Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2551

Příspěvek od nosuh »

Aha, tak to asi jo no, protoze mam pocit ze to je prave to omezeni 5m na vysku u tech zahradnich domku - proste to nesmi precuhovat baraky. A kdyz u tebe tam jeste nic nestoji, tak mas asi problem..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2867
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2552

Příspěvek od Homer »

Předně je potřeba se podívat na platný územní plán obce - jak určuje využití daného území. Na to není třeba hledat kdovíjakého odborníka. Obvykle se to najde na webových stránkách obce v "hlavním výkrese", určitě to zodpoví i vysvětlí na příslušném stavebním úřadě. Je logické, že pokud je to území určené k zastavění rodinnými domy, nemůže úředník jako první stavbu na pozemku povolit hvězdárnu. Totéž občanská vybavenost, průmysl atd.
Probral bych možnosti s úředníkem - příklad: mám pozemek, v budoucnu chci stavět r.d., prozatím, abych mohl pozemek využívat a starat se o něj, si tam chci postavit někde v rohu ( aby nepřekážel pozdějšímu domu ) zahradní domek. To by potom vedlo k odsuvné střeše.
No co, postavil jsem si zahradní domek, s posuvnou střechou - to není nikde zakázané ( co tedy vím )…
Kopule se takto asi neokecá.
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2553

Příspěvek od re »

Já stavěl hvězdárnu půdorys 4x5,5m, výška 4,2 m, nazval jsem to jako zahradní domek (s kopulí, ale přesto zahradní domek, lidé jsou holt podivíni a někteří staví zahradní domek s kopulí), bylo to na ohlášení a vše bylo v pohodě. Pravda, stavěl jsem to na pozemku, kde stojí rodinný dům.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2554

Příspěvek od Beda »

Dohodou lze dokázat hodně. Homer a "re" radí dobře. Občas projde malá stavba jako domek na nářadí ( s kopulí bych nespěchal) !
V přísně chráněné oblasti Schwarzwald jsem kdysi po dohodě s majitelem louky za městem, vybetonoval v r. 1975 pozorovací sloupek, aniž by mě někdo prásknul. Nabízel mi také starou stodolu s možností předělat na odsuvnou střechu, ale na to nebylo. Jenomže sedlák, majitel pozemku, byl nejen dobrák, ale také "astronom" od přírody a o chodu oblohy a meteorologii místa věděl téměř vše a fandil nám. Nerad se fotil, takže památku na něj nemám :( . Snad se sejdem v nekonečnu ;)
V r. 2002 tam sloupek ještě stál, sice zarostlý, ale neporušený. Chyběla pouze jedna plastová krytka na upevňovacích šroubech. (asi ji slupla nějaká srnka...).
Přílohy
astro sloupek Schwarzwald  r. 1975.JPG
astro sloupek Schwarzwald r. 1975.JPG (65.91 KiB) Zobrazeno 1385 x
astro sloupek v r. 2002.JPG
astro sloupek v r. 2002.JPG (112 KiB) Zobrazeno 1385 x
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2555

Příspěvek od vla »

Zázemí pro stavbu je určitě potřeba na tom bych zapracoval, můžeš pak dalekohledem vyhlížet jestli už jdou dělníci. :lol: Někdy je to o slovíčkách, kolega si dával FV panely na střechu, už nevím proč to nebylo možné, nakonec mu to prošlo s textem dočasné uskladnění FV panelů.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2556

Příspěvek od zuzi »

Se zařízením staveniště může nastat drobný problém(to s jeho dočasností), kdyby to někdo chtěl řešit, nechť se ozve, budu jedno takové po 7 letech odstraňovat a mám s tím bohaté zkušenosti :-)
KoMar
Příspěvky: 603
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2557

Příspěvek od KoMar »

Drobné stavby bez povolení, jako je např. pozorovatelna, lze umístit pouze na pozemku rodinného domu nebo chaty. Musí být splněny podmínky stavebního zákona, které zde už byly zmíněny.
Pokud je to mimo, pak to musí být v souladu s územním plánem a nějaké variantě stavebního řízení se už nelze vyhnout. Pokud jde o místo mimo zastavěné území, pak opět pouze s povolením a může to být pouze stavba pro zemědělství, lesnictví, vodní hospodářství, těžbu nerostů, pro ochranu přírody a krajiny atd. Takže by to musel být např. posed s kupolí. :D A pokud máš možnost získat dotaci, pak nejlépe postavit ekologické informační centrum s příjezdovou komunikací ve formě cyklostezky. ;) :shock:
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2558

Příspěvek od nosuh »

A nezapomen tu cyklostezku poradne osvětlit!!! :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2559

Příspěvek od xarrow »

KoMar píše:pak nejlépe postavit ekologické informační centrum s příjezdovou komunikací ve formě cyklostezky. ;) :shock:
To už mě taky napadlo, blbý je že to začíná vypadat jako nejschůdnější varianta :lol:, ale nejsem fanda cyklostezek ;) .
Máme super zákony, přitom to měla být jen železná konstrukce na deseti chemických kotvách oplášťovaná dřevem...
Obrázek
Zkusím zjistit co ten kontajner
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2867
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2560

Příspěvek od Homer »

Šedá je teorie, zelený strom života. Někde je úředník neústupný, jinde je tomu opačně. Doporučuji jako vždy konzultovat s úředníkem, třeba cestou dočasné stavby a dočasného využití pozemku. Tuto dočasnost lze opakovaně prodlužovat.
Více ke studiu třeba zde:

https://www.estav.cz/cz/7338.stavba-doc ... odstranuje
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2561

Příspěvek od nosuh »

Ja bych na to zkusil trochu navázat - hlavne na ten sloupek..plánuju na zahrade letos jeden zakopat/ zabetonovat..a nekdy v budoucnu (nasledujici rok ho "obestavit" zahradnim domkem.
A proto dotaz..je nejaky osvedceny technologicky postup, schema ideálního reseni. Když jsem tohle vlakno procital, každý volil trochu jinou cestu, pouzil trochu jiné materiály, leckdy cestu hledal za pochodu, po par strankach konzultaci zde na foru.
Letos bych chtěl zvladnout asi jen ten sloupek, az pokud se osvedci, vybudoval bych kolem nej ten domek..co sem tak koukal, tak tak par staveb taky vznikalo. Existuje nejake univerzalni schema rezu sloubku v zemi i s rozmerama a pripadne popisem materialu? Byl by někdo ochotny se o nej podelit?
Predstava o zatizeni je nyní cca EQ6 s 200/800, do budoucna, pokud se místo osvedci, tak aby to uneslo i něco jako EQ8 s 300/1200, tzn.. nejakych 100Kg ( predimenzovany odhad).
Co sem tak videl ruzne po netu, vystupem ze země je nejaka betonova zakladna se sroubama, na které se primontuje pilir - nejspis na zakazku delany..v tuhle chvili mi jde spis hlavne o to, co je v zemi, jak je to hluboko a jak to vhodne dimenzovat, cim vylit/vysypat..
DIky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2867
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2562

Příspěvek od Homer »

Zde na AF je tohle téma jedno z velmi frekventovaných a obsahuje spoustu informací. Ve zkratce:
1) vybrat přirozeně vhodné místo s ohledem na budoucí stavbu, kterou doporučuji alespoň orientačně kolíky vytýčit pro lepší prostorovou představu
2) ujasnit si výškopis, vytýčené rohy ev. znivelovat ( nivelák, dlouhá vodováha, hadicovka, co kdo má ), určit výšku čisté podlahy a tu stabilizovat -
třeba jako vrch kolíku zatlučeného poblíž, ale tak, aby přežil do stavby
3) netrefit se při určování polohy pilíře zrovna do nějakého vedení inženýrské sítě :-)
4) vyhloubit čtvercový základ do nezámrzné hloubky, podle nadmořské výšky, bohatě bude stačit 90 cm, půdorysný rozměr takový, aby tam člověk
ještě nějak vlezl a mohl vyhazovat výkopek. Ideální je půdní vrták, ale to by musel být velký traktor co utáhne potřebný průměr tak 50 - 60 cm.
5) dolů inertní podsyp, potom běžný beton prokládaný kamenem až např. něco málo nad budoucí čistou podlahu stavby. Část nad terénem do
bednění už v menším půdorysu, např. 25/25 - 30/30 cm. Do této horní části základu lze svisle uložit nějaké armovací železo, co se najde doma,
ev. koupí. Tuhle horní část bych doporučil "přimastit" tak 1:3.
6) před zabetonováním horní části v bednění osadit podle šablony kotevní šrouby pro budoucí ocelový sloup, který bude mít patku s otvory pro
přišroubování k pilíři. Nosnost takovéhoto základu není třeba řešit...
7) sloupek potom řešit samostatně - je zde řada fotografií pro inspiraci.

To by byl tak nástin jedné z variant za pomoci domácích samo-domo možností.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2563

Příspěvek od nosuh »

Diky za schematicky vycet Homer, ale jestli sem chytrejsi zatím nevim, budu si to par dni ještě cist :D
Naposledy upravil(a) nosuh dne 14. 05. 2019, 23:31, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2564

Příspěvek od MilAN »

Pokud mohu jen malou poznámku: Je to sice malinko pracnější, ale ten základový pilíř nad podlahou bych udělal kulatý - méně se o něj zakopává.
A ještě lepší je to všechno schovat pod podlahu a nahoru již jen sloup.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2565

Příspěvek od MMys »

Já bych se také přimlouval jen za sloup - ocelovou trubku v plné délce. Z podlahy mi kouká 1.1m délka, 200mm průměr, stěna 5mm, a tuhost je i pro 300-ku na masivní montáži vynikající.

Výhodou je že se fakt o nic nezakopává, a hlavně, spousta poloh montáže projde i bez jejího proložení, hlavně kolem zenitu je to příjemné, sloup nepřekáží.

Nezapomeň na jednu díru u paty sloupu a druhou nahoře pod deskou montáže. Do obou aby prolezla ruka (při utahování šroubu podstavy montáže) a také je dobré, aby tou dírou šly prostrčit síťové adaptéry pro dalekohled, kameru atd... Všecky je mám nacpané ve sloupu, nepřekážejí, nešlape se po nich.
sloup2.JPG
sloup2.JPG (686.52 KiB) Zobrazeno 1079 x
A ještě je dobré si vršek trubky nechat otevřený, a adaptéry na montáž, kterými je to zašpuntované, si uděat výměnné (já to šroubuji z boku čtveřicí šroubů M8) Na obrázku je zrovna "špunt" se zúžením na průměr pro EQ6. Později tam šla větší montáž, a tenhle vršek pro EQ6 dokonce putoval k někomu z AF.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět