AstroBASTL

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

AstroBASTL

#226

Příspěvek od juh »

Pro pobyt mimo dosah napájení existuje elegantní bezbaterkové řešení ...
V tomto smere sme v podstate pakovia, doslo mi to az nedavno, ked som si pozeral jednu vyjazdovu montaz, na ktorej boli pouzite PET flase ako protizavazie. Preco nepouzit namiesto protizavazia jednoduchu konstrukciu, na ktorej budu uchytene aspon dva gelove olovene akumulatory? Ved s tymi zavaziami a akumulatormi sa niekam treba trepat tak ci tak a takto akumulatory nahradia aspon cast vahy pripadajucu na protizavazia. Urcite to mam v plane zrealizovat aspon na jednej z montazi. Bolo by to idealne prave na vyhrievanie optiky, pretoze tam treba tahat kable len k dalekohladu, nikde inde.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

AstroBASTL

#227

Příspěvek od MMys »

Jenomže tazatel (Dansemacabre) má nějakého malého dobsonka (ne paralaktiku) a nemá auto, takže kombinakce dopravní prostředky + pěškobus A tady se olovo težce pronese.

Opravdu bych to řešil stylem teplá kapsa na okuláry, plus nějaký lehký akumulátor na zrcátko. Nejlépe vyjdou modelářské Li-Pol aku. Potom dobíjecí NiMh.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

AstroBASTL

#228

Příspěvek od FrantaB »

Že má dob a pěškobus jsem zaregistroval, ale 2 kg aku mi nepřijde jako takový problém. Je fakt, že 7,4V/4000 mAh je u Pecky k mání za 600 a váží osminu, takže na nošení vlastně nic a izolovaná bednička a vyhřívání na zimu kvůli zachování kapacity dává lepší bilanci než dohřívat dvě kila olova.
Proto jsem psal "zdechlou" pro účely motorky-bude nejspíš zadarmo a těch 6k se dá v začátku využít jinak.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

AstroBASTL

#229

Příspěvek od juh »

MMys: Bolo to mienene ako vseobecna uvaha s pouzivanim baterii, nie ako konkretna rada pre Dansemacabre. Ak to nesuvisi s temou, mozeme to kludne zmazat.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

AstroBASTL

#230

Příspěvek od Dansemacabre »

Baterie bude konkrétně na zimu docela užitečná zátěž navíc, jelikož mimo výhřevu sekundáru se na to dá napojit i výhřev do bot nebo rukavic Stejně mám v plánu pořídit malý solární akumulátor k dobíjení mobilu na delších čundrech (kapacita 2-6000mAh podle ceny), tak to teď s dalekohledem dostane ještě další rozměr. Třeba tahle je už dražší, ale mohla by v noci na pár hodin utáhnout tablet, světlo i výhřev a přes den se zase "sama" nabít (nejsem si jenom jistý tím, jestli se odporovým obvodem nějak neničí): https://www.alza.cz/a-solar-lava-charger-d419102.htm
Těším se na bastlení.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

AstroBASTL

#231

Příspěvek od vla »

Bastlit se nechá za předpokladu nějakých minimálních znalostí. Uvedený zdroj má špatně udanou kapacitu, nebo špatně uvedené ostatní parametry, které s ní poněkud nekorespondují. Spočítej si třeba jen za jak dlouho se uvedeným výkonem bude udávaná velikost akumulátoru nabíjet. Rozhodně to nebude 8h, jak tvrdí specifikace. Atd. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

AstroBASTL

#232

Příspěvek od Dansemacabre »

V nezávislém testu i u výrobce je http://www.nikktech.com/main/articles/g ... ger-review 4000mAh, Alza asi kecá.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

AstroBASTL

#233

Příspěvek od vla »

To, že krabička vypadá stejně, neznamená, že musí mít i stejná střeva, takže Alza může mít akumulátor větší. jenže moje odpověď spíš byla o tom, že je třeba si udané parametry srovnat a zjistíš, že nemůžeš počítat s využitím tohoto zařízení na dobastlení čehosi, protože buď kapacita není jak uváděná, nebo to přes Slunce s daným výkonem nenabiješ za daný čas atd. V tomto případě je možné, že to nabiješ z noteboku, či jiného zdroje za 4 hodiny při 100% účinnosti??? a 4Ah, ale nikoli z toho mini solárního panelku, ani za 8 hod. tím pádem již druhá noc nebude mít uvažovanou kapacitu k dispozici.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

