Řízení krokového motoru

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
keram_h
Příspěvky: 28
Registrován: 12. 03. 2007, 15:00
Věk: 50

Řízení krokového motoru

#16

Příspěvek od keram_h »

Tak po dlhšej dobe som sa opäť dostal k tomu aby som dokončil ovládanie KM. Po problémoch ktoré spôsoboval od výroby vadný IO 4555, čo som vôbec nepredpokladal, môžem potvrdiť že Hrochov návod na ovládanie KM je plne funkčný a pracuje bez problémov či už s UNI, alebi BI-polárnymi KM. Ešte raz ďakujem.
Nikon D80, Nikkor AF 50mm f/1,8, Sigma 100-300mm F/4 EX APO HSM, Triéder BPC 10x50
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Řízení krokového motoru

#17

Příspěvek od Miloš Hroch »

Nerad  bych si přivlastňoval něčí nápad ;). To schéma vymyslel Honza Špulák (HonzaS). Já to jen drobně zmodifikoval a udělal návrh DPS. Jsem rád, že se ti podařilo problém vyřešit.
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Řízení krokového motoru

#18

Příspěvek od Kojaro »

Jen pro méně zkušené bastlíře - ve schematu je malinká chybička. Označení IC3 ve schematu je ULN 2003 ( 7x Darlington), ale správně je ULN 2803 (8x Darlington), chyběl by jeden do páru.Jinak na schematu i na DSP je zapojení OK.
Tak kdyby někdo sepisoval seznam součástek ze schema, jako já, pozor....
KOvář JAROslav
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Řízení krokového motoru

#19

Příspěvek od viator »

Ahoj, skúšal som upraviť schému od J.Špuláka , kde som sa snažil zapojiť kryštálový oscilátor. Problém je, že motorček ( bipolárny 28BYJ-48 ) sa netočí a ani nepočuť impulzy od ULN 28003. Keďže som predtým úspešne použil túto schému s oscilátorom s NE 555, predpokladám že problém bude niekde v mojej neznalosti správne zapojiť kryštál. Poprosil by som preto znalých oboru o radu / názor pretože v elektronike nie som "doma".

môj pokus o úpravu schémy:
https://picasaweb.google.com/viator.pet ... 6996271122

Použil som stabilizovaný zdroj 12V/1A
Peter
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Řízení krokového motoru

#20

Příspěvek od Tramvajak »

viator: Dobry den,

nevim jestli uz vam nekdo neodpovedel formou SZ, tak kdybych rusil tak se omlouvam.
Na schematu neni pripojen ULN2803 na zem(minus) zdroje. Domnivam se ze je to pricina problemu.

Tusim ze by se cele zapojeni dalo "zjednodusit" pouzitim mikroprocesoru. Vystupy z nej by se po ochrane optocleny vedli primo na vstupy ULN2803 a ty by pak krokovali motorem. Vyhodou by mohlo byt ze na zmenu smyslu otaceni by bylo zapotrebi jen jedno tlacitko a take lze pridat potenciometr na nastaveni rychlosti.
Ten mikroprocesor umoznuje delat pekne veci. Mam tak zapojenou montaz a na visual to staci.

Mel-li byste zajem o toto reseni, rad vam pomuzu jak budu moci. Procesory mam, programovat umim, plosne spoje tez dovedu. Klidne se ozvete. T.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Řízení krokového motoru

#21

Příspěvek od Kami »


............
Mel-li byste zajem o toto reseni, rad vam pomuzu jak budu moci. Procesory mam, programovat umim, plosne spoje tez dovedu. Klidne se ozvete. T.
To je pěkná nabídka pro nás co nejsme v elektronice zdatní, určitě se ti někdo ozve. Možná by to šlo unifikovat pro zjednodušení výroby a využití na více účelů.

 Jen podotknu, podobně řešenou elektroniku pohonu mám doma 8 let stavěnou mým kolegou z práce a díky Martinovi (MMys) je i možnost propojení s TV-guiderem se, kterým to chodí dobře. Co je výhoda, dá se ovládání zapojit na cokoli. Montáž, poncetka či jen vládání výtahu (využití z pohonu deklinace).
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Řízení krokového motoru

#22

Příspěvek od viator »

viator: Dobry den,

nevim jestli uz vam nekdo neodpovedel formou SZ, tak kdybych rusil tak se omlouvam.
Na schematu neni pripojen ULN2803 na zem(minus) zdroje. Domnivam se ze je to pricina problemu.

Tusim ze by se cele zapojeni dalo "zjednodusit" pouzitim mikroprocesoru. Vystupy z nej by se po ochrane optocleny vedli primo na vstupy ULN2803 a ty by pak krokovali motorem. Vyhodou by mohlo byt ze na zmenu smyslu otaceni by bylo zapotrebi jen jedno tlacitko a take lze pridat potenciometr na nastaveni rychlosti.
Ten mikroprocesor umoznuje delat pekne veci. Mam tak zapojenou montaz a na visual to staci.

Mel-li byste zajem o toto reseni, rad vam pomuzu jak budu moci. Procesory mam, programovat umim, plosne spoje tez dovedu. Klidne se ozvete. T.

Dobry den,

rozhodně nerušíte, rád přivítám jiná řešení protože v elektronice nejsem zdatný. Použití mikroprocesoru mi již bylo doporučeno, no já žel nerozumím jeho principu. Uvedené schema jsem již realizoval vícekrát a vždy s úspěchem avšak
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Řízení krokového motoru

#23

Příspěvek od viator »

.... avšak vždy s použitím obvodu NE 555 který je teplotně nestabilní, což zpusobuje nepřesnosti ve vedení mé montáže. Proto jsem se snažil použít krystal u kterého jsem předpokládal menší závislost na teplotě. Jsem Vám vděčen za pozornost a jakmile budu mít dost času, pošlu Vám soukromou zprávu. Ďekuju.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Řízení krokového motoru

#24

Příspěvek od viator »

... po nejakom čase by som tu rád uviedol moje skúsenosti s riadením krokového motora.

Ako vyplýva z predchádzajúceho príspevku, bolo mi odporučené riadenie pomocou mikroprocesora. Keďže na tomto poli nie som doma, dostalo sa mi veľkej pomoci od jedného člena z tohoto fóra. Zostrojil elektroniku, ktorá umožňovala prepojenie s počítačom ( dostal som ju spolu s programom ), kde sa nastavovali hodnoty pre siderickú rýchlosť a pointačnú rýchlosť pre obe osi, umožňuje tiež softwarovo nastaviť reverzný chod pre obe osi nezávisle... Okrem softwarových tlačidiel pre manuálnu pointáciu ( na monitore ) umožňovala tiež pripojenie ( dodanej ) rúčky s tlačidlami mechanickými. Doska tiež obsahuje jednoduchý display spravený pomocou LED a indikujú povely, ktoré elektronika práve vykonáva. Po vyhotovení a pripojení motora k montáži nasledovala skúška pod hviezdnou oblohou. Zadal som siderickú rýchlosť a čakal na výsledok - po prezretí nafotených snímkov som sa uistil, že som zadal siderickú rýchlosť správne. Za cca 35 minún snímania sa hviezdy posunuli o asi 8 pixelov v RA smere( EOS 20D / 280 mm ohnisko ), nepresnosti prisudzujem nedostatočnému zosúladeniu RA osi a rotačnej osi Zeme. Išlo o domarobený paralaktický stolček a nepointovanú skúšku, i keď už vtedy elektronika pointáciu umožňovala. Periodická chyba stolčeka je +/- 12 " . Spoľahlivosť a presnosť elektroniky mi podsunuli myšlienku, či by sa nedala využiť na riadenie inej montáže ( pántový stolček má predsalen obmedzenú nosnosť ) s dlhším ohniskom a tiež skúsiť pointovať.

Keďže vlastním aj montáž ASTRO-3 ( od lidlskopu ), napadlo mi skúsiť ju motorizovať. Dokúpil som teda krokové motorčeky a pripojil ich k montáži cez " improvizované " prevodovky a pripojil tiež na tú istú elektroniku. Nasledovali konzultácie s autorom elektroniky i software, kde som sa dozvedel o možnosti prepojenia montáže s planetáriom cez ASCOM rozhranie, čo ma rozhodne príjemne prekvapilo. Požiadal som ho tiež o nejaké zmeny v ovládaní a obsluhe software, ktoré mi prisľubil prepísať a poslať. Stalo sa tak veľmi rýchlo, a tak som už len čakal na jasnú oblohu...

