Malá automatická Kopule

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Malá automatická Kopule

#16

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Zrovna jsme se tady vedle bavili na podobné téma :)

Připrav se hlavně na to, že pokud chceš mít dalekohled ovládaný opravdu na dálku, tak budeš muset řešit spoustu drobností, který tě možná ani nenapadnou - protože tam prostě nebudeš moc zaskočit, když budeš potřebovat někde zmáčknout čudlík nebo vytáhnout kabel.

Typické problémy jsou
- kam zrovna míří montáž? eq3-2 předpokládám nemá absolutní senzory polohy, takže budeš muset nějak řešit, jak ji synchronizovat a jak přitom nenarazit do stativu, když nevíš, odkud vyrážíš
- mechanické problémy s kopulí (něco se nepohlo přesně tak, jak mělo, chtělo by to, aby do toho někdo strčil, ale nikdo tam neni)
- jak zjistit, jestli je hezky, jestli je bezpečné otevřít kopuli a pozorovat
- všemu musí jít na dálku sebrat proud
- řešení problémů zařízení, které má na strosti řešení problémů ostatních zařízení
- zavření kopule, když vypadne proud během pozorování (záloha napájení) pokud nechceš, aby ti všechno zmoklo
- a obecně typický problém: zařízení se chová, jako že něco udělalo, ale výsledky tak nevypadjí, jak zjistit, kde je problém?

Každopádně prostě hodně štěstí :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
calex64

Malá automatická Kopule

#17

Příspěvek od calex64 »

Ano bude to velka vyzva postavit to tak aby to odolalo kazdej eventualite. Aspon polovicu toho co si spomenul uz mam vyriesene v hlave no clovek nikdy nevie ake dalsie prekvapko mu zivot prinesie. Skor v tom vidim problem :D. Ale na druhu stranu v pripade zeby to mal niekto na dvore tak nieje problem obcas do niecoho "postrcit". Kazdopadne to ale musi mat failsafe riesenia ktore v kazdej co i len trocha neidealnej situacii uzavrie vsetko (dazd/mracna/vietor/vypadok spojenia/vypadok stavy).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Malá automatická Kopule

#18

Příspěvek od MMys »

Upřímně řečeno, mám něco podobného už přes rok doma, v trošku profesionálnějším provedení (i když do opravdu profi pořád ještě daleko) a je fakt, že jsou období, kdy jsem tam kvůli montáži/dalekohledu nemusel i několik měsíců (byť jsme tam chodil kvůli jiným věcem, ale astrofoto jsem dělal opravdu bezobslužně). Ale tu a tam se přeci jenom něco pos.re a vyžaduje obsluhu. I v tom stavu, co to mám teď, bych si to ještě netroufl dát někam dál.

chybí mi:
all-sky kamera a senzor deště, zapojený na automatické zavření kopule
UPS-ka (to je na vzdáleném místě zásadí), u domu mě to netrápí.

opravdu zásadní je možnost všemu na dálku vypnout napájení (kamera, montáž, PC) pro případ, že se něco zasekne (což není nereálné, už jsme zažil) + zálohované přpojení na internet (aspoň na nouzové vypnutí, třeba přes mobilní síť)

konektivita (hlavně zpáteční směr - upload) měl jsem ADSL, které tady bylo neskutečně bídné, 2mbit/256kbit, a s tím se skoro nedalo. Teď tady mám 8/3Mbit bezdrát s veřejnou IP adresou, a to už na dálku provozovat jde pěkně. Taky záleží, jak to budeš používat. Pokud to bude nějaké sofistikovanější řešení než jen vzdálená plocha (jako třeba RTS2), tak jsou nároky na rychlost menší, nepřenášíš spoustu zbytečných dat.

Další věci co mě napadají:
u mé montáže mám na osách index pulsy, takže když se ztratím, můžu znova nakalibrovat polohu bez oblohy. Pokud to montáž neumí, hodí se širokoúhlá kamerka místo hledáčku + nalezení pozice pomocí nějakého SW na astrometrii.

kamera na kouknutí do kopule + dálkově ovládané osvětlení je nutnost.

je nutné vyvázat kabeláž tak, aby se nikde nenamotala, nezasekla (já mám kabely vedené osami montáže, ale o s tou tvojí neuděláš).

