Ohnisko

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Ohnisko

#1

Příspěvek od JZ »

Stavím dalekohled, ale bohužel se zrcadlem o kterém vím pouze to, že jeho průměr je 120mm. Změřil jsem obrazovou rovinu na měsíc 133cm. Nemá náhodou někdo odhad jaké by mohlo být ohnislo zrcadla. V nejhorším budu muset ohnisko změřit - nezná někdo nějakou jednoduchou metodu. Vymyslel jsem pouze postup, že umístím do osy zrcadla světelný bod a zrcadlem budu pohybovat až dostanu světelný válec o průměru 120. V ten okamžik by světelný bod měl být v ohnisku. Problém je jak jednoznačně určit osu zrcadla. Ohnisko potřebuju pro výpočet zvětšení a nákup okulárů. Díky.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ohnisko

#2

Příspěvek od vla »

JZ napsal: Stavím dalekohled, ale bohužel se zrcadlem o kterém vím pouze to, že jeho průměr je 120mm. Změřil jsem obrazovou rovinu na měsíc 133cm. Nemá náhodou někdo odhad jaké by mohlo být ohnislo zrcadla. V nejhorším budu muset ohnisko změřit - nezná někdo nějakou jednoduchou metodu. Vymyslel jsem pouze postup, že umístím do osy zrcadla světelný bod a zrcadlem budu pohybovat až dostanu světelný válec o průměru 120. V ten okamžik by světelný bod měl být v ohnisku. Problém je jak jednoznačně určit osu zrcadla. Ohnisko potřebuju pro výpočet zvětšení a nákup okulárů.  Díky.Nevím jestli si porozumíme, ale předmět z nekonečna se ti zobrazí ostře v ohnisku, stejně jako u čočky, pokud jsem tě správně pochopil, zaměřil jsi zrcadlo na měsíc, který se ti promítl ve vzdálenosti 133 cm před zrcadlem na stínítko, pokud je to takto tak je ohnisková vzdálenost 133 cm. Pro přibližné určení stačí vzdálený objekt někde na obzoru. Ve dne můžeě též použít slunce, pozor při tomto průměru bude v ohnisku dost horko!!!
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ohnisko

#3

Příspěvek od MMys »

Tu metodu jsi právě použil :D :D

Pokud je obraz Měsíce 133 cm od zrcadla, tak je přeci ohnisková vzdálenost 133cm. Obraz velmi vzdáleného předmětu přeci vzniká v ohniskové rovině. Než začneš stavět dalekohled, proštudj si trochu základy optiky. Bude se Ti to při stavbě hodit :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ohnisko

#4

Příspěvek od vla »

vla napsal:
Nevím jestli si porozumíme, ale předmět z nekonečna se ti zobrazí ostře v ohnisku, stejně jako u čočky, pokud jsem tě správně pochopil, zaměřil jsi zrcadlo na měsíc, který se ti promítl ve vzdálenosti 133 cm před zrcadlem na stínítko, pokud je to takto tak je ohnisková vzdálenost 133 cm. Pro přibližné určení stačí vzdálený objekt někde na obzoru. Ve dne můžeě též použít slunce, pozor při tomto průměru bude v ohnisku dost horko!!!Ještě dodatek, pro toto měření nepotřebuješ umístit stínítko přesně do optické osy, stačí přibližně zachovat osu zrcadlo - stínítko - zobrazovaný předmět.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Ohnisko

#5

Příspěvek od zdenek »

Nelze než doporučit výše uvedenou metodu. Namířit na vzdálený objekt a změřit vzdálenost mezi obrazem a zrcadlem. Je jednoduchá a přitom dostatečně přesná. :)
Zdenek
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Ohnisko

#6

Příspěvek od JZ »

No jsem začátečník tak prosím o shovívavost. Měření přesně dopadla takto komín 135, měsíc 133, slunce 132,5 (nejde o chybu měření). Podle mojí prvotní úvahy se k ohnisku pouze přibližuji, ale nejsem v něm a nevěděl jsem jak daleko mi k němu zbývá. (Nevěděl jsem kolik cm budou planety hvězdy.) Podle odpovědí ale soudím, že se zabývám již nepodstatnými centimetry, které v celkové konstrukci nebudou hrát podstatnější roli.
Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ohnisko

#7

Příspěvek od MMys »

Měsíc 133, Slunce 132,5:

To tedy JE na 100% chyba měření. Pro takto vzdálené objekty prostě obraz vzniká v ohnisku. Vzdálenost Slunce či Měsíce je vzhledem k ohniskové vzdálenosti zrcadla prakticky blízká nekonečnu. Zkus si spočítat teoretický rozdíl polohy obrazu Slunce, Měsíce a budeš překvapený.
Ale jinak, jak píšeš: není vůbec potřeba při stavbě dalekohledu znát ohniskovou vzdálenost takhle přesně. Stejně tam máš okulárový výtah, který musí být pohyblivý minimálně několik cm, aby šlo zaostřit s různými okuláry. Takže již nemusíš nic přesněji zjišťovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Ohnisko

#8

Příspěvek od JZ »

No nevadí už to chápu. Ohnisko 1300 mě ale moc nepotěšilo to je nic moc světelnost. Díky za vysvětlení.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Ohnisko

#9

Příspěvek od zdenek »

JZ napsal: No jsem začátečník tak prosím o shovívavost.  Měření přesně dopadla takto komín 135, měsíc 133, slunce 132,5 (nejde o chybu měření). Osobně so domnívám že jde PRÁVĚ o chybu měření. Ono určit, kdy už je obraz dostatečně ostrý a kdy je třeba ještě kousek posunout je docela subjektivní. Stejně tak měření vzdálenosti je samo o sobě zatíženo chybou, která roste se vzdáleností obrazu objektu od opt. osy (pro měření rovnoběž. vzdálenosti zrcadlo-obraz na okraji zrcadla). Existují i přesnější metody stanovení oh. vzdálenosti (vychází přímo z Newton. zobraz. rovnice, kdy se měří navíc i velikost zobrazení a je známa velikost a vzdálenost předmětu), ale jak píše Martin (MMys) - pro konstrukci dalekohledu postačuje znát ohniskovou vzdálenost s přesností +/- 1cm. Okulárový výtah má dostatečně velký posuv pro doostření.
Zdenek.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ohnisko

#10

Příspěvek od vla »

JZ napsal: No nevadí už to chápu. Ohnisko 1300 mě ale moc nepotěšilo to je nic moc světelnost. Díky za vysvětlení.Píšeš světelnost nic-moc, ale když použiješ vhodnou velikost sekundárního zrcátka a slabá, případně tvarově upravená ramena držáku sekundáru, clonky v tubusu atd. mohl bys postavit velmi solidní dalekohled, s perfektním zobrazením planet. A neboj se, uvidíš i spoustu jiných věcí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Ohnisko

#11

Příspěvek od JZ »

Díky za podporu a rozhodně jsem optimista. :rotflmao: Akorát jsem tady někde četl doporučovanou světelnost 5 - 10 a mám 11. Mám clony v tubusu ve tvaru mezikruží tři na začátku a tři před zrcadlem.
Odpovědět