Medzitým pravdaže prebehla skúška funkčnosti i možnosti prepojenia s planetáriom dnu v izbe - všetko tu fungovalo. Po presunutí pod nočnú oblohu som najprv nastavoval siderickú rýchlosť a tiež rýchlosť pre pointáciu. Prvá skúška odhalila čo som nečakal - periodická chyba mojej ASTRO-3 montáže bola +/- cca 160 " !!! Tiež rýchlosť zmeny bola dosť vysoká. Napriek tomu som montáž pepojil s PHD2 guide , nastavil hodnoty a skúsil pointáciu. Tu by som mal asi uviesť, čo montáž " niesla " - bol to refraktor 100/500 s EOS 20D a hľadáčik s webkamerou, cez ktorý som pointoval. Keď som videl osciláciu hviezdy v PHD2 na monitore ( zakázané posielanie pointačných príkazov - meral som PE montáže ), dosť som sa obával, či je vôbec možné upointovať takýto priebeh chodu montáže. Chvíľu mi trvalo nastaviť vyhovujúce hodnoty pre PHD2, no s výsledkom som spokojný ( na ukážku je dolu link na pozorovanie QT Gem ). Dodám len, že som pointoval pomocou ASCOM Pulse Guiding, aj keď elektronika má rozhranie ST4 priamo na doske a umožňuje pointáciu aj takto.

Ďalšou skúškou bolo prepojenie s planetáriom a skúška GO-TO povelov. V Cartes Du Ciel som nastavil veľkosť zorného poľa pre 500mm ohnisko a EOS 20D, namieril na Alnitak a skúšal GO-TO " behajúc " po Orióne sem i tam. Tu sa ukázalo, že som zabudol prepísať prednastavené hodnoty v ovládači cez ASCOM rozhranie, pretože mi planetárium zobrazovalo inú časť oblohy ako ďalekohľad. Nájsť správne hodnoty mi už trvalo o čosi dlhšie, no našiel a nastavil som ich. Teraz tak môžem jemne doladiť kompozíciu GO-TO povelmi cez planetárium, a/alebo pomocou dodanej rúčky s tlačidlami RA +/- , DE +/- . Poznáte to - sú objekty, ktoré už okom cez hľadáčik nevidíte, a táto možnosť je rozhodne prínosom, tým viac, čím je menšie zorné pole :)

Rád by som sa preto aj tu poďakoval za nemalú pomoc pri realizácii pohonu krokového motorčeka, i za konzultácie, kde mi boli ponúknuté " online " riešenia mojich aktuálnych požiadaviek - popravde ani som netušil, že sa to môže takto " jednoducho " vyvinúť, netušil som možnosti použitia mikroprocesora...

Pozorujem premenné hviezdy a spomínanú zostavu som na " ostrú " skúšku použil pre snímanie dát hviezdy QT Gem, kde som " nechtiac " objavil ďalšie nové, ešte neobjavené premenné hviezdy. Pozorovanie QT Gem touto zostavou som uložil na :

http://var2.astro.cz/brno/protokoly.php ... 1485195717

Verím však, že pri pripojení elektroniky k lepšej / presnejšej montáži ( jej nastavenia umožňujú pripojenie k pohonom s rôznymi prevodmi ) bude výsledok ešte lepší a umožní pointovanú fotografiu aj s dlhším ohniskom.

Ešte raz - veľká vďaka za pomoc !
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
Patas
Příspěvky: 85
Registrován: 29. 09. 2014, 18:42
Bydliště: Javornice
Věk: 35

Re: Řízení krokového motoru

#25

Příspěvek od Patas »

Ahoj jak píšeš mám stejnou elektroniku od toho samého autora zprovozňování jsme podomácku vyrobenou montáž a už to všechno šlape jak má už jsem zkoušel i nějaké pokusy o foto a bezproblemu mi to upointuje ohnisko 1200 pointacni dalekohled je málokoho 70/400 a pointoval přes tvguider od Martina myslivce a expozice 5minut není problem.
Tím chci autorovi též poděkovat za za nebývalou ochotu a pomoc s tím tu montáž rozhejbat.
Dobson GSO 300/1500, , VOD 152/1218 montáž paralaktické vidlicová, Bresser 102/600, Bresse 102/1000
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Řízení krokového motoru

