Pokovení zrcadla v lázni

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pokovení zrcadla v lázni

#46

Příspěvek od MMys »

jcz napsal: Nevěřím tomu že někdo kdo brousí doma zrcadlo dosahne toho že např. v 1/3 zrcadla od kraje ma přesnost po celem obvodu na 0,1mikrometru. Neudává se tento udaj spíše pro něco jiného? třeba hlatkost povrchu, nebo výsledný obraz v ohnisku ma přesnost 1/10lamdy? Proto že pokud opravdu je třeba dosahnout přesnost zakřivení na 1/6 lamdy tak výše uvedené experimenty jsou zbytečné...
Prostě to tak opravdu je, a i doma se této přesnosti dá dosáhnout, samozřejmě pokud se dodrží veškeré nutné postupy při manuálním broušení. Po hrubém a jemném broušení, kdy by měl být již tvar zrcadla velmi blízký ideálnímu, přichází to největší umění, vyleštit to budoucí zrcadlo tak, aby skutečně s tou požadovanou přesností bylo shodné s požadovaným paraboloidem (při nižší světelnosti koulí) Lze toho dosáhnout poměrně jednoduchými prostředky (princip tkví v selektivním odlešťování zón, které se ještě správnému tvaru neblíží), ale je to pracné. Vyžaduje to vybavení na proměřování a dostatek trpělivosti. Kdysi (za dob bývalého režimu), kdy nebylo možno hotové zrcadlo prakticky koupit, jsem se touto myšlenkou vážně zabýval a sestudoval o tom, co se dalo. A také mě tehdy zarazilo, že lze dosáhnout tak vysoké přesnosti.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Pokovení zrcadla v lázni

#47

Příspěvek od jcz »

no to tedy musí být pěkná legrace doma brousit a dolešťovat takové větší zrcadlo s přesností la/6 ,to je rozhodně vyhodnější strávit ty hodiny někde na přesčase v práci a za vydělané penize si koupit hotové
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pokovení zrcadla v lázni

#48

Příspěvek od MP »

jcz napsal: no to tedy musí být pěkná legrace doma brousit a dolešťovat takové větší zrcadlo s přesností la/6 ,to je rozhodně vyhodnější strávit ty hodiny někde na přesčase v práci a za vydělané penize si koupit hotové

Jde o to, jestli je pro cloveka primarnim konickem pouzivani toho zrcadla, nebo prave jeho vyroba. A na opravdu vetsi zrcadlo by tech prescasu muselo byt opravdu hodne, nehlede na to, ze je casto ani neni kde koupit. Kdysi pred 25 lety, po precteni te uz zminovane knizky od Erhartu, jsem take planoval, jak si vybrousim pulmetr ( nikdy jsem ani nezacal, nastesti - asi bych to pekne zpackal a byl z toho otraveny ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Keneth
Příspěvky: 47
Registrován: 15. 05. 2003, 18:19

Pokovení zrcadla v lázni

#49

Příspěvek od Keneth »

Zdravim,

co Vam tak mohu rici z vlastnich zkusenosti, jsou zde dve moznosti :
1) vyrabet vlastni zrcadlo doma se vyplati tak do prumeru 150 (160). Pricemz je velmi dobre mit znameho, ktery se v tom opravdu vyzna a bude Vas korigovat spravnym smerem. No proste cloveka, ktery uz to mel nekdy v ruce, a nebo se tim primo zabyva. Takove stesti jsem mel.
Jinak si myslim, ze pro zacatecnika nema smysl zacinat s vetsim prumerem. Cloveka potom neuspechy snadno odradi. Pak je tedy otazkou, jestli by nebylo lepsi stravit hodiny nekde na brigade a zrcadlo hotove koupit.
Vsak, kdyz spocitate vsechny naklady, tj. v pripade, kdy mate pristup k soustruhu a jste manualne zrucny - dostavame se na sumu nizsi, nez je prodavany dalekohled. V opacnem pripade nikoliv. Skoncite na stejne ci vyssi cenove hladine.
Pak take zalezi,  cemu by to zrcadlo (dalekohled) melo slouzit - pozorovani x fotografovani. Chcete-li fotit pres prim.ohnisko+pointace pres OAG apod. tak je nezbytne ohnisko dale od tubusu, coz vetsina kompl. (kupovanych) dalekohledu nema.

2) Druhou moznosti je zrcadlo koupit ve VODAV v Turnově, Meopta Přerov, apod. Zde byste meli mit garantovanou kvalitu zrdadla.

Jinak tedy, aby jsme neutekli prilis od tema daneho okruhu, pro pokoveni bych asi doporucil VODAV, pri vyse zminenem prumeru by to melo vyjit do 1000,-.
Pridavam odkaz : http://www.optikavod.cz/


:hi:
Fotorádce - http://www.fotoradce.cz - Váš poradce v oblasti digitální fotografie&&Lukas Adamec, Your photo-digital adviser&&
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Pokovení zrcadla v lázni

#50

Příspěvek od fidler »

Podařilo se mi pokovit staré zrcadlo,ale zbývá ho ještě vyleštit. Dočetl jsem se,že se leštilo krokusem,ale kde ho sehnat? Byl bych vděčen za každou radu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pokovení zrcadla v lázni

#51

Příspěvek od MilAN »

fidler napsal: Podařilo se mi pokovit staré zrcadlo,ale zbývá ho ještě vyleštit. Dočetl jsem se,že se leštilo krokusem,ale kde ho sehnat? Byl bych vděčen za každou radu.
Nachal pokovit nebo stříbřil sám v lázních ?
Stříbřené se zbavovalo zbytků po lázních, vakuově pokovený by mělo být OK (?)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Pokovení zrcadla v lázni

#52

Příspěvek od fidler »

Stříbřil jsem ho sám s mým bývalým profesorem chemie, který ještě učí a má tudíž přístup k chemikáliím a laboratoři.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pokovení zrcadla v lázni

#53

Příspěvek od MilAN »

Rolčík i Bečvář ve svých návodech doporučovali "vyprat" na závěr plochu pod vodou jelenicí nebo jemnou kůží. Bečvář navíc ještě přeleštit jemně optickou růží, a rovněž tak po čase znovu doleštit zoxidovanou vrstvu stříbra.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Pokovení zrcadla v lázni

#54

Příspěvek od fidler »

Udělal jsem asi chybu. Po vytažení z lázně jsem nechal zrcadlo dokonale uschnout. Vodou to už nepůjde. Zkusím někde sehnat tu růž. Díky za radu!
Uživatelský avatar
Pepik
Příspěvky: 23
Registrován: 03. 06. 2005, 18:32

Pokovení zrcadla v lázni

#55

Příspěvek od Pepik »

Tomkk napsal:
Abych pravdu řekl, dokážu si představit, že několik měsíců vyrábím stroj, který bude brousit čočku sám, ale představa, že 14 dní chodím kolem stojanu a šudlím jakýsi šišoid, který by pavděpodobně za moc nestál, prtože žádné zkušenosti nemám, jen pár stručných postupů z knížek kde stejně doporučují odborné vedení.
Slyšel jsi už někdy o výrobě kulového zrcadla metodou kyvadla. Kyvadlem je úhlová bruska opatřená diamantovým kotoučem. Tyto kotouče z průmyslových diamantů stojí ve stavebninách asi 300 Kč a úhlovou brusku koupíš v každým hypermarketu za 400-500 Kč. Otázka je jen dostatečně tuhého závěsu a kde sehnat vhodné sklo na pokusy. :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pokovení zrcadla v lázni

#56

Příspěvek od MMys »

To je známá věc, ale tohle ti stejně vyřeší jenom velmi hrubé vybroušení základního tvaru. Nejpracnější části celého procesu jako jemné broušení, leštění a finální figuraci stejně musíš udělat ručně (případně na stroji) ale nijak moc to neurychlíš. Proměřování jednotlivých zón a a jejich korigování tě nemine.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Pokovení zrcadla v lázni

#57

Příspěvek od Listy3 »

Tomkk napsal:
Abych pravdu řekl, dokážu si představit, že několik měsíců vyrábím stroj, který bude brousit čočku sám, ale představa, že 14 dní chodím kolem stojanu a šudlím jakýsi šišoid, který by pavděpodobně za moc nestál, prtože žádné zkušenosti nemám, jen pár stručných postupů z knížek kde stejně doporučují odborné vedení. Takže bych Ti Tvoje kotoučky asi zbytečně zničil. To ale neznamená, že bych to vzdával. Stále se snažím přijít na nějakou metodu, jak by ten tvar vznikl nejlépe sám, nějakým fyzikálním, či chemickým pochodem.
Je mi jasný, že nad tím už přemýšlely větší mozky, než je ten můj, navic s vědomostmi i zkušenostmi, které mi chybí, ale to mi stejně nabrání nad tím přemýšlet.

Tady je pro zasmání jeden z mých prvních pokusů:
Manželce jsem uloupil nerezovou misku, do teré jsem prorazil dírku, abych měl kudy odsát vzduch. V květinářství jsem koupil fólii s hliníkovou vrstvou. Pak jsem to rvnoměrně našponoval na tu misku a přilepil chemoprénem. Nebylo to samozřejmě napnuté, tak jsem to dal na několik minut do troby na cca 90C. Fólie se krásně našponovala. Pak jsem přes tu dirku lehce přichytil lapicí pásku, pusou odsál vzduch a jazykem připlácnul lepicí pásku. A "zrcadlo bylo hotové" . Jak jsem očekával, byla to spíše kombinace teploměru a tlakoměru, ale nějak to fungovalo a nebyl by asi takový prblém to elektronicky kompenzovat.. Hlavním problémem bylo, že prodávaná folie není zcela tenká a rovinná. Její povrch jebohužel "kopečkovatý", takže obraz měl malý kontrast.. Možná, že s tenkou lesklou kovovou fólií v přesné objímce by to fungovalo líp. Navíc možnost regulovat ohniskovou vzdálenost by mohla být zajímavá.
Mel bych další námět ;D
Nechal jsem se inspirovat tady
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1123238661
1) v lavoru roztočit rtuť za pokojové teploty, teplotu postupně snižovat až na -40°C a zrcadlo je hotovo, lavor může zastavit. Pozor teplota nesmí stoupnout nad -39°C.

2) do lavoru dáme stříbro a rozehřejeme nad 960°C počkáme až stříbro roztaje a misku roztočíme. Za stálého točení necháme vychladnout na pokojovou teplotu.

3) Do misky dáme cín, misku položíme na vrtítko které bude stálýma otáčkami točit miskou. Vložíme do trouby a dáme péct na Max (250°C ale stačí i 233°C), až se řádně upeče troubu vypneme. Nevýhodou je, že zrcadlo bude nutné postříbřit. ;)

Teď vážně, pokud to někoho vyloženě nebaví a nebo to nedělá, aby se to naučil a jednou si vybrousil aspoň sedmistovku, tak to určitě nemá cenu. Za to co stojí sklo, brusný materiál a pokoveni se dá sehnat hotové pokovené zrcadlo a když k tomu přičtete cenu sekundáru tak za to koupíte celý dalekohled.

Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
VS
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 10. 2005, 01:49

Pokovení zrcadla v lázni

#58

Příspěvek od VS »

Měl bych dotaz a nechci zakládat nové téma. Píše se tu o pokovování zrcadel, mě by zajímal opačný postup. Sice to s astronomií moc nesouvisí, ale mám doma staré zrcadlo, které už je nepoužitelné (vypadá jako zamlžené). Protože je ze silného broušeného skla, nechal bych si z něj nařezat poličky, ale nevím, jak odstranit zrcadlový púovrch, aby z něj bylo čiré sklo. Jde to nějak v domácích podmínkách udělat? je to obyčejné zrcadlo, kde je zrcadlová plocha pokryta takovou hnědočervenou matnou barvou.
Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Pokovení zrcadla v lázni

#59

Příspěvek od Mates »

VS napsal: Měl bych dotaz a nechci zakládat nové téma. Píše se tu o pokovování zrcadel, mě by zajímal opačný postup. Sice to s astronomií moc nesouvisí, ale mám doma staré zrcadlo, které už je nepoužitelné (vypadá jako zamlžené). Protože je ze silného broušeného skla, nechal bych si z něj nařezat poličky, ale nevím, jak odstranit zrcadlový púovrch, aby z něj bylo čiré sklo. Jde to nějak v domácích podmínkách udělat? je to obyčejné zrcadlo, kde je zrcadlová plocha pokryta takovou hnědočervenou matnou barvou.
Děkuji za odpověď.
Snad by to mělo jít roztokem hydroxidu sodného (dá se koupit v drogerii). Sklu to rozhodně nic neudělá, za pokus to stojí. Pro větší účinnost je dobré roztok zahřát (ale opatrně aby sklo neprasklo a poličky se nenařezaly samy
:))
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pokovení zrcadla v lázni

#60

Příspěvek od Miloš Hroch »

to VS:
Předpokládám, že to zrcadlo je stříbrné a jestli o něčem stoprocentně vím, že nerozpouští stříbro, tak je to hydroxid sodný. Jediné z těch běžnějších chemikálií v čem se dá stříbro rozpustit je kyselina dusičná (bohatě stačí 30%-ní) ta se však v drogerii nesežene. V případě že by to byl hliník, o čemž silně pochybuji, pak zabere i hydroxid sodný.

to All:
Všem lidem kteří uvažují o stříbření parabolického zrcadla doma, bych nejprve doporučil vzít malý kousek obyčejného plochého skla (třeba podložní sklíčko k mikroskopu) a zkusit si stříbření na něm. Až se vám povede tuto malou plochu pokovit bez kazů a navíc tak aby to stříbro na tom drželo, pak se pusťte do parabolického zrcadla. Myslím ale, že po několika hodinách (dnech, měsících ...) vás to přestane bavit. Když už bych doma brousil zrcadlo, tak bych si ho rozhodně nechal pohliníkovat, protože s tím stříbrem je opravdu hrozná práce. Věřte mi, vím to z vlastní zkušenosti (a to se nejednalo o pokovování zrcadla).
Odpovědět