AstroBASTL

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

AstroBASTL

#196

Příspěvek od hamr »

Je to zajímavé řešení. Určitě by se mi líbilo daleko víc než Solar fólie nebo drahý Herschel. Je to z hlediska ochrany zraku opravdu bezpečné?
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AstroBASTL

#197

Příspěvek od MilAN »

Je to naprosto stejné. K odrazu dochází na lesklé skleněné ploše pod úhlem 45°. Odráží se tedy cca 4% záření. Herschelův hranol funguje stejně, jen jeho klín je menší a dochází k menšímu tepelnému namáhání skla a jednostrannému odklonu paprsků
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
asadin
Příspěvky: 215
Registrován: 05. 01. 2010, 19:23
Věk: 68

AstroBASTL

#198

Příspěvek od asadin »

Je to z hlediska ochrany zraku opravdu bezpečné?... jen se nesmíš nad hranolem hrbit, když vyndáš okulár a upravuješ množství světla dvojitým pol. filtrem, aby ti náhodou nezasvítilo do oka ... měl jsem to jen tak periferně – jako varování.
SW 150/750 na CG-4; okuláry 3,5; 5; 8; 13; 21; a 28 mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AstroBASTL

#199

Příspěvek od MilAN »

Ale to je stejné u Herschelova hranolu . Po tom odrazu pokračuje dál 4% záření a je potřeba to zeslabit ještě 1000x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
asadin
Příspěvky: 215
Registrován: 05. 01. 2010, 19:23
Věk: 68

AstroBASTL

#200

Příspěvek od asadin »

a je potřeba to zeslabit ještě 1000xVšak taky polarizák má co dělat, je skoro na doraz. S ND filtrem k němu je to lepší a pohodlněji (ve větším rozpětí) se pak ladí stupeň ztmavení.
SW 150/750 na CG-4; okuláry 3,5; 5; 8; 13; 21; a 28 mm
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

AstroBASTL

#201

Příspěvek od Stanislavxyz »

Aleto je stejné u Herschelova hranolu . Po tom odrazu pokračuje dál 4% zářenía je potřeba to zeslabit ještě 1000x  
Však se taky k Herschelově hranolu doporučuje filtr ND 3.0, tedy jak píšeš- 1000x zeslabující. Osobně bych si ho tam dal napevno, pak teprve otočné polarizační.


Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
asadin
Příspěvky: 215
Registrován: 05. 01. 2010, 19:23
Věk: 68

AstroBASTL

#202

Příspěvek od asadin »

ještě jedno zrcátko, pro odklon paprsků  ... už ho tam mám. Přišrouboval jsem nad hranolem obdélníček zrcadlového plechu. Když totiž člověk přidržel vzadu u výstupu hranolu ruku, tak to za chvilku začalo pálit.
Se zahříváním při delším pozorování nemám zatím zkušenost, ještě se mi nepovedlo uskutečnit. Rád bych o víkendu, když vyjde počasí. Ono i to uchycení hranolu do plastové desky je prozatímním řešením. Chtěl jsem jen bez předchozích zkušeností vyzkoušet, jestli to funguje. Začínám přemýšlet o hliníku.
Obraz Slunce je opravdu evidentně lepší. Už při prvním pohledu do okuláru jsem byl překvapený. Když jsem pak porovnal pohled přes AstroSolar a následně přes hranol, ujistil jsem se, že to není jen subjektivní pocit.
SW 150/750 na CG-4; okuláry 3,5; 5; 8; 13; 21; a 28 mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AstroBASTL

#203

Příspěvek od MilAN »


Však se taky k Herschelově hranolu doporučuje filtr ND 3.0, tedy jak píšeš- 1000x zeslabující. Osobně bych si ho tam dal napevno, pak teprve otočné polarizační.
Pokud budeš uvažovat o zkřížených polarizátorech, potom by tam byl ale vhodnější filtr někde na hodnotě ND=2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

AstroBASTL

#204

Příspěvek od Stanislavxyz »

Pokud budeš uvažovat o zkřížených polarizátorech, potom by tam byl ale vhodnější filtrněkde na hodnotě ND=2
Taky mě to napadlo, že stačí slabší (při použití spolu s dvěma polarizačními), ale třeba Lunt má v některých "herschel hranolech" vestavěný ND 3 a k tomu doporučuje použít ještě polarizační (pro vizuální použití). http://luntsolarsystems.com/product/whi ... ar-wedges/
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

AstroBASTL

#205

Příspěvek od Vrána »

Jen malý příspěvek k tématu. Podobný výtvor  ;Dpoužívám k plné spokojenosti už několik let.Konstrukce je prakticky stejná jako u asadina,jen hranol je nevím z čeho o trochu větší než z triedru a přilepil jsem ho silionem do okýnka z na černo eloxovaného hliníku.Jako filtr před polarizák používám kousek solar folie a nepoznal jsem v kvalitě obrazu žádný rozdíl.Při prvních testech jsem nechal koukat dalekohled 135/1620 na sluníčko víc než hodinu a folie naprosto v pohodě,ale bez ní je toho světla i přes polarizák na oko hodně moc.Stínítko za hranol nemám,ale vím,že to umí slušně popálit pupek nebo nohy TAK POZOR.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AstroBASTL

#206

Příspěvek od MilAN »

Tohle řešení mi přijde příliš riskantní. Přeci jen ta fólie je v koncentrickém svazku, kde se slušně zahřívá. A je to fólie - netuším, co a jak dlouho vydrží. To je přeci jen jiná situace, než kdy je fólie před objektivem. Navíc, nevím, jaká je výhoda tohoto řešení před samotnou fólií před objektivem. Vnáší tam vady jak hranol, tak i navíc fólie. Výhodou hranolu / Herschelova hranolu/ je podstatně lepší kvalita obrazu ( samozřejmě ale za "přiměřenou "cenu ).
Nevím, jakou tam máš fólii, ale pokud tam je vizuální s ND=5 , tak by měla stačit na zeslabení slunečnoho světla. Ty ho navíc zeslabíš hranolem ( cca 25x) , a dále polarizáky ( minimálně 2,5x), to je skoro o další 2 řády.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

AstroBASTL

#207

Příspěvek od Vrána »

Souhlasím,ale hranol odvede tolik tepla,že ten zbytek už folii nevadí.Proto ten test bez koukání do okuláru.Jak by to dopadlo u ještě větších průměrů objektivu nemůžu posoudit.Docela na začátku jsem použil černý kinofilm a taky mu to neublížilo.Co se týká barvy,je pravda,že obraz získá jiný odstín,ale je jaksi brilantnější s více podrobnostmi.Někde jsem se dočetl,že kvalita filtru mezi objektivem a okulárem není už pro vizuál tak kritická,ale netvrdím,že je to pravda.Rád se poučím.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

AstroBASTL

#208

Příspěvek od MMys »

Samozřejmě že poškození obrazu, které tam zanese filtr blízko před fokální rovinou, je podstatně menší, než když se dá filtr před objektiv.

Folie je asi ta fotografická, ne ? S vizuální bys to měl hrozně tmavé.

Folie to zcela jistě vydrží. I kdybych uvažoval objektiv 10cm a výkon 1kW/m2, tak je to před hranolem 7.8W. Za hranolem už jen nějakých 300mW (4%).  Z toho navíc ta folie většinu odrazí. Ale i kdyby se to absorbovalo v neutrálním filtru, je to už velmi bezpečné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

AstroBASTL

#209

Příspěvek od Vrána »

Folii mám vizuální a obraz tmavý není,musím mu ještě trochu pomoci polarizákem,ale beru to jako výhodu,protože si mohu nastavit jas tak,jak mi momentálně vyhovuje.Polarizační filtr při max. stmavnutí barví do modra,ale s použitím fólie stačí nepatrně pootočit a barva se neprojeví.Je to jen bastl,ale mě funguje.
Uživatelský avatar
asadin
Příspěvky: 215
Registrován: 05. 01. 2010, 19:23
Věk: 68

AstroBASTL

#210

Příspěvek od asadin »

Oživím ještě náhradu Herschelova hranolu.
1 – uchycení v plastu nahrazeno uchycením hranolu do černou matovkou nastříkaného hliníku. Uvažoval jsem také o připevnění pomocí šroubků, ale na základě vlastní i Vránovy zkušenosti jsem znovu zvolil jednodušší přilepení tavnou pistolí.
2 – fotografie celého Sun-setu:
http://www.imagehosting.cz/?v=imgp0031.jpg
a) stínítko, okoukané na Liticích (nebo Litici?) hradě od Vejra (díky za inspiraci)
b) sluneční hledáček, okoukaný od Luntu http://www.supra-dalekohledy.cz/hledace ... -4357.html, ke spatření byl na loňských Liticích (Kami ho má ve své fotoreportáži). Ve zkrácené černé krabičce od kinofilmu otvor, který se promítá na stěnu průhledné krabičky, sloužící jako matnice. Nalezení Slunce podle vyznačeného terče je otázkou několika vteřin.
c) „můj“ Herschelův hranol
V sobotu 7.2. bylo odpoledne jasno a tak jsem strávil dvě a půl hodiny čučením na Slunce. Možná mi to časem zevšední, ale při tomto prvním normálním „provozním“ využití hranolu jsem byl fascinovaný brilancí obrazu a detaily. Začal jsem šedesátinásobným zvětšením, pak 75× a nakonec i 120×. Místy obraz sice dost plaval, ale přes neklid atmosféry se daly vykoukat dříve s fólií nevídané detaily. Asi jako na tomto snímku, když po jeho zobrazení kliknete pro zvětšení. http://sdo.gsfc.nasa.gov/assets/img/lat ... 8_HMII.jpg
SW 150/750 na CG-4; okuláry 3,5; 5; 8; 13; 21; a 28 mm
Odpovědět