Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2491

Příspěvek od MilAN »

snad bych ty nohy radši přivařil takhle
sloup.2.png
sloup.2.png (34.21 KiB) Zobrazeno 3082 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2492

Příspěvek od Karell »

Pro tvoji inspiraci, takhle jsem to řešil já pod EQ6 s Newtonem 305/1500. Bylo to dostatečně tuhé. https://karellb.rajce.idnes.cz/Sestava_ ... a_zahrade/
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2493

Příspěvek od Carloss »

Písek jako zátěž a výplň mi přijde lepší, než jednolitý homogenní materiál. Možná to nehraje roli, ale písek by mohl lépe eliminovat rezonanční kmitání v některých částech soustavy. Pozor ovšem na schopnost písku pohlcovat vlhkost. Tedy chce to správný písek. Jako vhodný bych viděl ten, co se používá do pískovačů kolejových vozidel. Je poměrně hrubý, pokud není vysloveně mokrý tak neztvrdne... Mimochodem je super i do sandbagů a jiných podobných pytlových zátěží.
SW - N 150/750, EQ 3-2
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2494

Příspěvek od xarrow »

Díky všem.
@MilAN: ten design ještě promyslím. Tohle je mnohonásobně lepší.

@Karell: pěkné a přitom vypadá subtilně. Je dobré vědět, že to drží. Já asi ani tak obrovskej dalekohled neplánuju, ale člověk nikdy neví. Vím, že mám sklony předimenzovávát :) .

@ Carloss: taky právě nevím zda a jaký vliv to má/bude mít. Po písku se podívám. Faktem je, že sloup z trubky by se asi dal umístit i bez jeřábu.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2495

Příspěvek od Homer »

Dvojitá "noha" bude určitě lepší než jednoduchá. Šel by použít i vhodný jekl. Celé bych to nechal žárově pozinkovat - zde jen pozor na příslušné díry pro vytečení zinku. Zámečníci to ale znají. Přinejhorším to v zinkovně dodělají, tam si tuto dodělávku ovšem nechají zaplatit...
Písek tím, že je sypký, skutečně lépe tlumí kmitání a když písek, pak jednoduše tříděný betoňák - tedy písek bez hlinitých či podobných příměsí pohlcujících vlhkost. Tyto písky a vápencové drti mají tendenci k hutnění a k tomu se někdy i užívají. Stejnou služby jako tříděný betoňák by splnilo i drcené kamenivo frakce 4-8mm. Prodává se na váhu, stačí přijet s kalfasem a hotovo. Je to ta drť co se používá pod zámkovou dlažbu. Není třeba v tom hledat vědu.
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2496

Příspěvek od xarrow »

Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2497

Příspěvek od Homer »

Raději bych volil drť z nějaké magmatické horniny - čediče, granitu. Pokud v okolí nebude, klidně použijte tříděný betoňák. Je to praný písek bez větších oblázků, které se prosetím odstraní a prodávají samostatně v několika frakcích jako kačírek. Ale to asi nosím dříví do lesa - omluva :-).
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2498

Příspěvek od xarrow »

Mám první nástěl. V pilíři bude písek a v těch nohách taky.
Názory a komentáře, pls.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2499

Příspěvek od MilAN »

A jak to bude pokračovat dál nahoru? Montáž a typ dalekohledu ? Foto nebo vizuál ?
Plechová střecha asi nebude mít "ráda" tyhle kulaté botičky .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2500

Příspěvek od xarrow »

Zatím mám HEQ5 Synscan belt modifikace.Objektiv Carl Zeiss Jena Sonnar 180mm f/2.8 a G1-1200 na jasné proměnky. Dál je to zatím ve fázi studia a výběru. Dalekohled něco jako toto https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... igung.html
a kamera G2-1600.
Jistojistě upgrade na EQ6R nebo lepší. Pokud to dobře půjde, tak Lhires III. To by chtělo něco jako Takahashi Mewlon 210 atd.

Pod ty nohy ještě něco dám.
Obrázek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2501

Příspěvek od Bill »

xarrow píše:Objektiv Carl Zeiss Jena Sonnar 180mm f/2.8
Abych řekl pravdu, tak ještě jsem neměl na foťáku horší objektiv. Výrazně lepší je jeho bráška Sonnar 300/4 - ale i ten už je na dnešní poměry těžko použitelný. Pokud chceš něco širokého, tak zkus pouvažovat o Samyang 135/2
M:736 750 113
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2502

Příspěvek od xarrow »

Bill píše:
xarrow píše:Objektiv Carl Zeiss Jena Sonnar 180mm f/2.8
Plánuju Newtona. Tohle jsem koupil za 3kKč. Není tam foťák, ale jen CCD kamera s malinkým čipem, pak půjde na pointaci. Musím nakupovat po částech.
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2503

Příspěvek od xarrow »

Máte nějaké zabezpečení kopule při silném větru? Říkal jsem si co udělá náraz 120km/h s 2m dřevěnou nebo laminátovou kopulí. Nebo to díky tvaru nevadí?
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2504

Příspěvek od Homer »

Kopule je třeba proti větru jistit. Ono nejen že vzniká na návětrné straně tlak, ale na závětrné zase určitý podtlak ( sání ). Někdo to řeší pojezdovými koly s půlkulatými vybráními nákolků, které pojíždějí po pojezdové trubce, jiní zase koly jezdícími v drážkách. Já osobně mám na 3,7 m kopuli 8 vozíků, kdy každý z nich má svislé pojezdové kolo a vodorovně uložené další menší, které vymezuje stranový posun kopule. Ono je kumšt vyrobit dostatečně přesně kopuli tak, aby byla skutečně kruhová, případně aby se časem od kruhu neuchýlila nějakou deformací či pnutím. Díky tomu, že mám svařovanou kostru, tak i přesto, že jsme použili přesné kopyto, se kostra na tomto průměru o cca 1,5 cm oproti kružnici zdeformovala. To jsme s kamarádem tušili, a tak jsme to vymezili takto. Místy si to při otáčení povrzává, jak se to odvaluje, ale to je vše. Byla to holt naše první kopule :-).
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2505

Příspěvek od xarrow »

Dík za reakci, v mezičase jsem trošku googlil a narazil na:
http://www.faculty.virginia.edu/ASTR511 ... gcomp.html
přijde mi to zajímavý je to celá sada přednášek.

Tady něco vítr vs. kopule
Journal of Wind Engineering and Industrial Aerodynamics
LES simulation of hemispherical dome's aerodynamic characteristics
in smooth and turbulence boundary layer flows
Chung-Lin Fu, Chii-Ming Cheng, Yuan-Lung Lo, De-Qian Cheng
Obrázek


Na ta vymezovací kola jsem narazil, taky pohon s ozubenou spodní podstavou kopule...
Byl jsem rozhodnut pro konstrukci z ocelových trubek, teď už přemýšlím spíš nad dřevěnou konstrukcí i kvůli teplotním rozmezím v průběhu roku na střeše. Otázka je jestli jít do "polo-kopule" nebo "třičtvrtě-kopule"
Obrázek

Ještě to budu muset promyslet, budu mít menší 2m vnitřní průměr.
Víc otázek než odpovědí :D
Odpovědět