Chladený canon 500d-riešenie problémov

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#76

Příspěvek od olim7 »

A kolko ťa to stalo? To ti spárovali nový senzor s PCB? Keď pozerám na tie orientačne ceny opráv, myslim, že si radšej kupim ďalšie telo za 130€.
Zaujímalo by ma, ako v centralds.net vyrobili alebo kde zohnali tie predlžené fpc káble medzi senzor a dosku. Dá sa to preletovať, vyrobiť? Mám tych konektorov dosť z pokazených senzorov.
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#77

Příspěvek od olim7 »

Martin, prosím ťa napíš mi ako mám nastaviť tu kalibraciu v PI, nie cez pixelmath ani nie cez preprocesing skript. Klasicky ako mám kalibrovať dark, ako flat a potom ako light. Lebo už sa mi zdalo, že sa to spravilo dobre, ked som to robil cez skript, ale aj tak tam nakoniec ostali tie čiary. Podstatne slabšie ale upravou a strečnutím sa viac zviditeľnili.
Ak dobre chápem ten problém s tými digitalnymi datami čo canon zapisuje do hlavnej dosky o senzore, tak je to nejaka vzorka(niečo ako bias) ktoru najprv odpočíta z rawu a až potom to uloží. Čiže to čo sa uloží na kartu, nie je v skutočnosti čistý raw. Lenže ako je tam písané, je to hlavne na kompenzáciu pri vyšších ISO, a podľa mna to ovplyvnuje aj druhý faktor a to je dlžka expozicie. Tým, že tie data na odčítanie sú po vymene senzora iné, nastáva ten pásikový vzor ako prídávok do fotiek. A ak je to tak ako som pisal, tak do krátkych expozicii sa to zanesie mierne a je to prakticky nepostrehnutelné a do dlhšich sa dostane toho viac. Potom je to ale problem ,lebo bežnou kalibráciou sa to nemože odstránit. Musela by tam byť nejaká kalibračná hodnota, zohladnujúca dlžku expozície, ale obavam sa, že aj teplotu. Dnes som sa s tým zase jedoval, a zistil som, že tie "akože kalibrované obrázky" majú ten vzor obrátení. Tj tmavší pásik na biase, je svetlejší na kalibrovanom a opačne. Podla mna ta intenzita v biase je menšia ako v darku či v lighte ale aj vo flate. Tie rozdiely sú minimalne a okom nepostrenutelne, ale stači to na to že sa to zle odpočítava a potom skladaním zvýrazní. Preto si myslím, že sa to u teba neprejavilo, kedže si to kalibroval len s jedným vzorkom.
Ale možno, že táram a uz som z toho počítača uplne zblbnutý...
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#78

Příspěvek od MMys »

Vždyť to nastavení máš v příspěvku #65. Akorát si tam místo single kalibračních snímků nastav ty master snímky.

Kalibrací ty vlivy musí jít odstranit. Je tomu tak u CCD kamer (ze kterých padá opravdu čistý RAW se všemi neduhy), a musí tomu být tak i zde. Vlivy aditivní (offset a temný proud, závislý na délce expozice) se odstraňují pomocí odečtení DF (přpadně biasu). Vlivy multiplikativní (různá citlivost různých částí senzoru, vínětace soustavy) se odstraňjí vydělením flatfieledem. Žádná další kategorie vlivů, která by nešla odstranit těmito dvěma způsoby, neexistuje.

Co s tím udělá foťák, a že to není úplný RAW, je naprosto irelevantní, pokud se tam nezanese nějaká nelinearita nebo se nějak neořízne zespodu histogram (jako např u DF na Nikonech). Kalibrace musí fungovat (a podle mě funguje). On to mimochodem není úplný RAW ani když ta data sedí k senzoru. Canon dělá to, že bez phledu na nastavený zisk (ISO) normalizuje všecky bias snímky na základní hodnotu kolem 1000 ADU. Pokud by to nedělal, bias by se zvedal úměrně s nastaveným ISO. To se ale u Canonů neděje.

