Material na dalekohlad

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Material na dalekohlad

#1

Příspěvek od igi »

Zdravim vsetkych.
Chcem si postavit slusny dalekohlad s 300 zrkadlom, ktore sa uz brusi. Vie mi niekto poradit material, s ktorym sa da normalne robit(ako drevo), a ktory je dostatocne tepelne stabilny? Co by to spravilo, keby som na tubus a hlavne na vidlicovu montaz pouzil senvic preklizka/polystyren/preklizka? Modelari to pouzivaju, je to lahke a nenormalne tuhe.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17647
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Material na dalekohlad

#2

Příspěvek od MMys »

Pokud nestavíš dobsona, ale dalekohled s vidlicovou montáží, kterým by mělo jít fotit, tak doporučuji nechat tubus stočit a svařit z hliníkového plechu tl. 1-1.5mm (ocelový vyjde hrozně těžký). Předek doporučuji vyztužit přivařením stočeného proužku z plechu tak 2-3 mm. Držák zrcadla - já mám odlitý z epoxidové pryskyřice plněné sekanými skelnými vlákny do sádrové formy, pak obroušený a nastříkaný načerno. Na povrchovou úpravu kovového tubusu je vynikající jednobarevná samolepící plastová tapeta místo stříkání barvou. Krásný čistý povrch, odolný proti poškrábání. Také by se dalo uvažovat pro takhle velký dalekohled o kompozitoveém tubusu z několika vrstev skelné tkaniny a pryskyřice. Na nějakých cizích WWW jsem viděl návod jak na to.

Ty chceš opravdu stavět vidlicovou montáž pro 30cm dalekohled ? Máš někoho, kdo ti udělá zdarma nebo za symbolickou odměnu veškeré obrábění - pouzdra pro ložiska, převody, svaření vidlice. Jinak se nedoplatíš. Víš také, kolik bude ten dalekohled vážit ? Já to odhaduji tak na minimálně 15kg. Podle mne je dřevěný reálný pouze dobson, nikoli vidlice - ta bude dřevěná velmi nestabilní. Skoro doporučuji udělat pouze tubus s optikou a ušetřit na pořádnou montáž (Mrkni se na ceny montáží H-EQ5 a EQ6, ty by mohly tvůj dalekohled unést. H-EQ5 tak, tak, při šetření ma hmotnosti, EQ6 naprosto spolehlivě. Nebo udělat zatím kovový tubus + dřevěnou bedýnku pro usazení jako u dobsona a na pořádnou montáž postupně ušetřit.

Ten dalekohled je Newton ? Na něj by musela být vidlice dost hluboká, ta ti možná bude pružit i kovová. Libor Šmíd má 35 cm Newtona ve vidlici (kovové), a píše, že není dost tuhá. Na newtona je skoro lepší klasická německá montáž. Nebo to snad bude Cassegrain či něco podobně krátkého ?

Mimochodem, bratr modelaří a tak křídla z polystyrenu olaminovaného překližkou znám. Na model je to tuhé sice dost, ale zapomeň na to, že by vidlice z toho unesla ten dalekohled. Teď jsem si kus starých křídel vzal do ruky, to je bez šance. Prostě celokovová montáž, nebo koupená. A nebo dobson a pod něj poncetova plošina.

Zítra odjíždím, další rady v kdyžtak v neděli. Dalekohled mám také stavěný, 210mm,  f/5

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11627
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Material na dalekohlad

#3

Příspěvek od Psion »

Myslím, že stavět eqv. montáž na 30 cm dalekohled chce především dvě věci - hodně peněz a času a nebo moooc šikovné ruce a soustružnickou dílnu. Ten dalekohled bude myslím vážit víc než 15 kg pokud předpokládám dalekohled  300/1500-1700mm. Montáž, která by to unesla bude vážit tak 50kg. Suma sumárum, chce to jednoznačně stabilní pozorovací místo (na převozy v tomhle případě můžete zapomenout). Myslím, že nejlepší řešení by byla dobsonova montáš s poncetovou plošinou - jak píše MMys. Je vhodná i k převozům a dá se dovybavit i elektronickým odečítáním souřadnic na montáži.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Material na dalekohlad

#4

Příspěvek od Janek »

Tedy Newton na vidlicové montáži !? Kolik to bude mít ohnisko? Pokud mohu trochu z komerční sféry - záleží na celkové hmotnosti tubusu. Existuje relativně nová paralaktická německá montáž Sky Watcher EQ-6, vybavená rovnou oběma motory. Její periodická chyba je bez korekcí kus od kusu od 5 do 20" a lze to dále zlepšit. Nosnost udávají do 18kg pro fotografické využití a do 25kg pro vizuální. Z továrních dalekohledů se na ní dodává Newton 254/1200 (protože Sky Watcher aliaz Synta nic většího nedělá). Není to sice tak levné řešení jako Dobson, ale pokud nemáš známé řemeslníky a zdroj levného materiálu, levněji se zakázkově asi pořídit nedá. Leda sehnat nějakou starší.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Material na dalekohlad

#5

Příspěvek od zdenek »

Je pravdou, ze jeste pocatkem minuleho stoleti se dalekohledy (a to i ty nejvetsi) stavely ze dreva. Drevo jako konstrukcni material je v tomto ohledu uzasny. Bohuzel ma i jednyu citel;nou nevyhodu - a to svoji hmotnost. Proto byly vyse zminene konstrukce v podstate urcene pro stabilni mista.
Pro 300 mm dalekohled je asi opravdu vyhodnejsi pouzit jiz zmineny hlinikovy plech, popr. duralove profily. Nicmene udelat si doma vlastni paral. montaz neni uplne trivialni (Vim to velmi dobre. Jednu jsem si doma uspesne postavil - je urcena na pevne opzorovaci stanoviste, takze u ni na hmotnosti nezalezelo. Proto jsem pouzil za zaklad ocelove trubky.). Mohu-li poradit. Pokud nemas vetsi vybavu v dilne (popr. zname s ni) postav si sam Dobsona, popr. si radeji kup alespon zaklad na solidni paral. montaz.
Z.R.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Material na dalekohlad

#6

Příspěvek od igi »

Trochu upresnim svoju predstavu o tom teleskope: Zrkadlo uchytene v kubickej casti+diagonalne duralove nosniky+kruhova cast so sekundarom a okularovym vytahom. Cele by sa to malo dat rozoberat, kedze o pevnom pozorovacom stanovisku mozem iba snivat (byvam v bratislave). Niekde v tej kubickej casti by malo byt tazisko. Tou vidlicovou montazou som myslel skor nieco ako nizkeho, tuheho dobsona na naklonenej (ekvatorealnej)rovine. Na nom by mala byt ta relativne kratka, kubicka cast. Dufam, ze teraz to uz neznie az tak nerealne. Cital som clanok od jedneho astronoma, ktory to mal takto vyriesene, a fungovalo mu to celkom dobre. Slo by to samozrejme urobit iba z dreva, polystyren som tam chcel dat kvoli pohlcovaniu vibracii. Ten Newton ma mat zrkadlo 300mm, ohnisko 1500mm.
Odpovědět