AstroBASTL

#234

Příspěvek od FrantaB »

Tak pokud je úvaha i o vyhřívaných vložkách do bot, schyluje se k napájení tabletu/notebooku v zimě a možná i paralaktice (a autu), tak zatím nikdo nevymyslel nic lepšího, spolehlivějšího, trvanlivějšího a všeobecně idiotensichr soldatenfest und wasserfest než trakční (nikoliv startovací) akumulátor 12V/44 a více Ah, na zimu v izolované bedně (nebo termotašce) s regulací a vyhříváním asi 7W.
Za 1800,- co dáš za ten udělátor z Alzy máš mnohonásobně důkladnější a trvanlivější řešení. Jinak to dobití za 8 hodin-k smíchu k pláči-fakt nevím... Technická demence se rozlézá světem hrozným způsobem. A na čundry je lepší řešení mobil s dlouhou výdrží a druhá baterka, IMHO
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

AstroBASTL

#235

Příspěvek od Libcz »

Pokud by někdo měl zájem, tak jsem koumal napojení drátěné spouště, co mám na Canon, k Nikonu D7000. Ten používá konektor MC-DC2, který je společný pro drátěnou spoušť a GPS modul.


Padne tam kabel USB B mini hirose, ale musí se trochu upravit, nikon tam má takový výstupek, jak je vidět na obrázku.
Předpokládám, že barevné značení vodičů bude u všech kabelů stejné, takže stačí učmiknout USB koncovku a místo ní dát stereo jack 2.5 zásuvku, na kterou se to nadrátuje podle následujícího rozkresu:

To je taková ruční práce, já to lépe nepopíšu Ta foťáková zásuvka je tam nakreslena při pohledu na ní, nápis "zámek" znamená kam přijde ta strana zástrčky kabelu, kde je trojúhelníček, viz obrázek

Pro expozici musí být spojený focus i shutter se zemí zároveň. Kabel má ale protilehlé dvojice propojené, takže se v nikon zásuvce "uzemní" i protilehlé piny - risknul jsem a nic neshořelo
Zapojení zásuvek pro drátové ovládání (jak pro canon tak nikon) jsem čerpal odsud

Vím, je ten "návod" takový stručný, nedokonalý a narychlo spíchlý, ale snad pochopitelný. Měl by se pak Nikon dát ovládat čímkoliv, co ovládá Canon.
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

AstroBASTL

#236

Příspěvek od biker.fm »

Pri jednom ze spolecnych pozorovani v Beskydech kamarad Honza OV mel u kufriku
cervenou celovku a ta mu slouzila jako lampicka do kufriku. To me inspirovalo k zbastelni
vlastniho osvetleni a vysledek je videt videt na obrazku  ;)

Pokud bude treba, dodelam regulaci jasu.

Osvetleni je plosne nez spise "bodove" a tak se da dobre pouzit i pro studovani map.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

AstroBASTL

#237

Příspěvek od Giftmacher »

Časem tam dám lepší hledáček. Prostor vedle foťáku se dá třeba využít na trvale umístěný fén ;D
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

AstroBASTL

#238

Příspěvek od Lamid »

Na internete som našiel obrázok ako z AZ goto urobiť EQ goto.

Čo na také použitie hovorí montáž a aká je presnosť, o tom som nenašiel nič.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

AstroBASTL

#239

Příspěvek od FunTomas »

Firmwéru v tomto prípade treba asi povedať, že sa montáž nachádza na severnom (eventuálne južnom) póle. Len tak bude pohybovať iba jednou osou. Mám obavy, že nebude schopný nabehnúť na objekty pod pomyselným horizontom.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

AstroBASTL

#240

Příspěvek od MilAN »

Na tohle by mohl asi odpovědět jen majitel/autor. Těch softů, které používají tyhle jednoduché montáže, je více variant. Pokud by to byl jeden z původních, jednoduchých, tak ten neřeší ani nastavení polohy , ani čas. A tam je možné, že vše bude fungovat- bez jakýchkoliv sofistikovaných omezení. Jen do AZ pohybu bude občas zasahovat motor pro výšku. Bude se to chovat jako ekvatoreální montáž, ale na focení to stejně moc nebude. Takže proč?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět