Kolimátor

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Kolimátor

#1

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj všichni,

předem se moc omlouvám, že tu zase omílám téma kolimátoru, ale nedávno jsem sehnal za pár korun laserové ukazovátko a chystám se vyrobit si pomocí vlastních sil vyrobit zmíněný kolimátor - vysoustružení válečku (přesného průměru ok. výtahu), aby se do něj ukazovátko mohlo vložit neni problém.
Jenže mám podezření, že to ukazovátko míří bod jinam, než ve své ose - tzn., když jej vložím do přesně vysoustruž. válečku, bude zcel jistě ukazovat ne ve své ose. Nevíte někdo, jak na tenhle fígl? ???

Už jsem tu viděl nápady seřízení šroubky (něco jako u hledáčku), ale ty by musely být zapuštěny do těla válečku, aby nevadily při válení - kdybyste někdo měl nějaký :angel: nápad, tak předem díky.

Mějte se a ještě jednou děkuju za vaší pozornost.
Přeju jasnou oblohu.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimátor

#2

Příspěvek od MMys »

No, prostě nejlepší jsou ty tři šroubky jako u hledáčku. Tři vpředu a tři vzadu. Ty tři vpředu lze nahradit tím, že se tam vloží (hodne napresuje) gumový O-kroužek, ve kterém se to potom při seřizování hýbe a seřizuje se to třemi zadními šroubky. Nic lepšího a jednoduššího asi nevymyslíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Kolimátor

#3

Příspěvek od zdenek »

Jojo, nad tri sroubky neni. Je to urcite nejjednoduzsi reseni.

V praxi jsem resil problem, kdy to neslo pouzit. To jsem si vypomohl optickym klinem. Lze pouzit i excentricky ulozenou cocku (=> deviater, casto pouzivano v opticko-mechanickych dalkomerech). V obou pripadech je pak ale nutno vyresit pomerne slozitou mechaniku na justovani - ale je to resitelne.

V tomto pripade bych ale asi opravdu nechal justovani zezadu tremi sroubky s pruznym uchycenim vpredu.

Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Kolimátor

#4

Příspěvek od T.o.m »

Díky za odpověď.

Měl jsem v pácu to tak udělat, ale víc hlav, více rozumu - ale tohle je fakt nejlepší řešení. Takže ještě jednou díky a ať se dobře pozoruje.

S přáním jasné oblohy

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Ja.Ro
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 10. 2012, 16:35

Kolimátor

#5

Příspěvek od Ja.Ro »

Cau Tome,pred casem jsem taky zacal delat kolimator a kdyz jsem si zjistoval ruzny veci co se stavby tyce,bylo mi receno,ze ho musim seridit na opticky lavici. :oJinak to prej nebude fungovat tak jak ma.Zkus vymyslet,jak tohle vyresis.Urcite se to da nejak vyresit.Ja zatim nevim jak.Pokud neco vymyslis,nebo kdokoliv,tak to sem napiste.Preju ti vic uspechu pri stavbe nez mam ja (uz 4 mesice mi jeden tipek soustruzi valecek).
Cau MiKo
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Re: Kolimátor

#6

Příspěvek od zdenek »

Opticka lavice je na justovani prima vec. Ja mam v praci jednu k dispozici (a spoustu jinych udelatek - kontrolni kolimator na mereni  rozlisovacky objektivu, sferometr, ...,  ta lavice ma 3m ;D). Jsem ale z Brna. Pokud by jste neco potrebovali zjustovat a jste z okoli tak dejte vedet. Nejak by jsme to spachali.

Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Kolimátor

#7

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj, tak to jsem netušil, že to bude taková fuška.
Ikdyž už jsem si říkal, kde sehnat fakt rovnou plochu - jenom nemám ponětí, co ta optická lavice je... ???
Další smůlou pro mě je fakt, že jsem z Havlíčkova Brodu (100 km od Brna) a studuju v Praze...
A do Brna se asi jenom tak nedostanu. Ale jestli mi intuice radí dobře, tak asi ta optická lavice bude nějaká fakt suprově rovná plocha, nebo ne?

No tak to teda nevim, myslel jsem, že by stačilo něco rádoby rovnýho.
Díky za zájem.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimátor

#8

Příspěvek od MMys »

Lidi, nedělejte z toho vědu. To seřízení newtona není zase tak háklivé. Tolerance okolo 2-3mm (myšlena odchylka polohy středu obrazového pole od osy okulárového výtahu) se vpohodě snese. Takže ten kolimátor seřídíš úplně vpohodě následujícím způsobem (a je i na mých stránkách, takže ho sem právě kopíruju):

Vlastní seřízení kolimátoru tak, aby svazek z něj vystupující byl totožný s osou okulárového výtahu. To lze udělat následujícím trikem. Na jeden konec rovné pracovní desky (např. na kuchyňské lince) si připevníte nastojato kousek kartonu a namalujete na něj vodorovnou čáru ve výšce poloviny průměru kolimátoru od povrchu desky. Na druhém konci desky pak válejte zapnutý kolimátor a seřizujte polohu laserové LED s optikou tak, až červený bod při jakékoli poloze kolimátoru dopadá stále na čáru. Čím je delší vzdálenost mezi kolimátorem a kartonem s čárou, tím je metoda citlivější. Naprosto vyhovující se mi zdá už při 2 metrech (pro kolimaci dalekohledu s ohniskovou vzdáleností okolo 1m)

I když samozřejmě na té optické lavici by to šlo udělat daleko přesněji a velmi rychle, ale ani takhle to nezabere víc než pár minut.  

A taky - existují i jiné způsoby kolimace než laserový kolimátor. Mrkni se třeba na http://sirrah.troja.mff.cuni.cz/~mira/a ... wtser.html

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Kolimátor

#9

Příspěvek od zdenek »

Opticka lavice - spis nez k rovne plose bych ji prirovna ke paralelnim kolejnicim vzajemne provazanymi, po kterych se pohybuje nosic (jezdec) s ruznymi opt. cleny, kolimatorem, rastrem, ... .

Pokud by slo pouze o serizeni newtona, tak bez laser. kolimatoru to samozrejme jde a celkem dobre (viz. napr. kniha bratru Erhartovych) - cele to je zalozeno na vkladani zamernych krizu (nejprve do mista pomocneho zrcadla, pote do mista okularu) a jejich zobrazeni v hlavnim zrcadle,... (v pripade zajmu tady podrobne popisu).

Jinak vyse uvedeny postup serizeni kolimatoru je mozny (jen musi byt nakreslena cara rovnobezna s deskou kuchynske linky). Ty 2m jsou tak na hrane (prumer stopy kolimatoru, chyby rovnobeznosti linka-cara, nepravidelnosti ve tvaru vnejsiho pouzdra, ...), ale pro f=1m by to mohlo jit (chybu odhaduji tak na 2-3 mm, je to jen odhad tak me nekamenujte, musel bych to presne spocitat).

Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Kolimátor

#10

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj,

díky mooooooc za návody- ono teda si zas tak horké na tísiciny milimetru nebude... :D

Teď už jenom doufat, že máme doma rovnou kuchyňskou linku ;D
Každopádně návod na těch stránkách od Martina je taky fajn. TAkže ještě jednou děkuju.

Mějte se a přeju jasnou oblohu.
Tom :hi:
ROBIN
Příspěvky: 51
Registrován: 14. 08. 2003, 02:56

Kolimátor

#11

Příspěvek od ROBIN »

Kupil som si laserove ukazovatko (privesok na kluc) s tym, ze si z neho spravim kolimator. Zarazilo ma, ze po premietnuti luca na stenu z asi trojmetrovej vzdialenosti uz nebol ostry bod, ale nejaka mierne nepravidelna plocha asi 1x1cm. S tym asi kolimovat nepojde, ze? Mate niekto kupene ukazovatko napriklad z GM Electronic. Je ten luc ostrejsi?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kolimátor

#12

Příspěvek od vla »

ROBIN napsal: Kupil som si laserove ukazovatko (privesok na kluc) s tym, ze si z neho spravim kolimator. Zarazilo ma, ze po premietnuti luca na stenu z asi trojmetrovej vzdialenosti uz nebol ostry bod, ale nejaka mierne nepravidelna plocha asi 1x1cm. S tym asi kolimovat nepojde, ze? Mate niekto kupene ukazovatko napriklad z GM Electronic. Je ten luc ostrejsi?Měl jsem jich v ruce několik, všechny s prakticky bodovým obrazem, nemáš náhodou baterku na klíče s vysoce svítivou diodou, to by spíš odpovídalo. Velikost bodu se nesmí měnit se vzdáleností.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Kolimátor

#13

Příspěvek od SKYMASTER »

Osobne kolimuju DOBSONY od oka :rotflmao: a nemam pro vizualni pozorovani zadne problemy. Osobne bych rekl, ze to nema tak velky vliv, pokud to neni rozhozene uplne
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Kolimátor

#14

Příspěvek od JZ »

to Robin
Optická část laserového ukazovátka se skládá ze dvou částí. Laserová dioda a čočka. Když jsem si dělal kolimátor celé ukazovátko jsem rozebral. Pozor alespoň v mém případě rozbor hraničil se zničením. Potom je uvnitř tišťák s diodou a objímkou na čočku. Čočka je na pružince a přitlačuje se průchodkou se závitem. No a jsme utoho dotahováním průchodky lze laser zaostřovat. Já jsem laser zaostřil zhruba na délku dalekohledu a vše opět složil. Zničený spínač jsem nahradil externím. (Jedná se pouze o popis jednoho systému laseru se kterým jsem měl tu čest.)
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Kolimátor

#15

Příspěvek od JZ »

Ještě jedno doporučení. Pokud si necháte udělat objímku na kolimátor, vřele doporučuji nedělat jednoduchý váleček, ale váleček s přírubou. Vlastně stejný profil jako má okulár. Na tuto zkušenost jsem došel až na druhý pokus.
Vzhledek k tomu že jsem doma nenašel rovnou desku provádím seřízení tak, že vložím kolimátor do dalekohledu a otáčím jím. Při otáčení nesmí laser na parabole opisovat kružnici. ale musí se promítat do bodu.
Odpovědět