Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
ivlisek

Jak vycistit cocku v okularu?

#316

Příspěvek od ivlisek »

Ahoj, potrebuji poradit. U jednoho baaderu hyperionu jsem chtel optickym hadrikem vycistit otisk prstu na spodni 2" cocce, a najednou se mi zacaly tahat fialove cmouhy, prosim vas o radu cim to vylestit. Matle se to. Dekuji
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#317

Příspěvek od Karell »

Mohl bys před založením nového tématu použít možnost hledání? Založil jsi téma a vhodné tady už existuje, kde můžeš položit svoji otázku. Dík za pochopení.
ivlisek

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#318

Příspěvek od ivlisek »

Omlouvam se... Pokud mi nekdo poradi, budu rad...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#319

Příspěvek od Karell »

Přesunul jsem ti to sem právě proto, že podobné se tady už řešilo. Tak si ho přečti.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#320

Příspěvek od Howking »

Já si dávám do rozprašovače, který jsem předtím pořádně vymyl destilkou mix destilky s čistým jarem (bez vůní a ošetřujících látek) a z blízka silným proudem (funguje jako vapka) čočku očistím a pak ji tekoucí destilkou opláchnu a nechám uschnout. Mechanicky na optiku vůbec nesahám, ani tím nejlepším materiálem nebo lenspenem. Nikdy člověk neví, zda tam nedrží nějaká částice tvrdší skla a tak se pak zachytí v čistícím materiálu a čočku škrábne. Zatím jsem takto vyčistil všechno i muší bobky na zrcadle a že ty drží :-D
Naposledy upravil(a) Howking dne 21. 01. 2018, 11:45, celkem upraveno 1 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#321

Příspěvek od Howking »

Karell píše:Přesunul jsem ti to sem právě proto, že podobné se tady už řešilo. Tak si ho přečti.
- HA! Koukám, že je moje minulá (v podstatě totožná) odpověď ještě na této stránce. Ivíšek je líný přečíst si byť je jednu stránku, ani listovat nemusí. :-D
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#322

Příspěvek od Karell »

On ale řeší jiný problém. Pravděpodobně se mu podařilo čištěním odstranit antireflexní vrstvy.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#323

Příspěvek od Howking »

Aha, já si podle té duhy myslel spíš že rozmazává mastnotu.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#324

Příspěvek od Karell »

Aha, asi máš pravdu. Beru zpět, já to pochopil až příliš dramaticky. To by mohlo být jen nějaké mazivo.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#325

Příspěvek od MilAN »

Co to je za optický hadřík? Vždyť na sucho to je jako když se toho dotkneš prstem.
A co máš za Baader okulár s 2" čočkou na vstupu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ivlisek

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#326

Příspěvek od ivlisek »

Ten baader hyperion jde dole odsroubovat, dostal se mi prach na toho posledniho clena a pri to ofukovani jsem se omylem dotkl cocky, tak za sucha jsem to chtel trochu jemne pretrit a uz to kreslilo. Mam na mysli tu posledni cocku v okularu, a ne v te redukci. Dekuji
ivlisek

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#327

Příspěvek od ivlisek »

Mate pravdu, to bude mastnota. Da se to nejak nejak vylestit? Snad nejsou poskozene antireflexni vrstvy.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#328

Příspěvek od MMys »

Kup si LensPen, na okuláry nic jiného nepoužívám, tím to jde pardáně. Vytvaruje se i na zakřivené plochy čočky.

http://www.supra-dalekohledy.cz/vyhleda ... ?s=Lenspen
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#329

Příspěvek od Howking »

hrách na stěnu házet..... :-(
ivlisek

Re: ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#330

Příspěvek od ivlisek »

Jednou jsem ho mel z ciny, ale pri kontaktu s prstem to cerne barvilo, tak jsem si rekl ze to cernidlo prece nedam na optiku. Hlavne me nerikejte ze to tak ma byt... Objednal bych si druhe. A z tech co jste mi poslali odkaz je asi jedno ktere, ze?
Odpovědět