od vasek »

Díky za vysvětlení, vždyť je to tak jednoduché :banghead:
Uživatelský avatar
martinj
Příspěvky: 6
Registrován: 04. 04. 2005, 15:32

Kolimátor

#21

Příspěvek od martinj »

Nevite, kde se da v Olomouci koupit laserove ukazovatko ?

Dik
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Kolimátor

#22

Příspěvek od Medved »

Zkus obejít místní tržnice. Já ho v Prostějově koupil hned u druhého stánku našich dálněvýchodních přátel za asi 40-50Kč. Nutno si nechat všechno ukázat a poté i osahat, zda funguje a jak velký bod dává, stačí na vzdálenost 3-4m. Koupil jsem asi až páté předváděné, které se po zapnutí samo nevypínalo, neblikalo, vydrželo svítit a bylo dostatečně bodové.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Kolimátor

#23

Příspěvek od Pavuk_ »

U nas na Slovensku je to problem. Pred tyzdnom som si jeden odpalil prilis velkym napatim (prestavba na ext napajanie ). A tiez som zhanal, nakoniec mi pomohol Funthomas. Zohnal ho v Cinskom velkosklade za neuveritelnych 30,-Sk co je asi 20Kc. A to v dvojnasobnom obale, s baterkami a "velmi uztocnymi" vymenitelnymi nasadkami s motivmi roznych zvieratiek (aj hviezda tam bola ;D ), ktore laser premieta na stenu. Ten Cinsky robotnik z toho asi dostane 1,-Kc ale to som teraz offtopic.
Chcem povedat len tolko, je to u nas zakazane predavat na trhu (jarmark) u Cinanov, lebo je tam vyslovene napisane: "Pozor zbran!Toto nie je hracka.Iba od 18rokov." Takze bezne ho u nas uz predaji nedostat, tak ako kedysi. Asi si s tym par deti posvietilo do oka => 8)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimátor

#24

Příspěvek od MMys »

Pozor na to napajeni. Laserove diody maji velmi strmou charakteristiku a uz i male prekroceni napeti vede ke strmemu narustu proudu, a destrukci rezonatoru, a pak je z toho normalni LED za 50 korun (v lepsim pripade )

Pro vetsi rozsah napajeciho napeti se pouzivaji obvody se zpetnou vazbou, ktera bere udaj o vyzarenem vykonu z tretiho vyvodu laserove diody (ze snimacihop fototranzistoru nebo fotodidy)

A dalsi perlicka - pozor, prahove napeti Laserovych polovodicovych diod je VELMI teplotne zavisle, s klesajici teplotou klesa prahove napeti, tedy pri shodnem napajecim napeti roste provozni proud. Proc to pisu: Neni problem zlikvidovat LEVNE laserove ukazovatko (ktere nema poradnou stabilizaci parcovniho bodu diody, jen predradny odpor, uz i to jsem videl), tim, ze ho zapnete při -20 stupních, klidně i tak, jak jste ho koupili s bateriemi (potvrzeno i vlastní zkušeností z loňska). O laborování s externím zdrojem ani nemluvím.

Takže doporučuji nešetřit a koupit raději dražší, kolem 100-200Kč. Ty mají obvykle stabilizaci udělanou korektně a dají se použít i za mrazu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vlad
Příspěvky: 51
Registrován: 12. 03. 2005, 15:57
Věk: 67

Kolimátor

#25

Příspěvek od vlad »

Jen pro doplnění, funkční zapojení laserové diody
bez nebezpečí jejího zničení - http://www.elektroworld.info/modules.ph ... le&sid=192
Odpovědět