#26

Příspěvek od FrantaB »

Pánové, můžete mne prosím na dotyčného nasměrovat? Řeším nové pohony, protože i na vizuál mne drkotavé hopsání krokáčů od SW obtěžuje nad únosnou míru a pokud je hotové funkční řízení, univerzálně použitelné a nastavitelné, ušetřilo by mi bolavou hlavu.
Díky
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: Řízení krokového motoru

#27

Příspěvek od saros »

Ahoj

Potřeboval bych poradit. Stavím montáž pro refraktor 6" f/15 a v současnosti bastlím ovládání krokových motorů (KM). Protože jsem už starší ročník a zamlada jsem se naučil trochu s TTL obvody, dělám to s nimi, abych se nemusel učit programovat mikrokontroléry, a také proto, že mám trochu špatné zkušenosti s přesností časování procesorem řízených programů. Pro samotné výkonové ovládání KM používám drivery 4A TB6600 Stepper Motor Driver Controller 9~42V 32 Micro-Step a krokové motory ze staré tiskárny. Proti "drnčení" KM používám to mikrokrokování 32 ale přechod mezi kroky není plynulý. Motor se mezi kroky pohybuje sice hladce ale ne pravidelně. V rámci jednoho kroku KM jede chvíli rychleji a chvíli pomaleji. Mám tři různé KM (bipolární i unipolární) a zkoušel jsem i jiný ovladač s mikrokrokováním 16 a dělaly to všechny. Moc to nevadí, ale nelíbí se mi to.
1. Je to normální, nebo je to vzájemné nepřizpůsobení driveru a KM a s profesionálním CNC KM se to nestává?

Druhý dotaz je pro mě důležitější:
na univerzální desce mám ještě trochu místa a tak jsem si řekl, že by bylo škoda nevybavit montáž vstupy pro pointaci. Hodlám použít PC s paralelním portem, webkameru Quickcam Pro 3000 a program Gazarolli Guidemaster. Jde mi o to, jaké zvolit rychlosti pohybu dalekohledu pro pohyb v rektascenzi. Reverzovat otáčky KM při pointaci nehodlám kvůli možným problémům s vůlí převodů a tak jsem zvažoval pouze snížení otáček KM pro +RA pohyb a zvýšení pro -RA. (Doufám že tady jsem to nespletl a není to naopak, zdá se že Guidemaster to umí i přepnout.)

2.Jde mi o to, jestli stačí pro +RA pouze zastavit na dobu signálu pulsy do KM a pro -RA zdvojnásobit jejich frekvenci, nebo jestli to musí být jemnější změna. Sám jsem profesionální montáž nikdy neviděl a tak nevím jak to ty montáže dělají ;) .

Dík za radu

Saros
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízení krokového motoru

#28

Příspěvek od MMys »

1) Pokud je to dvoufázový motor, tak nelinearita v mikrokrokování tam je vždycky. Míra toho jevu závisí na kombinaci driver-motor, ale eliminovat to nelze. Šikovný řídící systém ji kompenzuje buď pomocí zpětné vazby a enkodéru, což funguje na 100 procent, ale cenově to je jinde, nebo jen pomocí tabulky nelinearity v mikrokontroléru, ale to pak platí jen pro určitý zatěžující moment. Pokud je jiný, tak se zase objeví nelinearita (byť menší). Bez mikrokontroléru, jen s mikrokrokováním nadrátovaným v integrovaném driveru, to prostě vykompenzovat nejde. Leda použít 3-fázový KM a jiný driver. 3F KM tím netrpí (nebo alespoň en v míře, která by vadila). V CNC mašinách jsou většinou AC serva s enkodérem, v levnějších pak krokáče s enkodérem.

2) Pointace v RA ose se dělá zpomalováním/zrycholváním oproti siderické, typicky +/- 0.1 až 0.5x siderické rychlosti. V DE ose pochopitelně reverzovat musíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět