Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2341

Příspěvek od Homer »

Tyhle typy sporů nemají bez dohody zúčastněných prakticky žádná řešení. Hledat oporu u úřadů či práva a dokazovat, že mi vzniká újma kvůli omezenému výhledu skrz plot či stromořadí, má za výsledek jen ztrátu času, nervů a peněz. Bohužel. Bez dohody vlastně rozumné řešení neexistuje.
Tuto dohodu Vám budou taky úřady i ( solidní ) advokáti doporučovat jako první.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2342

Příspěvek od Cztwerec »

Asi máš pravdu. Něco jsem našel, ovšem nevím jestli to je směrodatné pro případnou vysvětlenou pro souseda.

Z pohledu vlastníka pozemku se jako rozumný důvod dá chápat obava, že vysazené stromy ohrozí v budoucnu podstatnou měrou podzemní vláhu i pod pozemkem, nebo že ho v budoucnu zastíní. Jenže to je asi jen pro pozemek zemědělský...

Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod (ovšem co je ten rozumný důvod?), může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m (nic neřešící obrat) a pro ostatní stromy 1,5 m.

Už vidím jeho reakci na to, když se ho zeptám jestli by si je mohl přesadit, nebo seříznout. A soud nepřichází v úvahu :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2343

Příspěvek od Homer »

Mám pravdu ;) . Ona ta citace nebude ani tak směrodatná, jako spíše směroplatná ( Kulový blesk ). Tedy asi k ničemu.
Obecně sice platí, že pozemek by neměl být zatěžován okolními vlivy, ale... Nevím odkud ta citace je, ale signifikantní je toto: Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného. Co když je místní zvyklostí sázet podle hranice zeravy či cokoliv jiného? Co mám dělat například já, když mi z lesního pozemku v sousedství spadne každý podzim na můj pozemek tak 10 vleků za auto listí? Můžu jít leda na lampárnu. Revírník se mi vysměje. A tak hrabu a hrabu...
Pokud není dohoda, je to jen ztráta nervů. Ale to jsme už trochu od tématu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2344

Příspěvek od Cztwerec »

Jo, jsme od tématu, škoda, že místní zvyklostí tam bude zřejmě to, co píšeš. No nic, zařídím se jinak (jsem flegamtik). Díky za diskuzi! :idea:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Snejks
Příspěvky: 25
Registrován: 08. 03. 2011, 19:25
Věk: 37

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2345

Příspěvek od Snejks »

Ahojte,
nevím jestli automatizace vzdálené hvězdárny patří přímo do této kategorie, ale vzhledem k tomu, že je nedílnou a vlastně zásadní součástí mé ještě nedodělané hvězdárny, proč se zde o tom nezmínit, když na tohle téma jsem zde nenašel vlákno a celkem nic.

Hvězdárna se nachází cca 120 km od mého domova a je situovaná v horském prostředí s čistým vzduchem a relativně malým světelným zněčištěním (pokud nepočítám zimní období). Již dříve jsem zde zmiňoval, že se jedná o typ s odsuvnou střechou a už má za sebou zkoušky vihřic a zatížení střechy těžkým sněhem a zatím bez nejmenších problémů - střecha neodletěla ani se nepropadla pod sněhem.

Bylo potřeba navrhnout řešení "pro všechny případy", tedy perfektní spolehlivosti a autonomii systému jako celku - pohon a ovládání střechy a montáž s PC a další zařízení (např ventilátor, ionizátor (čistička vzduchu - jarní pyl je zlo), meteostanice..atd.) jako jeden celek, který si poradí i v případě výpadku internetu nebo poruchy v některé nap. větvi nebo třeba i v případě blížící se bouřky.

Celý koncept je založen na trojité modulární redundanci, ale přidal jsem určitou hierarchii, kdy každý modul v zásadě vykonává stejnou činnost, ale každý modul dále na urč. úrovni vykonává specifickou činnost - první modul (nazval jsem jej kontrolní panel) pro sériovou komunikaci s PC a programem, který slouží k ovládání střechy a dalších periferií + odesílá informace o natočení montáže atd. kamery...

Druhý a nadřazený modul je modul Telnet a přes tento modul lze plně ovládat cokoliv ve hvezdárně. Komunikaci se serverem umožňuje protokol Telnet, tady by někdo namítal, že je to nezabezpečené, což je, ale program nedovolí jen tak někomu úmyslné poškození zařízení + je potřeba znalost příkazů...

