Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2281

Příspěvek od Homer »

Boris Blahovec:
Zdá se mi to, nebo je ta stávající stavba "akási úzka" ? Jaké jsou půdorysné rozměry?
Uživatelský avatar
boris Blahovec
Příspěvky: 44
Registrován: 15. 12. 2014, 19:45
Bydliště: Bzince pod Javorinou

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2282

Příspěvek od boris Blahovec »

3x2x1,80 M odhadom
Astronómiu mám ako celoživotné hobby (to hádam stačí či :) )
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2283

Příspěvek od Homer »

Blahovec:
OK, zdá se mi to nějaké malé a je na zvážení, zda tuto pidinástavbu vůbec stavět. Pokud ano, pak je třeba vyhodnoti stav základů stávající stavby, nosnost obvodového zdiva, prohlédnout, zda už nyní nemá významější trhliny.
Bude potřeba tu pultovou střechu rozebrat, zdivo srovnat do vodorovné roviny, zhotovit vhodný strop ( podlahu pozorovatelny ) a pak ev. něco nastavovat.
Tady je skutečně na zvážení, zda stavbu vhodně nerozšířit ( pokud je k tomu vůbez způsobilá ) na větší půdorys, nebo vůbec zbourat a nahradit stavbou novou a větší. Pokud by dovolil okolní prostor, já osobně bych se nepodřizoval při další stavební činnosti takto malé a nijak hodnotné stavbě a šel bych do nové...Nic ve zlém :-).
Uživatelský avatar
boris Blahovec
Příspěvky: 44
Registrován: 15. 12. 2014, 19:45
Bydliště: Bzince pod Javorinou

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2284

Příspěvek od boris Blahovec »

OK já sa nehádam :) .
Astronómiu mám ako celoživotné hobby (to hádam stačí či :) )
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2285

Příspěvek od Homer »

Major Terazky hovoril: "Načo je vojakovi kášňa? Rozburovať" !!! V našom prípade - načo je astronómovi taká búdka? Rozburovať! ;)
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2286

Příspěvek od re »

Při pokračování stavby hvězdárničky na mě okolí tlačí, abych udělal ve hvězdárničce okno, dle mě naprosto zbytečné, ale abych si neznepřátelil celý zbytek rodiny, ptám se: Je okno úplná blbost?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2287

Příspěvek od MilAN »

Proč by to byla blbost ? A hlavně si pod ním udělej postel- to je základní podmínka jak přečkat ve zdraví astronomickou noc :D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2288

Příspěvek od Kami »

MilAN píše:Proč by to byla blbost ? A hlavně si pod ním udělej postel- to je základní podmínka jak přečkat ve zdraví astronomickou noc :D
To mohu Romane plně potvrdit.... Spí se tak parádně. :lol:
Jde o přirozené světlo, neb ve dne by tam bylo jak v rozsvíceném sklepě. Stačí i úzká prosklení spojená s ventilací. Kopule se bude hodně přehřívat, ověřeno u kolegů. Zlatá odsunovací střecha.... ;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2289

Příspěvek od re »

Pánové díky za názory, tak to dnes udělám své "drahé" polovičce radost ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2290

Příspěvek od MilAN »

Kami píše: Kopule se bude hodně přehřívat, ověřeno u kolegů. Zlatá odsunovací střecha.... ;)
Kamile, s tím bych tak úplně nesouhlasil. V noci se při pozorování nemá od čeho ohřívat - jedině tam méně fouká, takže bude déle trvat temperace všeho v kopuli.
Pokud jde o to zahřívání ve dne. Kdysi jsem měl na laminátové kopuli stříbrošedý tepaný nátěr / takový, jakým se např natíraly elektrikářské rozvaděčeú. Kopule se dost výrazně zahřívala, ačkoliv to na první pohled vypadalo jako dobrý nátěr. Po přechodu na čistou bílou je uvnitř kopule takřka stejná teplota jako vně. Pokud by měla odsuvná střecha bílý nátěr, mělo by to být +/- stejné. ( není žádný důvod proč ne). Ale odsuvná střecha by asi z estetického hlediska na zahradě neprošla , a jakákoliv jiná ( včetně Pz nebi TiZn plechu) se zahřívá více, než pod bílým nátěrem. Jde to samozřejmě řešit i izolací.
Odsuvná střecha má některé nezpochybnitelné výhody ( lepší kontakt s oblohou, rychlejší temperace před zahájením pozorování, není potřeba hlídat polohu štěrbiny během pozorování -fotografování ) na druhou stranu má ale i negativa ( menší ochrana před větrem i rosou - nejen techniky ale i pozorovatele)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2291

Příspěvek od Kami »

Samozřejmě že, povrchová úprava vnějšího pláště, ale i vnitřního pláště má vliv. Použité materiály též. Vím o problémech v klasických kopulích se zděnou podezdívkou, kde jde o pomalé ochlazování na okolní teplotu. Samotná štěrbina má vliv komínového efektu, několikrát jsme na to s kolegy narazili. Je to hlavně problém v planetární astronomii, kdy dokonalý seeing je nutností a nebo čekám na ono magické okno po západu Slunce.
Ty rozdíly teplot jsou třeba neznatelné, ale delším měřením zjistitelné. Každá pozorovatelna a kopule má svůj průběh teplot vůči okolí, na to by se nemělo zapomínat. Jestli se chci zabývat planetami o to hůř. Sám mám ověřeno, že i když moje odsuvná střecha spíše připomíná přístřešek s velkými dírami, je tam vždy o 2-3C víc než okolí. Po odsunutí trvá 15-20min k dokonalé temperaci pro použití na planetách. A to je vše dřevo a nic nebrání dokonalému vyvětrání-ochlazení
Dle mě zůstává pytel teplejšího vzduchu u stropu a teplejší podloží (záleží jaké je) to pozvolna přikrmuje. Pak se to nedá řádně vytemperovat. Samotné proudění skrze úzkou štěrbinu (když se špatně udělá) dokáže velkou paseku v obraze v dalekohledu ( lokální turbulence ).
Kopule je výborná na větrných místech, o to jiná, s tím plně souhlasím. Pro mě byla priorita rychlé temperace pro pozorování planet, což kopule která je špatně (v ochlazovacím smyslu) stavěná, nebude možná ani stíhat celou noc dochladit na okolní teplotu.
Jeden z příkladů je kopule ve zrušené hvězdárně ve Stradouni. Klasická podezdívka, podlaha beton. Po stěnách větrací okna, ale ani ty, ani otevřené klasické vchodové dveře nedokázaly kopuli dokonale vytemperovat a optiku s ní. V případě Romana se dřevostavbou je na tom rozhodně líp, ale i tak bych to moc neutěsňoval a zachoval co nejvíce možný profuk uzavíratelnými průduchy na rychlou temperaci.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2292

Příspěvek od MilAN »

Jenže ten problém není kopule, problém je ta stavba.Pokud totéž uděláš u odsuvné střechy, bude ten samý problém. Naakumulované teplo se bude celou noc uvolňovat a proudit kolem nebo před dalekohledem. Takže dřevo nebo izolace a vše pokud možno s bílým vnějším nátěrem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2293

Příspěvek od Homer »

Jedna věc je typ a provedení stavby, druhá věc jsou použité materiály. Obě složky ovlivňují výsledek. Všimněte si měrné tepelné kapacity jednotlivých materiálů (web ) a z toho vyplývajících vlastností. Dobře vodivé materiály mají hodnoty obecně nízké ( např. kovy ), izolanty vyšší. Ergo kladívko - dobře vodivý materiál rychle pojme menší množství tepla a je schopen ho rychle vyzářit ( vytemperovat se ). Izolanty opačně. Tedy za delšího teplého období se dřevostavba prohřeje a pokud je z masivního dřeva, dlouho to teplo při ochlazování vyzařuje.
Proti tomu ovšem hraje fakt, že vodivé materiály jsou obyčejně hutnější a izolanty naopak lehké a jelikož je měrná hodnota vztažena k jednotce hmotnosti, má to taky svůj vliv.
Asi bychom se mohli shodnout, že krom bílého nátěru, který nelze uplatnit vždy a všude, pomůže volba méně hmotnějších konstrukcí a izolantů, přičemž na dřevo bych až ta zase nesázel. Alespoň ne na masivní. No a samozřejmě zajistit průběžné větrání a tedy oboustranný transport tepla vzduchem, jak už bylo zmíněno. Krom tepelné energie vyvětráte i vlhkost.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2294

Příspěvek od Kami »

Všichni máme pravdu. Těch vlivů je plno a vzájemně se ovlivňují ať v dobrém či špatném. Spíše jsem chtěl poukázat, že každá stavba má své a musí se s jejími vlastnostmi-setrvačností počítat. Když tam Roman v kopuli neudělá aspoň větrací klapky a bude větrat jen dveřmi při otevřené štěrbině, tak si temperaci protáhne třeba o půl hodiny či o hodinu a to už může hrát roli. Čím větší kopule, domeček, tím horší, tím více kapes s teplým vzduchem.
Volbu materiálů musí každý posoudit sám na co má finance, na co ne a co mu bude vlastně vyhovovat.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2295

Příspěvek od Homer »

Aniž bych byl plamenným zastáncem kopulí jako vlastník jedné z nich ( ;) ), pro její větrání postačí kromě přirozené štěrbiny pod její základnou osazení ventilátoru s časovým spínačem. Nepočítaje tedy otvírání štěrbiny. No a vzduchové kapsy s teplým vzduchem si u kopule představit neumím. Pokud snad bude pod vrchlíkem teplý vzduch, unikne hned po otevření kopule ( pokud nebyl odvětrán před tím mezerami mezi kopulí a křídly šterbiny ).
Když už jsme u kopule - já mám na hliníkové kostře položenou 4mm vodovzdornou překližku, kterou uvažuji zevnitř potáhnout nějakým izolačním materiálem. Například něčím podobným jako je materiál karimatek, ideálně v tmavé barvě. Nemáte někdo nějaký vhodný typ? Tl. si představuji tak 5 - 10 mm.
Odpovědět