Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kerubin
Příspěvky: 52
Registrován: 13. 05. 2014, 02:25

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#271

Příspěvek od kerubin »

Zdravim vedel by mi niekto povedat ako by som najlepsie vycistil primarne zrkadlo ?je na nom usadeny prach a aj spaleny plast z krytky na vytah pretoze raz som sa pozabudol a zhodil som slnecnu foliu kd bol moj dobson namiereny este na slnko.... dakujem za radu
Sky Watcher Dobson 10"
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#272

Příspěvek od Psion »

Péče o optické přístroje II (reflektory)
Uživatelský avatar
kerubin
Příspěvky: 52
Registrován: 13. 05. 2014, 02:25

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#273

Příspěvek od kerubin »

dik moc ... len neviem ci do toho mam ist... asi by som urobil lepsie keby som to dal spravit niekomu kto to uz robil
Sky Watcher Dobson 10"
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#274

Příspěvek od Psion »

Já myslím, že ani nejsi schopen posoudit, jak dalece je zrcadlo zašpiněné, takže by to chtělo fotku.
Uživatelský avatar
kerubin
Příspěvky: 52
Registrován: 13. 05. 2014, 02:25

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#275

Příspěvek od kerubin »

Sky Watcher Dobson 10"
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#276

Příspěvek od MMys »

Pokud tohle je focené s přísvitem či bleskem, tak to máš skoro čistý ;)
Vůbec na to nesahej, tohle nemá naprosto na nic vliv. A hlavně se nedívej na zrcadlo tak, že na něj svítíš baterkou. To je pak "špinavé" jakékoli zrcadlo, které není úplně nové.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kerubin
Příspěvky: 52
Registrován: 13. 05. 2014, 02:25

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#277

Příspěvek od kerubin »

Ano fotil som to radsej s bleskom az tam je vidno tie necistoty... nevadilo by keby som ho trosku prefukol stlacenym vzduchom ?
Sky Watcher Dobson 10"
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#278

Příspěvek od Psion »

Taky bych to nechal být. Pokud na to foukat stlačeným vzduchem (což moc nepomůže) tak jedině čistý stlačený vzduch, který se prodává ve spreji.
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#279

Příspěvek od vogo »

S tím stlačeným vzduchem bych byl sakra opatrný, můžou tam být nečistoty, které mohou poškodit optickou plochu, obvykle se to tlakuje kompresorem a kdo ví co do plechovky nalítá, spíš bych se klonil k použití ofukovacího balónku - ale přischlé nečistoty to neodstraní.
Zrcadlo je celkem čisté - je to zbytečná práce, po půl roce bude zaprášené úplně stejně, tuplem teď na jaře se k tomu přidá ještě dostatečná dávka pylu  :D
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#280

Příspěvek od Howking »

Já si to zkusil jednou vyčistit čistým lihem. Prostě jsem ho tam nalil a co se odpařovalo chvíli doléval aby líh stihl rozpustit co půjde a pak ho vylil a zbylé kapky sfoukl stlačeným vzduchem. Ani jsem na plochu nesáhl. Stačilo to na pyly a parach. Myslím, že tomu neublížím touto metodou, když to jednou do roka zopakuji.
Uživatelský avatar
kerubin
Příspěvky: 52
Registrován: 13. 05. 2014, 02:25

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#281

Příspěvek od kerubin »

tak teda radsej to necham tak asi urobim najlepsie dik za rady
Sky Watcher Dobson 10"
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#282

Příspěvek od ladis »

Mám svůj ověřený postup na vícero zrcadlech. Nechám odmočit půl hodiny ve vlažné vodě s jarem, pak rukou (dlaní) se mazlím dvě tři minuty s povrchem zrcadla, pak zbytek jarové vody smyju proudem destilované vody z lékárny a nakonec rychle vysuším fenem kapky.

Výsledkem je dokonale čisté zrcadlo.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#283

Příspěvek od Cztwerec »

No nebo pokud to není opravdu nutné v žádném případě nesvítit baterkou do tubusu. Protože to je pak špinavé všechno.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vodolaz
Příspěvky: 26
Registrován: 26. 03. 2015, 16:03

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#284

Příspěvek od Vodolaz »

Nakoniec som sa rozhodol vyčistiť sekundár lebo už bol hrozne zaprášený a mal som tam veľké plochy značiek od skondenzovanej vody. Keďže som nechcel sekundár demontovať tak som ho umýval priamo v tubuse. Zo spodnej časti flex tubu bol dobrý prístup. Najskôr som ho poriadne vyumýval destilovanou vodou z lekárne (striekal som ju opatrne na zrkadlo s pomocou striekačky). Na dočistenie som použil 60% lekárenský lieh. Ten som tiež na zrkadlo striekal. Krásne šla všetka špina dole. Keď som však potom ešte raz oplachoval zrkadlo destilovanou vodou všimol som si v hornej časti asi na 25% povrchu niečo ako mastnú škvrnu, alebo skôr taký tenký povlak. Skúsil som to ešte vystriekať znovu liehom ale ako náhle som to umyl vodou bolo to tam vidieť znovu. Vtedy som sa pokúsil to jemne zotrieť vatou namočenou v liehu. Samozrejme som sa bál na tú vatu moc tlačiť aby som to náhodou nepoškrabal, ale ten povlak tam zostával. Pár krát som to zopakoval ale bez nejakého zjavného úspechu. Ako hovorím bál som sa na to pritlačiť. Zrkadlo som odfotil ale nie je to tam skoro na fotke vidieť, len v hornej časti je vidno malý kúsok toho povlaku.
Máte niekto s takýmto niečím podobné skúsenosti? Mal by som to skúsiť dočistiť alebo to radšej nechať tak? Môže mať ten povlak nejaké zreteľný vplyv na kvalitu obrazu?


Foto zrkadla po čistení:

http://postimg.org/image/3noxlnm4x/
SW 300/1500 Dobson Flex GoTo, ES 82° 8.8mm,14mm
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

ČIŠTĚNÍ OPTIKY

#285

Příspěvek od vla »

Po několika letech provozu je to běžný jev, nevím jak to přesně popsat, ale zřejmě oxidace odrazné vrstvy, či její ochrany. Z mojí zkušenosti se objevuje cca po třech letech u jednoduchého pokovení, u kvalitnějších, s ochrannou vrstvou o něco později. Ale bydlím a skladuji dalekohledy v Praze, kde není právě ideální čistota ovzduší. První svůj dalekohled jsem kdysi přemístil na skladování na lodžii a během jedné zimy byl s pokovením konec. Chtělo by to zrcadlo vyjmout a lépe prohlédnout, v tubusu to není ono. Pokud je to na většině plochy, bylo by dobré uvažovat o novém pokovení. Zase z vlastní zkušenosti, kvalita obrazu po novém pokovení viditelně vzrostla. Tak, napsal jsem svoji zkušenost a názor, doufám, že to rozproudí diskusi zkušenějších a znalejších členů fora. Většinou zde převládá názor nesahat, nemýt a podle mě to není zcela správně, špinavé, či lehce jinak poškozená optická plocha (třeba právě tou oxidací) dáva horší výsledky než kvalitní a čistá a dle mě docela viditelně.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět