Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#1

Příspěvek od Janek8 »

Zdravím,

stavím ultralehký cestovní 25 cm dobson . Místo tubusu má 6 tyčí, které drží hlavu se sekundárním zrcátkem. Tyče jsou hliníkové nohy od skládacího stativu a lze měnit jejich délku. Váhu mám na těsno, chci se vejít do 8 kilo, přitom samotné zrcadlo má 3 kg. Navíc chci udělat dalekohled co nejjednodušší, aby se snadno opravoval.

Celé to vychází až na usazení primárního zrcadla. Zdá se mi že klasické podpora zrcadla s koliminačnímy šrouby a plovoucími body, je moc těžká a složitá. Chci proto udělat primár statický, nebude možné měnit jeho polohu vzhledem k míse. Primár bude sedět na dřevěné desce podložený měkkým materiálem. U relativně tlustého zrcadla (3cm tloušťka, průměr 25cm) nečekám problémy s deformací zrcadla.

Můžu měnit délku tyčí a polohovat tak sekundární zrcadlo do osy primáru. Kolimace primárního zrcadla se tedy bude provádět změnou délky tyčí (změnou tvaru "tubusu"). S laserovým koliminátorem by to mělo být relativně jednoduché. Koliminace sekundárního zrcadla zůstane, pavouk má vlastní koliminační šrouby.

Nikde jsem nenašel nic podobného, zajímají mě vaše názory....


Ukazka jak asi dalekohled bude vypadat:

Obrázek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#2

Příspěvek od MilAN »

Viděl bych tam několik podstatných problémů.
1/zrcadlo na desce - pomineme-li , že ta deska se bude prohýbat, podstatnější je to, že to zrcadlo se nebude mít možnost nikdy dotemperovat. Kdysi ve Sky &Tel. testovali temperaci tehdy vyráběných Newtonů, a tohle řešení nebylo dotemperované ani za 8 hodin.
2/ budeš mít nějak zajištěno při vysunování tyčí nějak jemný pohyb? Je to potřeba s přesností na 1/10 mm usadit.
3/ Seřídíš sekundár, nějak (neměřitelně) pohneš tyčemi a budeš muset opakovat seřízení sekundáru. Pokud nebudeš mít zaručen posuv těch tyčí mechanicky po desetinách mm, bude to skoro neřešitelný problém typu : pokus , omyl, znovu .....
4/ 3 dvojice tyčí není z hlediska tuhosti zrovna výhra, pokud tam bude někde ta štelovací spojka, tak tuplem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#3

Příspěvek od Janek8 »

1) Tuhost podložky mam vyřešenou, bude tam kruhový L profil který zabrání prohnutí. S temperací jsem nepočítal, asi tam dám díry a možná větrák.

2) Žádné jemné pohyby na tyčích. Povolím všechny tyče a budu hýbat s celou hlavou (kde je výtah a sekundár) do požadované polohy. Pak tyče postupně zaaretuju.

Doufám že to s laserem půjde (uvidím výsledek hned). Navíc všechny páčky budu mít po ruce, ne pod dalekohledem.
Asi to prostě zkusím, nikde jsem nenašel žádný podobný pokus.


4) Šesti tyčovou sestavu jsem měl dva týdny na kanárech. Tuhost šla, denně jsem to nakládal do auta, koliminoval chvilku před pozorováním, vydrželo to celou noc.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#4

Příspěvek od MilAN »

Pokud to je tak, tak je to rozumným způsobem nezkolimovatelné. V okamžiku, kdy se pohne tyčemi, nebude už sekundár zkolimovaný, . Má to o jeden stupeň volnosti více, než je třeba
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#5

Příspěvek od MMys »

Je to KOLIMACE ne koliminace ani koliminátor. V nadpisech jsem to přepsal, ale v textu nemám čas ani chuť to hledat a měnit ;)

Já si myslím, že pohybem horního dílu to jít to musí, jelikož se výtah vozí na tom vršku, co se hýbe, tak to má stupňů volnosti podle mne akorát. Akorát to nepůjde na šestici tyčí. To by to musleo být pohyblivé a naklopitelné až na vršku té spojené příhrady z tyčí.

Změna délek tyčí je staticky neurčitá záležitost. Aby nevznikalo napětí v tyčích a nekroutil se vršek, změny některých tyčí by musely být vzájemně svázané.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#6

Příspěvek od MilAN »

MMys píše: Já si myslím, že pohybem horního dílu to jít to musí, jelikož se výtah vozí na tom vršku, co se hýbe, tak to má stupňů volnosti podle mne akorát. .
Možná, že teď špatně uvažuji a nevidím to. To, že je OV svázán na horním dílu se zrcátkem, je jasné. Ale jakmile se vršek jakkoliv pohne (zkracováním tyčí) nebude už laser mířit na střed primáru. .Bude potřeba překolimovt sekundár. A zase trochu hnout tyčemi a tak dokola. Šlo by se dopracovat k výsledku, ale za předpokladu, že bude na tyčích jemné ovládání - nejen ty spojky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#7

Příspěvek od MMys »

Já to myslel trošku jinak. Sekundár se nechá jednou provždy zjustovaný svým geometrickým středem (nebo s potřebným offsetem) vůči fokuséru, tedy nebude se na něj sahat. A celý vršek se vhodně naklopí, aby byl zjustovaný vůči primáru. To by fungovalo. Jen si nedokážu představit manipulaci s šesticí tyčí.

Pokud by se laborovalo i sekundárem, má to samozřejmě nekonečno kombinací, ale bude se to chovat přesně jak píšeš. K výsledku povede větší či menší množství iterací.

Ale já bych to stejně zavrhl přesně z těch ostatních důvodů, co píšeš. A kolimace pomocí šroubů dole mi přijde úplně vpohodě. Daleko snadněji, než nějakou laborací s tyčemi.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#8

Příspěvek od Janek8 »

Pokud ty iterace pujdou rychle a stale presneji, tak by to mohlo jit.
MMys píše:A kolimace pomocí šroubů dole mi přijde úplně vpohodě. Daleko snadněji, než nějakou laborací s tyčemi.
Snazim se usetrit vahu a zjednodusit to. Srouby pod zrcadlem potrebuji ocel ma zavit, zvednou zrcadlo tak o 2cm, rozhodi teziste... Pokud dalekohled pujde zkolimovat behem pul hodiny tak mi to za to stoji.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#9

Příspěvek od MilAN »

MMys píše:. Sekundár se nechá jednou provždy zjustovaný svým geometrickým středem (nebo s potřebným offsetem) vůči fokuséru, tedy nebude se na něj sahat. A celý vršek se vhodně naklopí, aby byl zjustovaný vůči primáru.
Až sem bych souhlasil. Vršek bude kompaktní , paprsek laseru jde na střed primáru.
A teď zjistím , že se mi nevrací správně a musím sáhnout na tyče. A teď bych tam viděl problém. Potřeboval bych , aby vršek zůstal ve své pozici a naklopil se primár - Jenže nevím, jak toho dosáhnout. Protože stejně tak může dojít k tomu, že se nenatočí primár, ale přední prstenec. Nebo spí š něco mezi tím. ale možná mi něco uniká ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#10

Příspěvek od MMys »

No vršek se musí nejen posunovat, ale i naklápět. Aby se celý vršek dostal do správné vzdálenosti od primáru i správného úhlu. I toho samozřejmě lze dosáhnout, ale jak píšu, nedokážu si představit ergonomicky použitelnou realizaci.

Oprosti se od toho, že tam jsou trubky. Na zemi ti leží zrcadlo, a ty přineseš celý smontovaný vršek s pavoukem, sekundárem a výtahem, a úkolem je to zjustovat. Exituje jedna jediná správná pozice a úhel naklopení (tedy pro dané vysunutí ohniska z výtahu). Pokud na vysunutí ohniska nesejde, existuje nekonečno rovnoběžných poloh.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#11

Příspěvek od MilAN »

Jo, to je jasné, problém je, že nějak musím před tím definitivně seřídit ten předek se skundárem .. Jenže sekundár je většinou to, co se při převozu a montáži nejspíš hne. Čili já na place nemám seřízený ani primár, ani sekundár. ( chybí mi tam ten pevný bod :) ) A k tomu mám tmu a zimu . Kdybych měl jít pozorovat s tím, že budu několik minut sestavovat dalekohled a 1/2 hodiny kolimovat, tak mě takové pozorování hodně brzy přejde.
.........
A hlavně, pokud budu mít pevné trubky a štelovací primár, tak to zkolimuji jednou a primár nemá možnost se do příště nikam hnout. A délka trubek také ne. Ale pokud si tam dám skládací trubky, tak ta procedura bude pokaždé. Asi si to zjednodušení představujeme každý jinak :)
..
P.S: já si také dovedu představit, jak to sestavit a dokopat kolimaci , ale takhle bych to nechtěl nikdy dělat :) Manipulovat současně s délkou 8 trubek ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#12

Příspěvek od KpS »

Pokud by už z výroby bylo uložení primáru dostatečně mechanicky přesné (< 0,1°), kolimaci lze dosáhnout beze změn v délkách trubek. Postačí umístit okulárový výtah na pozicioner. Na obrázku jsou zkolimovaná modrá zrcadla. Skutečný primár je ale pootočený a má optickou osu O'. Nyní je potřeba přejet pozicionérem na osu o'. Jak to kontrolovat je už jiná věc. Potom už jen standardně ustavit sekundár a bude-li třeba, postup opakovat.

Osa výtahu nebude kolmá na optickou osu zrcadla, ale to po optické stránce nevadí. Jediné co zůstane nedokonalé bude poloha sekundáru vůči optické ose primáru. Je otázkou, nakolik by těch několik milimetrů vadilo při vizuálním pozorování. Namísto pozicioneru by bylo možné použít snadněji technicky proveditelné naklápění výtahu. Bohužel je vzdálenost výtahu od sekundáru malá a tak by náklony mohly být poměrně velké.
N.png
N.png (12.67 KiB) Zobrazeno 3623 x
Karel
Lochy
Příspěvky: 23
Registrován: 06. 08. 2018, 09:07
Bydliště: Libinská brázda
Věk: 51

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#13

Příspěvek od Lochy »

Navážu na téma. Pořídil jsem Newtona, kromě toho, že má průměr okuláru 0,96, vyřešil jsem redukcí, ale stejně se nedařilo optimálně ostřit. Začal jsem kolimovat a po peripetiích s pavoukem a sekundárem jsem se dopracoval k primáru. Nemohu se zbavit dojmu, že se jedná o kontstrukci bez kolimace primárního zrcadla, protože k dispozici jsou jen adjustační šrouby. Zrcadlo je upevněné ve víčku, které je natvrdo přišroubované k tubusu, žádné kolimační šrouby tam nejsou, kromě jakési přípravy, která by měla být podle mne opěrnou plochou pro kolimační šrouby. Takže se ptám, zda je tohle řešení bez možnosti kolimace primárního zrcadla?
DSC_5158.JPG
DSC_5158.JPG (489.14 KiB) Zobrazeno 3075 x
DSC_5157.JPG
DSC_5157.JPG (558.93 KiB) Zobrazeno 3075 x
DSC_5159.JPG
DSC_5159.JPG (517.24 KiB) Zobrazeno 3075 x
N 114/1000, EQ2, Asiola 63/420 nalezenec, Binoctem 7x50 uloženka
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#14

Příspěvek od ok1in »

Lochy píše:... je tohle řešení bez možnosti kolimace primárního zrcadla?
Ano, mám ten kousek doma taky. "Vyřešil" jsem to šalamounsky - dal jsem krátké a silné pružiny pod ty šrouby od dna (použil jsem delší)... :mrgreen:
Lochy
Příspěvky: 23
Registrován: 06. 08. 2018, 09:07
Bydliště: Libinská brázda
Věk: 51

Re: Kolimace statického primáru změnou pozice sekundáru

#15

Příspěvek od Lochy »

Šalamoun by byl pyšný :-) Díky moc za nápad
N 114/1000, EQ2, Asiola 63/420 nalezenec, Binoctem 7x50 uloženka
Odpovědět