Tubus-skelný laminát

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Tubus-skelný laminát

#1

Příspěvek od vla »

Už delší dobu mi vrtá hlavou výroba tubusu ze skelných vláken, protože kdysi jsem měl tubus na výkresy precizně vyrobený, tekostěnný, méně než milimetr silné stěny, lehký a docela mechanicky odolný. Tak proč ne na tubus newtona? Oproti carbonu vidím výraznou úsporu na ceně. Zásadní nedostatky mě nenapadají, ale když to nikdo nedělá asi tam bude nějaký problém.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Tubus-skelný laminát

#2

Příspěvek od zuzi »

Tubus by se předpokládal dělal návinem skelné rohože na nějaké kopito, ale dělal by se na to nějaký nástavec pro vyčerpání vzduchu a dobré přilnutí rohože + pryskyřice na kopito? To bych viděl jako úskalí. Ale třeba to jde nějak jednoduše obejít. Já si chci takhle dělat aspoň rosnici na 300 newtona ze slabého lamina, ale zatím nemám ani vhodné kopyto.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Tubus-skelný laminát

#3

Příspěvek od Bill »

vla píše:Zásadní nedostatky mě nenapadají
Tak já pokud bych věnoval tu energii a peníze do nového tubusu, tak bych to dělal z karbonu kvůli tepelné roztažnosti...
Ale na pozorování by to mělo být asi jedno.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Tubus-skelný laminát

#4

Příspěvek od MilAN »

Vždycky tam zůstává hlavní problém a to, jak to sundat z kopyta. Laminát se při vytvrzování smrští . Problém je kvalita povrchu přesně opačně, než je potřeba = uvnitř uspokojivé, z vnějšku problém. Pro 1 kusovou výrobu se nevyplatí vyrábět negativní formu, která by to řešila.
Tmelení a broušení laminátu považuji za nejhorší operaci, která tě čeká.
Slabostěnný tubus s výztuhami stejně bude vyžadovat tlouštku stěny cca 2,5 mm, a to seš váhově na AL trubce se sílou stěny 2 mm. A tepelná roztažnost laminátu je navíc dost značná, takže na foto tubus to také není nic vhodného.
Celé to je dost pracné a nikde nevidím žádnou výhodu proti AL tubusu nebo slabému ocelovému
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Tubus-skelný laminát

#5

Příspěvek od vla »

Spíš jsem si říkal, je to skleněné tudíž minimální roztažnost a tedy by to mohlo nahradit carbon, který je cenově poněkud zdivočelý. Technologie výroby je další věc, ale to pro mě není prioritní, to bych dal, jen jde právě u karbonu o to, aby to vyšlo na první pokus, kvůli ceně materiálu. Dovedu si představit i negativní formu. Navíc TS třístovka co jsem měl byla ruční výroba na vnitřní kopyto a povrch byl přesto přijatelný. takže i tudy by měla vést cesta. Hlavně chci znát názory proč ano, či proč ne z důvodů konečných mechanických vlastností. To zatím naznačil jen Milan, ale právě v této oblasti bych uvítal co nejvíc názorů, popřípadě i vlastních zkušeností. Pochopitelně pokud by byla roztažnost stejná jako u AL, tak laminát bude vyřazen.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Tubus-skelný laminát

#6

Příspěvek od vla »

Trošku jsem se pokoušel něco dohledat ohledně tepelné roztažnosti a jediné co jsem zjistil je, že tepelná roztažnost skla je poměrně ve velkém rozptylu, takže tuší někdo z jakého skla se tkanina vyrábí? Teoreticky by v nejhorším případě mohla být poloviční vůči hliníku. Naopak u karbonu by mělo docházet při chladnutí k prodlužování, ale je to záviské na směru vláken, takže to může být i naopak. Ale je to vše z internetu, takže některé závěry s velkým otazníkem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Tubus-skelný laminát

#7

Příspěvek od zuzi »

možné přiblížení jak se laminát chová je zde
https://www.farnell.com/datasheets/1644697.pdf
tedy FR4 základní materiál desky plošných spojů, což je skelná tkanina a epoxidová pryskyřice
Coefficient of Thermal Expansion
- 11 microns/m/°C Lengthwise
- 15 microns/m/°C Crosswise
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Tubus-skelný laminát

#8

Příspěvek od MilAN »

tak alespoň některé hodnoty z tabulek:
koeficient teplotní délkové roztažnosti [mikron/m/K]
dural , hliník ......................23
ocel ...................................13
skelný laminát -PS ............... 26
skelný laminát -epoxy ........... 13
karbon .kompozit .................0,1 -1,5
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Tubus-skelný laminát

#9

Příspěvek od vla »

Díky za teplotní koeficienty, ty pro laminát a uhlík kompozit jsem nenašel.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Tubus-skelný laminát

#10

Příspěvek od zuzi »

kdyby přece jenom by jsi opustil myšlenku výroby roury a chtěl si koupit rouru karbonovou, tak kamarád kupoval tady a byl spokojen: http://www.klaushelmi.de/en/economic-sizes-.html
Odpovědět