Akorát tvůj problém může být to, že máš sětlou oblohu a používáš vysoké ISO. A tak máš vysoké intenzity v pozadí snímku, a tím pádem musí být kalibrace velmi přesná. Jakmile není, všechny nedostatky se zviditelní více, než když je pozadí tmavé (multiplikativní chyby na světlém pozadí způsobí větší absolutní odchylku). Kalibrace světlého snímku je extrémně háklivá na správně pořízený FF (to už jsem vyškolený z mé příměstské LRGB astrofotografie :) )
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#79

Příspěvek od olim7 »

Tak potom asi to bude celý problém, lebo okrem vysokeho ISO aj obloha nebola idealna, akoby bol opar a to svetelne znečistenie v kombinácii s vysokým isom to len zosílnilo. Takže ked mám zlý FF tak možem všetky snímky zahodiť.
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#80

Příspěvek od olim7 »

Vidim príspevok 65 . Dal si dark a calibrate, ja ked skladám masterdark tak calibrate nedávam. Ale darky predsa najprv kalibrujem biasom až potom skladám masterdark. A to iste flat, najprv kalibracia s biasom a potom skladanie, čiže tiež nezašrtám calibrate. Alebo nie? A ako mám teda správne spraviť ten FF aby to narobilo tie pruhy?
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#81

Příspěvek od MMys »

Postupů je několik. Proč bys musel master dark a master flat kalibrovat při jejich výrobě. Prostě nemusíš. Jen seskládáš biasy, DF, FF do masterů. A flat od biasu opravíš až při aplikaci (akorát to jde pouze pokud FF měly stejně dlouhou dobu expozice, a neměnil se jas, což by ale u zrcadlovky mělo být splněné, pokud jsi je nacvalak rychle nadenní obloze). A darkframe (pokud neděláš jeho optimalizaci) o bias opravovat nemusíš. Pak ho ale nesmíš znova odečíst od light snímku, protože v DF už je obsažen.

A nebo můžeš mít master DF a FF již zkalibrovaný, ale pak musíš mít u nich zatržítko calibrate vypnuté.

To kalibrování DF je také zbytečné, neboť bias je v něm již obsažen. Můžeš jít i cestou že ručně zkalibruješ flaty odečtením darkflatu či biasu, a pak do procesu dáš již jen master DF (obsahující i bias, tedy nijak nekorigovaný, jen seskládaný) a zklaibrovaný master flat. Všechny jejich kalibrace odzaškrtnuté. A bias už tam nedáš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#82

Příspěvek od olim7 »

Tak to presne robím a práve preto hladám chybu, prečo mi to tam ostava. Všetky tieto sposoby som vyskusal a aj ked sa zda na zlozenom obrazku, že je bez pruhov, po následnom DBE alebo až po strečnutí vylezu pruhy von. Pošlem vyskladaný light.
"Akorát tvůj problém může být to, že máš sětlou oblohu a používáš vysoké ISO. A tak máš vysoké intenzity v pozadí snímku, a tím pádem musí být kalibrace velmi přesná."
ako toho dosiahnut - veľmi presnej kalibracie?
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#83

Příspěvek od MMys »

No, to je právě s DSLR problém, stabilizace teploty není přesná, a pokud to pravdu extrémně stretchneš a je seskládáno hodně snímků a poměr S/N je vysoký, vyleze to vždycky.

Na to, co zbyde, by měl statčit Canon banding reduction script v PI. Ono vždy něco zbylo při větším stretchnutí i u nemodifikoavných těl. Prostě ten HW není dokonalý.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#84

Příspěvek od MMys »

Koukal jsem na ten XIFS, a mě o přijde OK, celkem standardní výstup z DSLR, s nějakými zbytky prouhů. To lze normálně zvládnout processingem. Dělal jsi při snímání dithering ? Bez něj to s DSLR nejde. A kolik je to expozic ? Moc asi ne, že ? A je to s CLS filtrem, že ? je tam dost rozjebané brevné vyvážení a nejde to opravit.

http://leteckaposta.cz/496467795
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#85

Příspěvek od olim7 »

