Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#16

Příspěvek od Duk »

Není asi od věci se zamyslet, jak daná montáž má v budoucnu fungovat, od toho se mi i rozšiřují možnosti provedení, vlastně i zjednodušení.
Dnes je již módou, někde nutností, apod. mít tzv. automatický dalekohled, sedět pěkně v teplíčku a dalekohled at si mrzne pod odtaženou střechou.
V tomto případě není nutno se zabývat mohutným pilířem, řádně oddilatovaného vůči graciditě podloží, či samotné podlahy.
Ovšem je to jen jedno řešení v příp.autom.dalekohledu

V druhém případě, klasické montáže okolo které se bude dupkat a podobně, bych neřešil už vůbec otázku nějakého koberce.
Pravda je tady jistá, pilíř nesmí být spojen s podlahou a to jak s podkladním, tak i vrchním betonem, tuto věc spolehlivě vyřeší vsunutí miralonového pásu, který vkládáte i mezi obvodové zdivo a vrchni beton.
A k tomu koberci, v případě, že se dostanete se stavbou až do této fáze, budete muset řešit vložení (natavení) hydroizolačního pásu mezi podkl. a vrchní beton (chcete-li podlahu). Tím chci jen říct, že v této fázi je už vhodné pouvažovat o vložení např 5cm EXP polystyrenu, příp. tvrzené vaty.
Splní to účel kročejové izolace, i když v tomto případě ne doslovně, ale omezí, utlumí vibrace betonové plochy.
A jistě příjemná další neméně podstatná výhoda, nemrznou nám tolik nohy.
Než snad použití koberce, napadá mě například vylepšení pohledu na betonovou podlahu, pokládka desek OSB v cca 15mm opatřené ve dvou vrstvách laku (epoxid. a pod. dnes široká škála podlah. laků)
A teď se nechám kamenovat.
Zdraví D. :-*
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#17

Příspěvek od Habl »

Samozřejmě plně souhlasím, neřešil jsem všechny možné varianty.Sám mám dřevěnou stavbu s podsklepením pod celým objektem. V nadpisu je též napsáno, že se jedná o návrh.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#18

Příspěvek od Duk »



To záleží na tom, kde to je: na jakém podloží a do jaké míry je půda nasáklá vodou. Je-li podíl vody velký, je půda "nestlačitelná" a chová se trochu jako "hydraulické zařízení". Na suché písčité půdě je to mnohem lepší.


To V.K.:
V případě, že máte vytipovaný vhodný pozemek, i v tomto případě existuje řešení, pravdou je, že se o něco málo zvýší náklady, ale na druhou stranu toto řešení v jistých lokalitách bývá jediné řešení.
Odborně se tomu říká gravitační drenáž.
Celá věc spočívá v tom, že po obvodu, v úrovni základové spáry (t.j. styk vyhloubené rýhy se základovým betonem), vedeme jednu, lépe dvě (záleží na množství vody) drenážní hadice průměru cca 100mm (bývají to takové žluté harmoniky), které by měly být obsypány štěrkem, frakce cca 32 mm, a celé to zabaleno v geotextílii, vyspádované mimo stavbu a ukončené opět štěrkovým řečištěm (neboli trativodem).
Mám toto vyzkoušené a mohu svědomitě potvrdit, že to funguje. (SPORT CENTRUM Pomezní boudy- Malá Úpa)

Zdraví D.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#19

Příspěvek od Habl »

Záleží též hlavně na hladině spodní a deštóvé vody a
jejím kolísání. Zpravidla nepropustná jílová vrstva může
zapříčinit vzlínání vody.Zde je opravdu nutné uvažovat
o oddrenování.
Na svazích je též nebezpečí, že část podmáčeného terénu
může ujet nebo se posunout.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#20

Příspěvek od golan »

Posielam svoju kvapku do mlyna, mam domček už 5rokv a som s nim konc spokojný.
Je to domček pre Newton 300/1500 na paralaktickej montáži /nemecká krížová z protizávažim/ + go-to pohon z ovládaním na diaľku.
Domček je na 30 rokov starej navážke našej záhrady /cela štvrť bola veľké jazero/ povrchová voda je na dva „štichy rýľom“. Základ stĺpu je 2,5 m hlboko v pôvodnom dne jazera, na dne bola spravená platne o rozmeroch 120x120cm a z nej vystupuje stĺp o rozmeroch 70x70cm. Platne je zasýpaná kamennou drtou stĺp zahrnutý zeminou, koniec stĺpa je na úrovni podlahy.
Domček nemá základ je to železobetónová platňa 300x300 cm z dierou80x80cm a hrúbkou
20cm. Domček je orientovaný sever –juh pričom na južnej strane je 140cm a na severnej strane 180cm vysoký. Je z dreva konštrukcia je z hranolov 10x10 cm cely je obitý palubovkou hrúbky 2 cm z vnútra je zaizolovaný 10cm hrubou sklenou vatou a ta je zakrytá surovou drevotrieskou. Strecha je delená na dve rovnako veľké a ťažké časti. Každá časť sa odsúva mimo domček po koľajničkách ktoré sú L profilu. Obe časti sú spojene oceľovým lankom cez kladku, keď ťahám spodnú dolu horná ide automaticky hore.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#21

Příspěvek od Pavuk_ »

golan napsal: Posielam svoju kvapku do mlyna, mam domček už 5rokv a som s nim konc spokojný.
Je to domček pre Newton 300/1500 na paralaktickej montáži /nemecká krížová z protizávažim/ + go-to pohon z ovládaním na diaľku.
Domček je na 30 rokov starej navážke našej záhrady /cela štvrť bola veľké jazero/ povrchová voda je na dva „štichy rýľom“. Základ stĺpu je 2,5 m hlboko v pôvodnom dne jazera, na dne bola spravená platne o rozmeroch 120x120cm a z nej vystupuje stĺp o rozmeroch 70x70cm. Platne je zasýpaná kamennou drtou stĺp zahrnutý zeminou, koniec stĺpa je na úrovni podlahy.
Domček nemá základ je to železobetónová platňa 300x300 cm z dierou80x80cm a hrúbkou
20cm. Domček je orientovaný sever –juh pričom na južnej strane je 140cm a na severnej strane 180cm vysoký. Je z dreva konštrukcia je z hranolov 10x10 cm cely je obitý palubovkou hrúbky 2 cm z vnútra je zaizolovaný 10cm hrubou sklenou vatou a ta je zakrytá surovou drevotrieskou. Strecha je delená na dve rovnako veľké a ťažké časti. Každá časť sa odsúva mimo domček po koľajničkách ktoré sú L profilu. Obe časti sú spojene oceľovým lankom cez kladku, keď ťahám spodnú dolu horná ide automaticky hore.
to je on (ona):

+ velky obr
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#22

Příspěvek od Habl »

Jen více kapek do mlýna!
Mám jen jeden dotaz: L profil po kterém se pohybuje střecha s případnou vrstvou mokrého sněhu může svojí hmotností působit na vodorovně uložené dřevěné trámky, které by mohli býti deformovány, nevidím tam totiž žádné šikmo uložené výztuhy, nebo svislý sloupek roznášející případné zatížení.
K způsobu uložení na desce se plně s těmito informacemi nemohu vyjádřit.
Dobře řešená drobná stavba pro daný záměr s tradičními
materiály použitými na realizaci.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#23

Příspěvek od golan »

Priečne nosníky sú zlepené zo smrekových dosák, tak znesú dosť veľkú zaťaž.
Odsun strechy funguje dobre L profil je naskrutkovaný na hranoloch 10x10 cm a v ňom jazdí strecha, kolieska sú obyčajné ložiská 6204.

K způsobu uložení na desce se plně s těmito informacemi nemohu vyjádřit.-?....
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#24

Příspěvek od Habl »

K dotazu: pokud jsou vodorovné hranoly rozměru 10/10 cm, měli by unést přibližně až 135 kg/m2 (mokrého sněhu),(neznám trvalé zatížení od konstrukce střechy)
K zakládání na železobetonové desce: Pokud není agresivní spodní voda, není žádný problém.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#25

Příspěvek od golan »

Spodná voda!! ;D Tej sa nebojím ta je 4 m hlboko ale povrchová voda tu roby dobru šarapatu.
Štvrť v ktorej bývam je zavezené jazero neodvodnené. Práve preto domček nemá základy cez zimu s nim zima cvičí ako sa jej zachce a preto je základ stĺpa tak hlboko až v dne pôvodnej íľovej naplavenine. Zaťaženie strechy som nikdy nerátal vychádzal som zo skúseností zo stavby striech. 8) Z celou konštrukciou som spokojný funguje to dobre a spoľahlivo za 5rokou nebol problém.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#26

Příspěvek od Habl »

golan napsal: Spodná voda!! ;D Tej sa nebojím ta je 4 m hlboko ale povrchová voda tu roby dobru šarapatu.
Štvrť v ktorej bývam je zavezené jazero neodvodnené. Práve preto domček nemá základy cez zimu s nim zima cvičí ako sa jej zachce a preto je základ stĺpa tak hlboko až v dne pôvodnej íľovej naplavenine. Zaťaženie strechy som nikdy nerátal vychádzal som zo skúseností zo stavby striech. 8) Z celou konštrukciou som spokojný funguje to dobre a spoľahlivo za 5rokou nebol problém.

Pokud stavební úřad povolil na neodvodněném pozemku (po zavážce jezera) bytovou výstavbu měl
by minimálně předem upozornit investory
i na vyvolané investice v souvislosti s jakoukoliv výstavbou.
Navíc bylo zvykem, že byly provedeny před výstavbou
investiční práce spojené s inženýrskými sítěmi, včetně
deštové kanalizace.
Další podrobnosti pište na můj soukromý mail.
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#27

Příspěvek od Duk »

Habl napsal:

Pokud stavební úřad povolil na neodvodněném pozemku (po zavážce jezera) bytovou výstavbu měl
by minimálně předem upozornit investory
i na vyvolané investice v souvislosti s jakoukoliv výstavbou.
Navíc bylo zvykem, že byly provedeny před výstavbou
investiční práce spojené s inženýrskými sítěmi, včetně
deštové kanalizace.
Další podrobnosti pište na můj soukromý mail.   No přesněji řečeno, takováto skutečnost by měla být předmětem územního řízení, tedy před vydáním samotného stavebního povolení.
Příslušný stavební úřad by měl, resp. je jeho poviností v takovém případě provést geologické sondy k posouzení stavu podloží a s následnou nabídkou k odprodeji řešit v územku (odvodnění apod.)
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#28

Příspěvek od golan »

Páni, bavíme sa o obdoby z pred 30 rokov!!!!!!!! Asvaltovu cestu tam robili keď som mal 10 rokov. Ešte teraz tam je pozostatok toho jazera...
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#29

Příspěvek od Habl »

Duk napsal:
No přesněji řečeno, takováto skutečnost by měla být předmětem územního řízení, tedy před vydáním samotného stavebního povolení.
Příslušný stavební úřad by měl, resp. je jeho poviností v takovém případě provést geologické sondy k posouzení stavu podloží a s následnou nabídkou k odprodeji řešit v územku (odvodnění apod.)
Souhlasím že se jedná o územní rozhodnutí, ale psal jsem obecně, že to musí býti dořešeno před vydáním stavebního povolení. Děkuji za upřesnění. Rád by jsem tuto diskusi ukončil jde to trochu mimo rozepsané téma. I když to je cca 30 let neměl by příslušný úřad býti k tomu lhostejný!
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#30

Příspěvek od Duk »

Habl napsal:

Souhlasím že se jedná o územní rozhodnutí, ale psal jsem obecně, že to musí býti dořešeno před vydáním stavebního povolení. Děkuji za upřesnění. Rád by jsem tuto diskusi ukončil jde to trochu mimo rozepsané   téma. I když to je cca 30 let neměl by příslušný úřad býti k tomu lhostejný!
Habl  
Nemýslím, že diskuze na toto téma jsou až tak zbytečné. Je mezi námi spousta astronomů amaterů, kteří se chystají na stavbu hvězdárničky,
včt.mé osoby a je už jedno jestli kopule nebo obdélníčku s odsuvnou střechou.
Technologie stavebních prací a poznávací výlety po úřadech jsou totožné.
Toť jen na vysvětlenou, zda-li se jedná o bezvýznamné téma
Odpovědět