Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2326

Příspěvek od Homer »

Jo, izolaci proti vlhkosti pod obvodovým zdivem taky nevidím, ale říkal jsem si, že při té důkladnosti to nějak vyřešil a není to na fotkách patrno. Co se týče vynesení roštu - to by určitě podle fotek šlo osadit na obvodovou zeď a sloupku se mohl vyhnout. Schodišťovým ramenům a podchodnosti by to nemělo vadit. Ale koukáme se jen na ty fotky...
Při svépomoci a velikosti stavby to není nijak nedostupná záležitost ani pro našince, nejsložitější je z toho stejně kopule a možná někde i nějaký byrokrat na stavebním úřadě :x ...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2327

Příspěvek od Kami »

Koukám, že jsem najdutým odkazem na stavbu zmíněné hvězdárničky udělal docela rozruch. Majitel to má celkem dobře vše zdokumentováno, což je pěkné. Chyb, které jste už zde uvedli, těch jsem si všiml také. Hlavně ty izolace a dilatační - vibrační spáry mi nebyly jasné. V celku je to však dobře řešená hvězdárnička, i když by se nemnohá vylepšení našla. Vše je otázka vkusu, stavebních možností a hlavně financí,.... těch především. :(
Možná by šlo vyštourat jak dlouho to stavěl, co bylo za překážky řešení a i konečná suma (dotace, spolek, bohatý strýček?).
Na stránkách se majitel pouští i do techniky a optiky, což je velmi chvályhodné. Opravdu zasluhuje uznání.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2328

Příspěvek od Homer »

Tato hvězdárna má skutečně inspirativní potenciál. Pokud si odmyslíme kopuli, pak na realizaci stavby 4x4 m, vysoké cca 6m skutečně není třeba dotací, spolků ani bohatého strýčka. Za hubičku to není, ale kdo je schopen použít na stavbu své ruce a bude kupovat jen materiál plus řekněme na začátku bagřík a menší sklápěčku na půl dne a během stavby nějaký ten klempíř či elektrikář, pak to není až takový problém. Nadpraží nemusí být nutně půlkruhová a tedy s atypickými výplněmi, jednoramenné schodiště si umím představit kovové v zinku, ev.dřevěné atd.
Dost spolkne kopule, nevím zda si ji stavitel udělal nebo nechal dělat - tam by byl značný rozdíl.
Ono mezi námi, pokud by dané místo nevyžadovalo vyšší umístění kopule, mohlo by se to postavit i o podlaží nižší - dole "kancelář" a nad tím kopule.
Pak to může z pohledu ceny docela konkurovat domečkům s posuvnými střechami. Aniž bych tedy chtěl vyvolávat polemiku co je lepší :lol: .
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2329

Příspěvek od Stratus »

Homer píše:Ono mezi námi, pokud by dané místo nevyžadovalo vyšší umístění kopule, mohlo by se to postavit i o podlaží nižší - dole "kancelář" a nad tím kopule.
Tím by se, ale ztratilo to krásné na této stavbě, která vypadá jako hlava. Okna - to jsou oči, okno ve dveřích ústa a nad nimi nos. Moc pěkné ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2330

Příspěvek od MilAN »

Homer píše: Dost spolkne kopule, nevím zda si ji stavitel udělal nebo nechal dělat - tam by byl značný rozdíl.
Ono mezi námi, pokud by dané místo nevyžadovalo vyšší umístění kopule, mohlo by se to postavit i o podlaží nižší - dole "kancelář" a nad tím kopule.
Pak to může z pohledu ceny docela konkurovat domečkům s posuvnými střechami. Aniž bych tedy chtěl vyvolávat polemiku co je lepší :lol: .
¨
Pokud si prohlížím ty fotografie s postupem budvoání a stavění , tak tam je celý postup zhotovování kopule na místě celkem osvědčenou ale velmi jednoduchou metodou na místě.Zrovna tak, jako stavba montáže a podobně. Takže bych to všechno tipoval na jeho práci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Toliman
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 01. 2013, 19:16

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2331

Příspěvek od Toliman »

Zdravím stavitele amatérských hvězdáren, nějaká ta dotace jako v Husinci by se mi též hodila. Začal jsem před pár lety, zároveň přestavuji bydlení, tak času ani peněz není přebytek, zatím jsem výškou ve 3 metrech uvnitř hospodářské budovy, půdorys je 3 x3 metry, cílem je vystavět až nad hřeben střechy - výhled na jih vevýšce 8 metrů,bude potřeba něco jako stavební povolení, snad bude stačit ohlášení, vzhledem k novele St. zákona. Oslovený stavební úřad moji vizi v podobě předložené papírové makety "rozcupoval" s poukazem na zpracovaný územní plán obce, kde je zakotveno, že nová zástavba bude respektovat charakter a výškovou hladinu stávající zástavby, nesmí se nepříznivě uplat. nadměrným měřítkem, nevhodným tvaroslovím, (nazval jsem to hvězdárnou- blbě), nesmí překročit výškový horizont stávající zástavby, nesmí využívat netradičních materiálů (plechová kopule a okolo jsou klasické střechy s pálených tašek atd...) Poslední stanovisko úřadu je možnost Stavební úpravy stávajících hospodářských budov, ale s podmínkou nepřekročení výšky hřebene. Konečná verze by se měla podobat uveřejněné německé hvězdárně, ale posazené na původní hospodářské budově. Až zvládnu umístění fotek,děkuji předem za radu, rád se podělím s ostatními a ocením tak případné rady a příspěvky.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2332

Příspěvek od Karell »

Dopadl jsem úplně stejně se stavebním úřadem tady v Jilemnici, kupoli jsem chtěl vybudovat na střeše, ovšem zkráceně řečeno, nesměl bych vybudovat další patro. Možná změna jen přes změnu územního plánu. Znechutili mě natolik, že hledám vhodné místo mimo město.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2333

Příspěvek od MMys »

Já bych to na tu budovu vůbec nedával. Pokud je rozsáhlejší, bude z toho dlouho do noci sálat teplo, hlavně ve směru po délce stávající střechy to bude poznat (vidím, co mi to dělá, když večer pozoruji z hvězdárny mimo dům ve směru nad domem).

Postavil bych to jako izolovanou malou stavbu někde na vhodném místě v zahradě, s půdorysem do 25m2 a výškou do 5m. To podle nového SZ není ani na ohlášku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2334

Příspěvek od Homer »

Je to inspirativní stavba, bezesporu, to jsem už napsal. Ovšem každý musí vyjít ze své lokality, potřeb, estetického cítění, vlastní kapsy, šikovnosti a taky z kompetence a řekněme jisté vstřícnosti příslušných úředníků stavebního úřadu.
Proč zmiňuji ony úředníky - stavební zákon sice nevyžaduje ohlášení u staveb do 25 m2 a 5 m výšky, ale zároveň v daném ustanovení uvádí, že předmětný objekt nesmí obsahovat obytnou či pobytovou místnost. A zde nastoupí úředník. Je pracovna či prostor kopule pobytová místnost? A co je vlastně pobytová místnost? No asi tam, kde pobývají lidé...Jeden ouřada to akceptuje a druhý ne...
Takže stejně nezbývá, než to předem pokorně předjednávat a neriskovat že to závistivý soused napráská. Potom může nastat nedej Bůh i nařízené odstranění nepovolené stavby.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2335

Příspěvek od Kami »

Homer píše:Tato hvězdárna má skutečně inspirativní potenciál...........
Pak to může z pohledu ceny docela konkurovat domečkům s posuvnými střechami. Aniž bych tedy chtěl vyvolávat polemiku co je lepší :lol: .
Proto jsem ten odkaz jsem dal, opravdu inspirativní. Když se chce, dokáže se hodně věcí....
Jinak rozdíl kopule vs odsuvná střecha - odpověď ....... :lol: :lol: :lol: . Rozhodně menší zastavěný prostor. ;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2336

Příspěvek od Homer »

Pokud hovoříme o prostoru, tak potom obestavěný prostor. No a když už jsme u těch smajlíků - takhle hezký domeček s odsuvnou střechou, který by snesl srovnání s předmětnou hvězdárničku s kopulí, jsem zde ani nikde jinde neviděl :roll: .
Její zveřejnění byl jistě dobrý počin prospívající AF a jeho čtenářům - o tom žádná...
Uživatelský avatar
Toliman
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 01. 2013, 19:16

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2337

Příspěvek od Toliman »

Děkuji za Vaše připomínky. Plně souhlasím s MMys. Teplota střechy je problém. . Při oslovení „mého“projektanta v roce 2013 jsem skutečně navrhl umístění stavby uprostřed zahrady do výšky asi 5 metrů, kde je téměř dokonalá tma, protože veřejné osvětlení stíní okolní zástavba i několik vzrostlých stromů a jih stíní od vesnice ona předmětná stodola. Projektant mi tu zahradu vymluvil, že by se jednalo o úplně novou stavbu se všemi potřebnými povoleními, řešení přívodu el., odvodu dešťové vody, souhlasu sousedů aj. Proto jsem přešel na nástavbu na SZ rohu stodoly. Domnívám se, že bude vliv teploty omezený protože uvnitř pod krytinou je prázdný prostor, kde se nemá co ohřát a pálenou krytinu chci vyměnit za plechovou Ranilu. V současné době jsem ve výšce 3,5 metru v půdorysu 3,2 x 3,2 m a uprostřed je betonový nosný sloup o průměru 40 cm zatím do výšky 5 m, takže nezbývá než pokračovat. Hvězdárna bude skryta před světlem za hřebenem asi 1 m, přes který bude výhled na jih k Temelínu.
Co se týká příspěvku Homera, souhlasím s pokorným předjednáváním s úředníky, bude ještě hodně dohadů a i o závistivého souseda nemám nouzi (námitky při rekonstrukci bydlení by daly na román).
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2338

Příspěvek od Stratus »

Toliman píše:Co se týká příspěvku Homera, souhlasím s pokorným předjednáváním s úředníky, bude ještě hodně dohadů a i o závistivého souseda nemám nouzi (námitky při rekonstrukci bydlení by daly na román).
Tak to mám asi štěstí. Se sousedy slavíme společně narozeniny i svátky, dokonce si dáváme dárky (flašky, bonboniéry, apod.).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2339

Příspěvek od Homer »

Stratus:
to máte štěstí. Léta to tak může být, jen nesmí dojít ke změně situace. Například že sousední nemovitost majitelé prodají méně vstřícným lidem, nebo ji podědí potomci se zcela jiným pohledem na sousedy.
Tohle jsem při oceňování slyšel vícekrát. To, co léta nevadilo, se najednou stalo jádrem sporu. A tak se přezkoumávají hranice pozemků a lidé, kteří dříve s bývalými majiteli žili v míru, se soudí s jejich potomky. Nedávno jsem řešil případ, kdy si dědkové v hospodě ujednali prodej pozemku a vyrovnali se mezi sebou, jen to neudělali oficiálně, tedy smlouva a vklad. No a po mnoha letech stojí na pozemku dům a potomci si to prodávali podruhé. Naštěstí se dohodli...
Takže zpět k hvězdárničkám - jednat s úřady a vše mít oficiálně a řádně povoleno. Vím, někdy je to otrava, ale výklad stavebního zákona je na úředníkovi, nikoliv na stavebníkovi...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2340

Příspěvek od Cztwerec »

S těmi sousedy je to občas celkem problém :) Vedle mám blázna, který si instaloval už dvě LED světla která svítí přímo do nebe, jelikož se údajně bojí, aby ho nevykradli a není s ním řeč, ale to je na východ, kde je stejně Praha, na druhé straně mám magora, který na náš plot dal nějakou tkaninu přes kterou není vidět (údajně kvůli štěkajícím psům - vadí mu že, štěkaj když jde někdo okolo) a je do výšky 2 m, to mi celkem nevadí, jelikož to krásně kryje i proudění a jsem v závětří. Co je horší - to jsou vysazené túje přímo u plotu a stormořadí na jeho pozemku, které ve mě vyvolává obavy, že se dané místo v nejbližších letech bude kazit a ve výhledu horšit. Nevíte někdo jak je to se stromy na jeho pozemku? Je možná nějaká oficiální domluva, může si například dovolit zakrývat nám plot, nebo zakrývat výhled stromy? Pro mě je posledním řešením Roundup :D
Lectorem iustus...
Odpovědět