No je to mix chladene -3st 19ks ISO 1600 10min a 20ks cca 20st 800 6min. CSL tam bol a pri chladenom asi aj ten UV IR L2. Ale kvalita oblohy asi nebola dobra. Dithering nerobim, tak daleko som sa ešte nedostal :D , čomu z toho pomože ? tym pruhom? Farebne to neni ešte vyvažované, len orezane. Robim to cez photometric cal. Na nejaku kvalitu som sa ešte nezameral, skor išlo o testovanie toho chladenia a tak som fotil aj ked tie podmienky neboli dobré.
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#86

Příspěvek od MMys »

Dithering je klíčový, klidně o pár desítek pixelů. Při velkém počtu snímků to hodně potlačí až úplně odstraní ty prouhy, i zbytky po nedokonalé kalibraci (takové šmouhy v šumu ve směru driftu).

A kde to vlastne fotíš ? Jaká tam je obloha ? Ono se může stát (a zřejmě to tak je) že fotonový šum z oblohy překoná termální šum i nechlazeného senzoru klidně o řád. Takže pak si chlazením stejně téměř nepomůžeš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#87

Příspěvek od olim7 »

Teraz som poskladal fotky za jednu noc s pred dvoch dni, bola celkom fajn obloha, ale len asi 5hod exp. a bez driftu( na nechladenom fotáku) a pekne sa ukázali tie pásiky ako si spomínal(nie tie široke čmuhy, čo sme tu riešili-druhy canon 500d). A to som mával aj predtým, takže je jasné, že potrebujem dithering. Sú zhora smerom dolu mierne naklonené asi v smere RA posunu. To bude asi ono? Niekde som čítal , že stačí pár pixelov ,ale asi to nemôže byť dostatočné, tiež to vidím skôr na par detiatok pixelov, len ešte som sa tomu nevenoval, ako to nastaviť aby to bolo plne automatické. Teraz fotím cez APT a pointujem PHDčkom.
No tá obloha u mna je katastrofa dosť svetla a stačí keď je vo vzduchu trochu sajrajtu a na fotkách je mlieko. Mám aj miesto na hajovne u švagra kde je svetelné znečistenie o polovicu menšie ako u mna na dvore, ale keď stale niečo prerábam a testujem tak je jednoduchšie to robiť doma.
toto je u mna :
Coordinates 48° 28′ 10″ N 17° 29′ 36″ E
SQM 20.67 mag./arc sec2
Brightness 0.583 mcd/m2
Artif. bright. 412 μcd/m2
A toto u švagra:
Coordinates 48° 32′ 55″ N 17° 26′ 06″ E
SQM 21.33 mag./arc sec2
Brightness 0.318 mcd/m2
Artif. bright. 147 μcd/m2
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#88

Příspěvek od MilAN »

[quote="olim7"]
No tá obloha u mna je katastrofa dosť svetla a stačí keď je vo vzduchu trochu sajrajtu a na fotkách je mlieko.
SQM 20.67 mag./arc sec2
Co bych já ( a jistě i mnozí jiní) za takovou oblohu dal :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
olim7
Příspěvky: 86
Registrován: 02. 05. 2016, 23:50
Bydliště: Trnava
Věk: 53

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#89

Příspěvek od olim7 »

Milan, lenže tie udaje sú podla mapy. Ja som pri fabrike asi 300m a to je svetelná kopula. Ale je to aj moj merač kvality oblohy, podla toho ako je svetelná kopula okolo fabriky výrazná, viem ake mám podmienky. Ale som rád teda , že to neni až tak zlé.
Skywatcher 200/1000, SW 102/500 OTA, Canon Eos 500d, Montáž diy
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Chladený canon 500d-riešenie problémov

#90

Příspěvek od MilAN »

olim7 píše:Milan, lenže tie udaje sú podla mapy. Ja som pri fabrike asi 300m a to je svetelná kopula. Ale je to aj moj merač kvality oblohy, podla toho ako je svetelná kopula okolo fabriky výrazná, viem ake mám podmienky. Ale som rád teda , že to neni až tak zlé.
Já jsem to porovnával podle toho měření SQM
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět