Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
PsychX
Příspěvky: 112
Registrován: 07. 08. 2017, 22:05
Bydliště: Drahovce
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2461

Příspěvek od PsychX »

MayJ píše:Poslední foto:-)
Mas aj spocitane kolko to cca vyslo? samosna hvezdrnicka bez teleskopu a montaze?
Dobson SW 305/1500, Okurale 30, 25, 17, 10, 6, SW 70/500
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2462

Příspěvek od Chef »

Zacinam se stavbou domečku . První věc , co chci udělat , je pilíř pro montáž (domek zřejmě až na jaře ).
Prosím o doporučení pilíře pro AZ-EQ6 a v budoucnu EQ8.

Zatím mám plán udělat betonový sloup (plastovou trubku cca 40cm šířka vyplnit betonem) s výškou cca 40 - 50 cm nad povrch a na něj buď přidelat / zabetonovat zavitove tyče a na ně přidělat kovovou desku na kterou pak přidělat adaptér pro konkrétní montáž , nebo jestli můžete prosím doporučit nějaké kompletní řešení (kompletní pilíř se mi zdá zbytečně drahý (okolo 600EUR) a hlavně je většinou krátký (našel jsem jen krátké max 80cm) .

Mate někdo zkušenosti napr. s tímto ?
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... d-EQ8.html

Ještě jsem nestihl pročíst toto dlouhé vlákno, tak se případně omlouvám za duplicitni dotaz...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2463

Příspěvek od MilAN »

Dám ti radu, která ti asi teď nepomůže.
Nech to až na jaro, do té doby se hlavně rozhodni, co tam opravdu bude. Bude tam refraktor, Newton nebo SCT ? Jak dlouhé ?Jaký průměr ? Jaká bouda ? - je potřeba, aby křížení os bylo nad hranou otevřené kopule - budky o minimálně 1/2 průměru tubusu. A v jaké výšce chceš mít spodek průhledu ? Pak už ti rozměry všeho vyjdou -. Dlouhý Newton chce montáž nízkou a zrovna tak i zdi, jakak budeš pořád na štaflích. Dlouhý refraktor zase potřebuje vysoko posazenou montáž ,abys do zenitu nemusel na zem, ale mohl sedět. Tohle všechno je potřeba nějak vybalancovat, ale hlavně je potřeba začít tím, co tam bude !!! Jediné, co můžeš udělat před tím, je díra do země v místě pilíře :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2464

Příspěvek od MMys »

Já mám v kopuli sloup z trubky D 200mm, tloušťka stěny 5mm, přivařené na kruhové plotně o průměru asi 300mm, z 15mm ocelové desky se čtyřmi dírami, a za tu desku přišroubované na 4 šrouby k betonové patce. Sloup má asi metr deset, a je to bytelné i na 300-ku newtona na masivní montáži. Vše co je na sloupu, má dohromady minimálně 80kg.

Udělej teď maximálně tu betonovou patku, zabetnouj do ní 4 závitové tyče řekněmě M20, nejlépe ještě svařené do čtvercového rozestupu nějakou další ocelovou výztuží, aby to drželo pozici.

A jak píš Milan, přemýšlej, co tam bude.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2465

Příspěvek od Chef »

Díky moc za rady. Na 100% tam bude refrak 152/1200, ktery jsem koupil před 2ma týdny .
Jiné dalekohledy asi hned tak rychle kupovat nebudu a pokud by se mi naskytla výhodna koupě neceho zajímavého (velký MAK apod), tak bych hold koupil větší barovou židli :)

Ještě je varianta, ze bych pořídil kompletní pilíř na míru pro refrak a v případě , ze bych to v budoucnu měnil, tak bych prodal i ten pilíř a koupil jiný .
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2466

Příspěvek od xarrow »

Prosím o názory.
Zřejmě budu stavět na střeše kopuli pro dalekohled ovládaný z obýváku. Představa je lehká kopule max. 2m. při údržbě sundatelná. Uvnitř by měla být HEQ-5 s něčím na pozorování proměnek.
Obrázek
kostra z kovu (plast, hliník nebo nerez aby to zase nebylo moc lehký) dovnitř třeba tohle:
https://www.nejlevnejsipolykarbonat.cz/ ... -mm--opal/
a potáhnout hydroizolační folií nebo https://www.autodoplnky.cz/novinky-shop ... p-a2239446

Je to už prošlapaná slepá cesta?
Klidně přihoďte linky a fotky střešních řešení (rovná střecha).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2467

Příspěvek od Homer »

Nemůžu si pomoci, ale tohle už snad ani komplikovaněji nešlo vymyslet.
Jednak - laminátová 2m kopule Scopedome se dá koupit hotová
Druhak - pokud by byla hotová kopule na tazatele drahá a chtěl svépomocí ušetřit, tak existují léty osvědčená řešení, mezi která ale nelze počítat
toto naznačené.

Neznám důvod proč takto svařovat kostru, což bude vyžadovat nějaké kopyto ( polokouli ), dále proč do těch trojúhelníků ( a jak ) roubovat tak nesourodý materiál jako polykarbonát a navíc to potahovat jakousi tekutou izolační hmotou. Existuje plný web různých, již vyzkoušených řešení a s použitím osvědčených materiálů ( jen ne proboha vyřezávat z OSB desek, to už zde taky bylo ) - stačí tomu věnovat čas a podívat se na to.

Takže buď koupit hotovou laminátovou kopuli, nebo si postavit jednoduchou, klasickou žebrovou, potáhnout tenkými palubkami nebo segmenty z vodovzdorné překližky a navrch osvědčený plech ( ne nějaké asfaltové šindele a levné už vůbec ne, lepenky a kdovíco ).

No a pořádnou štěrbinu přes zenit a ne zde navržená "dvířka"...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2468

Příspěvek od Chef »

První krok ve stavbě vlastní hvězdárny hotov :)
Sloupek s pilířem vyroben . Svářeč odvedl skvělou práci a vše sedí perfektně na montáž Skywatcher AZ-EQ6 .
Teď už jen natřít pilíř a jde se pozorovat :))

Obrázek

Obrázek

Kolecka laserem vyriznuta na presny prumer uchyceni hlavy montaze (za flasku rumu a kysele okurky :D ) :

Obrázek

Trubka na pilir stala cca 40Kc za 1.5metru, ktery tam posledni lezel pod stolem prodejny, jelikoz v Pelhrimove rusili hutnika a vse bylo za nakupku :)
Na pilir jsem pak pouzil 80cm delky trubky (20cm sirokou) + 2x 25cm desky (1cm tlouska) privarene pod trubku s dirama 2cm na 1.8cm zavitove tyce v betonovem sloupku:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2469

Příspěvek od MMys »

A nekmitá ti to celé i se sloupem na těch plechových patkách ? Nepřijodu mi zrovna silné a šrouby jsou dost daleko od sloupu, takže se má co prohýbat. Celá deska by bývala udělala lepší službu.

Pokud jo, dovařil bych tam alespoň 4 trojúhelníková žebra.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2470

Příspěvek od Chef »

MMys píše:A nekmitá ti to celé i se sloupem na těch plechových patkách ? Nepřijodu mi zrovna silné a šrouby jsou dost daleko od sloupu, takže se má co prohýbat. Celá deska by bývala udělala lepší službu.

Pokud jo, dovařil bych tam alespoň 4 trojúhelníková žebra.
Oni v hutnikovi (ve všech okolo Pelhřimova ) neměli takto širokou desku, takže jsem to vyřešil 2ma kusy 1cm širokých a 25cm dlouhých desek. Zatím jsem neměl možnost to vyzkoušet při pozorování , ale po utazeni těch šroubu se mi to zda dost stabilní .
Pokud to bude trochu pruzit , tak to určitě zpevnim jak říkáš . Díky za radu.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2471

Příspěvek od MilAN »

Já už se bojím psát pod tyhle příspěvky cokoliv. Kdybys sem dal tuhle ideu před tím, než to bylo hotové, tak má smysl se k tomu nějak vyjádřit.
Neumím si představit horší řešení - a není k tomu potřeba ani nic počítat.
Doporučoval bych ti dříve, než to budeš nějak finalizovat a zjišťovat později, že to není ono, udělat , pokud jsi v té hrubé práci -jedno:
přidat ještě cca 30 cm bednění a dolít betonem.A zároveň ještě dalších tak 30-50 cm betonu dovnitř sloupu a to tak, aby se spojil -čili po krátkém zavadnutí toho v bednění( aby ti nevznikly spojené nádoby a neteklo to na zem :) )A určitě bych tam ještě proti těm plechům vevařil 3úhelníkové vzpěry (plechy -sloup -na výšku)- jak píše Martin.
A myslím, že na ten čtvercový pilíř budeš jednou nadávat, proč jsi ho neudělal kulatý - alespoň tam, kde bude vystupovat nad podlahu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2472

Příspěvek od Chef »

Když ja bych to chtěl mít vymenitelny.
Cely pilíř stal cca 1000Kc i s prací, a tak jsem si říkal , ze radši udělám ten betonový sloupek nižší na potencionalni úroveň podlahy , která muže byt v přesné úrovni toho betonoveho sloupku, a pak mužů v případě potřeby nechat vyrobit pilíř na napr EQ8 , takže bude z mnohem tlustší trubky apod ( proto jsou ty zavitove tyče dal od sebe) a mužů na ten sloupek dávat jiné pilíře dle potřeby ( samozřejmě bych to neměnil každý týden , ale jen pokud bych koupil nový dalekohled apod).
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2473

Příspěvek od Chef »

+ ta trubka ma tloušťku stěny 4mm , tak mi to připadalo docela stabilní .
Pokud to bude kmitat , tak to určitě zpevnim dle rady Martina M .
A prinejhorsim bych to ještě mohl zkusit vysypat pískem (někdo to tu již psal , ze to muže pomoc.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2474

Příspěvek od MMys »

Tam, kde ti řezali laserem ty kolečka, ti mohli vyříznout i kruhovou placku z nějakého 15mm materiálu a do ní ty 4 díry na šrouby, materiál tam vozit nemusíš, standardní černou konstrukční ocel mají snad na každém laseru v celé řadě normalizovaných tlouštěk.

Udělal bych to ještě dokud je čas, prostě si nech vyříznout placku, která bude pasovat na ty závitové tyče, a ten kříž z těch plocháčů ani neřezej, klidně ho i s trubkou přivař na tu placku, a přišroubuj to tam znova.

Takhle s lehkou EQ6-kou se to možná nezdá, do okamžiku než do toho zatlačíš, nebo na to hodíš něco většího.

Stěna trubky 4mm - jo, to už je OK, já mám 5mm, ale trubku 200mm.

Beton do toho nelej, to už neodneseš :-) Ale aspoň to celé vysyp pískem, samozřejmě až to bude zacpané, tedy přivařené na té desce.

A ještě si tam udělej dole vykružovákem nějakou díru, strč do ní chráničku alespoň 40mm (tím už projdou i USB kabely a podobné tlusté koncovky), a všechny napájecí a komunikační kabely si prostrkej tím sloupem, je to výrazně lepší, než když pak plandají kolem sloupu a zakopává se o ně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2475

Příspěvek od Chef »

Díky za rady .
Poptam se na te dílně znovu , zda něco takového nemají .
Oni tam právě měli tyhle tlustší kruhové desky do průměru 30cm , tak jsem je nechal vyřezat na ten průměr montáže eq6 , ale větší kruhovou desku měli jen z cca 3mm plechu , takže tu jsem na podstavu pilíře nechtěl .
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět