Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#166

Příspěvek od LaH »

Jaký je průměr základny té 450ky? U 400ky SW dobsona je to 84 cm (nebo 88 - teď z hlavy nevím). Tady to vypadá tak na 70 cm. Ona ta konstrukce
450ky je dosti kompaktnější proti deskové 400.Průměr základny je u mne 60 cm.

Jaký byl zvolen průměr kružnice z níž vycházela konstrukce elipsy?
U 400ky to předběžně vychází okolo 100 cm, těžiště budu teprve zjišťovat.Tak na to neodpovím. Nevím to a nezajímalo mne to.  Důvodem je "výrobní postup" přes závěs. Vše se odvíjí od výšky těžiště (vč. horní desky Poncetky). U mne je odhad těžiště cca 85 cm. Raději jsem něco přidal, aby sestava nebyla labilní, raději ať se vrací do středu. To ale nepozoruji, takže je to +/- trefené.
Zkusím to zjednodušeně popsat takto:
Mám závěs s panty = polární osa (pod úhlem 50st.)
Spustím někde z prostředka závěsu přímku (těžnici) kolmo k zemi.
Od průsečíku přímky s polární osou dolů odměřím na těžnici mých 85cm (nebo tvých 100 cm) výšky těžiště. Tenhle bod B už bude ležet na horní desce Poncetky.
A teď už rozhoduji, jak to bude  velké, u tebe 42-44 cm horizontálně na každou stranu od B. A podle velkosti (84-88cm) zase musím určit tu větší kružnici, ..
Asi to nepíši srozumitelně. Ono je tady vlastně hodně stupňů volnosti.
V tomhle vlákně je řada dobrých a ilustrativních odkazů.

Přetáčení je ručně - povolení spojky a návrat do výchozí polohy?
Jak mi plyne z textu (zůstavivší povolený šroubek...).Přesně tak.

Jaká je doba chodu?Také vůbec nevím přesně. Za 5-6 hodin, jsem přetáčel 2x, ale nějakou dobu to stálo (mraky) , a nějakou dobu osa nebyla utažená. Takže řekněme 1.5 hod, což je ale asi víc, než je zdrávo.


SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11645
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#167

Příspěvek od Psion »

Nikdy jsem se k poncetce nedostal, přestože jsem ji vždycky chtěl Nakonec jsem skončil u GoTo nebo postrkování prstem. Lze i za rozumné peníze koupit, nebo holt udělat (nebo nechat udělat).
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#168

Příspěvek od Medved »

To LaH:
Díky moc!

Popisuješ to alespoň tak, že jsem z toho pochopil funkci onoho "bazmeku" na jedné z fotek. Velmi vtipné řešení! O krok dále než tvorba klasické kruhové úseče, asi něco podobného také využiji.

1,5 hodiny je dost, pro sebe jsem bral tak hodinu — skrzevá náklon.

Díky Ti!

PS: Hvězdostroj taky paráda.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#169

Příspěvek od LaH »

Díky,
Hvězdostroj je srdeční záležitost, ale směřoval k astrofoto. A tu Vobludu do něj jednou nacpu!
Průměr je průměr, Dobson je na pozorování prostě lepší než Newton na EQ montáži a s Poncetkou, jak už jsem psal, to pozorování nemá chybu.

Závěs jsem odkoukal na internetu - možná, že kdo má místo, je na práci pohodlnější zvolit závěs tak, že bude kolmo k zemi - kruhová i eliptická plocha se bude pohodlněji obrábět.

Přijde mi legrační, že to celé bez potíží pohání prťavá baterie 9V.

Jen upozornění - docela kritické je dodržet přesný úhel u roviny jižní (kruhové) výseče s rovinou horní desky, aby to horní desku při otáčení nenutilo k posuvným pohybům.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Stavba a porozumění funkci Poncetovy plošiny

#170

Příspěvek od LaH »

Tak jsem Poncetku snížil na necelých 11 cm celkové výšky bez nožiček. Je vidět, že eliptické úseče nyní prochází proříznutou spodní základnou.
Úprava už je vyzkoušená pod Vobludou v provozu, black design je nový.
Pro Vobludu by Poncetka mohla být kupodivu i menší, ale pro ED100 na SkyTeeII jsem to nechal větší, hlavně širší, aby stativ mohl být co možná rozkročený, tahle soustava má těžiště o kus výš než Vobluda.
Na prvním obr. jsou vidět větší vyfrézované díry pro nohy Vobludy, v rozích jsou menší otvory pro stativ SkyTeeII.
Na obou AZ montážích, Vobludě i SkyTeeII ta Poncetka dává pozorování více pohody, rychle jsem si ji oblíbil.
Takový přínos jsem nečekal!


SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Odpovědět