Synchronizace štěrbiny kopule s dalekohledem - jak to budeš řešit ? U německé montáže je to trochu počítání, přepočet RA a DE + offset dlakohledu + strana kam je montáž proložena, vysledkem je korigovaný azimut štěrbiny. Tohle musí být navázané na řídící systém montáže, nejlépe jako ASCOM driver kopule, který tohle umí.

Sám přijdeš ještě na další hromadu věcí, třeba co v zimě se zamrzlým sněhem na kopuli, a podobně

Pak vandalové, zloději :-)


http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Calex642
Příspěvky: 100
Registrován: 12. 08. 2016, 23:48

Re: Malá automatická Kopule

#19

Příspěvek od Calex642 »

Takze rok po tom co som tu pisal prvykrat som zacal zhanat pozemok (kedze sa ziaden zaujemca na spolupracu vcas nenasiel). Po mesiacoch hladania som nasiel idealny pozemok ktory vyhovoval kriteriam tmavej oblohy, vzdialenosti od mesta, dostupnosti, cene, absencii kriminalnych elementov, vyhladu na nebo, elektrifikacia, vysokorychlostny internet, mimo zaplavovej zony, obec kde sa v noci vypinaju svetla (no da sa fotit aj kym tych par svetiel svieti) + mojej polovicke sa pacil na chatarenie/zahradkarcenie. Doma som si postavil model kopule (1,2 metra na sirku) ktory som aj motorizoval. Som rad ze som to urobil lebo som sa aspon uistil ze tade cesta nevedie. V skratke to nebolo mechanicky spolahlive. Rozhodol som sa teda pre odsuvnu strechu. Hvezdarnicku som staval s tym ze ju budem pouzivat manualne no jedneho dna to bude automatizovane. To prislo o necely rok po dokonceni.
Obrázek
Kupil som lepsiu montaz (NEQ6) a namontoval som ju na betonovy stlp. V observatoriu mam kamery, dialkovo ovladane svetla a odsuvanie strechy. Montaz a kameru ovladam cez notebook na ktorom bezi teamviewer. Pocasie viem usudit podla DIY Allsky kamery (ZWO ASI120MC + raspberry pi) :
Obrázek
Mam samozrejme aj senzory dazda. Uz pri prvej kvapke sa zacne hned zatvarat strecha automaticky. Ked pouzivam refrak tak sa zmesti pod strechu. Ked pouzivam dlhsi newton tak pred zavretim strechy sa este sklopi do vodorovnej polohy. Vsetko je naprogramovane tak aby v pripade akehokolvek vypadku spojenia alebo prudu hned sklopilo teleskop a zavrelo strechu (fici to na zaloznom zdroji). Problem s tym kam mam namiereny teleskop vyriesil plate solving a synchornizacia zistenych koordinatov do ASCOMU. Co sa security tyka tak tam mam suseda ktory je ozbrojeny a stale doma a vsade mam alarmy, ipkamery s detekciou pohybu a je to poistene. Skoro nic z toho nieje kupovane, vacsina veci bola zbastlena na kolene (vratane motorizovaneho focuseru) a amatersky kodene po veceroch. A tak si uz rok fotim doma z postele a cvaka to o 40km dalej :) Za ten rok som nafotil viac ako za predoslych 5 rokov bez observatoria :D Ak niekto vaha ci do toho ist tak ja to rozhodne vrelo odporucam...
EQ6-R + ZWO1600MM-C + Edge HD8 + remote obsy
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Malá automatická Kopule

#20

Příspěvek od Karell »

No a je možné někde vidět tvoje fotky?
Uživatelský avatar
Calex642
Příspěvky: 100
Registrován: 12. 08. 2016, 23:48

Re: Malá automatická Kopule

#21

Příspěvek od Calex642 »

No zatial som nenafotil nic hodné astrobinu ani astrofotky.cz . Zatial som to hadzal len na FB. Prave chystam prechod na novu kamerku (ASI1600MM-C) takze potom uz ked budu pekne snimky tak si asi zalozim ucet na astrobine. Mam par OK fotiek ale asi by nebolo vhodne ich davat do tohto vlakna.
Mala ukazka : https://image.ibb.co/jZDzEa/Rozeta_canon1100_D.jpg
EQ6-R + ZWO1600MM-C + Edge HD8 + remote obsy
Odpovědět