Třetí modul je modul vyhodnocení dat z meteostanice, průměrování dat atd..., synchronizace času podle signálu DCF77 a v případě selhání obou modulů - panelu a telnetu automaticky zastoupí funkci a také dokáže odstavit montáž a zavřít střechu a čekat až se problém vyřeší. Tak to funguje se všemi moduly. Součástí meteo modulu je i webový server.

Další nedílná část je meteostanice - anemometr, přízemní teplota, teplota uvnitř pozorovatelny, vlhkost, detektor zamračené oblohy, intenzita osvětlení..., která je opět přes sériovou linkou propojena se všemi moduly navzájem a pokud dojde třeba k poruše, holt, střecha se otevřít nedá a pokud je otevřená, tak se sama za určitý čas zavře a vše se odstaví a počká se na vyřešení problému, o kterém dostanu podrobný výpis z autodiagnostiky na e-mail. Autodiagnostika běží na každém modulu a porovnávají se výstupy a v urč. intervalech moduly mezi sebou přepínají roli voliče, jsou napájeny zvlášť v případě výpadku hl. napětí atd.

No,... kdybych se měl rozepsat, bylo by to dlouhé, ale během zkoušek to vypadá, že za celou dobu a simulovaných problémů vše funguje perfektně. Samozřejmostí je i zabezpečení (PIR čidlo uvnitř, požární čidlo, čidlo vibrací střechy (pozná, pokud se někdo snaží násilím pohnout střechou, kamera).
Další fajn vymoženost je detektor blesků, který jsem ochudil o pořádnou anténu a detekuje bouřku jen cca 30km od místa. Pokud se četnost blesků zvýší, automaticky se hvězdárna odpojí od el. sítě a běží na záložní zdroj - jistota je jistota.

Zajímavostí je možná nezávislé ovládání montáže (zatím vyzkoušeno na NEQ6) v případě náhlého výpadku internetu nebo chyby komunikace montáže s PC a výpadku internetu (což se snad ani nemůže stát :D ), kdy se střecha začne sama zavírat po konci úkolu a montáž se nezaparkuje a hrozil by náraz střechy do dalekohledu - od toho jsem přidal "antikolider"..obyčejnou laserovou bránu, pokud se paprsek přeruší, zavírání se zastaví a přes RS232 rozbočovák pošle modul montáži příkaz k natočení dalekohledu a odstaví jej aby se mohla střecha opět zavřít. Na 4. pokus se zavře ať tam něco je nebo není.... Brzy vyměním EQ6 za montáž od Astrophysics s enkodéry a tento problém snad odpadne.

Úsilí jsem vynaložil nejen z důvodu klidného spaní ve chvíli, kdy se na disk ukládají snímky, vše jsem napsal na míru pro sebe, ale vzhledem k menšímu zájmu ze zahraničí řídit vzdálený teleskop se dá ke hvězdárně připojit odkudkoliv, kde je přip. k internetu a tak jsem to nejdůležitější napsal v AJ v ovl. programu.

Pokud má někdo dotazy nebo náměty - bylo by to super. Screenshoty:

PC program na ovl.
Je to napsané ve VB6 (trochu retro, ale v ničem jiném líp neumím :D... bez problému to frčí pod WIN 10, některé detaily jsou nedodělané jako třeba wind speed a rain kondice a pod tím je, že je zataženo... atd. Zatím to ladím.)

No a tak třeba vypadá komunikace přes telnet v programu PuTTY a výpis času synch. podle DCF77 (jistější než synch. s NTP serverem). Přes telnet lze zjistit VŠE co se děje s PC a všemi moduly.
telnet
Uživatelský avatar
Snejks
Příspěvky: 25
Registrován: 08. 03. 2011, 19:25
Věk: 37

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2346

Příspěvek od Snejks »

A ještě postnu nějaké foto + podrobnosti ze stavby:

Jako pohon jsem použil pohon pro brány do 400 kg + kovový hřeben. Motor je na 24V DC, takže je snadné v případě výpadku apod. pomocí step up měniče zavřít střechu v případě problému ze zálohy 12V. Co se týče hlučnosti - absolutně tichý chod a střechu utáhne bez problému i když jsem hmostnost vypočítal na +- 380 kg. Elektroniku jsem mírně poupravil.

Pohon

Další věc - střecha je izolovaná skelnou vatou ve 2 vrstvách s odraznou vrstvou ven, takže v létě bylo uvnitř chladněji než venku. Vše schováno pod parozábranou, na které jsem dal palubky - jsou lehké, takže jsem tím určitě snížil hmostnost a pevné je to dost. Ve stropě jsou 3 bodové LED svítidla, které si můžu rožnout večer - krom nich u podlahy budou červené schodišťové LED svítidla. Pokud by někoho zajímalo napájení, tak to mám vyřešené tak, že veškeré kabely, kde se předpokládá pohyb jsem zvolil ze silikonu pro teploty -60°C - 180°C , tedy pro průmyslové aplikace a kabel se svěsí pokud bude střecha otevřená. Vzhledem k tomu, že se tam pohybovat moc nebudu, neměl by to být ani kosmetický problém, protože by měl být při zavřené střeše schovaný pod prach. zábranou. Díra vpravo je na ventilátor.
foto
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2347

Příspěvek od Cztwerec »

Velice zajímavé! Pěkný popis stavby a funkcí.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2348

Příspěvek od Radik »

Zajimave. Jedna domaci hvezdarna - kopule - se pred par lety zrodila v Roudnicce (HK) hned za vrskem kopce panelovky podel chatovy osady. Tak SI rikam, zda je to nekdo z tohoto fora? :)
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2349

Příspěvek od alda »

to Snejks:
Musím říct, že to vypadá naprosto úžasně a věřím, že taková hvězdárnička je sen mnoha zde diskutujících. A to nemusí být 120km od domova. samotnému by se mi líbilo mít některé věci podobně automatizované a to mám hvězdárnu s odsuvnou střechou na zahradě.
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2350

Příspěvek od jirka.P »

Zdravím Vás.

Je Vás tu na fóru mraky co si postavily domek s odsuvnou střechou,proto bych se Vás chtěl zeptat na radu.
Jelikož letos taky plánuji postavit astro domek,chtěl bych se poradit ohledně půdorysu domku.Máte určitě spoustu zkušeností,kdežto já žádné nemám a rád bych se vyhnul pozdějším problémům.Vlastě bych potřeboval vědět jaký zvolit půdorys tak,že bude domek malý,ale aby jsem tam mohl provozovat notebook kvůli pointaci.Výšku bych taky nebral podle dveří,já sám mám 170cm. takže řezání dveří není problém.
Chci tam provozovat newton 250/1000 na EQ montáži.
Děkuji za případné odpovědi.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2351

Příspěvek od ladis »

Přidám se též s prosbou o radu ohledně velikosti základny pro stejný roll-off roof domeček, ale pro dva pilíře (tedy dva dalekohledy). Montáže budou EQ6 a HEQ5. Stačí na dva dalekohledy základna 3,5x2 (2,5)m?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2352

Příspěvek od Psion »

Já mám rozměry domku 2,5 x 2,5 metru a na jeden dalekohled je to tak akorát, něco zaberou police, pracovní úzký stolek. sezení apod.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2353

Příspěvek od MilAN »

Jeden z rozměrů může být 2 m jako minimum, druhý by ale měl být alespoň 2,5m.
to ladis: ta délka je pro 2 pilíře určitě málo. Pod 4 m bych nešel ale spíš 4,5 m, šířku 2,5m
Tohle bych doporučoval vyzkoušet v reálu, klidně v místnosti a dorovnat nábytkem :) kreslení na papíře je hodně zkreslující
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2354

Příspěvek od ladis »

Díky pánové.

Milan: vzdálenost mezi pilíři tedy 2m by stačila? Jinak při délce domku 4.5m a šířce 2.5m je asi nutné odvalovat střechu bezpodmínečně jen po té užší straně? Pokud bych ji z prostorových důvodů chtěl odvalovat "do čtverce" po straně 2.5m, tak asi by to celé se příčilo, nebo ne? Představa délky konstrukce 9m mě děsí.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2355

Příspěvek od milo »

jirkaP:Já mám 2,5*4,5metrů a jestli chceš mít koutek na počítač,tak je to akorát!Foto viz.odkaz
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Odpovědět