Pozorovací stolička

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Pozorovací stolička

#31

Příspěvek od ladis »

Ano, krome drzaku na papiry na kresleni se mi libi i moznost pouziti jako drzak map! Neni nic horsiho, nez kdyz kolem sebe mam po zemi pohazene A3 mapy a ta aktualni mi pri predklaneni se k hledacku neustale skouzava ze stehen...

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Julo
Příspěvky: 146
Registrován: 10. 09. 2012, 17:31

Pozorovací stolička

#32

Příspěvek od Julo »

Ja som vyrobil takúto astrostoličku. Má to 7 polôh a zložená sa v pohode zmestí do auta. Nosnosť cca 120 kg.
http://postimg.org/image/vzxtcd5x5/
http://postimg.org/image/7fh8nwabd/
http://postimg.org/image/qlz14tg6x/
http://postimg.org/image/vynviy43d/
Cassegrain GSO 154/1848 F/12, Refraktor ES 102/714 ED APO triplet, montáž AZ 4, binohlava Baader Maxbright II, astro binokulár 20x80, trieder 10x50,.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorovací stolička

#33

Příspěvek od vla »

Dobrá, jen by to chtělo ještě přidělat opěrku na záda. Pro detailní pozorování je dost důležitá. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Pozorovací stolička

#34

Příspěvek od 4Brunco »

Stolicka vyzera super ako riesis zmenu poloh, treba srobovat ci sa iba zacvakne ?
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Julo
Příspěvky: 146
Registrován: 10. 09. 2012, 17:31

Pozorovací stolička

#35

Příspěvek od Julo »

Iba sa zacvakne. Pod sedákom je posúvateľná závitová skrutka, ktorá sa zasunie do drážok na nohách a zaistí ešte podperami na oboch stranách. Zmena polohy trvá možno 10-15 sekúnd. Váží to 7 kg, je to daň za stabilitu a nosnosť.
Cassegrain GSO 154/1848 F/12, Refraktor ES 102/714 ED APO triplet, montáž AZ 4, binohlava Baader Maxbright II, astro binokulár 20x80, trieder 10x50,.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorovací stolička

#36

Příspěvek od MilAN »

Přiznám se , že se mi tohle řešení na můj vkus moc nelíbí :
1/ je to asi zbytečně těké
2/ nemá to opěradlo
3/ je potřeba něco montovat /zasunovat- při tom to lze udělat samosvorné
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Pozorovací stolička

#37

Příspěvek od Homer »

A tak to já si zase myslím, že tohle řešení má svůj inspirační potenciál, který bude možno v detailech dál rozvíjet a modifikovat každým, kdo něco podobného potřebuje...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorovací stolička

#38

Příspěvek od MilAN »

Ale jo, podobných řešení se dá na netu najít více.Jen se mi zdá, že tady na to jde autor složitě a v podstatě vůbec nevyužívá princip té zubaté latě .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Pozorovací stolička

#39

Příspěvek od Homer »

Kdysi dávno jsem si v bytě pod rýsovací prkno zhotovil sklopný stolek. Tehdy jsem využil dvě na zeď svisle přišroubované dvojice spojených latí s řadou děr. V horní byl na dřevěných čepech sklopný stůl, u kterého se mohl tím pádem nastavit jeho sklon i výška pro pohodlné kreslení, po stranách byly šikmé vzpěry stejně jako u této židličky, které se nastavovaly opět čepy do děr. Fungovalo to výborně. Podobně čepy by na tom sedáku šlo vymyslet nasazovací a štelovací opěradlo. Vyžadovalo by to ale upravený sedák. Vymyslet půjde určitě několik dalších variant. Potřeba opěradla je asi ta největší slabina řešení. Jinak " u mě dobrý" :).
Uživatelský avatar
Julo
Příspěvky: 146
Registrován: 10. 09. 2012, 17:31

Pozorovací stolička

#40

Příspěvek od Julo »

Ďakujem za podnetné pripomienky, najmä čo sa týka váhy a chýbajúceho operadla. Operadlo sa dá ľahko doplniť, ale s váhou sa asi veľa urobiť nedá, je to z mäkkého smrekového dreva, preto sú primontované aj tie kovové uholníčky na styčných zubatých plochách aby sa to nepretláčalo. Ak by som bol použil slabší a aj ľahší materiál, mohlo to byť na úkor nosnosti. Navyše tento materiál mi vystal ako odpad pri stavbe prístrešku na chalupe. Čo sa týka zasúvacieho mechanizmu, ten funguje bezvadne, zmena polohy zaberie naozaj len pár sekúnd. Dal som to sem na fórum hlavne ako inšpiráciu pre ďalších, ktorí by chceli niečo také /alebo aj lepšie/ vyrobiť svojpomocne.
Cassegrain GSO 154/1848 F/12, Refraktor ES 102/714 ED APO triplet, montáž AZ 4, binohlava Baader Maxbright II, astro binokulár 20x80, trieder 10x50,.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Pozorovací stolička

#41

Příspěvek od Stanislavxyz »

Také se vložím do debaty. Musím souhlasit s MilANem - těžké, bez opěrky, nevyužití samosvorného principu.

Já jsem s "astro židličkou" trošku experimentoval a momentálně používám toto: http://imageshack.cz/image/kqh

Nehleďte moc na vizáž, je to také z "odpadu" a natřené zeleným luxolem (také ze zbytků), a pokálené od ptáků, protože stolička stojí skoro pořád venku...

http://imageshack.cz/image/kqY
http://imageshack.cz/image/kqC
http://imageshack.cz/image/kqW

Ale funguje to dokonale. Velký rozsah výšky sedáku, změna polohy se děje v sedě (pouze se nadzvedne zadnice a jednou rukou naklopí a pošoupne sedák, druhá ruka může držet např. mapy, je to rychlé a netřeba vstávat), nízká hmotnost (mincíř ukazuje necelé 4 Kg) a poměrně snadná výroba jsou jasné výhody. Použitý "samosvor" drží i bez kolíků vzadu, ale pouze je-li zatížený sedák. Dá se to zlepšit nalepením "šmirglu" na přední nohu židle, ale trošku to pak brousí hřbet. Pomohlo by zvýšení hmotnosti sedáku, ale zbytečné navyšování váhy není dobrá cesta. Kolíky se osvědčily dobře a sedák nespadne ani když do něj člověk omylem šťouchne.

s váhou sa asi veľa urobiť nedá, je to z mäkkého smrekového dreva,
Řešení je paradoxně v použití tvrdšího (těžšího) dřeva. Třeba borové dřevo je sice o 10% těžší než smrkové, ale jeho pevnost je cca o 20% vyšší.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorovací stolička

#42

Příspěvek od vla »

Jednoduché, plně funkční, snadno vyrobitelné, snad by šel ještě přidat opěrák s možností posuvu dopředu dozadu jako další vylepšení, ale i takhle výborné a splňující všechny výhrady přechozího řešení. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Pozorovací stolička

#43

Příspěvek od Stanislavxyz »

vla: Díky. Jednoduchost byla priorita, ne že bych nesvedl složitější výrobek, ale jaksi koncepčně jednoduché znamená (většinou) lehké a snadno použitelné. Navíc mám rád jednoduchá zařízení protože dobře fungují a moc se nekazí.

Není to pochopitelně můj vynález, je to jedna z variant které se dají najít na internetu. Na co bych upozornil je právě vynechání "šmirglu", který se často objevuje a pevná rozpěra nohou- nabízí se sice provázek/řetízek, ale to se pak nedá i s židličkou poskakovat kolem dalekohledu (zadní noha se sklopí). Takto opět jen nadlehčím, posunu celou židličku a dosednu, netřeba vstávat.

Popravdě o opěrce zad jsem zatím nepřemýšlel. Sedím tak, abych se opíral o přední nohu židle v oblasti beder a jsem většinou spíše předkloněný k okuláru. Leda při pozorování triedrem se naopak opřu o celou tu nohu do záklonu.
Spíš jsem uvažoval o opěrce na nohy. V podstatě to samé jak sedák, jen menší- pokud totiž dám sedák do nejvyšší polohy (830 mm nad rovným povrchem), nedosáhnu pohodlně nohama na zem. Ale pozoruju nejčastěji s refraktorem a tak používám spíš nižší polohy.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Pozorovací stolička

#44

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj chlapi.
Víte jaká je parádní stolička k dalekohledu?
Otočná stolička ke klavíru, lze ji plynule vyšroubovat tak, že s ní můžete pozorovat Dobsonem 12" jak v nejvyšší, tak v nejnižší poloze.
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Pozorovací stolička

#45

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Moje zkušenost ukazuje, že je výhodné mít stoličku ze dřeva - po nevyhnutelném rozsednutí ji lze alespoň po pozorování pohotově přiložit :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět