Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pberki
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 08. 2002, 06:32

Čištění optiky

#1

Příspěvek od pberki »

Ako čistíte okuláre a prípadne zrkadlá ?
Má niekto link na popis kolimácie newtona v slovenčine alebo češtine ?
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#2

Příspěvek od Vok »

V prvni rade jde o to, aby se cisteni predchazelo... ::)
V druhe rade o to, co cistit.
Pokud se jedna o prach, situace je jednoducha. Staci gumovy balonek se stetcem (k dostani v kazdem "foto - kinu") a setrit, sfouknout, setrit, sfouknout atd...
Pokud jde o nejake jine necistoty, ktere nejdou setrit ani sfouknout, je treba se vyvarovat poskrabani. To znamena pouzit jemnou tkaninu, ktera nepousti vlakna. Pak zalezi, cim to budes cistit. Nekde jsem cetl, ze lze pouzit vodu se saponatem. Ja pouzivam takovy ten hadrik, co se da sehnat u optika na cisteni bryli, a ktery je uz necim napusten (ale nejdriv ho necham "ojet" na tech brylich), a v horsich pripadech pouzivam isopropylalkohol (staci i obycejny lih) a v tom lehce namocim ten jemny hadrik, co nepousti vlakna a opatrne krouzim po skle ;).
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#3

Příspěvek od shodam »

No já bych pro tebe měl na to čištění docela slušný odkaz - http://homepage.interaccess.com/~purcel ... m#cleaning
ale bohužel je to v angličtině, takže nevím jestli ti nějak pomůže.

Ale v podstatě se tam píše následující.
Pro čištění čoček i zrcadel je nejlépe použít destilovanou vodu a bavlněný hadřík, co nepouští vlákna. Maximum nečistot by se mělo odplavit jenom s pomocí vody a zbytek se setře hadříkem.
Když je optická plocha opravdu hodně znečištěná, doporučují použít teplou vodu s trochou prostředku na mytí nádobí a poté znovu opláchnout destilovanou vodou.

Já osobně jsem zatím neměl tu čest čistit hlavní zrcadlo, ale okuláry už jsem tímto způsobem párkrát pucoval a celkem to fungovalo. Špína je pryč a žádné škrábance jsem ještě nenašel, takže tenhle postup můžu s klidným svědomím doporučit. :nod:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#4

Příspěvek od MMys »

Jednou jsem již zrcadlo čistil, neboť na něm byla docela nechutná směs pylu, prachu a kdovíčeho ještě, co se tam naskládalo za dva roky pozorování a přilepilo při několikerém orosení zrcadla.

Zrcadlo jsem vyjmul a ponořil ho asi na 10 min do teplé !!! destilované !!! vody s asi 3 kapkami jaru tak, aby nad zrcadlem bylo ještě cca. 5mm vody. Potom jsem z čisté vaty (kupodivu vůbec nepouští vlákna) udělal smotek velký asi 4 cm a ten namočil a vlastní vahou (bez tlačení) ho posunoval po zrcadle a postupně omýval nečistoty směrem od středu k okraji.

Pak jsem zrcadlo ještě jednou opláchl v čisté destilované vodě nechal ji stéct a zbytek nechal uschnou.

Pokud máte opravdu destilovanou (nikoli pouze iontoměniči nebo reverzní osmózou demineralizovanou) vodu, tak nezanechá po uschnutí žádné fleky. Doporučuji destilku z lékárny, ta fleky nedělá. Destilka do auta asi není skutečně destilovaná, ale jen demineralizovaná, čert ví, mě fleky dělala. Pak jsem to omyl tou z lékárny a byl pokoj. Hlavně zrcadlo ničím zasucha neleštěte. A nečištěte moc často. Rozhodně ne častěji než jednou ročně. Raději ho chraňte před prachem, kdykoli nepozorujete.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#5

Příspěvek od MMys »

Jo a ještě ta kolimace Newtona, pokud máš laserový kolimátor, tak se mrkni na moje stránky http://astrofoto.web.tiscali.cz, tam to někde najdeš. A pokud ho nemáš, tak se mrkni třeba na http://sirrah.troja.mff.cuni.cz/~mira/a ... wtser.html. tam je perfektní návod. Ale teď to zrovna nechodí, protože to je v Praze-Tróji a tam natekla povodeň.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#6

Příspěvek od johnik »

Máte někdo zkušenosti s čištěním zrcadla, aby nedošlo k žádnému poškození?Jak odstranit např skvrnky od zaschlé vlhkosti a prachu?Mohou se používat nějaké chemické přípravky(iron,..)?Všiml jsem si totiž, že můj newton má celkem špinavé zrcadlo, ale je to vidět jen pod určitým úhlem.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#7

Příspěvek od zdenek »

AKTUALIZOVANO:
Jak cistit zrcadlo ? Nejlepe je pokud to neni bezpodminecne nutne vubec necistit. I pri sebeopatrnejsim citeni je nebezpeci poskozeni opt. ploch.

Ale ted vazne, kdyz uz to musi byt.

1. suche cisteni
Nejlepe je pokud je to jen trochu mozne necistoty sfouknout. Ne ale fouknutim usty  :bomb:!! K tomuto ucelu pouzivejte zasadne gum. balonky (jsou v kazde fotoprodejne).

2. "mokre" cisteni
Pouzivejte jen pokud neni zbyti. Zde je dulezitych nekolik zasad.
A. ZADNE saponaty (chyba ktera se pomerne casto objevuje, spina sice lepe pusti, ale na zrcadle zanecha slaby film, ktery casem pusobi spise opacne, casto ani oplachnuti vodou nepomuze)
B. Pouzivat pouze CISTE prostredky a to lih a destilovanou vodu (podle druhu znecisteni, kazde pusti necim jinym). Pouze do lihu lze pridat par kapek terpentinu. Tim ciste myslim opravdu ciste, nejlepe z lekarny (denatur. lih ani destilka z drogerie neni to prave - zanecha vam na zrcadle skrvny).

Vlastni postup:
- zrcadlo ponorit do lazne (napr dest. vody)
- nechat chvilku "odmocit"
- cisti od stredu ke kraji a to nejlepe proudem destilovane vody (naplnene napr v ciste PET lahvi do jejichz vicka lze udelat maly otvor). Pri vytrvale necistote - pouze lehkymi tahy (bez tlaku, vlastni vahou smotku) pomoci smotku vaty, antistat. opt. uterky, popr neceho podobneho, co nepousti vlakna a je dostatecne mekke (nejlepe asi tu vatu).
- zasadne necistit nasucho (mimo lazen)
- a zejmena castno lazen menit (aspon 2-3x)
- zrcadlo je pak nutno nechat v bezprasnem prostredi uschnout, zasadne NEUTIRAT.

Snad jsem na nic duleziteho nezapomel, snad jen rada na zaver, pokud to neni opravdu nutne je lepe necistit. I mirne znecistena opt. plocha le lepsi nez poskozena.

Z.R.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#8

Příspěvek od johnik »

Hmm, s tím lihem mě to taky napadlo, zkusmo jsem na kousku zrcadla vyzkoušel lihové ubrousky na čištění monitoru.Jen lehce, a šlo to, jen bylo nutné lehké dovyleštění vatou.Takže ho asi teda vykoupu.
Díky
johnik
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#9

Příspěvek od zdenek »

Ty fleky me trochu zarazeji a nutne nasledne prelesteni.

1. nebylo poradne vycisteno (aplikovana pouze 1 procedura bez vymeny smotku)
2. neni kvalitni lih (opravdu je nutny CISTY lih z lekarny).

tak jsem si uvedomil jeste 1 rada. stejne jako cistici lazen, tak i smotek je treba menit a to vic jak casto (kazdym smotkem jen par tahu a hned novy)

Jinak jsem par zrcadel takto vycistil a funguji k plne spokojenosti uzivatelu.

Z.R.

Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#10

Příspěvek od johnik »

ty lihové ubrousky totiž ani možná neobsahují úplně čistý líh, koupím ho v lékarně a zkusím zrcadlo ,,opláchnout" znovu.
Tak díkes
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#11

Příspěvek od MMys »

Píšeš že ta špína na zrcadle je vidět jen pod určitým úhlem. Tak si myslím, že to zase nemůže být tak hrozné. Radši bych zatím nečistil, ale dle průběhu diskuze tuším, že jsi už začal.

Už jsem to tady na fóru jednou psal v jiné sekci, ale mě se osvědčila čistá destilovaná voda Opravdu je nutná destilovaná z lékarny, ne demineralizová do akumulátorů, žehliček z drogerie.

Vodu udělám trochu teplou, zrcadlo do ní naležato položím a vatovým smotkem jenom jeho vlastní vahou omývám nečistoty směrem ke kraji. Pak ho přendám do čisté vody, opláchnu ho, vyndám ho ven, postavím ho skoro svisle a ještě naposledy ho opláchnu tak, aby co nejvíce kapek steklo. Zbytek pomalu uschne a fleky neudělá, pokud byla voda opravdu čistá.

Jinak platí, čistit co nejméně.

-------------------------------------
Mimochodem, když už tu máme Zdeňka. Jednou mi známý utopil při focení Rubinar 500mm, f/5.6. Kdo neví o co jde, je to katadioptrický (zrcadlo-cočkový) teleobjektiv s pěti elementy: 2 zrcadla, meniskus, nějaký další optický člen (evidentně spojka) a nějaký korekční člen na výstupu (asi zplošťovač obrazového pole). Vše samozřejmě s antireflexemi. Nejdřív jsem si myslel, že to vyčistím sám, stejnou metodou jako zrcadlo. Začal jsem na menisku, který to odnesl nejvíc. Ale bez úspěchu. Plochy pokryté antireflexními vrstvami zůstávaly stále flekaté. Tak jsem toho nechal a odvezl to raději do Vývojové Optické dílny v Turnově (odkud mám i zrcadlo) na vyčištění. Když jsem si ho vyzvedával, byl jako nový.

Zdeňku, jak se to čistí ? Ultrazvukem ?

Varování pro všechny: Takovéhle složitější a antireflexními vrstvami pokryté prvky nečištěte doma vůbec. Nejlepší je prevence (krytky, obaly), a když už není zbytí, šup s tím k odborníkům.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#12

Příspěvek od johnik »

špína není tak hrozna, ale pod určitým úhlem je to opravdu :repuke:.Já ten dalekohled koupil už trochu starší, a v obchodě jsem si toho nevšiml, až při bližším prozkoumání doma.Zkusím ten líh, snad to zabere.A nějakou superjemnou látku na optiku.Vatu jsem zkoušel, zůstávalo tam dost vláken, která pak nešla ani moc odfouknout.
Jinak ta špína, je to jako malá mastná očka na polévce, spíš až do teček.Ale po celém zrcadle.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#13

Příspěvek od MMys »

Tak to je prach a pyl přilepený kapičkami vody, které vznikají při normálním používání, když se zrcadlo orosí při přenesení ze zimy do tepla.

Takhle vypadá po letní sezóně i moje zrcadlo, protože s ním hodně jezdím na louky za město.

Na to nejlíp platí ta voda, nechat tak hodinu odmočit a pak omýt. Ta vlákna se ti zadrhávala, protože to nebylo odmočené. Tím lihem to podle mne nepůjde tak dobře. hlavně to nesmíš třít.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#14

Příspěvek od zdenek »

Jestli bude vata poustet vlakna i nadale je spatne smotany smotek. Je ho treba radne protocit (s citem at je nadychana), nejprve nasucho, pak uz s mirne navlhcenou vatou. Ale ne mezi prsty! (Jsou mastne). Nejlepe o nejakou podlozku (osobne pouzivam mikroskopicke sklicka).
Jinak na pyl a prach je opravdu nejlepsi dest. voda.

Z.R.
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#15

Příspěvek od Hynek2 »

Dostal jsem okuláry a části mikroskopu, které prošly pražskými povodněmi. Původní majitel z důvodu velkého množství utopených věcí tedy celé přístroje jen rozkládal na hrubé celky a namáčel do petroleje, s tím že později budou demontovány celé a vyčištěny. Technický benzín na zaschlé bláto vůbec nepomohl a na optice nechával barevný film. Líh čistil velmi dobře, bohužel však rozpouští i černý nátěr přístroje. Problém byl u vaty která neustále zanechávala chloupky. Zkusím použít jemný štětec na jejich zachycení. Pro vyleštění ploch mi nejvhodnější připadá jemný hadřík a na povrch čoček dýchnout , jako když se čistí skla u brýlí. Zatím nevím jak vyřešit tento problém. Na obvodu některých čoček se vyloučil asi oxid z kovových ploch okuláru, jedná se o barevné skvrny které zatím odolávají všem mým snahám o jejich odstranění. Co s tím ?
Odpovědět